Człowiek 2.0 Teatru Ósmego Dnia
Spektakularne widowisko plenerowe „Summit 2.0” Teatru Ósmego Dnia z aktywnym udziałem publiczności zakończyło kolejny dzień 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Poznańscy aktorzy ukazali w bardzo ciekawej formie odwieczny konflikt interesów na linii rządzący-rządzeni, gdzie ci pierwsi nie liczą się z nikim ani z niczym, a już w szczególności z zależnymi od nich obywatelami. Czasem wystarczy jednak jedna mała iskierka, która stanie się zarzewiem buntu i początkiem zmiany sytuacji...
Egzotyczne rytmy na jubileusz PWSIiP
Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w międzynarodowej obsadzie uświetnił jubileusz 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Orkiestrę poprowadził francuski dyrygent Amaury du Closel, a solistami byli wybitni wirtuozi: znany już tutejszej publiczności akordeonista Klaudiusz Baran oraz gitarzysta Michał Nagy. W programie przeważała muzyka południowoamerykańska, w tym słynne tanga Astora Piazzolli, a głównym punktem programu okazał się Koncert podwójny na gitarę, bandoneon i orkiestrę smyczkową tegoż kompozytora.
Zapach czasu i wspomnienia z dzieciństwa na „Walizce”
Plenerowy spektakl „Zapach czasu” krakowskiego Teatru KTO na Starym Rynku zakończył pierwszy dzień 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. – To spektakl o historii dojrzewania małego chłopca – mówi reżyser i autor scenariusza Jerzy Zoń. – O wszystkich strachach, snach, zapachach, ale wpisany w kontekst rozwoju naszej cywilizacji i kultury XX wieku. Inspirowany twórczością wybitnych pisarzy Gabriela Garcíi Márqueza czy Emila Zegadłowicza, ale też przeżyciami z dzieciństwa Jerzego Zonia spektakl okazał się pełnym rozmachu widowiskiem o uniwersalnej wymowie, tworzącym perfekcyjną całość z ponadczasową muzyką Piotra Czajkowskiego.
Teatralna „Walizka” znowu otworzyła się na Łomżę
Animowaną miniaturą z Łomżą i Pegazem w rolach głównych rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny„Walizka”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kōtuku i księżycowe dziecko” nowozelandzkiego Birdlife Productions. Jeszcze dziś odbędą się cztery kolejne, w tym plenerowe widowisko „Zapach czasu” krakowskiego Teatru KTO, a festiwal potrwa przez trzy kolejne dni, oferując mieszkańcom Łomży nie tylko teatralne atrakcje.
Podwójne zwycięstwo łomżyńskich tancerzy break dance
Tancerze z łomżyńskiego Studia Tańca BK Step, w sobotę dwukrotnie stawali na najwyższym podium i to na dodatek w dwóch różnych częściach Polski. W Białymstoku triumfowała 10-letnia Justyna Dudas, w Kozienicach para Wiktor Sekściński oraz Szymon Dmoch.
Komediowe improwizacje aktorów i widzów
Krakowska Grupa Ad Hoc zaprezentowała w MDK-DŚT spektakl komediowy oparty na całkowitej improwizacji. Punktem wyjścia wszystkich scen i skeczów były podpowiedzi i sugestie widzów, którzy cały czas brali aktywny udział w scenicznej akcji – czasem nawet występując osobiście. Przed gwiazdą wieczoru efekty pracy podczas dwudniowych warsztatów improwizacji przedstawiła grupa młodzieży, również prezentując aranżowane na żywo, pełne absurdalnych skojarzeń scenki, np. o smerfie, który bardzo chciał mieć słonia czy o spawaczu Zdzisławie.
Filmowy i muzyczny wieczór u Lutosławskich
Włoski duet Voci di luna zachwycił słuchaczy kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Flecistka Francesca Salvemini i pianistka Silvana Libardo wykonały w Muzeum Przyrody w Drozdowie najpopularniejsze tematy filmowe najwybitniejszych kompozytorów, w tym Ennio Morricone, Nino Roty, Maurice'a Jarre'a czy George'a Gershwina. Przygotowały też dla polskich słuchaczy muzyczną niespodziankę, a świetnej atmosfery podczas koncertu nie zakłóciła nawet gwałtowna ulewa, która wypłoszyła słuchaczy z tarasu.
Big Bit młodych wokalistów
Kinga Loba, Kacper Żmuda i Laura Narolewska okazali się zwycięzcami XII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit” w MDK-DŚT. Rywalizowali z 24. konkurentami, a wszyscy wykonywali piosenki klasyków polskiego rocka, Lady Pank i Republiki. Jury przyznało jeszcze 19 innych nagród oraz wyróżnień, bowiem poziom większości konkursowych wykonań był bardzo wysoki. Zwycięzcy zaprezentują się szerszej publiczności 16. czerwca, podczas koncertu w ramach „Dni Łomży” na koncertowej muszli.
Bezpłatna wejściówka na Walizkę może być Twoja
W środę rozpoczyna się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Do Łomży zjadą teatry z różnych stron świata Chiny, Nowa Zelandia, Słowacja, Niemcy, Serbia, Włochy, Hiszpania, Rosja czy Słowenia. Dla entuzjastów Walizki Teatr Lalki i Aktora w Łomży przygotował nie lada niespodziankę – bezpłatne wejściówki na wybrane spektakle konkursowe. Zasada ich rozdziału jest prosta: kto pierwszy, ten lepszy.
Walizka pełna teatralnych wydarzeń
13 przedstawień konkursowych w wykonaniu 10 teatrów z całego świata, w tym z Chin i z Nowej Zelandii. Wielkie spektakle plenerowe Teatru KTO z Krakowa i Teatru Ósmego Dnia z Poznania na Starym Rynku. Występ iluzjonisty Macieja Pola, polskiego Davida Copperfielda, który poprowadzi też warsztaty iluzjonistyczne – to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w przyszłą środę 32 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. – Chcemy stworzyć bardzo dobry festiwal, na przyzwoitym poziomie artystycznym, który jest znany nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapraszając mieszkańców Łomży na cztery dni teatralnych atrakcji.
Rozśpiewany eMDeK w katedrze
Kolejną rocznicę wizyty apostolskiej papieża Jana Pawła II w Łomży Studio Wokalne eMDeK uczciło koncertem „Kolor serca” w łomżyńskiej katedrze. – Dokładnie przed 28. laty św. Jan Paweł II był w Łomży! – podkreślał ks. Marian Mieczkowski, dodając, że Ojciec Święty bardzo lubił muzykę i ten piękny koncert na pewno przypadłby mu do gustu. Wzięły w nim udział trzy pokolenia wokalistów, od kilkuletnich dzieci do osób dorosłych, wykonując pod kierunkiem Magdy Sinoff bardzo zróżnicowany repertuar, z utworami gospel i pieśniami religijnymi na czele.
Radosna wystawa łomżyńskich bibliotekarek
Łączy je znajomość i ta sama praca. Dzięki niej zaczęły rozwijać swe artystyczne zainteresowania - malarstwo. Obie malują dopiero od kilku lat, a swe najnowsze dokonania zaprezentowały na wspólnej, debiutanckiej wystawie w Galerii N. Agnieszka Szeligowska i Jolanta Żochowska pokazały barwne, pełne życia pejzaże i przyrodę. – Są to obrazy bardzo zielone, może dlatego, że obie przechodzimy teraz „okres zielony”– mówi Agnieszka Szeligowska. – Ale jak mówi Tereska Matuszelańska: najlepsza twórczość to twórczość radosna!
Letnia Akademia Teatru
Masz 12-15 lat? Przeraża cię perspektywa wakacyjnej nudy? Chcesz poznać nowe osoby i spędzić kreatywnie i twórczo wolny czas? Weź udział w letnich Warsztatach Teatralnych! Udział jest bezpłatny, ale jest tylko 25 miejsc i liczy się kolejność zgłoszeń.
Wieczór komedii improwizowanej w MDK-DŚT
Takiego spektaklu jeszcze w Łomży nie było. Krakowska Grupa Ad Hoc zaprezentuje w MDK-DŚT spektakl komediowy oparty na całkowitej improwizacji. O jego akcji i przebiegu decydować będą widzowie, podsuwając aktorom pomysły i sugerując kolejne sceny. – Nasz każdy spektakl jest inny – podkreśla Alan Pakosz. – Mamy widzów, którzy już od lat regularnie co dwa tygodnie pojawiają się na naszych wszystkich krakowskich występach, bo nic się w nich nie powtarza, każdy jest wyjątkowy – lubimy zaskakiwać zarówno siebie, jak i publiczność! Wcześniej Alan Pakosz i Michał Ociepa poprowadzą dwudniowe warsztaty improwizacji, odbywające się w ramach projektu „Laboratorium teatru”. Spektakl będzie wystawiony w przyszłą niedzielę 9. czerwca, a na warsztaty zapisywać trzeba się już teraz.
Koncertowy czerwiec
Od disco polo, przez hip-hop i pop/rocka do klasyki. Będą Juwenalia, Dni Łomży, Festiwal Drozdowo-Łomża. Gwiazdami będą Zenek z Akcentu, Weekend, Róż Europy i Andrzej „Piasek” Piaseczny. To tylko niektóre z czerwcowych wydarzeń koncertowych w Łomży i w jej najbliższych okolicach.
„Połowa chwili“ Henryka Gały
Poeta z Drozdowa Henryk Gała wydał kolejną książkę. „Połowa chwili”, zawierająca najnowsze wiersze, dramat „Manebo”, niewiersze i autobigraficzny esej, miała być ostatnią książką, podsumowującą znaczący dorobek 81-letniego twórcy, jednak okazało się inaczej. – Tak zaplanowałem, że to może być moja ostatnia książka, nie planując jednocześnie długości życia – mówi Henryk Gała. – Jestem już przecież w wieku, który ma dużą swobodę w wyborze finału, tak bym to określił. Ale życie przynosi niespodzianki, bo 10 maja wprowadzaliśmy w świat „Połowę chwili“, a wczoraj spod Bostonu przyleciał do mnie album poetycko-fotograficzny „Wiersze niedzielne“, czyli kolejna już książka w moim dorobku!
Pod wspólnym łomżyńskim niebem
Recital Anatola Borowika zakończył Dni Wielokulturowej Łomży „Pod wspólnym niebem”. Przez dwa dni w Domku Pastora odbywały się prelekcje dotyczące tego, że Łomża na przełomie XIX i XX wieku była miastem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym, co nieodwołanie zakończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. Otwarto też wystawę prac zainspirowanych Holocaustem, autorstwa amerykańskiego malarza o żydowskich korzeniach Marka Podwala, którego matka urodziła się w Dąbrowie Białostockiej. – Chcemy przypominać i pokazywać, jak wyglądała ta dawna, wielokulturowa Łomża! – mówi Roman Borawski, główny specjalista ds. kultury w Domku Pastora, zapowiadając kolejne edycje tej wartościowej inicjatywy.
Muzyczne spotkanie z Lutosławskimi
Dzieje zasłużonego dla Polski i regionu rodu Lutosławskich przypomniano podczas kilkugodzinnej imprezy w drozdowskim Muzeum Przyrody, niegdyś ich siedzibie. – Śmiało możemy postawić pytanie czy w czasach współczesnych, nie tylko u nas na ziemi łomżyńskiej, ale w całej Polsce, jest drugi taki ród jak Lutosławscy – podkreśla starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. O część artystyczną zadbali łomżyńscy artyści, wykonujący piosenki Witolda Lutosławskiego pisane pod pseudonimem Derwid. Wybitnemu kompozytorowi poświęcono też wystawę oraz pokaz filmu dokumentalnego „Granatowy zeszyt”, a akcentem finałowym był koncert trzech gwiazd polskiej sceny jazzowej: Anny Serafińskiej, Krzesimira Dębskiego oraz Adama Palmy.
Brakuje milionów na remont Filharmonii
Nieco ponad 17 milionów i 18 i pół miliona złotych – na tyle wycenili przedsiębiorcy prace przy adaptacji sali widowiskowej dawnego Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Ciągnące się od niemal 6 lat prace pochłonęły dotychczas 4 i pół miliona złotych, ale przedstawione dziś oferty na dokończenie tych prac są niemal dwa razy wyższe niż środki jakimi dysponuje budżet miasta. Miejscy urzędnicy przed otwarciem kopert z ofertami poinformowali, że władze na zadanie przeznaczają 9,8 mln zł.
Ogólnopolski sukces Damiana Śliwińskiego
Damian Śliwiński zdobył Grand Prix V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Filmowej w Poznaniu. Sukces utalentowanemu podopiecznemu Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Studia Wokalnego ROK zapewniło jedyne w swoim rodzaju wykonanie międzywojennego szlagieru, dzięki czemu pokonał aż 33. rywali w swojej kategorii wiekowej. – Kiedy ogłaszano wyniki i jedna z pań jurorek zaczęła wymieniać, że Grand Prix zostało przyznane nie tylko za wykonanie i interpretację piosenki, ale też choreografię oraz strój wiedziałem już, że chodzi o mnie! – mówi Damian Śliwiński.