Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Upragnione Święta spokoju

- Dlaczego warto świętować Boże Narodzenie w taki sposób jak w Polsce...? Trudne pytanie - mówi Sandra Stepkowska, 31-letnia łomżynianka, która ze znajomymi i wolontariuszami przygotowała na Wigilię i Święta potrawy i prezenty dla ponad 70 seniorów w Łomży i powiecie łomżyńskim. - Tyle potraw zrobię na stół wigilijny dla siebie, męża, trójki dzieci, ile zdążę. A czemu warto świętować... To nasza tradycja. Czas cudów, żebyśmy się na chwilę zatrzymali w pędzie codzienności. Spokojnie spędzajmy niezapomniane chwile z najbliższymi i przyjaciółmi, i przy choince, inaczej niż zwykle.

"Tego Bożego pokoju, prawdziwego pokoju serca bardzo potrzebujemy w naszej codzienności, w naszych domach i rodzinach. Tego pokoju potrzebuje nasza Ojczyzna, Europa, cały świat" - życzy nam na Boże Narodzenie Anno Domini 2021 ks. Janusz Stepnowski, biskup łomżyński od 10 lat. 

Sandra ma z mężem dużo zajęć przy wychowaniu synów: 12- i 5-latka oraz półtorarocznej córeczki, a znajduje od 7 lat czas, chęci i pomysły na organizowanie prywatnych inicjatyw społecznych. - Na naszą wizytę czekają ludzie starzy, chorzy, którzy ledwie chodzą, leżą w domach, ale wiedzą, co się dzieje - opowiada z przejęciem o swojej motywacji do działania. Uruchomiła zrzutkę pieniędzy na produkty i odwiedzała firmy. - Chodzę i żebrzę - śmieje się, gotując potrawy wigilijne i świąteczne: kutię, sałatkę warzywna, sałatkę z makaronem, anansem i kurczakiem, rybę po grecku i śledzie. Do akcji przyłączyli się ludzie dobrej woli, m.in. z Hurtowni Witamina, Warki, Labiryntu, kilku szkół. Zrobili pierogi z kapustą, paszteciki z mięsem, barszcz czerwony z krokietami, serniki i orzeszki na słodko, nawet bezy z kremem mascarpone, które przygotowała bezinteresowna dziewczyna w ciąży.

- Kilka osób w ostatniej chwili się wycofało, choć obiecały pomóc - rozkłada ręce Sandra. - Stałam nad garami i płakałam. Jestem wierząca, więc te święta będą dla mnie wyjątkowe, bo Jezus stał się w moim życiu ważną postacią. Powiedziałam sobie z optymizmem, że dam radę. Ugotuję, ile zdążę.

Sandra życzy łomżyniankom, łomżyniakom oraz Czytelnikom zdrowia, jak najmniej gniewu i złych emocji. Ma nadzieję, że zatrzymają się w biegu i rozejrzą, jak pomóc samotnej sąsiadce i sąsiadowi.   

Do Betlejem
Opłatkiem na znak wybaczenia win i zgody z życzeniami Sandra dzieli się z bliskimi w Łomży, zaś Elżbieta Rutkowska z Łomży życzy zdrowia, spokoju i dostatku na co dzień w Żyrardowie mężowi Zbyszkowi, synom: Robertowi i Marcinowi, synowym i wnukom, siostrze Danusi i krewnym. Pani Ela ma do dziś żywe wspomnienia świąt w mieście z którego wyjechała w świat jako 20-latka. Dla niej i każdego z Diecezji Łomżyńskiej biskup Janusz Stepnowski ma życzenia.

"Umiłowani Bracia i Siostry" - mówi Duszpasterz na Boże Narodzenie, że będziemy podążać w duchowej pielgrzymce do betlejemskiej groty, by tam – z Najświętszą Maryją Panną, św. Józefem i pasterzami – łączyć się w wielbieniu Słowa, które stało się Ciałem i wśród nas zamieszkało (por. J 1,14). Wśród darów, które Pan przynosi na świat, by nas nimi obdarzyć – jest też dar pokoju. Mówią o nim aniołowie, kiedy wielbią Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał” (Łk 2,14). Tego Bożego pokoju, prawdziwego pokoju serca bardzo potrzebujemy w naszej codzienności, w naszych domach i rodzinach. Tego pokoju potrzebuje nasza Ojczyzna, Europa, cały świat. Życzę, by narodzony w Betlejem Jezus obdarzał nas wszystkich Swoim pokojem, obfitością Swoich łask, wszelkim duchowym dobrem, byśmy mogli pełnić Jego wolę każdego dnia i dawać świadectwo o Nim im i Jego Ewangelii – także w bliskim już 2022 roku. Wraz z Biskupem Tadeuszem z całego serca przyzywam Bożego błogosławieństwa oraz wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa dla każdej rodziny i każdego z Was".

Boże Narodzenie A.D. 2021 
W wielu domach Wigilię zaczyna się o godzinie 17., w przekonaniu, że wtedy pojawia się pierwsza gwiazda - jak Gwiazda Betlejemska. U Pani Eli godzinę wcześniej, gdyż dzieci idą na drugą wigilię do swoich rodziców. To drugi rok stanu pandemii, więc wszyscy życzą sobie silnego zdrowia, żeby nie dać się wirusowi. Lęk o najbliższych przy świątecznym stole miesza się z wdzięcznością, że do Bożego Narodzenia A.D. 2021 doczekali. Biały opłatek przypomina, że Panny Benedyktynki mają w klasztorze przy Dwornej opłatki, za datki z których mają od około 4 stuleci skromne utrzymanie. Mniszki jak świecy wierni chcą błogosławionych świąt, pełnych nadziei, miłości i Bożego pokoju.

- Warto kultywować dobrą polską tradycję - uważa Zygmunt Zdanowicz, 84-letni nauczyciel prezes Zarządu Głównego Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej od 1998 r., czyli 8. kadencję. - Każdy, kto wierzy w Chrystusa, świętuje Jego narodziny z ogromną radością. Boże Narodzenie przed Nowym Rokiem pozwala odrodzić się, jakby przejść do nowego etapu w życiu. Wymaga to chwili refleksji, spokoju, odsunięcia się od zajęć i problemów codzienności. Trzeba stworzyć odpowiedni nastrój, zajrzeć w głębię siebie, ożywić wspomnienia, obudzić nadzieję. Moje Boże Narodzenie to święty obowiązek.

Z 10-orga rodzeństwa Pana Zygmunta do Świąt siostry i bracia nie dożyli, a w pokoleniu małżonki trzy żyją i są w wieku, który uniemożliwia spotkania. - W naszym wieku nie je się dużo - śmieje się matematyk na pytanie o liczbę 7 czy 12 wigilijnych potraw. - Najważniejsze są czułość, życzenia i dzielenie się opłatkiem. Wcześniej wysłałem opłatek do córki i syna do Nowego Jorku w Ameryce, odłamany. Odkąd jest skype, codziennie rozmawiamy przez Ocean. Życzę Czytelnikom i Redakcji rodzinnych, pogodnych świąt, zgodnych z marzeniem. Kto marzy o śnieżnych, niech takie dostanie.

 

Pasterka i szopka
Pasterka u Benedyktynek zacznie się o północy. W Katedrze bp Janusz Stepnowski odprawi mszę o godz. 24, ale jak w roku 2020 będzie też pasterka wcześniej o 21. Na Starym Rynku Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej, organizowanej od 2011 r., nie będzie. Na Placu Niepodległości, przy Parku Wodnym (ul. Wyszyńskiego) i na pętli MPK (Wojska Polskiego / Studencka), w piątek, 24. grudnia, od godz. 9. do 12. stanąć mają autobusy z wigilijnymi potrawami dla ludzi potrzebujących pomocy,  starszych i samotnych. U Ojców Kapucynów szopka ruchoma sprzed około 70 lat pomoże myślom z Łomży wędrować w korowodzie postaci historycznych do Nowonarodzonego Jezusa w Betlejem.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Wyjątkowe Boże Narodzenie A.D. 2020

II Łomżyńska Wieczerza Wigilijna z Eleni na Starym Rynku

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna na Starym Rynku

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę