Radny Kolna zatrzymany. Pijany miał demolować pub
Jeden z kolneńskich radnych został zatrzymany przez policję i noc z niedzieli na poniedziałek (13/14.11) spędził w izbie zatrzymań - nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio Białystok.
Gminy nie są zainteresowane otwieraniem żłobków. "Mają różne obawy"
Osoby prywatne w Podlaskiem są bardziej zainteresowane tworzeniem żłobków czy klubów malucha niż samorządy. Tak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Prowadzi on konkurs na unijne dotacje na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Wyniki konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego
Położona w Zwierżanach w gminie Sidra zagroda zdobyła I miejsce w tegorocznej edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. W skład zagrody wchodzi budynek mieszkalny i inwentarski, stodoła, spichlerz oraz żuraw studzienny. Jej właściciele, Marzenna i Piotr Horsztyńscy, poza dyplomem i pamiątkową tabliczką dokumentującą zwycięstwo, odebrali także nagrodę pieniężną - 6 tysięcy złotych.
Brytyjska ekolog dotarła na motoparalotni do Goniądza
Sacha Dench, która leci motoparalotnią razem z łabędziami dotarła do Polski. Wizytę w naszym kraju rozpoczyna od Goniądza. Brytyjska ekolog chce przemierzyć 11 krajów i 7 tysięcy kilometrów by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików których populacja zmniejszyła się o połowę. "Zanim Sacha Dench dotarła do Goniądza pokonała m.in. Rosję, Estonię i Litwę" - mówi koordynator akcji w Polsce Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.
54-latek zginął w fabryce Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem
Do śmiertelnego wypadku doszło w środę (02.11) w Wysokiem Mazowieckiem. W fabryce Mlekovity zginął 54-latek - mieszkaniec województwa lubelskiego.
Jedwabne. Zmiany na stanowisku przewodniczącego rady miasta
Bogdan Iwanowski zastąpił Mariusza Szmitkę na stanowisku przewodniczącego rady miasta w Jedwabnem. Wniosek o odwołanie przewodniczącego zgłoszono burząc zaproponowany porządek sesji, która wcześniej została przerwana z powodu braku kworum.
Zarzuty znieważenia sądu i sędzi dla protestującego ojca
Zarzut znieważenia sądu i sędzi usłyszał jeden z ojców, który protestował w wakacje przed łomżyńskim sądem. Przy ulicy Polowej w Łomży Bogdan W. postawił przyczepę kempingową i przez miesiąc prowadził swój protest. Jak mówi Maria Kudyba z Prokuratury Okręgowej w Łomży, swoimi wypowiedziami złamał prawo. Jak dodaje, Bogdan W. obrażał sąd i sędzię zarówno przez hasła umieszczone na banerach jak i w wywiadach udzielanych dziennikarzom.
Początek procesu czterech Czeczenów, którym zarzuca się współpracę z ISIS
Oskarżeni o wspieranie terroryzmu Czeczeni - podobnie jak w śledztwie - również przed Sądem Okręgowym w Białymstoku nie przyznają się do zarzutów; zaprzeczają, by mieli coś wspólnego z tzw. Państwem Islamskim (ISIS). W czwartek (27.10) rozpoczął się w Białymstoku proces czterech obywateli Rosji deklarujących narodowość czeczeńską, oskarżonych o to, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która m.in. zbierała pieniądze na potrzeby działań terrorystycznych ISIS, a także rekrutowała bojowników na wojnę w Syrii i Iraku.
Milion złotych przekazali podlascy radni łomżyńskiemu PKS-owi na spłatę długów
Łomżyńskiemu PKS-owi brakuje miliona złotych na spłatę wierzytelności wymagalnych. Podlascy radni zdecydowali, że przekażą brakującą kwotę z budżetu województwa. Ma to być niezbędny krok przed planowanym połączeniem wszystkich pięciu spółek przewozowych z regionu - mówi marszałek województwa Jerzy Leszczyński. Wyjaśnia, że przed połączeniem spółka musi mieć jasną sytuację finansową, a przekazane pieniądze nie pójdą na pensje, ale na spłatę pilnych należności. Marszałek nie chciał jednak ujawnić, jaki łączny dług ma PKS w Łomży.
Białostocka prokuratura oskarża grupę osób o prowadzenie agencji towarzyskiej w Łomży
Oficjalnie prowadzili hotel i bar, a Białorusinki i Ukrainki zatrudniali jako sprzątaczki i barmanki. W rzeczywistości zajmowali się prowadzeniem agencji towarzyskiej, gdzie do świadczenia usług seksualnych wykorzystywali blisko 70 kobiet.
Łomżyński prokurator przewodniczył sądowi dyscyplinarnemu, przed którym sam odpowiadał
Jednego dnia staje przed sądem dyscyplinarnym jako obwiniony, kolejnego sam zasiada w fotelu przewodniczącego składu i sądzi innych prawników. Chodzi o łomżyńskiego prokuratora Jacka Cholewickiego, który niedawno został ukarany naganą za uchybienie godności prokuratora. Okazuje się, że mimo toczącego się postępowania w jego sprawie, został on wybrany na sędziego sądu, przed którym sam stawał.
Podlaski NFZ SMS-ami przypomina o wizycie u lekarza specjalisty
Podlaski oddział NFZ od wtorku (18.10) wysyła do pacjentów sms-y z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza specjalisty. - Takie rozwiązanie może przyczynić się do zmniejszenia kolejek - mówi rzecznik NFZ w Białymstoku Rafał Tomaszczuk.
Około 14 mln zł na dotacje do działalności gospodarczej dla bezrobotnych
Jeszcze w tym roku osoby, które chcą dostać unijną dotację na założenie działalności gospodarczej z Regionalnego Programu Operacyjnego w Podlaskiem, mogą się o nią starać. Do podziału jest ok. 14 mln zł. Urząd Marszałkowski w Białymstoku wybrał w konkursie podmioty, które będą rozdzielać te pieniądze.
Białystok.Około 150 osób protestowało przeciwko planowanej reformie edukacji
Podlascy działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego protestowali przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Udział w pikiecie wzięło okołu 150 osób, które nie chcą planowanej likwidacji gimnazjów. Jak mówią, wielu z nauczycieli straci przez to pracę.
Andrzej Grygoruk dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego
Andrzej Grygoruk został nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego polskiego parku narodowego. W środę (5.10) na to stanowisko powołał go minister środowiska - poinformowała Katarzyna Zielińska z sekretariatu parku.
Dwie osobówki zderzyły się z ciężarówką. DK 61 zablokowana
Na trasie Łomża - Stawiski zderzyły się dwa samochody osobowe z ciężarowym. Jedna osoba trafiła do szpitala. Droga krajowa nr 61 w miejscu wypadku jest zablokowana
Groźna bakteria w łomżyńskim szpitalu
Odporną na antybiotyki bakterię Klebsiella pneumoniae NDM-1 (tzw. bakterię New Delhi) stwierdzono u czterech pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Jak mówi zastępca dyrektora łomżyńskiego szpitala dr Hanna Majewska-Dąbrowska, wszystkie osoby to nosiciele, a wykryta u nich bakteria nie jest aktywna. Nosicielstwa drobnoustroju się nie leczy, jednak każdy nosiciel może być potencjalnym źródłem dalszego zarażenia. W szpitalu wprowadzono reżim sanitarny - zakażonych pacjentów oddzielono od innych, a do opieki nad nimi wyznaczono odrębny personel.
Weekendowa akcja "Podziel się posiłkiem"
Makaron, olej, konserwy, dżemy czy płatki śniadaniowe - m.in. takie produkty można jeszcze w sobotę (24.09) przekazać potrzebującym z regionu. W sklepach spożywczych trwa ogólnopolska akcja "Podziel się posiłkiem".
Konsultacje „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w Grajewie
W czwartek (22.09) w Grajewie odbyły się konsultacje "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". To prezentacja naszych planów i założeń, ale przede wszystkim informacja o co powinniśmy je wzbogacić i uzupełnić - powiedział wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Według niego jest to strategia gospodarcza, ale przygotowywana bez oderwania od społeczeństwa. Dlatego opiera się m.in. na koncepcji zrównoważonego rozwoju, czyli wyrównywania szans zarówno wszystkich regionów Polski, jak i mieszkańców różnej wielkości ośrodków.
III Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku
Blisko 1 300 osób: biznesmenów, polityków, inwestorów, samorządowców, ekspertów i naukowców bierze udział we Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku. Uczestnicy dyskutują o perspektywach rozwoju Polski Wschodniej.