Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wystawa kolekcjonerska Wojciecha Stanisława Surawskiego

gotowe zaproszenie Na koń.jpg Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Wojciech Stanisław Surawski zapraszają na otwarcie wystawy „Na Koń!” w dniu 6 września 2014 r. o godz. 12.00 w siedzibie Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 c. Wojciech Stanisław Surawski urodził się 17 maja 1953 roku w Łomży. Jest łomżyniakiem od pokoleń. Dzieciństwo i młodość upłynęły mu w czasach, kiedy koń był powszechnie używany w rolnictwie i transporcie.

 

Panorama muzeum: Na koń - panorama sferyczna z wystawy

Na koń - panorama sferyczna z wystawy



Pan Wojciech mieszkał z rodzicami i rodzeństwem przy ul. Wojska Polskiego, w sąsiedztwie nieistniejącego już młyna, do którego, w dni targowe (tj. wtorek i piątek), zjeżdżali rolnicy ze zbożem na przemiał. Duży wpływ na jego sympatię do koni wywarli sąsiedzi: Tadeusz Bukowski- wozak, Wacław Modzelewski- ostatni dorożkarz łomżyński oraz pan Leszczyński, który nieopodal miał kuźnię. W latach 1960-1968 młody Wojciech uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. W drodze do szkoły mijał targowisko miejskie (dziś okolice ul. Kwiatowej), na którym mógł podglądać targi końskie. Zanim opanował sztukę czytania, to dzięki ojcu poznawał opisy pojedynków, szarż i bitew z „Krzyżaków” i „Trylogii” H. Sienkiewicza. Kiełkująca miłość do koni, kawalerii i historii spowodowała, że dalszą edukację kontynuował w Państwowym Technikum Weterynaryjnym im. Ludwika Bojanusa w Łomży. W szkole średniej pan Wojciech poznał nauczyciela Ignacego Bukowskiego, który był kawalerzystą i kolekcjonerem militariów. Od niego na dobre „zaraził się” kolekcjonerstwem.

Jako technik weterynarii pracował w PZLZ w Kuleszach Kościelnych (powiat wysokomazowiecki). Od 1998 roku zajmuje się korekcją racic u bydła. Jest prekursorem takiej działalności w północno-wschodniej Polsce. Trwająca od prawie 50 lat pasja i praca w terenie zaowocowały powstaniem zbioru o tematyce końskiej , ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kawaleryjskiej.
Na wystawie „Na Koń!” zobaczymy wybrane wyposażenie kawalerii w XX wieku, w tym te związane z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki i 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna, w której przedstawiono m.in. dokumenty i zdjęcia wybranych pułków „ okraszone” przyśpiewkami kawaleryjskimi, czyli żurawiejkami.

Wystawę można zobaczyć do końca października 2014 roku. Zapraszamy!

Relacja filmowa przygotowana przez portal "Nasza Lomza"

Oprac. M. Gosk

 

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 02 września 2014 12:56
Data ostatniej edycji: śr, 19 grudnia 2018 17:45:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę