Uwaga na rowerzystów
Coraz więcej dzieci i młodzieży ulega wypadkom – alarmują łomżyńscy policjanci. Ofiary to przede wszystkim młodzi rowerzyści. Policjanci apelują przede wszystkim do kierowców samochodów o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza przy przejściach dla pieszych, gdzie ostatnio zdarza się najwięcej wypadków z udziałem młodych rowerzystów. Jak podkreśla sierżant Ewelina Poniat z Komendy Miejskiej Policji w Łomży tylko w ostatnich dniach było kilka takich zdarzeń.
Wylewają Legionów
Od poniedziałku sparaliżowana jest komunikacja w centrum Łomży. Ekipy Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunikacyjnego wylewają „warstwę wiążąca nawierzchni jezdni” na Alei Legionów, przez co część ulicy i skrzyżowanie Legionów z ulicą Sikorskiego wyłączone są z ruchu. Tak będzie jeszcze do piątku, przy czym w środę ekipy przenoszą się na drugi pas ruchu.
Rowerzystów i motorowerzystów coraz więcej
Około 700 osób – młodych mieszkańców Łomży – zdobyło w czerwcu karty rowerowe i motorowerowe. Co ciekawe więcej jest tych drugich. Stosunek nastolatków ubiegających się o karty motorowerowe do tych chcących jeździć tylko rowerami wynosił 2 : 1. Chętnych na legalne prowadzenie dwóch kółek jest tak wielu, że WORD postanowił że w lipcu też zorganizuje egzaminy na karty moto i rowerowe.
Zakaz wstępu do lasów
Nadleśniczy łomżyński Jan Bargielski wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasów tego Nadleśnictwa. Zakaz obowiązywał będzie od środy 13 lipca do odwołania. Powodem wprowadzenia zakazu wstępu do lasów jest utrzymująca się susza i upały.
Św. Brubnon z (...Łomży) Kwerfurtu
Kościół wspomina dzisiaj świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Szczególnie święty wspominany jest w regionie - jest głównym patronem diecezji łomżyńskiej. Bruon z Kwerfurtu był pierwszym, który Ewangelię przyniósł nad Narew. Według legend w XI wieku na Wzgórzu Św. Wawrzyńca w Starej Łomży miał on zbudować pierwszy w tej części Mazowsza kościół właśnie pod wezwaniem św. Wawrzyńca.
Podlaskie SLD opuścił szef...
Przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej SLD Wojciech Siemionek zrezygnował w poniedziałek z funkcji, a także z członkostwa w Sojuszu. Siemionek uzasadnił swoją decyzję tym, że nie chce akceptować "niedemokratycznych form zarządzania partią", dlatego nie chce dłużej nią kierować.
Jedwabne: Żydzi chcą zmiany napisu na pomniku
Strona żydowska uważa, że w najbliższym czasie powinien zostać zmieniony, uzupełniony napis na pomniku ku czci Żydów pomordowanych 64 lata temu w Jedwabnem - powiedział przewodniczący związku żydowskich gmin wyznaniowych w Polsce Piotr Kadlcik.
Borzuchowski: Minister Finansów blokuje dotacje na budowę zbiorników na gnojowicę
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Borzuchowski zwrócił się do Ministra Finansów Mirosława Gronickiego z prośbą o natychmiastowe odblokowanie środków unijnych na budowę płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę. Jak podkreśla poseł środki są niedostepne dla rolników bo minister Gronicki nie udzielił odpowiedniej akredytacji Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, która miała by przyjmować wnioski od rolników i wypłacać im dotacje. „Taki stan rzeczy nie tylko nosi znamiona skandalu wywołującego oburzenie środowisk wiejskich, lecz w prosty sposób prowadzi do niewykorzystania znacznych środków unijnych przeznaczonych na ten cel - 243,4 mln euro na lata 2004-2006 w skali kraju.” - napisał poseł Borzuchowski przesyłając do 4lomza.pl swoją interpelację w tej sprawie.
Proces za łomżyńską fabrykę papierosów
Przed Sądem Rejonowym w Augustowie rozpoczął się proces dziewięciu osób oskarżonych o produkcję fałszywych papierosów w Łomży. Wśród oskarżonych jest trzech Polaków – dwóch mieszkańców Łomży i jeden Piątnicy, czterech Łotyszy i dwóch Ormian.
Virtuti Militari dla Łomży?
Ze specjalnym apelem do parlamentarzystów ziemi łomżyńskiej o zwrócenie się do Prezydenta Polski o odznaczenie Łomży Orderem Virtuti Militari wystąpiły Stowarzyszenie Klub Fort w Łomży i łomżyński oddział Związku byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego. Jak mówi ppłk Tadeusz Warec - prezes Klubu Fort - społeczeństwo miasta szczególnie zasłużyło się pomocą dla Wojsk Polskich walczących w 1920 roku z bolszewikami. Żołnierze 33 Pułku Piechoty pod dowództwem kapitana Stanisława Raganowicza, przy ogromnej pomocy mieszkańców Łomży i regionu, przez pięć dni powstrzymywali Armię Czerwoną.
Komendant z Łomży jeszcze nieumorzony
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku nie pozwoliła podległej sobie prokuraturze z Hajnówki umorzyć sprawy Bogdana Rutkowskiego, szefa policji z Łomży – pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Chodzi o sprawę rzekomego prowadzenia przez komendanta samochodu po pijanemu i opinię ekspertów, którzy nie potrafili jednoznacznie stwierdzić czy komendant pił zanim wjechał do rowu, czy dopiero po tym fakcie.
Strażacy mają więcej pracy
Ponad pół tysiąca razy interweniowali w tym roku łomżyńscy strażacy. Pożarów wypadków i innych zdarzeń gdzie konieczny był przyjazd strażackiej ekipy było w tym półroczu o połowę więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Łomżyńska Komenda Państwowej Straży Pożarnej podsumowała właśnie pierwsze 6 miesięcy pracy w tym roku. Najwięcej wyjazdów było jak zwykle do pożarów. Od początku stycznia tego roku wydarzyło się ich 306. Jak wynika z policyjnych statystyk jest to o 116 pożarów więcej niż w pierwszym półroczu 2004r.
Z Topczewskim o „61”, TIR-ach i Via Baltica
W listopadzie 2006 roku TIRy będą mogły wrócić na drogę nr 61 - zapowiada Tadeusz Topczewski dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. „Jeżeli tak będą chciały samorządy ruch tranzytowy ruszy” – mówił Topczewski na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami w Łomży. Dyrektor dodał jednocześnie, że dziś ruch tranzytowy na przejściu granicznym w Budzisku jest kilkakrotnie wyższy niż był kilka lat temu, gdy 61 dla niego zamknięto. Jego zdaniem gdy TIR-y pojadą przez Rajgród, Grajewo, Stawiski i Łomżę zablokują ruch w tych miastach, a „61” ponownie będzie „drogą śmierci”.
Sucho w lasach
Trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w lasach w okolicach Łomży. W punktach pomiaru wilgotności w lasach w Czerwonym Borze i Nowogrodzie wczoraj przed południem wilgotność ściółki wyniosła zaledwie kilkanaście procent. W tym samym czasie wilgotność powierza wyniosła jedynie 64%. Zdaniem leśników to bardzo mało. W takich warunkach każda iskra może spowodować groźny pożar. Leśnicy proszą wszystkich którzy chodzą do lasów o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie wolno palić papierosów, nie wolno też rozpalać ogniska, czy grilla.
Mioduszewski, Borawski... i Bagiński
To trójka łomżyńskich kandydatów na posłów, która znalazła się w pierwszej 10-tce na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego. Listę ludowców otwiera Przewodniczący podlaskich struktur partii – prof. Adam Dobroński, a zaraz za nim są pierwsi “łomżanie” Eugeniusz Mioduszewski i Edmund Borawski.
Pół wieku kapłaństwa biskupa Tadeusza
50 lat temu, 3 lipca 1955 r,. dzisiejszy biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Zawistowski został wyświęcony na kapłana. Miał wówczas 25 lat. Święceń kapłańskich w łomżyńskiej katedrze udzielił ówczesny ordynariusz łomżyński biskup Czesław Falkowski.
Ronda zamiast krzyżówek
Niemal półtorej miliona złotych będzie kosztowała przebudowa dwóch skrzyżowań w centrum Łomży. Prace remontowe właśnie ruszają. W miejscu dwóch oddalonych od siebie o niespełna 100 metrów skrzyżowań przy ulicach Polowa, Giełczyńska, Szosa Zambrowska i Zawadzka powstaną dwa ronda. Po zakończeniu prac - za pięć miesięcy - przejechanie przez ten węzeł ma być łatwiejsze, póki co łomżyńskich kierowców czekają objazdy i korki.
Jest bezpieczniej
Spada liczba przestępstw kryminalnych i wykroczeń, mniej jest także wypadków drogowych. Łomżyńscy policjanci podsumowali pół roku swojej pracy. Okazuje się, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego niemal wszystkiego złego jest mniej. W ciągu sześciu miesięcy 2005 roku zaistniało o ponad 200 przestępstw mniej niż w pierwszym półroczu 2004 roku. Liczba przestępstw kryminalnych - w tym tych najgroźniejszych – spadła o 1/3.
„Radosna twórczość”
Przedwyborcza gorączka zaczyna dotykać Łomżę. Po względnie spokojnych kilkunastu miesiącach ponownie zawrzało na linii Prezydent – Rada. Tym razem powodem spięcia jest „radosna twórczość” którą wiceprezydentowi Marcinowi Sroczyńskiemu zarzuca radny Szponarski, a której - zdaniem prezydenta Jerzego Brzezińskiego - nie ma. W tle jest także czyjś(?) „grzech zaniedbania” i radny Borkowski, który „wie, ale nie powie” - bo miasto by straciło.
Ogólniaki pełne
Dobiega końca nabór do łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych. W środę po południu we wszystkich szkołach tego typu w mieście wywieszono listy uczniów przyjętych do klas I. Okazało się, że dla większości nabór na tym się zakończył. Ci którzy nie załapali się do jednej z trzech wybranych przez siebie szkół wybór mają już bardzo mały. Wolne miejsca są jeszcze przede wszystkim w Drzewnej i Wecie.