" Polak - Węgier dwa bratanki, ..."
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają w dniu 15.10.2013 roku (wtorek) o godzinie 17.00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum przy ul. Dwornej 22 C na odczyt „Polacy i Węgrzy w XX wieku”. Odczyt wygłosi dr János Tischler - Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.
„Polak-Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.” (Lengyel-magyar két jóbarát, együtt harcol, s issza borát.) To stare, lecz powtarzane do dziś powiedzonko oznacza to samo w obu językach: w Europie Środkowej żyją dwa narody, polski i węgierski, związane wiekową, rzec można, tysiącletnią już przyjaźnią. Jaka jest przyczyna tego, że oba te narody, nie złączone żadnym językowym pokrewieństwem, darzyły się i darzą po dziś dzień tak wielką sympatią? Czy zacytowane powiedzonko jest prawdziwe, czy wyraża jedynie pewien stereotyp? A jeśli jest prawdziwe, czy wiemy, co było podstawą tej przyjaźni i co zmieniło się w tym względzie w XX wieku? (János Tischler).
Pierwsze ze zdjęć ilustrujących temat odczytu ukazuje demonstrację Węgrów w Budapeszcie 23 października 1956 r. organizowaną celem wyrażenia poparcia i solidarności z Polakami, drugie przedstawia Warszawę w akcie solidarności z narodem węgierskim na przełomie października i listopada tego samego roku.