Zła jakość powietrza. Nie oddychać!
O ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 dla Łomży informuje GIOŚ. RCB w komunikacie radzi unikać aktywności na zewnątrz i wietrzenia pomieszczeń.
Nad Łomżą zalega smog, a poziom zanieczyszczenia pyłami PM10 znacząco przekracza dopuszczalną normę. Stacja pomiarowa GIOŚ w Łomży wczoraj o godz. 20:00 i 21:00 zanotowała 309,6µg/m3 przy godzinnej normie 50µg/m3.
W związku z tym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał dla Łomży komunikat o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego - 150µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie ważne jest do godz. 24.
Powstawaniu smogu nad miastem sprzyjają warunki meteorologiczne, które utrudniają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w terenie. Taka sytuacja negatywnie wpływa na ludzi, szczególnie osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (niewydolność czy choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego, osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci oraz dla chorych cierpiących na chorobę nowotworową lub ozdrowieńców.
U tych osób z chorobami serca może pojawiać się pogorszenie samopoczucia, bóle w klatce piersiowej, brak tchu i znużenie.
Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości jak kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, ataki astmy. Podobne objawy mogą wystąpić także u ludzi zdrowych. Zanieczyszczenia zwiększają ryzyko infekcji dróg oddechowych.
GIOŚ zaleca ograniczyć do minimum aktywność na zewnątrz budynków. Odradza także wietrzenie pomieszczeń i palenie w kominku.