Wokalne objawienie i gigant jazzu w Łomży
Wokalistka Daria Kobierecka zwyciężyła w konkursie Nowa Nadzieja Jazzu 2023, odbywającym się w ramach XVI Novum Jazz Festival. Gwiazdą dwudniowej imprezy był legendarny gitarzysta Mike Stern, który zagrał z żoną Leni Stern, równie cenioną gitarzystką oraz doskonałymi polskimi muzykami. Nie brakowało też innych, niezwykle udanych koncertów, w tym zwyciężczyń konkursu ubiegłorocznego festiwalu, wokalistki Irki Zapolskiej i basistki Katarzyny Schmidt-Przeździeckiej.
Łomżyńskie i graficzne światy Konrada Srzednickiego
Bardzo interesującą wystawę otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Liryczne światy Konrada Srzednickiego” to nie tylko prezentacja twórczości wybitnego artysty w roku 30-lecia jego śmierci i przed zbliżającym się stuleciem urodzin, ale też akcenty lokalne. Konrad Srzednicki urodził się bowiem w Wysokiem Mazowieckiem, kształcił się w Łomży, a prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów łomżyńskiego kolekcjonera Sławomira Zgrzywy. - Piękna jest ta wystawa! - zachwycała się żona artysty Danuta Srzednicka, akcentując fakt, że wiele eksponowanych prac wydrukował własnoręcznie jej mąż, część z jej pomocą, a niektórych w ogóle nie było w obiegu, powstały bowiem w znikomej ilości egzemplarzy.
Koncertowo-artystyczny weekend
Spotkanie autorskie pisarza pochodzącego z Łomży. Dwudniowa gala taneczna. Otwarcie wystawy wybitnego artysty, urodzonego w Wysokiem Mazowieckiem. Koncert trzech punkowych zespołów, a do tego dwudniowy festiwal jazzowy, podczas którego zagra jeden z najwybitniejszych gitarzystów na świecie oraz wielu innych znakomitych jazzmanów. Część imprez nakłada się na siebie, tak więc trzeba będzie wybierać, ale jest z czego.
Góra Królowej Bony promuje ochronę zabytków
Grodzisko sprzed tysiąca lat, nazwane Górą Królowej Bony (choć nie wiadomo, z jakiego powodu), znalazło się na głównej stronie naboru programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Średniowieczne wały ziemne w Starej Łomży nad Narwią widać dobrze z lotu ptaka. Nie zasłaniają ich drzewa, krzaki ani zabudowania, więc zachęcają do „Ochrony zabytków archeologicznych”, na co na rok 2024 można uzyskać od 30 tysięcy zł do nawet 200 tys. zł. Zanim upłynie termin zgłoszeń wniosków do 30. listopada, poznajemy dzieje zdjęcia grodziska z X w. i autora Mirona Bogackiego.
Jubileusz 30 lecia Galerii N
Galeria N w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego świętuje 30-lecie. Jubileusz uczczono zbiorową wystawą bardzo różnorodnych prac 37. artystów, od lat współpracujących z galerią, nie zabrakło również podziękowań, tortu i muzycznej niespodzianki. – Pomysł wyszedł od Regionalnego Ośrodka Kultury i aż nie chce się wierzyć, że to już 30 lat, a wydaje się, że było to nie tak dawno! – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Początki, jak to zwykle bywa, nie były łatwe, bo nowe najczęściej rodzi się w bólach i tak było i tutaj, ale przez lata doszliśmy do obecnej pozycji.
Jeden z najwybitniejszych gitarzystów na świecie zagra w Łomży
Wirtuoz gitary Mike Stern będzie główną gwiazdą XVI Novum Jazz Festival. Wystąpi na finał drugiego dnia imprezy z międzynarodowym składem polskich muzyków oraz z żoną Leni Stern, równie cenioną gitarzystką. Zagrają również zwyciężczynie konkursu ubiegłorocznego festiwalu, Irka Zapolska i Katarzyna Schmidt-Przeździecka z własnymi zespołami, kwartet Sławomira Pezdy oraz polsko-brazylijski Alec Orea Quintet – muzycy z Brazylii dotąd w festiwalu nie uczestniczyli.
Familijny dzień bursztynu w muzeum
Premierowe wykonanie kurpiowskiej legendy „Bursztynowe jezioro” Longina Żbikowskiego było główną atrakcją sobotniego „Dnia bursztynu kurpiowskiego” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Sporo słuchaczy przyciągnęła też prelekcja „Bursztyn, powstanie i właściwości” Jerzego Jastrzębskiego. Oblegano również stoiska twórców ludowych: bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza, wycinankarki Wiesławy Bogdańskiej oraz rzeźbiarza i muzyka Andrzeja Staśkiewicza, a wiele osób zwiedzało wystawy stałe i czasową „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. - To bardzo ciekawa inicjatywa! - ocenia jedna z uczestniczek, dodając, że takich imprez, kierowanych od odbiorców w różnym wieku, szczególnie do dzieci, powinno być więcej.
Bal dla Oleńki, dzień bursztynu, show i inne atrakcje na najbliższe dni
Zbliżający się weekend będzie dobrą okazją do spędzenia wolnego czasu podczas różnych familijnych imprez, takich jak Giełda piosenki w Regionalnym Ośrodku Kultury czy Dzień bursztynu kurpiowskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim. Odbędzie się też „Charytatywny bal kobiecy” w Jędrusiowej Dolinie, z którego wpływy zostaną przekazane na leczenie dwuletniej Oleńki. W sobotę show w filharmonii i wiele wydarzeń w przyszłym tygodniu, by wymienić tylko spotkanie z aktorem Andrzejem Beyą-Zaborskim czy wystawę z okazji jubileuszu 30-lecia Galerii N.
Muzyk legendarnych The Animals zagrał w Łomży
John Steel, 82-letni perkusista najbardziej znanego składu The Animals, przypomniał łomżyńskiej publiczności ponadczasowe przeboje swej dawnej grupy. Wykonał je z młodszymi muzykami pod szyldem Animals And Friends, zaczynając koncert „Baby Let Me Take You Home”, pierwszym singlem klasycznego składu The Animals, a kończąc ponadczasowym evergreenem „The House Of The Rising Sun”.
Dr Frąckiewicz w finale ważnej nagrody
Dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomży znalazła się w gonie sześciu finalistów Nagrody POLIN 2023. To przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyróżnienie honoruje osoby aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.
Konkurs literacki ph. "List serdeczny" rozstrzygnięty
37 prac wpłynęło do konkursu literackiego ph. "List serdeczny". Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego swoje listy pisali m.in. do przyjaciela, do nieżyjącego przyjaciela, do babci, dziadka, do pamiętnika, do Boga czy do ojczyzny.
Łomżyński teatr współprowadzony przez ministerstwo
Teatr Lalki i Aktora w Łomży informuje w komunikacie o podpisanej dziś umowie współprowadzenia jednostki przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To druga miejska jednostka kultury, do której budżetu dokłada się ministerstwo.
Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji
Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zakończyło realizację projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Przez cztery miesiące odbyło się kilka wydarzeń, od różnorodnych prelekcji do sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu-etos i wartości”. Namacalne efekty projektu to wznowienie poszukiwanych książek o rodzinie Lutosławskich oraz o Romanie Dmowskim. Wszystko to było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Polscy ziemianie broniący ojczyzny przypomniani
Dr Marcin Schirmer przybliżył uczestnikom spotkania w drozdowskim muzeum tematykę zaangażowania ziemian w obronę Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej. - Mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jaką rolę odegrała w tym wydarzeniu klasa ziemiańska - podkreślał Marcin Schirmer, nie tylko autor prelekcji, ale również książki „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919-1921”. Cieszące się dużym zainteresowaniem miłośników historii wydarzenie było częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”.
Akwarelowe podróże Michała Suffczyńskiego
Jedyną w swoim rodzaju wystawę malarstwa otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów Michał Suffczyński zaprezentował w niej „Podróże w akwareli”, cykl niezwykle efektownych, dopracowanych pod każdym względem prac. – Akwarele Michała Suffczyńskiego, po zwróceniu na nie uwagi zatrzymują w miejscu – podkreśla kurator wystawy Kaja Kozon. – Przypominają, że gdziekolwiek jesteśmy, świat jest właśnie taki. W efekcie te prace zachęcają do głębszego dostrzeżenia otaczającego świata, zachęcają do wyczucia genius loci – ducha miejsca.
Przeboje Republiki, klimatyczne Variete i mroczny ILICZ. Jubileuszowy mega koncert w Ostrołęcki Centrum Kultury.
Koncert, który odbędzie się 18 listopada, to ukoronowanie największych osiągnięć tej grupy w ich 35 rocznicę. Ta ostrołęcka grupa, w 1988 roku zawojowała dwa najważniejsze festiwale - we Wrocławiu i w Opolu, zaistniała również na łomżyńskiej scenie muzycznej, ponieważ to właśnie w Łomży podczas eliminacji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki zespół awansował do finału we Wrocławiu. ILICZ jest gospodarzem listopadowego koncertu. Powita publiczność lampką szampana. A na scenie, da pierwszeństwo swoim gościom.
Biblioteczny projekt uroczyście podsumowany
Projekt „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej” Miejskiej Biblioteki Publicznej zwieńczył poetycki koncert w Hali Kultury. Odwołujące się do patriotycznych zrywów i uniwersalnych wartości piosenki oraz wiersze najwybitniejszych polskich twórców wykonali Magda Sinoff i Dariusz Szada-Borzyszkowski. Podsumowanie projektu stało się też doskonałą okazją do podziękowań dla zaangażowanych weń osób z kilku pokoleń, które w duchu integracji połączyła chęć poszerzania historycznej wiedzy i oddania hołdu uczestnikom jednego z największych niepodległościowych zrywów w historii Polski.
Dwa koncerty na Narodowe Święto Niepodległości
Rekordowym zainteresowaniem cieszyły się dwa czwartkowe koncerty, poprzedzające miejskie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw w Hali Kultury zagrała Łomżyńska Orkiestra Dęta MDK-DŚT pod batutą Waldemara Borusiewicza, a po półtorej godzinie we własnej sali Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali nie tylko Edyta Piasecka i Maria Hubluk-Kaszuba oraz Robert Cieśla i Koreanka Ae Ran Kim, ale też publiczność, a do tego koncert łomżyńskich filharmoników dopełniło też słowo w wykonaniu Beaty Antoniuk i Tomasza Rynkowskiego z Teatru Lalki i Aktora.
Soliści STUDIA eMDeK laureatami Festiwalu Pieśni Patriotycznych
Aleksander Szymański i Oliwia Szmitko bardzo dobrze zaprezentowali się w VIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza "Kima". W białostockich eliminacjach zajęli odpowiednio II i III miejsca i zaśpiewają w finale w Krakowie.
Książkowe efekty projektu drozdowskiego muzeum
Realizowany przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” to nie tylko spotkania, prelekcje czy sesja naukowa. Jego namacalnym efektem będzie też wznowienie dwóch pozycji książkowych poszukiwanych przez czytelników. Będzie to reprint wydawnictwa „Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim” Marii z Lutosławskich Niklewiczowej oraz drugie wydanie „Końca świata Lutosławskich” Danuty i Aleksandra Wroniszewskich.