Żydzi łomżyńscy
Wystawa „Żydzi łomżyńscy” przedstawia wybrane aspekty przedwojennej historii żydowskiej społeczności Łomży i regionu. Wśród Żydów istniały grupy ortodoksyjne i silnie nacechowane religijnie, ale też częściowo, a nawet całkowicie zasymilowane, które pełniły kluczową rolę w życiu politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturalnym miasta.
Na ekspozycji zgromadzono przedmioty przypominające zarówno o znanych jak i anonimowych mieszkańcach Łomży wyznania mojżeszowego.
Są to m.in. zdjęcia, pocztówki, dokumenty, tłoki pieczętne, pamiątki osobiste, przedmioty codziennego użytku oraz lokalne wyroby fabryczne i rzemieślnicze. Oddzielną grupę eksponatów stanowią przedmioty o znaczeniu religijnym takie jak: modlitewniki, świeczniki i kielichy używane do celów rytualnych z okazji szabatu i świąt.
Punktem wyjścia do opowiedzenia historii łomżyńskiej społeczności żydowskiej jest „Księga Pamięci Gminy Łomża”(1952), której fragmenty
w tłumaczeniu Ewy Wroczyńskiej, stanowią uzupełnienie albo komentarz
do prezentowanych obiektów.
Żydzi łomżyńscy - panorama sferyczna z wystawy
Zgromadzone na wystawie przedmioty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów i osób prywatnych oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego
w Łomży.