Maltodekstryna na medal
Medal Europejski dla Wyrobów przyznawany przez Business Centre Club oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej otrzymała firma PEPEES S.A. za najwyższej jakości maltodekstrynę. To już drugie takie wyróżnienie dla naszego przedsiębiorstwa – mówi Maciej Gryguc rzecznik prasowy formy. - W ubiegłym roku Medalem Europejskim zostaliśmy uhonorowani za skrobię.
Netia kupiła łomżyńskiego Netstera
Ponad 357 tysięcy złotych zapłaciła białostocka spółka Connect Systemy Komputerowe - spółka zależna Netii – za 100% udziałów łomżyńskiej spółki internetowej Netster. To lokalny operatorem sieci osiedlowych, który świadczy usługi szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie Łomży.
Prefbet „orłem” budownictwa
Producent materiałów budowlanych ze Śniadowa został laureatem tegorocznej edycji konkursu „Orły Polskiego Budownictwa”. Prefbet Śniadowo zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii producentów z przychodami do 50 mln zł.
Chcą więcej koncesji...
Rada Łomżyńskiej Izby Przemysłowo - Handlowej zaapelowała do prezydenta miasta i radnych Łomży o zmianę zwiększenie koncesji na sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych. Przedsiębiorcy chcą aby ich liczba wzrosła z 40 do 65. Jak tłumaczą sytuacja jaka wytworzyła się w mieście „jest trudna do wytłumaczenia”, a obowiązujące przepisy ograniczają rozwój tego sektora usług i nie sprzyjają konkurencyjności przedsiębiorstw ani wizerunkowi Łomży. Argumentują także, że w sąsiedniej Ostrołęce jest blisko dwa razy, a w Suwałkach o ponad połowę więcej koncesji gastronomicznych niż w Łomży.
Medal dla piwa Łomża Mocne
Piwo Łomża Mocne zdobyło II miejsce i srebrny medal w Otwartym Konkursie Piw, odbywającym się podczas XVI Jesiennego Spotkania Browarników 2008 w Krakowie. Maciej Rybicki, dyrektor generalny Royal Unibrew Polska podkreśla, że nagroda ta ma szczególne znaczenie, ponieważ Jesienne Spotkania Browarników w ciągu 16 lat zyskały rangę najważniejszej w kraju imprezy branżowej.
Daleko na liście największych...
Dopiero na 1629 pozycji pojawia się Łomża jako siedziba firmy z listy 2000 największych polskich firm dziennika „Rzeczpospolita”. Dużo wyżej są tam firmy z Grajewa, Wysokiego Mazowieckiego, Ostrołęki, Łysych, Ostrowi Mazowieckiej, Piątnicy, a nawet Kolna. W tym roku, aby dostać się do zestawienia, trzeba było osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie powyżej 86 mln zł.
Powstanie mleczny gigant z łomżyńskiego?
Jak pisze Puls Biznesu Edmund Borawski, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol z Grajewa „marzy o ślubie” z wysokomazowiecką Mlekovitą. „Razem moglibyśmy stworzyć nową jakość na rynku i zintegrować w ramach jednego przedsiębiorstwa prawie całe mleczarstwo z województwa podlaskiego. Byłoby wspaniale, gdyby Podlasie miało jedną potężną firmę mleczarską, liczącą się w skali europejskiej” – mówi Pulsowi Biznesu Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol. Jak informuje dziennik Dariusz Sapisńki prezes Mlekovity z Wysokiego Mazowieckiego nie mówi „nie”.
Cenler-Mebel poleca. Wyjątkowa kolekcja dla wyjątkowych klientów
Tworzymy z drewna coś więcej - to hasło przewodnie firmy EGGER, jednego z wiodących producentów płyt wiórowych melaminowanych. Firma ta właśnie przygotowała nową kolekcję ZOOM , która jest dostępna w łomżyńskiej firmie Center-Mebel. Aby stworzyć idealną kolekcję dział zarządzania produktem intensywnie śledził nowe trendy, a zespoły sprzedawców dogłębnie badały potrzeby różnych grup konsumentów. W efekcie w kolekcji ZOOM zebrano 180 kolorów. Wyróżnia je także nowoczesne wzornictwo. Center-Mebel wybrał 52 dekory. Co ważne, na zrealizowanie zamówienia nie trzeba czekać, wszystkie dekory dostępne są „od ręki".
Gierowski już nie kontroluje Pepees-u?
Biznesmen Józef Hubert Gierowski, który przez ostatnie lata kontrolował największy pakiet akcji łomżyńskiego Pepees-u, już nie decyduje o przyszłości tej firmy. Jak podała spółka w komunikacie wpłynęło do niej oświadczenie pana Gierowskiego, informujące o tym że przestał on być podmiotem dominującym w stosunku do Midston Developments Limited z siedziba na Cyprze. To właśnie ta spółka posiada więcej niż co czwartą akcję Pepeesu.
Piątnica będzie większa?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na połączenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy i Spółdzielni Mleczarskiej Kurpie z Baranowa. Urząd uznał, że transakcja ta nie ograniczy konkurencji na polskim rynku. Jeżeli transakcja dojdzie do sutku będzie to pierwsze „przejęcie” przeprowadzone przez OSM Piątnica.
Największa transakcja...
Mirosław Purzeczko sprzedał 70% udziałów w firmie Przedsiębiorstwo Ochrony „Purzeczko” na rzecz spółki „Securitas Polska”. Do transakcji doszło dziś. Choć nie ujawniono kwoty, to jak podkreślał Paweł Rafalski Vice President East Securitas AB była to to największa transakcja od wejścia tej międzynarodowej firmy do Polski przed 12 laty. - Jeżeli nie będziemy ujmować sprzedaży Browaru Łomża, to jest największa transakcja handlowa w Łomży – dodawał Mirosław Purzeczko.
Przedsiębiorcy w walce po euro
Ponad ćwierć miliarda złotych chcieliby na dofinansowanie swoich przedsięwzięć pozyskać biznesmeni z województwa podlaskiego ze środków europejskich. Na konkurs w ramach działania 1.4 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 złożono ponad 330 wniosków. Już wiadomo, że nie wszyscy chętni otrzymają dotację
Kilku dystrybutorów znów chce przejąć hurtownię Multi Pharme
Kilku dystrybutorów, w tym spółki notowane na giełdzie, chce przejąć hurtownię farmaceutyczną Multi Pharme, po tym jak nie doszło do jej przejęcia przez ACP Pharma. "Jesteśmy w trakcie negocjacji z kilkoma dystrybutorami. Są to podmioty giełdowe i nie tylko. Zakończenie rozmów może nastąpić we wrześniu" - powiedział PAP Stanisław Dołęgowski, wiceprezes Multi Pharme, nie podając więcej szczegółów. ACP Pharma i Multi Pharme poinformowały, że nie dojdzie do przejęcia łomżyńskiej hurtowni.
Autogaz – to się ciągle opłaca
Już ponad 2 mln. spośród niemal 14 mln. zarejestrowanych w Polsce samochodów wyposażono w instalację gazową. W popularności auto-gazu wyprzedziliśmy nawet jego kolebkę, czyli Włochy. Łomża nie odbiega tu od ogólnopolskich standardów. MAC-ROB to najpopularniejszy w mieście warsztat zajmujący się montażem instalacji gazowych. Wyjechało już stamtąd kilka tysięcy aut z napędem LPG.
Podstrefa rozwoju nie dla nas
Około 1300 miejsc pracy w samej strefie i dodatkowe ponad 300 w zasięgu jej oddziaływania – to spodziewane efekty utworzenie podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Białymstoku. Ostateczną decyzję o jej powstaniu już podjął rząd... Plany utworzenia tego samego w Łomży, choć zaczęto o nich opowiadać niemal rok wcześniej niż pojawił się pomysł na realizację podstrefy w Białymstoku, spełzły na niczym. - My potrafimy się porozumieć z samorządami, ale widać w Łomży jest to trudniejsze – krótko kwituje pytanie o niepowodzenie łomżyńskiego przedsięwzięcia Grzegorz Mackiewicz prezes SSSE.
RPO wznowione
Po kilku miesiącach zawieszenia Urząd Marszałkowski ponownie ogłasza konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Przez trzy dni od wczoraj do piątku zgodnie z zapowiedzią Marszałka Jarosława Dworzańskiego mają zostać ogłoszone trzy konkursy – na tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności, wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw oraz rozwój atrakcyjności turystycznej regionu.
Łomżyński Urząd Skarbowy „Przyjazny Przedsiębiorcy”
Urząd Skarbowy w Łomży znalazł się w gronie urzędów wyróżnionych w krajowym finale ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. To już szósta edycja konkursu Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów.
Łomżyński PKS „skomercjalizowany”
W Łomży nie ma już przedsiębiorstw państwowych. W ubiegłym tygodniu został minister skarbu podpisany akt komercjalizacji ostatniego takiego przedsiębiorstwa - Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Łomży. Teraz to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa o nazwie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łomży Sp. z o.o..
Pepees szuka inwestora
Łomżyński Pepees poszukuje inwestora. Najchętniej w tej roli widziałby firmę z branży skrobiowej - dowiedział się „Parkiet”. Producentem skrobi ziemniaczanej interesują się zagraniczne firmy – potwierdza dziennikowi prezes Andrzej Kiełczewski. Jak podaje „Parkiet” także główni akcjonariusze spółki podobno szukają partnera, który dobrze zna branżę i ma pieniądze
Marszałek z biznesmenami o pieniądzach
Podstawą do otrzymania dofinansowania będzie dobry wniosek wysoko oceniony przez panel ekspertów – przekonywał łomżyńskich przedsiębiorców Jarosław Dworzański marszałek województwa podlaskiego. W łomżyńskim ratuszu marszałek spotkał się z kilkoma przedsiębiorcami zainteresowanymi wsparciem planowych inwestycji z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Zapowiedział, że ogłaszanie nowych konkursów w ramach RPOWP zostanie wznowione na przełomie czerwca i lipca.