Zarobki prezydentów
Najwięcej oszczędności ma prezydent Białegostoku, ale też tylko on pracuje również poza urzędem. Najnowszym samochodem jeździ prezydent Łomży, a dwa auta ma prezydent Suwałk. Zaglądamy do oświadczeń prezydentów trzech największych miast w naszym regionie.
Podrobiła uchwałę - teraz grozi jej 5 lat więzienia
Prezes Społeczno – Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży wkrótce stanie przed sądem. Zdaniem sejneńskiej prokuratury szefowa stowarzyszenie podrobiła uchwałę zarządu tej organizacji. Sprawą zajmie się jednak sąd w Łomży.
Recepta na długowieczność
W ostatnich latach podwoiła się w naszym kraju liczba osób, które żyją sto i więcej lat. Podobne dane dotyczą również naszego regionu, który jest w czołówce województw, gdzie kobiety żyją najdłużej. Jak wynika z danych wojewódzkiego urzędu statystycznego, w Podlaskiem żyje ponad 160 osób w wieku stu i więcej lat, z czego ponad sto to kobiety.
Nieprzejezdny most w Bronowie
Most w Bronowie jest nieprzejezdny. Decyzję o zamknięciu przeprawy przez Narew podjął wójt gminy Wizna - Zbigniew Sokołowski. Swoją decyzje wójt tłumaczy faktem, że kiedy opadła wyjątkowo wysoka w tym roku woda, okazało się, że uszkodziła ona przyczółki mostu na obu brzegach rzeki. Nie wiadomo na ile stanowi to zagrożenie dla pojazdów, dlatego do czasu sporządzenia ekspertyzy, władze gminy postanowiły zamknąć ruch kołowy na tej przeprawie.
Łomża - CNG lepszy od LPG
Czy stosowanie sprężonego gazu CNG do napędu samochodów znajdzie się w projekcie strategii rozwoju województwa podlaskiego? Propozycje taką złożył władzom samorządowym przedsiębiorca z Łomży. Janusz Chojnowski wybudował pierwszą taką stację w Podlaskiem i używa tego paliwa we wszystkich samochodach należących do jego firmy. Zdaniem przedsiębiorcy, gaz CNG to paliwo nie tylko bardziej przyjazne środowisku i o połowę tańsze od płynnych, ale także oszczędzające wielu kłopotów.
10 dni na złożenie wniosku o dopłaty
Na tydzień przed końcem tegorocznej kampanii, tylko niespełna połowa rolników z Podlaskiego złożyła wnioski o dopłaty obszarowe. Do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całym województwie wpłynęło przez półtora miesiąca 35 tys. wniosków, podczas gdy oczekiwanych jest - podobnie jak w latach poprzednich - około 80 tys.. W związku z tym biura powiatowe ARiMR wydłużają godziny pracy.
Święto strażaków
Skaczą w ogień nie tylko w przenośni. To ich obowiązek. Strażacy obchodzą w sobotę (4.05) swoje święto. Kościół katolicki wspomina patrona strażaków Świętego Floriana. Na świecie Dzień Strażaka obchodzony jest z inicjatywy australijskiego strażaka, który chciał w ten sposób upamiętnić swoich kolegów zmarłych w płomieniach w czasie jednej z akcji.
Walka z kłusownikami
Grajewscy wędkarze walczą z kłusownikami. Organizują specjalne patrole, które sprawdzają, czy w miejscach, gdzie wylała woda nikt nie zastawia sieci. Wędkarze cały czas szukają wolontariuszy, którzy mogą im w tym pomóc. To bardzo dobry czas dla kłusowników, jest dużo płycizn, gdzie wpływają ryby. "Dlatego trzeba sprawdzać, czy nie zastawili tam sieci" - mówi prezes koła wędkarskiego nr 83 w Grajewie, Sebastian Kos.
Duży pożar w powiecie wysokomazowieckim
Kilka tysięcy młodych gęsi zginęło w pożarze budynków gospodarczych we wsi Skłody-Przyrusy w powiecie wysokomazowieckim. Ranny został właściciel gospodarstwa. Paliły się 3 budynki gospodarcze. Z ogniem przez 5 godzin walczyło 12 jednostek ochotniczej i państwowej straży pożarnej.
Kolno. Cisza nocna w ogródkach piwnych
Ogródki piwne tylko do 22:00 - taką decyzję podjęli radni w Kolnie. Zmienili uchwałę o koncesjach, która teraz określa m.in. godziny otwarcia takich obiektów. Według radnych nowe przepisy tylko regulują funkcjonowanie ogródków, według przedsiębiorców utrudniają im pracę.
Kolno - nowy budynek socjalny
Pierwszy od kilkudziesięciu lat blok socjalny będzie wybudowany w Kolnie. Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg, który wygrała suwalska firma. Ma ona postawić budynek za blisko 1,3 mln zł. Mieszkania otrzymają osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej, często w związku sytuacjami losowymi.
Początek trzydniowego egzaminu gimnazjalnego
Blisko 400 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju będzie pisało we wtorek, środę i czwartek egzamin. Pierwszego dnia egzaminu będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Te trzy dni będą w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji. Decyzję w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.
Kolno Fabryka wiatraków w Parku Inwestycyjnym
Warszawska spółka Polskie Elektrownie Wiatrowe Rotor Kolno chce produkować siłownie wiatrowe w fabryce, którą zamierza uruchomić na terenie Parku Inwestycyjnego Kolno. Na początku maja ma być podpisany akt notarialny w tej sprawie - poinformował Urząd Miasta Kolno.
Wyborcze POjedynki
Robert Tyszkiewicz z Damianem Raczkowskim - taki pojedynek będzie można obserwować podczas nadchodzących wyborów szefów regionów w PO. Choć do wyborów szefów regionów w PO pozostało jeszcze kilka miesięcy (rozpoczną się one w styczniu 2014 r.), to w części regionów wiadomo już, kto z kim zawalczy o władzę.
Kara za fikcyjne patenty
Łomżyński sąd rejonowy ukarał egzaminatorów handlujących patentami na sternika. Wszyscy przyznali się do winy, dlatego wyrok więzienia jest w zawieszeniu.
Problemy samorządów
Samorządy są coraz bardziej upolitycznione, mają problemy finansowe są za bardzo zbiurokratyzowane - to konkluzja z najnowszego raportu o stanie samorządności terytorialnej w Polsce. Jak mówi jeden z autorów raportu profesor Jerzy Hausner, w działaniach samorządów coraz wyraźniej widać narastające dysfunkcje. To nie tylko zbytnie upolitycznienie, ale przede wszystkim coraz mniejsza identyfikacja mieszkańców z działaniami przedstawicieli władz, narastająca biurokratyzacja i narastające problemy finansowe związane ze stagnacją gospodarczą. "Wszystko to przypomina narastający stan chorobowy, który wymaga interwencji" - mówi prof. Hausner.
Łomża - więcej wypadków z udziałem pieszych
Łomżyńscy policjanci apelują do pieszych i kierowców o ostrożność. W ciągu zaledwie dwóch dni w mieście doszło do kilku wypadków z udziałem pieszych. W ich wyniku dwie osoby trafiły do szpitala.
Hipolitowo - konieczna obserwacja sądowo-psychiatryczna
Potrzebna będzie kilkutygodniowa obserwacja sądowo-psychiatryczna 42-letniej mieszkanki wsi Hipolitowo w województwie podlaskim, podejrzanej o zabójstwo pięciorga swoich nowo narodzonych dzieci - uznali biegli powołani przez prokuraturę. Taką decyzję podjęli po jednorazowym badaniu kobiety - poinformował we wtorek (9.04) Janusz Sobieski, szef wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Łomży, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Bulwary do naprawy
Jeszcze nie zostały oddane do użytku, a już wymagają naprawy. Na bulwary nadnarwiańskie w Łomży będą musiały wrócić ekipy budowlane. Jak mówi Ryszard Nawrocki z łomżyńskiego MOSiR-u, najwięcej usterek jest w porcie, ale konieczne będą również naprawy chodników. Zniszczone przez lód są barierki w basenie jachtowym, będzie trzeba je wyprostować i zamontować ponownie. W kilku miejscach osiadła też kostka z pol-bruku.
Sprawa burmistrza Stawisk przed sądem
Sąd zdecyduje, czy ukarać burmistrza Stawisk, Marka Waszkiewicza za spowodowanie kolizji. Prowadząca sprawę łomżyńska prokuratura przekazała już odpowiedni wniosek w tej sprawie. Według prokuratury burmistrz 31 lipca ubiegłego roku spowodował kolizję. Miał zjechać prowadzoną przez siebie skodą na przeciwległy pas ruchu, zderzyć się z samochodem ciężarowym i zjechać do rowu - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży, Maria Kudyba.