Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

2006 rokiem AMAZONEK

25.03.2006r. uczestniczyłam w II edukacyjno - integracyjnej konferencji Mazowieckiej Unii Amazonek pod hasłem „Amazonki nadzieją chorych na raka". Otwarcia sesji dokonała Elżbieta Kozik - przewodnicząca Klubu Wiodącego Mazowieckiej Unii Amazonek. Stwierdziła ona, że nie ma w Polsce podobnej organizacji o takim zasięgu, która zrzeszałaby tysiące pań chętnych pomagać sobie nawzajem i dawać nadzieję innym ludziom.

A do tego jeszcze prowadzić zakrojoną na szeroką skalę działalność na rzecz profilaktyki. Ela podkreśliła, że:
     -   Amazonki to misja i siła.
     -   Amazonki to wparcie w najtrudniejszym momencie życia.
     -   Amazonki to „Spotkanie Najtrudniejszego Doświadczenia z Najgłębszą Nadzieją".
     -   Amazonki to marka i logo.
Nadzieja i wytrwałość, to tajemnica wszystkich zwycięstw.
     Chorzy na raka nie urządzają protestów. Cierpią w milczeniu. Podczas konferencji o prawa pacjentów do leczenia apelował Krzysztof Kolberger. Zwrócił się on do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia mówiąc, że los chorych jest w rękach władzy. Kolejna prelegentka redaktor Polskiego Radia - Małgorzata Kondefer stwierdziła, że media kochają amazonki za to, że są dzielne, otwarte, wspaniałe i pomagają innym chorym. Ich dzielność nie zagraża w żadnym stopniu mężczyźnie - powiedziała następna dziennikarka Anna Mazurkiewicz.
     Zbliża się 20-ta rocznica powstania Klubu Amazonek w Warszawie. Ich pracę oceniła pierwsza ochotniczka Zosia Michalska mówiąc, że powstały ruch nadaje sens pracy naszym klubom. Poprosiła o opinię innej ochotniczki, o opisanie swoich doświadczeń i odczuć związanych z pracą na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi. Krystyna Wechmann
- Przewodnicząca Federacji Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii wystąpiła z apelem do
Marszałka Sejmu, aby inwestowano w diagnozowanie i wczesne, skuteczne leczenie raka.
Onkologia to nie tylko koszt, to widoczny zysk. Zysk z onkologii, to ja - Amazonka.
     Drugą część konferencji poprowadził doc. dr. hab. Tadeusz Pieńkowski - kierownik Kliniki Raka Piersi i Rekonstukcji z Centrum Onkologii w Warszawie. Mówił o postępach w światowej onkologii i leczeniu raka piersi w Polsce. Leczyć opłacalnie to leczyć skutecznie.
     O współczesnych poglądach na leczenie hormonalne raka piersi wypowiadał się prof. Marek Wojtukiewicz - konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii z Bałostockiego Centrum Onkologii. O specyficznych sytuacjach w życiu kobiet chorych na raka piersi np. ciąża, zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych czy braku dostępu do żył obwodowych, mówił dr. Jerzy Giermek z Centrum Onkologii. Istotny wpływ na wyniki leczenia przeciwnowotworowego mają powikłania hematologiczne. O neutropenii i niedokrwistości wypowiadał się dr. Krzysztof Krzemieniecki. Najważniejszą sprawą jest zawsze jakość życia. Można ją poprawić stosując leczenie wspomagające, tzn. operację rekonstrukcyjną, protezy ze­wnętrzne piersi i peruki, rehabilitację fizyczną i psychiczną, port donaczyniowy.
    Na każdym etapie życia można sobie pomóc. Nie liczymy cyfr, ale człowieka! Mówiła dr. Barbara Brze­ska. Po radykalnym leczeniu raka piersi musimy zasto­sować właściwe leczenie, które stosowane często latami zmniejsza ryzyko nawrotów. Powinniśmy poddawać
się badaniu profilaktycznemu narządu rodnego i stoso­wać wszelkie możliwe zachowania prozdrowotne?.
     Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tej konferencji, zobaczyć - po latach - uśmiechnięte twarze znane
z turnusów rehabilitacyjnych i pielgrzymek Amazonek. Było to spotkanie z wybrankami tego samego losu,
z nadzieją którą przekażemy dalej... innym chorym na raka.

Bogumiła Bałdyga


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę