Naukę czas zacząć
Ponad 9 tysięcy uczniów łomżyńskich szkół, oraz i około 1150 nauczycieli rozpoczyna nowy rok szkolny. Ten będzie zupełnie inny od poprzednich w związku z wchodzącą w życie reformą oświaty. W mieście jest więcej podstawówek, w których pojawiły się klasy siódme, a gimnazja mają tyko po dwa roczniki. Zmieniła się też podstawa programowa w klasach pierwszych, czwartych i siódmych podstawówek w których pojawiły się pracownie fizyczne, chemiczne czy biologiczne. - Każda ze szkół jest przygotowana do realizacji podstaw programowych przewidzianych dla danego etapu kształcenia – zapewnia Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. oświaty.
Po remontach wakacyjnych kilka remontów we wrześniu
- Jesteśmy szczęśliwie po wyremontowaniu aż 13 sal: trzech dla oddziałów przedszkolnych i trzech świetlic na parterze, pięciu na 1. piętrze dla klas pierwszych i drugich oraz dwóch na 2. piętrze dla klas trzecich – opowiada z zapałem dyrektor Krystyna Kamińska, dla której będzie to pierwszy rok szkolny w nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży, gdzie dotąd mieściło się Publiczne Gimnazjum nr 1 i gdzie będą uczyć się uczniowie klas 2. i 3. PG 1. - Jestem zadowolona: naprawdę remont przeprowadzono solidnie, czysto i równiutko, ładnie to wygląda kolorystycznie, pastelowo, materiałowo. Teraz trwają w salach prace porządkowe. Będziemy mieć całkiem nowe wyposażenie. Część mebli, stolików, ławek i krzesełek dojechała do szkoły, część jest w drodze i wkrótce dotrze. Na 14 remontów, prowadzonych w wakacje w placówkach oświatowych w Łomży, wykonawcom udało się w terminie albo z tygodniowym lub trochę większym poślizgiem zdążyć prawie wszędzie.
„Reforma” w PWSIiP
Dr hab. Dariusz Surowik od piątku obejmuje funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Będą też nowi prorektorzy i po raz pierwszy w historii uczelni dziekani. Wprowadzana w PWSIiP reforma struktury uczelni oznacza, że od 1 września zamiast 6 Instytutów będą 3 Wydziały.
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
To już ostatni tydzień wakacji. Tym razem są one wyjątkowo długie, bo rok szkolny zacznie się dopiero 4 września. Kolejne wakacje zaczną się 23 czerwca. Nim jednak do nich dojedzie, po drodze uczniów i nauczycieli czeka kilka także dłuższych przerw...
Przedszkole oraz szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w Łomży
Fundacja DR OTIS prowadzi w Łomży Przedszkole Niepubliczne Nutka, w której zorganizowane są grupy terapeutyczne, oraz Szkołą Podstawową dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi. Fundacja także jest organizatorem obchodów Światowych dni Świadomości Autyzmu, szkoleń, konsultacji dla specjalistów i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Fundacja jest prekursorem w tworzeniu wyspecjalizowanych placówek dla dzieci z autyzmem w Łomży. Wiele placówek czerpie inspiracje i wzorce w organizacji pracy z dziećmi z autyzmem, z metod opracowanych w Fundacji DR OTIS.
W Starych Kupiskach będzie nowoczesna biblioteka
Dwa miliony złotych otrzyma gmina Łomża na inwestycję związaną z budową biblioteki w Starych Kupiskach oraz remont i modernizację pozostałych placówek bibliotecznych. Pieniądze to dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020.
Znów do matury
- Przecieki egzaminacyjne na maturze poprawkowej są niemożliwe, zaś egzamin będzie przebiegał według tych samych zasad i procedur, co matury w maju – zapewnia Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Od godziny 9. w Łomży 160 osób z liceów i techników może zdawać pisemnie egzamin poprawkowy w nowej formule w swoich szkołach. Najwięcej – 131 osób chce poprawić maturę pisemną z matematyki na poziomie podstawowym, sześć z języka polskiego, 22 z angielskiego i jedna z niemieckiego. W województwie podlaskim na 1 288 poprawkowiczów najwięcej biedzi się z matematyką – 1 033. Na prawie 9 tys. absolwentów ogólniaków i techników maturę zdało ponad 7 200, tj. ponad 80 %. Do poprawki w sierpniu przystępują ci, którzy w maju nie dostali 30 % punktów z jednego obowiązkowego przedmiotu. A 466 osób w Podlaskiem może maturę powtórzy dopiero za rok: nie zdały egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.
Kończą się wakacyjne remonty
Do końca wakacji pozostały niespełna trzy tygodnie. W większości szkół w Łomży w wakacje tradycyjnie prowadzone są prace remontowe. Większość z nich uda się zakończyć przed pierwszym dzwonkiem, który w tym roku rozbrzmi dopiero 4 września. Dłużej potrwa remont i przebudowa pomieszczeń łazienek w II LO, oraz budowa nowej sali sportowej przy SP nr 7.
Olimpijski sędzia będzie dyrektorem podstawówki
Karol Łebkowski, który sędziował walki zapaśników na ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Brazylii, będzie nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach. Wygrał konkurs na stanowisko ogłoszony po tym jak z pracy zrezygnowała dotychczasowa dyrektor Edyta Śledziewska.
Poprawki z matury i matury do poprawki
- 160 osób z Łomży zgłosiło się do maturalnego, pisemnego egzaminu poprawkowego w nowej formule, który rozpocznie się 22. sierpnia o godzinie 9. w szkołach macierzystych absolwentów – informuje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Najwięcej – 131 osób będzie poprawiać pisemną maturę z matematyki na poziomie podstawowym, 6 z języka polskiego, 22 z angielskiego i 1 z niemieckiego. Nikt nie zdaje egzaminu ustnego w nowej formule. W województwie podlaskim poprawkowiczów jest 1 288, najwięcej z matematyki – 1 033. Mimo że trwają wakacje, w lipcu w OKE praca wre intensywnie, ponieważ ciągle są rozpatrywane i analizowane wnioski maturzystów, którzy chcieli przejrzeć swoje arkusze egzaminacyjne – 1 144 wnioski z obu województw, obsługiwanych przez OKE: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Maturzyści dopominają się o swoje
Maturzyści po raz pierwszy mogą odwołać się od wyniku matury do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jak informuje Rzeczpospolita do OKE w Łomży wpłynęło 1 097 wniosków o wgląd, a następnie 236 o weryfikację sumy punktów. Wynik zmieniono w 54 przypadkach. Niezadowoleni z weryfikacji złożyli 31 wniosków do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Termomodernizacja z unijnym wsparciem
Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie i szkoła podstawowa w podzambrowskiej wsi Poryt - Jabłoń otrzymały ponad milion złotych dofinansowania na termomodernizację. Środki unijne pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Niebezpieczny nowy model finansowania uczelni
„Zmiany wdrażane w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego nie powinny i nie mogą ograniczać możliwości regionalnych uczelni” - zaznacza Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która przyjęła specjalne stanowisko w sprawie zagrożeń dla rozwoju społeczno - gospodarczego województwa podlaskiego wynikających z aktualnej sytuacji regionalnych uczelni wyższych. - Rada przyjmuje z wielkim niepokojem decyzje uczelni publicznych o bardzo znaczącym ograniczeniu naboru studentów, które wynikają z aktualnie wdrażanego nowego modelu finansowania(...) zaś szczególnie negatywne skutki w opinii członków Rady, będzie miało ograniczenie rekrutacji na jedynej regionalnej akademickiej uczelni technicznej - Politechnice Białostockiej – czytamy w stanowisku podpisanym przez Waldemara Pędzińskiego, przewodniczący WRDS.
Listy w szkołach
Szkoły ponadgimnazjalne w Łomży wywiesiły w czwartek pierwsze listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do klas pierwszy. Teraz ci z pierwszych list mają czas do jutra do godz. 15. na potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
„Pierwsze” pierwsze w Łomży i trzecie w województwie
Dyrektor Jerzy Łuba zdał ze 181 uczniami i nauczycielami I LO w Łomży maturę celująco. Tak jak dwa lata temu, na 100 procent. Jego 12. matura w najlepszej szkole w mieście (pod tym względem) oznacza, że w województwie podlaskim łomżyńskie I LO imienia Tadeusza Kościuszki szczyci się na podium 3. miejscem, za białostockimi I LO i II LO. Z matematyki podstawowej i rozszerzonej oraz z biologii rozszerzonej jest to nawet miejsce 2., natomiast z chemii, fizyki i historii maturzyści I LO zdali matury najlepiej w Podlaskiem. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży podała te wyniki oficjalnie, tworząc naturalny klimat do rozmowy ze szczęśliwym dyrektorem Jerzym Łubą.
Uczniowie PG 6 najlepiej zdali egzamin gimnazjalny w Łomży
W dobrych humorach mogą być nauczyciele, rodzice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, ponieważ absolwenci klas trzecich ich szkoły przy ul. Bernatowicza osiągnęli najwyższe wyniki w mieście z egzaminu gimnazjalnego. 65 uczniów najwyższą średnią uzyskało z języka angielskiego - 95 procent i języka polskiego – polecenia wykonało poprawnie 90 procent zdających, którzy mieli również najwyższe wyniki w części matematyczno-przyrodniczej. Opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjna w Łomży dane statystyczne pokazują, że z egzaminami w następnej kolejności dobrze poradzili sobie trzecioklasiści: Katolickiego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Publicznego Gimnazjum nr 1 imienia Noblistów Polskich.
Nowe dyrektorki w podstawówkach
Potwierdziły się nasze informacje sprzed tygodnia. Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Łomży wygrały odpowiednio Krystyna Kamińska i Jolanta Kowalewska. Zarządzenia powierzające im pełnienie funkcji do 1. września na pięć kolejnych lat prezydent Łomży podpisał w piątek.
Maturzyści poznają wyniki
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży o północy udostępniła specjalny serwis dla maturzystów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego umożliwiający im dostęp do informacji o uzyskanych wynikach z egzaminu maturalnego. W województwie podlaskim maturę zdało 80% przystępujących do niej, ale blisko 1300 osób ma jeszcze szansę na poprawkę w sierpniu.
Ostatnie chwile...
Wraz z końcem roku szkolnego przestały istnieć ostatnie elementy dawnej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Jeden z czytelników „czwórki” przypadkiem natrafił jak łyżka koparki niszczyła łącznik pomiędzy budynkiem szkoły, a zrównanej już z ziemią sali sportowej.
Jacht na koniec roku szkolnego i wesołe wakacje
Siedzimy na krzesełkach, w ciszy sali gimnastycznej. Każdy z nas ma doświadczenia, osiągnięcia, plany i marzenia. Wiktoria Śledziewska chce zdać maturę w I LO i dostać się na medycynę. Damian Jakubik pragnie ukończyć Technikum Informatyczne i nadal śpiewać, jak dzisiaj przebój Universe, a Jakub Drozdowski zamierza po II LO w Łomży studiować architekturę. - Żałuję, że te trzy lata tak szybko minęły, ale nad przeszłością się nie rozczulam, ponieważ trzeba iść do przodu, aby zwiedzać życie i poznawać świat – uśmiecha się Damian, kiedy 16-latki odbierają świadectwa z rąk dyrektor Teresy Kurpiewskiej w obecności ośmioro wychowawców w Publicznym Gimnazjum nr 1. Dla Pani Dyrektor to równie szczególna i wzruszająca chwila: po 18 latach prowadzi uroczystość ostatni raz.