Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 11 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Bruno I Wielki z Kolonii (925-965)- patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-11c.php3
=
Święta Etelburga z Barking (+675)
=
Święty Agilbert z Paryża (+ok. 685)
=
Święty Eufridiusz (+VII w.)
=
Święta Julianna z Pavilly (+750)
=
patrz poniżej

Święty Bruno I Wielki z Kolonii (925-965)
Święty Bruno I Wielki z Kolonii (925-965)
Święta Etelburga z Barking (+675)
Święta Etelburga z Barking (+675)

======

Święty Bruno I Wielki z Kolonii (925-965)

               Urodził się w r. 925 jako trzeci i ostatni syn Henryka I i św. Matyldy. Kształcono go w szkole biskupiej w Utrechcie oraz na dworze brata.
Gdy w r. 936 ten ostatni otrzymał koronę, mianował go opatem benedyktyńskim w Lorsch, pod Wormacją, oraz w benedyktyńskim opactwie Nowej Korbei, w Westfalii. W cztery lata później został kanclerzem cesarstwa. Zasłynął wówczas ze zręczności i solidności w redagowaniu dokumentów kancelarii. Uczestniczył zarazem aktywnie w formowaniu duchownych przebywających na dworze. Gdy Otto I w r. 951 podążył po raz pierwszy do Italii, towarzyszył mu jako naczelny kapelan. W sporach Ludolfa Szwabskiego i Konrada Lotaryńskiego z cesarzem zdecydowanie opowiadał się po stronie Ottona I. W r. 953 kanonicy kolońscy, namówieni przez cesarza, obrali go swym arcybiskupem. W zarząd otrzymał zarazem Dolną i Górną Lotaryngię (kraje nad Mozą i Mozelą). W czasie drugiej wyprawy Ottona I do Italii (961-965) razem z Wilhelmem, arcybiskupem Moguncji, sprawował rządy w królestwie. W swej diecezji starał się o podniesienie moralności kleru i ludu, a w Kolonii ufundował opactwo Św. Pantaleona oraz kolegiatę Św. Marcina. Po powrocie Ottona spędził z nim święta wielkanocne, a potem otwiedził matkę staruszkę. Godził jeszcze w Compi-gne bratanków, ale wracając poczuł się źle i zatrzymał się w Reims. Tam zmarł 11 października 965 r. Pochowano go u Św. Pantaleona. Jego kult zaaprobowano w r. 1870.

======

Święta Etelburga z Barking (+675)

              Była siostrą biskupa Londynu, Erkonwalda. On to ufundował dwa opactwa, z tego jedno także dla mniszek benedyktynek w hrabstwie Essex. Stało się to zapewne przed r. 664. Beda, opierając się na jakimś wczesnym Żywocie, relacjonuje wiele cudowności z życia Etelburgi, także liczne wizje, których doznawała. Według Colgrave'a, hagiografa z XV w., pochodzić miała ze Stallington i być córką jakiegoś króla Offy. Zmarła 11 października 675 roku.

======

Święty Agilbert z Paryża (+ok. 685)

               Frank, wychowany w Irlandii. Później został wybrany biskupem na misjach w Anglii, a następnie w Paryżu.

======

Święty Eufridiusz (+VII w.)

                  Mnich benedyktyński. Czczony w w katedrze w Alba, w Piedmoncie, we Włoszech z powodu wieloletniej posługi i świętości.

======

Święta Julianna z Pavilly (+750)

                      Była służącą. Potem wstąpiła do klasztoru benedyktyńskiego w Pavilly, we Francji. Później została wybrana ksienią. Nazywano ją „Małą Siostrą Jezusa”.

 

S. Stefania OSB
cz, 11 października 2018 08:46
Data ostatniej edycji: nie, 16 października 2022 10:15:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę