Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 13 SIERPNIA:


-Święty Wigbert z Fritzlaru (+737 lub 738)
=
Święty Herulf z Langres (+785)
=
Święty Junian z Maire (+587)
=
Święty Ludolf (+983)
=
patrz poniżej

Święty Wigbert z Fritzlaru 
(+737 lub 738)
Święty Wigbert z Fritzlaru (+737 lub 738)

======

Święty Wigbert z Fritzlaru (+737 lub 738)

Pochodził z Anglii, a urodził się prawdopodobnie na terenie Wesseksu. Był najpierw mnichem w Nuntscelle, ale na wezwanie św. Bonifacego przybył w 730 r. na teren Turyngii i Saksonii, aby podjąć pracę ewangelizacyjną. We Fritzlarze był najpierw nauczycielem, potem opatem benedyktyńskim. Zreorganizował też klasztor benedyktyński w Ohrdruf. Zmarł we Fritzlarze w 737 lub 738 r. W 780 r. jego szczątki przeniesiono częściowo do Hersfeldu. Zaginęły w czasie pożaru w 1761 r. Natomiast relikwie, które pozostały we Fritzlarze, w 1340 r. umieszczono w gotyckim sarkofagu. Relikwie znalazły się także w Fuldzie, Kölledzie (Turyngia) oraz w Benediktbeuern. Posiadamy ślady kultu z IX w., ale, jak się wydaje, ograniczał się on do Hesji i Turyngii. Swe pióra na użytek tego kultu poświęcili Serwacy Lupus i inni. Wspomnienie obchodzono 13 (i tak w Martyrologium Rzymskim) lub 18 sierpnia (w Fuldzie).

======

Święty Herulf z Langres (+785)

Nazywany był również Hariolfus. Był synem hrabiego z Ellwangen w Niemczech i ufundował opactwo benedyktyńskie w Ellwangen w 764 roku w diecezji Augsburg. Tam też wstąpił. Został wybrany biskupem i był nim przez jakiś czas.

======

Święty Junian z Maire (+587)

Opat i założyciel opactwa benedyktyńskiego w Maire lub Mariacum w Poitou, we Francji. . później został pustelnikiem w Chaulnay.

======

Święty Ludolf (+983)

O jego życiu przed objęciem rządów (965) w słynnym opactwie benedyktyńskim informacji nie posiadamy. Jako opat wykazał wielką dbałość o klasztorną szkołę i poziom nauczania. Dytmar
z Merseburga zapewnia w swej kronice, że był mężem wielkiej pobożności i że doznawał łask szczególnych. Zmarł 13 sierpnia 983 r.
Jego śmiertelne szczątki oraz szczątki opata Drutmora uroczyście podniesiono w r. 1100. W r. 1662 umieszczono je w pozłacanym relikwiarzu.

 

S. Stefania OSB
pon, 13 sierpnia 2018 08:45
Data ostatniej edycji: cz, 18 sierpnia 2022 09:00:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę