Eurydyka doby pandemii i konkursowe wydarzenia na Walizce
Plenerowy spektakl „Eurydyka” poznańskiego Teatru Biuro Podróży zakończył drugi dzień 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej odbyły się cztery zróżnicowane przedstawienia konkursowe, a Clown Pinezka-Przemysław Grządziela rozbawił nie tylko dzieci podczas spektaklu na ulicy Długiej. Kolejny dzień festiwalu będzie dedykowany najmłodszym widzom, bowiem aż pięć z sześciu sobotnich spektakli jest przeznaczonych dla dzieci.
Wystawa Przemysława Karwowskiego i Walizki dzień pierwszy
Otwarcie wystawy „Czas darowany” Przemysława Karwowskiego było głównym wydarzeniem pierwszego dnia 35 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wybitny scenograf, i równie ceniony malarz, zaprezentował w Galerii Pod Arkadami teatralne lalki ze znanych spektakli i najnowsze obrazy, świętując równie piękny jak Teatr Lalki i Aktora oraz Walizka jubileusz, 35 lat pełnej sukcesów pracy w łomżyńskim teatrze. Finałowym akcentem pierwszego festiwalowego dnia był plenerowy spektakl włoskiego teatru Compagnia Degli Sbuffi.
Rozpoczął się jubileuszowy festiwal Walizka
Animowana miniatura rozpoczęła 35 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kopciuszek” włoskiego Zaches Teatro. Jubileuszowy festiwal potrwa cztery dni obejmując ponad 20 wydarzeń, w tym osiem spektakli plenerowych w różnych punktach miasta. – To święto teatru i kultury w naszym kraju, bo ten teatr jest artystycznie bardzo znany na całym świecie! – podkreślał Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.
Koncertowy finał juwenaliów
Trwający ponad sześć godzin koncert zwieńczy tegoroczne juwenalia Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd wystąpią Rafał „Blvckbird” Gorela, Błażej Trzaska, Jorrgus i Funkasanki, a gwiazdą wieczoru będzie raper Kabe. Wcześniej przez pięć dni w ramach tygodnia kultury studenckiej odbywały się różne imprezy, w tym przygotowane przez społeczność ANSŁ wydarzenia dla najmłodszych oraz seniorów.
Wciąż można zgłaszać się do konkursu zespołów kurpiowskich
Już tylko do 6 czerwca można zgłaszać swój udział w konkursie 29. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dotyczy to zarówno solistów-śpiewaków, jak też gawędziarzy, kapel i zespołów śpiewaczych, niezależnie od wieku wykonawców i miejsca ich pochodzenia. Warunkiem jest wykonywanie tradycyjnego folkloru kurpiowskiego bądź stylizacji na nim bazujących. Pula nagród dla najlepszych wykonawców wynosi w tym roku 12 tysięcy złotych. Poza konkursem w nowogrodzkim skansenie odbędzie się też kiermasz sztuki ludowej i „Kurpiowskie granie”, podczas którego odbędzie się swobodne muzykowanie z udziałem wszystkich chętnych. Gwiazdą organizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży imprezy będzie Skiela Kapela.
35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka już niebawem
Festiwal Walizka, największa impreza teatralna w północno-wschodniej Polsce, wraca do formuły sprzed pandemii. W konkursie wystąpi na żywo 12 teatrów z Kolumbii, Iranu, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Niemiec, Włoch i Polski, walczących o nagrody rzeczowe i finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych. Nie zabraknie też spektakli plenerowych dla widzów w różnym wieku, które odbędą się w różnych punktach miasta, między innymi przed katedrą, przy Parku Wodnym czy na muszli przy ulicy Zjazd. Gospodarze festiwalu z Teatru Lalki i Aktora zaprezentują poza konkursem swój najnowszy spektakl „Mały Książę”. Odbędzie się też otwarcie wystawy malarstwa i scenografii wieloletniego scenografa teatru Przemysława Karwowskiego.
Meandry z wyróżnieniem
Projekt Artystyczny Meandry z Łomży został wyróżniony w ogólnopolskim przeglądzie Podlaska Scena Folkloru. Tancerze ujęli jurorów Tańcami Szlachty Ziemi łomżyńskiej.
Patriotyzm jutra i pamięć o przeszłości
– Nie jest to historia znana, Czerwony Bór kojarzy nam się z więzieniem czy lasami, a odbyła się tam jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej – podkreśla Jolanta Żochowska – koordynator przedsięwzięcia. Dlatego projekt #Czerwony Bór’44, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach programu „Patriotyzm jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski, rozpoczęła prelekcja poświęcona temu tematowi. Prof. ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz opowiedział młodzieży i starszym słuchaczom zainteresowanym historią o roli Armii Krajowej w walce z Niemcami i bitwie w Czerwonym Borze. Kolejne prelekcje wygłoszą Michał Kaczyński i Dariusz Syrnicki. Odbędzie się też cykl warsztatów oraz wycieczka edukacyjna do lasów Czerwonego Boru, podczas której odbędzie się premiera mobilnej gry terenowej stworzonej przez uczniów III LO.
Miejski folklor Projektu Volodia
Zespół Projekt Volodia przypomniał łomżyńskiej publiczności ponadczasowe piosenki z nurtu folkloru miejskiego. Szemrane warszawskie szlagiery i lwowskie uliczne ballady zostały wykonane w MDK-DŚT w nowych aranżacjach, wykorzystujących bogate instrumentarium. Zespół nie zapomniał również o swym patronie Włodzimierzu Wysockim, przypominając jego utwory z „Okrętami” na finał, a „Ta joj, ta Lwów” zadedykował temu miastu i całej walczącej Ukrainie.
Premierowy spektakl Teatru Eksperymentalnego Bursa 2
Działający w Bursie nr 2 młodzieżowy teatr Lecha Wolińskiego przygotował kolejną premierę. Spektakl „Kasander i Gil” powstał na podstawie napisanych w XVIII wieku „Parad” Jana Potockiego, utrzymanych w modnym wówczas stylu commedia dell'arte. – To swobodna adaptacja „Parad” – mówi Zuzanna Kononczuk. – Początkowo przygotowywaliśmy ten spektakl 1:1, zgodnie z oryginalnym tekstem, bo w teatrze były dwie grupy, ale z czasem ludzie rezygnowali. Ja jednak byłam uparta i w końcu przygotowaliśmy ten spektakl, chociaż już w formie monodramu.
Bluesowa droga Holy Water
Zespół Holy Water świetnym koncertem w MDK-DŚT rozpoczął promocję najnowszego albumu „Kręta droga”. – Było fajnie! – mówi basista Grzegorz Wądołkowski. – Świetna atmosfera, emocje na scenie, dopisała też publiczność – jesteśmy bardzo zadowoleni! – Koncert był super, ale przede wszystkim cieszymy się z tego, że dopisała publiczność i była pełna sala, bo gra się dla ludzi! – dodaje perkusista Paweł Czerwonko. Grupa wykonała nowy materiał w całości, dopełniając go starszymi kompozycjami oraz na bis coverami Gov't Mule i Lynyrd Skynyrd. W „Chevy Blues” gościnnie zagrał trębacz Kuba Czerwonko, utalentowany syn drummera. – Dobiegam czterdziestki i dopiero nagrałem pierwszą płytę, a on ma tylko 11 lat i już może się czymś takim pochwalić! – podkreślał wokalista Marcin Pawelczyk.
Grand Prix „Radości spod kapelusza” dla Kolna
Kolnianka Julia Rydelek jednogłośną decyzją jurorów zdobyła Grand Prix XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Z reprezentantów Łomży najlepsza okazała się, debiutująca w konkursie, uczennica I LO Magdalena Głębocka, zwyciężczyni kategorii piosenka. Jury doceniło też cztery inne wykonawczynie z Łomży: Martę Muzyk, Weronikę Ładę, Wiktorię Rutkowską i Julię Krajewską.
Magiczny świat teatru Bogumiły Wierzchowskiej-Gosk
Teatr Lalki i Aktora świętuje w tym roku 35-lecie. Aktorką mającą ogromny wpływ na rozwój i liczne sukcesy tej instytucji była Bogumiła Wierzchowska-Gosk. Od roku 1987 zapisała się w pamięci widzów znaczącymi rolami w „Pasji”, „Przygodach Koziołka Matołka”, „Balladynie”, „Madejowym łożu” i wielu innych przedstawieniach, była też bardzo aktywna poza teatrem. Przed pięciu laty jej sceniczną karierę przerwała bezlitosna choroba, ale mimo tego nie poddała się i jest wciąż osobą bardzo twórczą: pisze scenariusze i piosenki, do niej należą też sprawy organizacyjne Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Dzieje się tak, bo jak sama podkreśla: żyje z chorobą, a nie chorobą.
Vołosi + Filharmonia Kameralna = rewelacja
Słynny kwintet Vołosi po raz pierwszy wystąpił w Łomży. Wraz z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Janem Miłoszem Zarzyckim, robiąca międzynarodową karierę grupa, zagrała perfekcyjny koncert. Złożona z klasycznie wykształconych i tradycyjnych muzyków zaprezentowała porywające połączenie muzyki ludowej i klasycznej, wzbogacone improwizacyjną swobodą i muzycznym kunsztem najwyższej próby – tak bawić się muzyką na scenie, i zarazem ekscytować słuchaczy, mogą tylko prawdziwi wirtuozi.
Promocja nowego albumu Holy Water
Łomżyński zespół Holy Water wydał trzecią płytę. CD „Kręta droga” to pierwsze wydawnictwo grupy z nowym wokalistą Marcinem Pawelczykiem i basistą Grzegorzem Wądołkowskim, siedem stylowych, bardzo udanych i dopracowanych kompozycji, utrzymanych w stylistyce blues rocka.
Poetyckie słowo Romualda Sinoffa
– Kiedy w starożytnej Grecji posłaniec niósł gałązkę oliwną i wołał ekecheiria – pokój boży, wszyscy odkładali broń i zajmowali się przygotowaniami do do olimpiady – mówi Romuald Sinoff. – Teraz igrzyska też są, ale wojny również, nikt nie myśli o przerywaniu na ten czas walki – chyba niczego się przez te tysiące lat nie nauczyliśmy... Również takie tematy były poruszane podczas spotkania autorskiego Romualda Sinoffa w Miejskiej Bibliotece Publicznej, bowiem poeta jest humanistą o rozległych zainteresowaniach, a ze sportem miał do czynienia jako ceniony nauczyciel wychowania fizycznego. Nie zabrakło też starszych i najnowszych wierszy, a już niebawem Romuald Sinoff wystąpi w tym samym budynku w zupełnie innej roli.
Szymon Dmoch triumfuje
Szymon Dmoch w duecie z Igorem Bianga wygrał w kategorii 12-15 lat turniej Street Noise odbywający się w miniony weekend w Białymstoku. Marek Kisiel ze studia BK Step maj podsumowuje jako „usłany sukcesami tancerzy B.K. STEP ”.
Kultura łączy Polaków i Ukraińców w bibliotecznym projekcie
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaczęła realizację kolejnego projektu. „Łączy nas kultura” odbywa się dzięki dotacji Fundacji Świętego Mikołaja i w ramach programu „Przystań świętego Mikołaja”. Do fundacji wpłynęło ponad 530 wniosków, pozytywnie rozpatrzono tylko 44, w tym ten łomżyńskiej biblioteki. W ramach projektu odbędzie się cykl familijnych zajęć, integrujących dzieci z Ukrainy z ich polskimi rówieśnikami, w tym warsztaty, zajęcia muzyczne i plastyczne, koncert oraz rejs gondolą po Narwi zakończony piknikiem. Wstęp na wszystko jest wolny, ale obowiązują zapisy w koordynującej projekt bibliotecznej Filii nr 6.
Jubileuszowy koncert The BL Blues Band
Zespół The BL Blues Band porywającym koncertem uczcił 10-lecie działalności. Na program jubleuszowego występu złożyły się utwory z obu płyt formacji, dopełnione tymi szykowanymi na trzeci album, gdzie zagrany na bis „11 nut” miał swą koncertową premierę. Obecny skład grupy dopełnili jej byli muzycy, którzy pojawili się gościnnie aż w sześciu piosenkach. Cztery z nich zostały wykonane jednocześnie przez dwóch klawiszowców, co zabrzmiało świetnie i na koncercie The BL Blues Band zdarzyło się po raz pierwszy.
Drużyna na „Radość spod kapelusza” skompletowana
Dwanaścioro młodych recytatorów i wokalistów z Łomży i powiatu łomżyńskiego zakwalifikowało się do finału XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Po raz pierwszy w historii konkursu doszło do sytuacji, że jury dopuściło do finału wszystkich uczestników eliminacji. Szczęśliwa dwunastka już w następną sobotę 28 maja będzie rywalizować w konkursie z rówieśnikami z całego kraju.