Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Na ścieżkach wyobraźni

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza 7 sierpnia 2018 roku, o godz. 18:00, na otwarcie wystawy fotografii Macieja Kędzielawskiego i akwarel Grażyny Kędzielawskiej. Wystawa czynna do 25 sierpnia 2018 roku. Artyści od lat są związani z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. Pani Grażyna wykłada reżyserię, pisze scenariusze filmowe i realizuje filmy. Maciej – adiunkt na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (specjalność: film animowany i efekty specjalne) – oprócz pracy pedagogicznej, angażuje się jako scenograf filmowy. Oboje – matka i syn – mają także swoje pozafilmowe pasje, malarstwo i fotografię. Po 2 latach od poprzedniej wystawy wracają do nas z nowymi pracami.

Maciej Kędzielawski świetnie odnajduje się w fotografii. Jego prace powstają w wyniku cyfrowego przetwarzania własnych zdjęć i rysunków. Od kilku lat wykorzystuje je do konstruowania Lightboxów, przestrzennych kompozycji złożonych z kilku prac umieszczonych warstwowo we wnętrzu otwartego pudełka i podświetlonych. Następujące po sobie obrazy, nałożone na przezroczyste tło, przenikają się tworząc sceny o trójwymiarowym charakterze. Artysta tak wyjaśnia ich ideę: "Punktem wyjścia w moich Lightboxach jest multiplikacja i surrealistyczny montaż różnych struktur i form, które połączone w jeden twór zamknięty w obszarze neutralnego pudełka mają być próbą zdefiniowania mojej „przestrzeni”. W swych działaniach wykorzystuję różne dziedziny fotografii oraz możliwości programów komputerowych. Od makrofotografii do rysunku komputerowego. Kluczowym elementem jest głębia pudła, w którym montuję i podświetlam spreparowane arkusze folii. Ich wzajemne nakładanie się i przenikanie daje mi nieograniczone możliwości transformacji otaczającego mnie świata". Maciej Kędzielawski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W 2000 roku uzyskał dyplom w pracowni sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego z aneksem w pracowni fotografii prof. Ireneusza Pierzgalskiego. Ma w dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w ekspozycjach zbiorowych, plenerach plastycznych i wystawach poplenerowych, organizowanych m.in. przez  Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”. Wiele razy pokazywał swoje prace w Łomży, w Galerii Sztuki Współczesnej. W 2016 roku miał tu wystawę indywidualną (Lightboxy).

 

Grażyna Kędzielawska maluje akwarele od wielu lat. Do jej ulubionych tematów należą pejzaże, portrety, martwe natury i kwiaty. Autorka wciąż nadaje im nowe wcielenia czerpiąc z kreatywnej wyobraźni, podsycanej przez artystyczną wrażliwość i warsztatową maestrię. Tworzone przez nią motywy natury i wizerunki postaci cechuje indywidualny wyraz i subtelna metaforyka. Ceni chłodne barwy, które wzbogaca cieplejszymi akcentami dla uzyskania wysublimowanych efektów kolorystycznych. Współtworzą one niepowtarzalny klimat i nastrój jej kompozycji. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach (1972) oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi (1977). Realizuje filmy dokumentalne i oświatowe, pisze scenariusze. W dorobku ma blisko 30 filmów. Kilka z nich otrzymało nagrody na festiwalach w Krakowie („Michał” – 1979, „Góra” – 1983, „Portret ze słów” – 1985), Lipsku („Inny dom” – 1981) i Łodzi („Portret ze słów” – 1986). Od 1978 roku współpracuje z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, od 1988 – wykłada reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej, obecnie jako profesor zwyczajny. Pod jej opieką pedagogiczną powstało ponad 400 etiud filmowych. Jest autorką „Przewodnika dokumentalisty” (rok wyd. 2012), tłumaczonego na języki obce. Prowadzi także warsztaty dla filmowców (m.in. w Cardiff, Mińsku, Rogowie). W roku 2013 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

opr. Karolina Skłodowska


 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 30 lipca 2018 14:28
Data ostatniej edycji: cz, 09 sierpnia 2018 11:52:22

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę