Henryk Osicki - na 85-lecie urodzin
Wernisaż jubileuszowej wystawy Henryka Osickiego odbywa się w dniu 85-lecia urodzin artysty. Wspólnie z Autorem serdecznie zapraszamy 13 grudnia 2013 roku, o godz. 18.00 do Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Prezentacja ma charakter retrospektywny - ilustruje wielotorowość twórczych zainteresowań nestora łomżyńskiego środowiska plastycznego, który od 55 lat maluje obrazy i akwarele, aranżuje wnętrza, projektuje i realizuje polichromie ścienne oraz witraże. Z okazji jubileuszu życzymy Artyście, by tworzenie nadal sprawiało mu radość, a Opatrzność nie szczędziła pomyślności na długie lata!
Pierwsza część ekspozycji składa się z prac malarskich pochodzących z różnych okresów twórczości, począwszy od płócien ukazujących powinowactwo z estetyką Piotra Potworowskiego, poprzez dzieła zakorzenione w tradycji realistycznej po najnowsze akwarele ujmujące subtelnymi barwami i dążeniem do prostoty. Artysta wiele swoich dzieł poświęcił Łomży i okolicom, a pejzaże znad Narwi stały się jego indywidualnym znakiem. Drugą część ekspozycji tworzą projekty witraży do kościołów pw.Trójcy Przenajświętszej oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, a także świątyń w Bargłowie, Grabowie i Śledzianowie. Są także projekty malarstwa ściennego do wnętrz budynku Poczty Polskiej w Łomży oraz Cechu Rzemiosł Różnych. Ich siłą działania jest wysmakowana kolorystyka oraz połączenie obrazowania realistycznego z indywidualną ekspresją autora zabarwioną metaforycznym podtekstem.
Henryk Osicki urodził się w Kornatowie, w 1928 roku. W 1960 uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni profesora Piotra Potworowskiego. Rok później – zaproszony przez kierownictwo „Spółdzielni „Miś” – przybył do Łomży i pozostał tu na stałe. Zajął się sztuką użytkową i malarstwem. W dorobku ma projekty zabawek w Spółdzielni “Miś”(ponad 500 wzorów), aranżacje wnętrz, malarstwo sztalugowe i akwarele, polichromie ścienne (w kościołach w Jastrowie, Gdyni-Cisowej, Tarnowie k. Poznania, Najświętszej Marii Panny w Łomży, Trójcy Przenajświętszej w Grajewie), projekty i realizacje witraży ( w kościołach: św. Brunona w Łomży, w Śledzianowie, Waniewie, Bargłowie, Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, a także w pałacu w Srebrnej k. Płocka i USC w Mońkach). W latach 1995-2002 był nauczycielem malarstwa w Liceum Plastycznym im. W. Kossaka w Łomży. Od 1961 roku prezentuje swoje malarstwo i projekty na wystawach indywidualnych: 1962, 1965, 1970, 1975, 2000 – Białystok, 1968, 1980, 1988, 1994, 1998, 2004, 2008 – Łomża, 1969 – Kolno, 1970 – Zambrów i Wysokie Mazowieckie oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Związku Polskich Artystów Plastyków, plenerach i wystawach środowiskowych. W roku 1981 otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury, zaś w 1983 został laureatem konkursu środowiskowego “Dzieło plastyczne roku”, organizowanego przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Łomży. W roku 1988 został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast, w 1999, Związek Polskich Artystów Plastyków przyznał mu Złotą Odznakę za szczególne zasługi dla sztuki. Jest także posiadaczem Odznaki Zasłużonego Działacza Kultury i medalu „Za zasługi dla województwa łomżyńskiego”. Otrzymał ponadto wiele dyplomów uznania od Ministra Kultury oraz władz wojewódzkich i miejskich. Obrazy, akwarele i witraże Henryka Osickiego znajdują się w zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Łomży, a także w wielu kolekcjach prywatnych, w kraju i za granicą.
opr. Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej