Inauguracja z wirtuozem skrzypiec
Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, koncertował praktycznie na całym świecie. Jak dotąd przez blisko 30 lat profesjonalnej kariery omijał jednak Łomżę, ale do czasu, zagrał bowiem z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Czesława Grabowskiego na inaugurację nowego sezonu 2019/2020. – Była to właściwie jedna z niewielu orkiestr w Polsce, z którą jeszcze nigdy nie grałem – mówi Piotr Pławner. – Cieszę się więc, że tu jestem i po raz pierwszy udało się taki koncert zorganizować! Słuchacze owacyjnie przyjęli popisy solisty w Koncercie skrzypcowym nr 4 D-dur Mozarta, brylowali też sami filharmonicy w Suicie orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha oraz Symfonii nr 17 G-dur wielkiego Wolfganga Amadeusza.
Nowy sezon łomżyńskiego teatru
– To będzie absolutna premiera, bo napisałem ten tekst specjalnie dla łomżyńskiego teatru – mówi słowacki reżyser Peter Palik. „Królik Edward“ objawi się Łomży już 21. września. W sezonie artystycznym 2019/2020 Teatr Lalki i Aktora przygotuje też dwie kolejne premiery w międzynarodowej kooperacji: w październiku „Brzydkiego kaczątka“, w marcu „Lwa i Ptaka“. Zaplanowano też wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, a finałem rozpoczynającego się niebawem sezonu będzie Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w pierwszych dniach czerwca przyszłego roku.
Koncert patriotyczny w kościele Krzyża Świętego
80. rocznicę walk w regionie Łomży we wrześniu 1939 roku i 336. rocznicę wiktorii wiedeńskiej 1683 roku uczczono mszą świętą i koncertem „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył“ w kościele Krzyża Świętego. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali, nierzadko z udziałem publiczności, sopranistka Magdalena Tunkiewicz-Zakrzewska i baryton Wojciech Bardowski. – Wrzesień jest pełen rocznic – mówi ppłk Tomasz Żyłka, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień i inicjator koncertu. – Pierwsza to rocznica odsieczy wiedeńskiej, wielkiego triumfu polskiego oręża. Dlatego 12. września jest jest świętem wojsk lądowych, a ponieważ sam jestem czołgistą, to jest to również moje święto. Natomiast druga, 80. rocznica walk pod Łomżą, ma inny charakter, bo kampania wrześniowa zakończyła się klęską, ale należy o tych żołnierzach i ich bohaterstwie pamiętać.
Miód na Serce doceniona w Szczecinie
Łomżyńska Kapela Miód na Serce otrzymała Nagrodę główną V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Zmagania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej odbywały się w miniony weekend w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 50 wykonawców reprezentujących 12 województw prezentowało różnorodność i bogactwo muzyki i tańca tradycyjnego. Na szczecińskiej scenie prezentowali się wokaliści, soliści instrumentaliści, grupy śpiewacze, kapele oraz pary taneczne z całego kraju.
Świat unikatowych tkanin Jolanty Rudzkiej-Habisiak
Jedyne w swoim rodzaju tkaniny artystyczne oraz prace graficzne prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, nagradzane na całym świecie, w tym w USA i w Japonii, zaprezentowano na retrospektywnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Tkanina jest w nich dla autorki, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jedynie punktem wyjścia do licznych eksperymentów, w których wykorzystuje różnorodne materiały i autorskie techniki, osiągając zadziwiające efekty.
Zaczytana Łomża
Sobota upłynęła w Łomży na czytaniu i promowaniu czytelnictwa. Najpierw na Starym Rynku zainaugurowano łomżyńską odsłonę akcji „Zaczytane ławeczki”, w ramach której 10 oryginalnych ławek-otwartych książek stanie w różnych punktach miasta. Później odbyła się 8. edycja „Narodowego Czytania“. Łomża bierze w nim udział od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej klasyczne polskie nowele czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele oraz miłośnicy literatury w różnym wieku, w tym liczna grupa dzieci i młodzieży.
Wystawa Fotoklubu w Galerii Pod Arkadami
Wspólną prezentację ostatnich dokonań fotografów zrzeszonych w Fotoklubie Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszeniu Twórców otwarto w Galerii Pod Arkadami. Wśród sześciorga autorów są też Zbigniew Ciborowski i Stanisław Zeszut, jedyni łomżyńscy członkowie Fotoklubu. – To pierwsza wystawa członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w tej części regionu! – mówi jej inicjator Stanisław Zeszut. – Pomyślałem, że w końcu warto byłoby coś takiego zrobić, bo przecież współpracujemy od lat. Autorzy prezentują różnorodne fotografie, między innymi wykonane w podczerwieni czy malarsko abstrakcyjne w formie.
Blaszany bębenek
„Blaszany dach to możecie sobie robić w hipermarkecie, ale nie w filharmonii” - miała powiedzieć dr Ewa Więckowska-Kosmala. To jedna z najlepszych specjalistek od akustyki w kraju. Zszokowało ją, gdy zobaczyła dach jaki dwa lata temu położono na remontowym budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży. Przebudowa dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na siedzibę filharmonii prowadzona jest przez władze miasta od 7 lat. Koszty rosną niebotycznie i na pewno przekroczą 21 milionów złotych. Oficjalnie przedstawiane jest tak, jakby to był sukces, ale wysocy miejscy urzędnicy przyznają: „przy tej budowie popełniono w zasadzie wszystkie błędy, przy projekcie, głownie przy planowaniu i rozpoczynaniu tej budowy”. I choć to już za późno na takie wnioski, ale wychodzi, że lepiej było to rozebrać i zbudować od nowa. A tak „nadal mamy dach z blachy i dźwigary, które zasłaniają okno” oraz wiarę, że po zrealizowaniu „projektu ratującego” akustyka w nowej sali filharmonii będzie dobra.
Folkowa Edukacja w Pniewie, Nowogrodzie i Piątnicy
Projekt Artystyczny Meandry zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na bezpłatne warsztaty plastyczne i warsztaty taneczne. Warsztaty odbędą się we wrześniu w Gminie Łomża, Gminie Nowogród oraz w Gminie Piątnica w siedzibach Gminnych Ośrodków Kultury.
Festiwalowy koncert w wyjątkowym dniu
Słynna Capella Bydgostiensis, jedna z najstarszych i najlepszych orkiestr kameralnych w naszym kraju, ponownie zagrała w Łomży. Bydgoscy muzycy uświetnili swym koncertem w katedrze jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, grając pod batutą jednego z najwybitniejszych norweskich dyrygentów. – Znamy się bardzo krótko, bo wcześniej mieliśmy tylko jedną próbę w Bydgoszczy i był to nasz pierwszy wspólny koncert! – mówi Jon Fylling. Solistą w dwóch częściach „Czterech pór roku“ Vivaldiego był wyśmienity koncertmistrz orkiestry Waldemar Kośmieja, a artyści nie zapomnieli też o uczczeniu przypadającej tego dnia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Hala Kultury nam drożeje
Dziś, zgodnie z umową z kwietnia ubiegłego roku, powinna kończyć się przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Starym Rynku na nowoczesną „Halę Kultury”. Koszt inwestycji miał wynieść 12,85 mln zł, ale prace remontowe trwają nadal, a koszty wzrosły o ponad ćwierć miliona złotych. Tymczasem w ratuszu zebrano oferty od firm na wyposażenie przebudowywanej hali. Najtańsze sięgają 3 mln zł.
„Wkręcamy w kulturę”
Obcowanie z kulturą wcale nie musi być nudne. O tym mieli okazję przekonać się uczestnicy zadania „Wkręcamy w kulturę”, dzieci, młodzież oraz osoby niepełnosprawne.
Ogromny sukces utalentowanej łomżynianki
Barbara Tarczewska znalazła się w obsadzie musicalu „Hairspray“. Jego polską prapremierę przygotowuje Teatr Muzyczny w Gdyni, a utalentowana absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego oraz Studia Wokalnego eMDeK MDK-DŚT zagra główną rolę, na zmianę ze znacznie bardziej doświadczonymi wokalistkami/aktorkami Amal Anani i Agatą Walczak. – Jestem w szoku, a jak dostałam telefon, że zagram Tracy, to się popłakałam! – mówi Barbara Tarczewska, dla której będzie to podwójny debiut: w głównej roli i na dużej scenie w tak ogromnej, musicalowej produkcji. Premiera „Hairspray“ odbędzie się już 7. września, a o tym która z trzech Tracy Turnblad wystąpi jako pierwsza będzie wiadomo tuż przed pierwszym spektaklem.
Inauguracja jubileuszowego festiwalu Sacrum et Musica
Aż czworo śpiewaków, w tym ulubienica łomżyńskiej publiczności Anna Jeremus-Lewandowska oraz wschodząca gwiazda tenor Krzysztof Zimny, wzięło udział w uroczystej inauguracji XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a na program owacyjnie przyjętego koncertu w katedrze złożyły się utwory sakralne, klasyczne i rozrywkowe, znane i mniej popularne, ale równie piękne. Festiwal potrwa do początku października i odbędzie się jeszcze wiele innych koncertów.
Jarmark na Rocha w Nowogrodzie
Niedziela św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie jak co roku przyciągnęła prawdziwe tłumy. – Jest ładnie, to wybraliśmy się z dziećmi! – mówili rodzice, zachęcając pociechy do udziału w konkursach, zabawach i grach zręcznościowych. Oblegano też stoiska z artystycznym rękodziełem i lokalnymi przysmakami, a o część artystyczną trwającej aż osiem godzin imprezy zadbały Zespół Pieśni i Tańca Polski Łan, Kapela Kurpiowska Gminy Łomża oraz kapela Miód na Serce, która poprowadziła warsztaty śpiewacze tradycyjnych pieśni kurpiowskich z udziałem Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego z Nowogrodu.
Koncert patriotyczny na Starym Rynku
Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończyły się tradycyjnym koncertem. Na Starym Rynku wystąpili seniorzy z zespołu Tabor, dzieci ze Studia Wokalnego eMDeK, zespół The Brzuch Brothers oraz Maciej „Dziemian” Dziemiańczuk. Podlaski Pavarotti specjalnie na tę okazję przygotował koncertowy program złożony z pieśni patriotycznych i wojskowych. – Już od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad przygotowaniem takiego koncertu, ale nie było okazji – mówi Maciej Dziemiańczuk. – Ale kiedy miasto Łomża wystąpiło do mnie z propozycją występu przygotowaliśmy taki program i bardzo cieszymy się, że udało się go dzisiaj premierowo zagrać!
Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sz
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to największa i najważniejsza placówka kultury należąca do samorządu województwa podlaskiego. Łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej, ale jej nowoczesny budynek przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku jest także miejscem wystaw, konferencji i pokazów. Od 1 września Operą i Filharmonią Podlaską będzie kierowała prof. Ewa Iżykowska-Lipińska. We wtorek (13 sierpnia br.) Zarząd Województwa Podlaskiego, akceptując wyniki przeprowadzonego wcześniej konkursu, powołał ją na stanowisko Dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.
Potańcówka z Brodami i Tymon z Beatlesami
Świetny koncert Tymona Tymańskiego zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Przed legendą sceny alternatywnej, yassowej i jazzowej zagrał duet Michał Sołtan i Artur Jargiło, a przez osiem dni przed galerią Pod Arkadami wystąpiło łącznie 10 zespołów. Odbyły się też dwa spektakle teatralne oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. W sobotę królowały z kolei rytmy folkowe, za sprawą słynnej Kapeli Brodów oraz potańcówki z udziałem tancerzy liczących od trzech do sześćdziesięciu lat. Organizatorzy już zapowiadają kontynuację tej bardzo ciekawej i wartościowej imprezy.
Arcydzieła polskiego malarstwa w łomżyńskim muzeum
Obrazy Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych wybitnych malarzy można już oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim. To wystawa czasowa „Dzieje wędrującej kolekcji“ ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. – Do kompletu z tego okresu brakuje tylko Matejki i Wyspiańskiego! – komentowali zwiedzający. Wśród prezentowanych prac jest też obraz urodzonego w Śniadowie Ryszarda Oknińskiego, którego większość dorobku przepadła podczas powstania warszawskiego.
Stanisław Kędzielawski nie przestaje zaskakiwać
– Jestem emerytem, ale nie ma możliwości, żebym siedział przed telewizorem 24 godziny na dobę – muszę rysować! – mówi Stanisław Kędzielawski. Dlatego niespełna cztery lata po jubileuszowej wystawie z okazji 70-lecia urodzin i 40-lecia pracy twórczej łomżyński artysta zaprezentował w Galerii Sztuki Współczesnej najnowsze rysunki. Wciąż zgłębia w nich wielowymiarowość ludzkiej natury, a do tego stworzył cykl zainspirowany twórczością i tragiczną śmiercią wybitnego włoskiego artysty Pier Paolo Pasoliniego, którego dokonania miały na niego znaczny wpływ.