Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jan Dobkowski - malarstwo

W ramach Nocy Muzeów 18 maja 2013 roku Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży zapraszają do dwóch galerii na otwarcie podwójnej wystawy prac Jana Dobkowskiego – Honorowego Obywatela Miasta Łomży. W Galerii Pod Arkadami o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa rysunków, natomiast o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Współczesnej – wystawa malarstwa. Jan Dobkowski prezentuje 90 prac: rysunki z lat 1958, 1962, 1963 i 1964 oraz obrazy pochodzące z lat 2006-2012, z 3 cykli: „Titanic”, „WOW” i „Pamukale”. Czynna do 11 czerwca ekspozycja wieńczy rok jubileuszu 70-lecia urodzin Artysty.

 

Jan Dobkowski urodził się 8 czerwca 1942 roku w Łomży. W 1968 roku ukończył ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom otrzymał w pracowni prof. Jana Cybisa. (Nagroda Rektora za najlepszy dyplom w 1968 r.). W roku 1972 został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Laureat Nagrody Krytyków im. C. K. Norwida (1978 r.) oraz Nagrody im. Jana Cybisa za całokształt twórczości (1994 r.). W 2013 roku odznaczony medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 1998. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łomży. Swoje prace prezentował w muzeach i galeriach całego świata (ponad 180 wystaw indywidualnych oraz ponad 200 zbiorowych). W Łomży wystawiał pięciokrotnie: w 1979, 1989, 1997, 2000 i 2006 roku. Zrealizował także instalację plastyczną pn. “Brzeg rzeki” (1980 r.). Dzieła artysty znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju oraz za granicą. W łomżyńskich zbiorach są jego rysunki i obrazy, a także rzeźba i forma przestrzenna.

O wystawianych w Łomży rysunkach tak pisze córka Artysty, Marianna Dobkowska: „To rysunki piórkiem, które tworzył na początku studiów, tylko dla siebie, w akademiku. To były jego własne poszukiwania, których dokonywał poza ćwiczeniami w szkole. Akademickie studia z natury świadomie traktował jako wprawki, uczenie się rzemiosła, były dla niego jednak mniej wartościowe niż własna, intymna twórczość, bo ich efektem było jedynie lustrzane odbicie rzeczywistości. I z obserwacji, i z natury można szkicować kreską, ale w tych rysunkach poprzez linię wywoływał jak – kliszę – swoją wyobraźnię. Łączył tę obserwację natury z bardziej wyszukanymi kształtami, pochodzącymi z jego własnego świata. W tych rysunkach z 1964 roku roi się od fantastycznych postaci, dziwnych stworów i roślin budowanych linią i strukturą kresek, są czarno-białe, ale mam wrażenie, jakby mieniły się kolorami. (fragment tekstu do wystawy „Fukt in Warsaw”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2010)

 

Get Adobe Flash player

„Titanic” Dobkowskiego na wielu poziomach jest opowieścią o człowieku i naturze, ludzkich ambicjach i odwiecznych prawach. Ale przede wszystkim to opowieść o potędze entropii, zanikania, rozpływania się w niebycie. Już sama materia tych płócien odnosi się do tego bezpośrednio. Obrazy Dobkowskiego są na granicy rozpoznawalności kształtów, co podkreśla specyficzna kolorystyka i ich swoista „otchłanność”. Linia, która je buduje jest bardziej zindywidualizowana niż płaszczyzna. „Widzenie linearne” zdaje się tu zbliżać do stanu pełni formalnej i znaczeniowej.Pojecie linii nadaje status bytu tym wyobrażeniom, wypełniającym się nad powierzchnią, będącym czystą emanacją zjawiania się. Wyobrażeniom rozpiętym między materialną konkretnością i wizualnym zanikiem, między „nieforemną, bezzarysową materią” i linearnym abstraktem.” (Waldemar Baraniewski, fragment tekstu do katalogu wystawy indywidualnej Jana Dobkowskiego „TITANIC” w Galerii aTAK w Warszawie, 2008 r. ).

Get Adobe Flash player

„Cykl prac zatytułowany „WOW” poświęcony jest potrzebie otwarcia na kosmiczny bezkres dziejów i wiedzy i zachowania własnej tożsamości, świadomości zakorzenienia w Rodzinie. Dobkowskiego interesowała zawsze różnorodność kulturowa, jego liczne podróże po wszystkich kontynentach znakomicie zaowocowały w cyklach obrazów, interesowała go zawsze złożoność rzeczy i świata, a raczej to fundamentalne dla niej napięcie między zimnym i gorącym, bliskim i odległym, małym i wielkim. Ale u tego artysty napięcie pojawia się w formie szczególnej, nacechowanej bezbrzeżnością. On jest oswojony z nieskończonością. Jej tłem jest czerń, czerń nocnego nieba, które, jak wiadomo, tylko nocą jest przezroczyste, śladem linia, linie i kolory. ( fragment tekstu prof. Stefana Szydłowskiego do katalogu wystawy „WOW” w Galerii Stefan Szydłowski, Warszawa, 2010 r.)

Get Adobe Flash player

W cyklu „Pamukale” „Obrazy nawiązują do siebie źródłem inspiracji, formą i kolorem. Mniejsze formaty są starannie wypełnione liniami, nieregularnymi, malowanymi „od ręki”z wyraźnym śladem życia, chwili i miejsca. Są jakby światem odwróconym do góry nogami, wydaje się, że te nieskończone strumienie farby płyną od dołu płótna do środka. trzy kolory zdają się konkurować tu ze sobą: niebieski, biały i żółty. Nieoczekiwanie w różnych miejscach, czasami z boku, a czasami gdzieś w środku, pojawiają się kształty skośnej, niebieskiej kratki, naruszające jakby ustalony porządek rzeczy. Są one postacią zbliżone do półkolistych, eliptycznych form, do stalaktytów, inne do kamiennych słupów z okolic Carnac w Bretanii, wszystkie mają w sobie coś pierwotnego, jakąś pra-intuicję wyrażoną przez struktury, których podstawowym elementem jest linia”.(fragment tekstu prof. Stefana Szydłowskiego do katalogu wystawy „Pamukale” w Galerii Stefan Szydłowski, Warszawa, 2012 r.) .
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: z cyklu \\\
Foto: z cyklu „Pamukale”
Foto: z cyklu „Titanic”
Grzegorz Gwizdon
wt, 14 maja 2013 13:10
Data ostatniej edycji: wt, 11 czerwca 2013 16:01:55

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę