Zaskakująca książka Marka Lechowicza
Literacki dorobek Marka Lechowicza powiększył się o kolejną książkę. „O pewnym bałwanku” to dwujęzyczna, polsko-angielska, ciekawa i bardzo efektownie wydana bajka, przybliżająca w przystępnej formie pojęcie wad i przywar, takich jak chciwość, zazdrość czy lenistwo. Dopełniają ją barwne ilustracje Svitlany Radchuk, ukraińskiej artystki, która przez jakiś czas mieszkała w Łomży. – Pomyślałem, że warto coś takiego napisać, bo my-dorośli, możemy różnić się pod kątem politycznym czy każdym innym, ale dzieci powinny mieć jasny przekaz: co jest dobre, a co jest złe – mówi Marek Lechowicz.
Sylwestrowa gala w podwójnym wydaniu i z trojgiem solistów
Filharmonia Kameralna zakończyła rok 2023 aż dwoma koncertami sylwestrowymi, tak duże było zainteresowanie publiczności. Gwiazdami koncertu byli Marita Paparizou, Fanke Lyu i Tomasz Krzysica, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Nie zabrakło repertuarowych niespodzianek i zaskakujących wykonań zbiorowych, drugi z koncertów zakończyły aż trzy bisy, a noworoczne życzenia zabrzmiały w języku greckim, chińskim i polskim.
Koncert światowej gwiazdy i inne wydarzenia A.D. 2023
Występ słynnego gitarzysty Mike'a Sterna podczas XVI Novum Jazz Festival był największym łomżyńskim wydarzeniem kulturalnym mijającego roku. Łomżę odwiedziło również wielu innych zagranicznych i krajowych artystów, ale równie dobrze na ich tle wypadali nasi reprezentanci. Magdalena Głębocka zdobyła Grand Prix konkursu „Radość spod kapelusza”, a Zdzisław Folga nakręcił kolejny film i współtworzył 2. Narwiański Festiwal Przyrodniczy. Nie zabrakło również wystaw oraz jubileuszy, w tym 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Rozwija się też twórczość grup amatorskich, ale prezentujących bardzo wysoki poziom, jak Teatr na Piątnicy i Projekt Artystyczny Meandry.
Wysokie loty Navaho
Świetny koncert grupy Navaho zakończył rockowy rok 2023 w pubie „Pod ratuszem”. Był to, po niemal 25 latach, powrót do Łomży zespołu z niej pochodzącego, którego muzycy mieszkają teraz w różnych miastach, ale wciąż grają razem, koncertując i przygotowując debiutancką płytę. Navaho wrócili do Łomży w kameralnej odsłonie unplugged, grając zarówno dawne utwory, wykonywane jeszcze pod nazwą The Paper, najnowsze oraz kilka coverów, z utworami Dżemu na czele. Na przyszły rok zespół zapowiada kolejny, już elektryczny i znacznie większy koncert.
Wrażliwy buntownik Marcin Niemczura (1963 – 1983)
40 lat minęło od tragicznej śmierci 11. grudnia absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Łomży... 20-latek miał dwie wielkie pasje: fotografię i poezję, które uchroniła przed zniszczeniem kochająca matka Aniela. Incydentalnie pisywał wiersze do „Głosu Ucznia”, miesięcznika Szkoły. Może lepiej sytuacje sprzed 4-ech dekad obrazuje stwierdzenie, że Marcin czasem przekazywał fragment swojej twórczości do opublikowania w periodyku, przepisywanym na maszynie i drukowanym na offsecie. Po 40 latach młodzież Czarnego Teatru Maskarnia wystawiła etiudy plastyczne do poezji Marcina.
Agnieszka śpiewa łomżyńską kolędę A.D. 2023
Pierwsza kolęda cyklu powstała w 2011 roku z inicjatywy Mirosława Roberta Derewońko. Tancerz breakdance Krzysztof Kowalewski napisał tekst i rapował, zaś Ola Domalewska zaśpiewała refren „Życie jest jak kolęda”, gdyż codzienność splata się ze świętami. Muzykę wymyślił poeta i geodeta z Łomży Mariusz Brzostowski, który z dziennikarzem 4lomza.pl stworzył tandem kolędowy. Tym razem do współpracy zaprosili Agnieszkę Żemek - Pawczyńską ze Studia Wokalnego ROK Łomża.
Betlejem Łomżyńskie na drodze Dzieciątka
Maryja z Dzieciątkiem i Józefem wędrują niezmordowanie przez cały świat od ponad 2 tysięcy lat. Na trasie wędrówki przez starożytne mity (jak pustynie), religie (jak studnie) i wierzenia (nadzieje na zbawienie) od 23 lat znajduje się Łomża. - Z Betlejem Łomżyńskiego, z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ślemy najlepsze życzenia łomżyniakom w Polsce i na świecie i ludziom dobrej woli - mówi Józef Babiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Członkowie TPZŁ i sympatycy już 65-letniego stowarzyszenia spotkali się na opłatku i wernisażu Teresy Adamowskiej.
Kolędowy koncert łomżyńskich filharmoników
Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, dopełnione słynną „Cichą nocą”, złożyły się na program świątecznego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je sopranistka Mariana Poltorak i tenor Mateusz Oleksiak, ale dyrygujący całością Jan Miłosz Zarzycki miał do dyspozycji znacznie więcej wokalistów, bowiem publiczności nie trzeba było zbytnio zachęcać do wspólnego śpiewania. - Kolędy są nierozerwalnie związane z polską tradycją! - podkreślał prowadzący koncert Mateusz Goc, przybliżając historię kolejnych muzycznych perełek, nierzadko liczących nawet setki lat.
Jakub i Magdalena z II LO najlepsi w tańcach w Augustowie
- Ogromny sukces po pół roku intensywnych przygotowań i treningów osiągnęła para 17-latków: Magdalena Kuczewska i Jakub Poleszuk z Łomży, zdobywając 1. miejsce w tańcach standardowych oraz latynoamerykańskich na XXVI Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego w Augustowie – mówi trenerka Magdalena Pardo - Baczewska z Klubu Tańca Towarzyskiego Akat. - Kuba i Magda wystąpili w klasie tanecznej B. Mamy także sukces w najwyższej klasie tanecznej A, krajowej: Gabrieli Filipkowskiej i Kacpra Tunkiewicza, którzy zdobyli 2 srebrne medale na turnieju Latino Cafe Cup 2023 w Kowalach koło Gdańska. Łomżyniacy triumfowali w standardzie i latinie.
Świąteczne wydarzenia nadchodzącego weekendu
Już dzisiaj Łomżę odwiedzi święty Mikołaj i spędzi na Starym Rynku oraz w Hali Kultury aż cztery godziny. W kolejne dni nie zabraknie też innych świątecznych wydarzeń: w sobotę odbędą się „Muzyczne mikołajki” w Galerii Veneda, a w niedzielę całodniowy jarmark bożonarodzeniowy na Starym Rynku, zwieńczony „Łomżyńską Wieczerzą Wigilijną”. Zaplanowano też szereg innych wydarzeń, od charytatywnego turnieju bilardowego do rockowego koncertu.
Mickiewiczowskie sonety i dwa spojrzenia na Krym
Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami wystawę „Trzy sonety”. To dwa różne spojrzenia na Krym: klasyczne, czarno-białe ujęcia i barwne, bardziej poetyckie, dzięki zastosowaniu camera obscura, dopełnione również innymi pracami. Obaj artyści wybrali się w podróż śladami Adama Mickiewicza, zainspirowani ponadczasowymi „Sonetami krymskimi”. - Był czas, żeby spokojnie te sonety poczytać, wejść w klimat danego miejsca, zgłębić temat i bardzo ubolewam, że nie udało się nam kontynuować tego projektu, ale mam nadzieję, że jeszcze do tego dojdzie - podkreślał Ryszard Karczmarski. Ryszard Karczmarski, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, znany jest z wieloletniej i bardzo wszechstronnej działalności fotograficznej. Łomżyńscy miłośnicy fotografii mieli okazję oglądać jego prace podczas ubiegłorocznej wystawy poplenerowej „Polaryzacje”.
Bożonarodzeniowa szopka - nasza tradycja i współczesność
Ola Polakowska do dziś pamięta, jak z Tatą Jarosławem wykonała w domu szopkę z drewna i siana. Siostry Katarzyna i Agnieszka Pawłowskie wspominają, że na lekcjach w szkole szopki można było zrobić z kartonu i ulepić z plasteliny figurki Świętej Rodziny, pasterzy i królów. Dziewczęta stoją w jasnym holu Hali Kultury, dokąd przyszły na wernisaż szopek bożonarodzeniowych. Mają teraz po 16 i 17 lat, ale po raz pierwszy wspólnie stworzyły z pomocą wychowawczyń w Bursie Szkolnej nr 3 w Łomży okazałą szopkę na konkurs wojewódzki Towarzystwa Internatów i Burs w Białymstoku.
MDK-DŚT, ROK i Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają starszych i młodszych
Wernisaż wystawy fotograficznej Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego „Trzy sonety”. Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. Prelekcja i zwiedzanie wystawy bursztynu oraz kontynuacja akcji „Oddaj dziecko do Muzeum!” - jest w czym wybierać w trwającej już, przedświątecznej gorączce. Można też wybrać się na rockowy koncert do pubu „Pod ratuszem” i wziąć udział w powstającym w jego trakcie teledysku.
Mikołajki z legendarnym aktorem
Wiktor Zborowski ponownie wystąpił w Łomży. Wybitny aktor był narratorem mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. Bajka „Podróż królewny Melodii“ zaciekawiła nie tylko dzieci, z racji dopracowanej i bardzo różnorodnej warstwy muzycznej oraz świetnej gry orkiestry pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego. Muzyce towarzyszyły barwne slajdy, a finałem koncertu było pojawienie się Świętego Mikołaja.
Zespół z Łomży zagrał w V Maratonie Bluesowym
Ponad 20 zespołów z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA występowało na 2 scenach Pubu Sześcian w Białymstoku. W 5. edycji imprezy pobito nieoficjalny rekord Polski nieprzerwanego grania muzyki bluesowej na żywo: 32 godziny i 48 sekund. Maraton zaczął się w sobotę o godzinie 15. i zakończył w niedzielę o godz. 23. Od ósmej rano półtoragodzinny koncert grała łomżyńska formacja The BL Blues Band, która zaprezentowała kilkunastu miłośnikom bluesa aż 18 utworów z 2 autorskich płyt.
Konkurs na plakat festiwalu Walizka
3 tysiące złotych czekają na zwycięzcę konkursu, którego celem jest zaprojektowanie plakatu 37 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Do połowy stycznia przyszłego roku artyści profesjonalni i amatorzy mają czas na przesłanie swojej wyjątkowej propozycji.
Jakub Warchoł zdobył 2. miejsce w grze na perkusji w Opolu
Sobota i niedziela były nadzwyczaj emocjonujące w rodzinie Państwa Warchołów. - Siedzieliśmy z mężem cały czas przed komputerem podczas transmisji z Opola, gdzie nasz wnuczek występował w XVII Międzynarodowym Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym Young Drum Hero – opowiada z dumą babcia Wiesława Warchoł. Wnuczek nie zawiódł dziadków ani rodziców, przynosząc chlubę swojej rodzinie i miastu: 16-letni Jakub Warchoł z PSM I i II stopnia w Łomży zajął drugie miejsce.
Wieczorna ofensywa poetycka młodzieży w I LO
Ponad 40 młodych wykonawców: poetów, recytatorów, muzyków, wokalistów solistów i zespołów przez 3 godziny w auli I LO w Łomży przedstawiało utwory poetyckie rówieśnikom, absolwentom i nauczycielom. VII Wieczorek Poetycki zgromadził - w ramach Tygodnia Kultury Uczniowskiej – pełną salę miłośników poezji. Czarny Teatr Maskarnia Magdaleny Szyszko wystawił 3 plastyczne etiudy do wierszy śp. Marcina Niemczury (1963 – 1983), tragicznie zmarłego Absolwenta Szkoły.
Łomżyńskie spotkanie z Mariuszem Nowikiem
Pochodzący z Łomży dziennikarz, pisarz i historyk Mariusz Nowik promował w Hali Kultury swą najnowszą książkę „Krwawe dożynki 1943”. – To historia na niesamowity film – mówił Mariusz Nowik, przybliżając uczestnikom spotkania niewiarygodne losy Estery Rubinsztejn i Ludwiki Fiszer, które przeżyły własną śmierć. 42 tysiące więźniów niemieckich obozów nie miało tyle szczęścia, zostali zamordowani w zaledwie dwa dni. Była to jedna z największych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej, a jej szczegóły znamy również z relacji innych ocalałych, w tym mieszkańców Łomży i Łomżycy.
Pięknie tańczą mistrzowie Podlaskiego z Klubu Akat w Łomży
Ponad 400 par tancerek i tancerzy przyjechało do Piątnicy rywalizować o medale i puchary Grand Prix Polski i Mistrzostwo Województwa Podlaskiego. Na parkiecie hali sportowej, która wyglądała bardziej teatralnie, zawirowały piękne suknie dziewcząt jak wielobarwne rajskie ptaki i eleganckie fraki chłopców. Na najwyższym podium 2-krotnie stawała para 17-latków z KTT Akat w Łomży: Gabriela Filipkowska i Kacper Tunkiewicz, klasa taneczna A. Zdobyli 2 mistrzostwa Podlaskiego młodzieży: w tańcach standardowych i latynoskich, zaś 3. miejsce Grand Prix Polski w standardzie i 4. w latinie. Akatowe pary zdobyły nominacje na Mistrzostwa Polski, w tym Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała za mistrzostwo w latinie, zaś 9 par uzyskało awanse do wyższej klasy tanecznej.