Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Naukę czas zacząć

Ponad 9 tysięcy uczniów łomżyńskich szkół, oraz i około 1150 nauczycieli rozpoczyna nowy rok szkolny. Ten będzie zupełnie inny od poprzednich w związku z wchodzącą w życie reformą oświaty. W mieście jest więcej podstawówek, w których pojawiły się klasy siódme, a gimnazja mają tyko po dwa roczniki. Zmieniła się też podstawa programowa w klasach pierwszych, czwartych i siódmych podstawówek w których pojawiły się pracownie fizyczne, chemiczne czy biologiczne. - Każda ze szkół jest przygotowana do realizacji podstaw programowych przewidzianych dla danego etapu kształcenia – zapewnia Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. oświaty.

W Łomży najwięcej uczniów jest w szkołach podstawowych do których w tym roku dołączyły samorządowa SP nr 1 przy ul. Reymonta i podstawówka w Szkołach Katolickich przy ul. Sadowej. W pierwszej z nich naukę zaczyna 329 uczniów w 18 klasach we wszystkich rocznikach. Pojawienie się tej podstawówki sprawiło, że rodzice wielu uczniów z sąsiednich szkół podjęli decyzję o przeniesieniu tam swoich dzieci. W największym stopniu dotyczyły to Szkoły Podstawowej nr 7, która „straciła” około 200 uczniów. Zdaniem wiceprezydent Muzyk taka zmiana jest też z pożytkiem dla tej szkoły. 
- Siódemka to mała szkoła, w której nauka odbywała się na zmiany, co było męczące dla dzieci i ich rodziców – podkreślała, że wie to z własnego doświadczenia. - Teraz dzieci w klasach pierwszych na pewno będą uczyły się na jedną zmianę, ale prawdopodobnie uda się też tak naukę zorganizować dla starszych klas – mówiła w piątek podczas  konferencji prasowej. - W Szkole Podstawowej nr 1 nauka na pewno będzie na jedna zmianę. 
Na zmiany do szkoły będą za to chodzić najmłodsze dzieci w SP nr 4, 5, 9 i 10. 
- Minister edukacji Anna Zalewska zapowiadała, że nauka w szkole ma być na jedna zmianę i my ten proces rozpoczynamy – dodawała wiceprezydent Muzyk.        

Jej zdaniem wszystkie miejskie szkoły są przygotowane do reformy oświaty. Wiązało się z to wydatkami, ale jak zaznaczała – te koszy nie są aż tak znaczne. Muzyk podkreślała, że nie wszystkie wydatkowane środki przez samorząd na remonty w szkołach miały związek z reformą oświaty. Wskazywała np. kosztowny remont w SP nr 7, „który prosił się od lat”. Na dostosowanie części budynku dawnego PG 1 do potrzeb najmłodszych uczniów nowej SP 1 samorząd wydał 680 tys. zł, ale jak zaznaczała Agnieszka Muzyk 420 tys. pochodziło z środków MEN. 

Wiceprezydent zapowiedziała także, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego, we wszystkich miejskich szkołach będą funkcjonować e-dzienniki. - Jest to wymóg czasu. Jakakolwiek informacja o ocenie, bądź nieobecności ucznia pojawi się natychmiast w telefonie rodzica – tłumaczyła Muzyk.

zobacz: Kalendarz roku szkolnego 2017/2018


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę