Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 1 LUTEGO:


-Święty Rajmund z Fitero (+1163) - patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-01b.php3
=
Święta Weridiana (+1242)- patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-01c.php3
=
Święty Autbert z Languedoc (+1129)
=
-Święty Klarus z Seligenstadt (+1048)

patrz poniżej

1 LUTY:

Święty Rajmund z Fitero (+1163)
1 LUTY: Święty Rajmund z Fitero (+1163)
1 LUTY: 

Święta Weridiana (+1242)
1 LUTY: Święta Weridiana (+1242)

====

Święty Rajmund z Fitero (+1163)

                 Rajmund Serrat urodził się na początku XII wieku w Saint-Gaudens w Królestwie Aragonii, w diecezji tuluskiej, na terenie dzisiejszej Francji. Był kanonikiem katedry w Tarazonie. Wstąpił do zakonu cystersów w Escale-Dieu, w diecezji Tarbes. Około 1140 roku wysłano go na przeora do nowej fundacji, która powstała w Fitero, w Królestwie Nawarry w Hiszpanii. Wnet został tam opatem. W 1147 roku forteca Calatrava (Kalaat Ravaah), odebrana muzułmanom, powierzona została templariuszom. Kiedy niebawem muzułmanie postanowili ruszyć na Toledo, templariusze, świadomi swej liczebnej słabości, zażądali od króla Kastylii Sancheza III posiłków. Ale król nie dysponował dodatkowymi siłami, a nikt mimo jego hojnych obietnic nie kwapił się z pomocą. Rajmuns natomiast otrzymał od króla Kastylii zezwolenie na przyłączenie Calatravy do posiadłości opactwa Fitero, gdyby mu się powiodło obronić jąprzeciw muzułmanom. Rajmund rozkazał przenieść liczne dobra z opactwo  Fitero do Calatravy, oraz otrzymał pomoc finansową od arcybiskupa Toledo, który dodatkowo obiecał wszystkim pomagającym odpust całkowity od wszelkich win. Rajmund, wspierany przez swego przyjaciela i doradcę o. Diega Velazqueza, dawnego żołnierza, zgłosił gotowość do wyruszenia na obronę zagrożonej placówki. Mianowany dowódcą, udał się rychło do Calatravy. Tak to pod jego wodzą wielu mnichów zostało rycerzami, dzielącymi czas pomiędzy modlitwę a ćwiczenia wojskowe. Nie spodobało się to cystersom z macierzystych opactw. Rajmunda w obronę brać musiał nie tylko Sanchez III, ale także książę Burgundii oraz król Francji. Rajmund utrzymał dlatego łączność z macierzystym zakonem, ale fundamenty pod nowy zakon rycerski, kalatrawensów, były już położone. Wiemy, że w rekonkwiście zakon ten odegrał poważną rolę. Rajmund zmarł w 1163 roku w Ciruelos, forteczce oddalonej o 50 km od Toledo. Po jego śmierci duchowni pod przywództwem opata Rudolfa (Rodolfo) opuścili Calatravę i powrócili do życia klasztornego w Ciruelos, a jedynie Velazquez z kilkoma mnichami pozostali, aby wspierać rycerzy. Nowy zakon nabrał wtedy wyraźnie militarnego charakteru, wzorując się na templariuszach i joannitach. Cystersi wpisali go do swych menologiów. Kult jego został dozwolony w 1719 roku. Wspomnienie obchodzono w różnych terminach (15 i 16 marca, 30 kwietnia); obecnie 1 lutego.

 

MODLITWA
Boże, Ty nam dałeś w świętym Rajmundzie, opacie, wzór ewangelicznej doskonałości, * spraw, abyśmy wśród zmiennych kolei życia całym sercem umiłowali ojczyznę z niebios. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna.

====

Święta Weridiana (+1242)

                       Urodziła się w ubogiej rodzinie, we Florencji. Od młodości tęskniła za samotnością i życiem oddanym modlitwie. Wcześnie przyjąć musiała w zarząd gospodarstwo domowe któregoś ze swych krewnych.  Po pielgrzymce do Santiago de Composteli i Rzymu zbudowała sobie celkę przy kaplicy Św. Antoniego i tam kazała się zamurować. Spędziła w niej trzydzieści cztery lata. Dla powiększenia owoców duchowych zapisała się do pustelniczego zakonu Wallombrozjan. W 1221 miał ją odwiedzić św. Franciszek z Asyżu. Zmarła 1 lutego 1242 r. W 1483 r. na miejscu jej rekluzji wybudowano imponujący kościół. Kult w 1533 r. zaaprobował Klemens VII. W 1672 r. wprowadzono ją do Martyrologium Rzymskiego.

====

Święty Autbert z Languedoc (+1129)


           Mnich benedyktyński w Languedoc, w Brytani. Nazywany również Aubert. Był również kapelanem mniszek z Saint Sulpic w Remis, we Francji. 
====

Święty Klarus z Seligenstadt (+1048)

                    Jego dewizą było: „Chrystus i to Ukrzyżowany”. Był mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Seligenstadt, w pobliżu Mainz, w Niemczech. Przez 30 lat żył w rekluzji.

 

S. Stefania OSB
pt, 01 lutego 2019 09:37
Data ostatniej edycji: nie, 06 lutego 2022 09:45:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę