Lokalni bohaterowie niepodległości
Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży we współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów w Łomży ogłosiło konkurs „Łomżyńskie drogi do Niepodległej – pamięć i tożsamość. Biografie lokalnych bohaterów.” Może to być wiersz, prezentacja multimedialna, komiks albo coś jeszcze innego...
Gimnazjaliści z Piątnicy biją rekord resuscytacji z WOŚP
- Przyszliśmy do remizy w Piątnicy, żeby nauczyć się się sztucznego oddychania i masażu serca, to akcja w całej Polsce – opowiada w gwarnym tłumie gimnazjalistów 14-1etni Kamil Matejkowski, przy którym w kolejce do trzech fantomów ustawiła się koleżanka Dominika Kwiatkowska, kolega Maciej Bajkiewicz i Bartosz Kozłowski. Wszyscy wyposażeni w jednorazowe, białe rękawiczki z lateksu, w oczekiwaniu na znak w samo południe od prowadzących bicie rekordu Polski z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy: Moniki Mieczkowskiej i Mileny Karwowskiej, 24-letnich druhen, od 7 lat służących w OSP Piątnica. Młodzież przyklęka, uciskając fantomy, próbuje ratować życie...
Łomżę stać na więcej
Blisko 800 studentów rozpoczęło studia na 13 kierunkach w Państwowej Wyższe Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na uroczystej inauguracji 14 już roku akademickiego w tej uczelni był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zwracając się do niego rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik prosił, aby w przygotowanej reformie szkolnictwa wyższego, uwzględnić potrzeby uczelni. - Jeżeli nie będziemy mogli uzyskiwać dotacji na badania statutowe, to utracimy impuls do naukowego rozwoju – mówił rektor Surowik wskazując, że najmocniejszą stroną łomżyńskiej „państwówki” jest właśnie siła naukowa. Uczelnia ma kategorię naukową „B”, a w planach uzyskanie uprawnień do nadawania tytułów doktorów w dwóch dyscyplinach i przekształcenie się w akademię.
Dwoje nowych Profesorów Oświaty z Łomży
W gronie 20 osób, które w w poniedziałek otrzymały z rąk premier Beaty Szydło honorowe tytuły Profesora Oświaty było dwoje nauczycieli z Łomży. To Bożena Teodozja Śliwowska, dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, oraz Radosław Cezary Gwizdon - historyk sztuki i nauczyciel Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży.
Dzień nauczyciela
- Jak się takie medale dostaje, to może już czas na emeryturę – uśmiecha się Piotr Łowicki, nauczyciel matematyki z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Był jednym około 40 nauczycieli z Łomży i regionu, którzy w piątek, podczas specjalnej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odebrali przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę krzyże zasługi i medale za długoletnią służbę. Łowicki otrzymał złoty medal, a pracę w zawodzie nauczyciela w I LO w Łomży zaczynał w 1983 roku. - Jestem w dobrej szkole, wśród dobrych kolegów, zawsze trafiałem na bardzo dobrych uczniów z którymi się z przyjemnością pracuje – mówi podsumowując, że można mieć satysfakcję z wykonywania tego zawodu. - No może poza satysfakcją z wynagrodzenia. To przez te lata nie zmieniło się i raczej nie zapowiada się, żeby się bardziej zmieniło - dodaje Piotr Łowicki.
PWSIiP: Berło dla Surowika, portret dla Charmasa
Przekazanie insygniów władzy rektorskiej nowemu rektorowi oraz odsłonięcie portretu byłego rektora odbyły się podczas wczorajszego posiedzenia Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Były to pierwsze obrady Senatu pod przewodnictwem nowego rektora, dr. hab. Dariusza Surowika, który władzę w uczelni przejął 1 września, po dr. hab. Robercie Charmasie, który łomżyńską „państwówką” rządził przez 8 lat.
„W drodze do niepodległości”
Kacper Kołakowski ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu wśród uczniów klas I-III i Igor Lemański z SP Pniewo wśród klasy IV–VII wygrali gminny konkurs plastyczny „Wojna widziana oczami dziecka”. Nagrody za najlepsze prace wręczono poniedziałek wieczorem w Szkole Podstawowej w Kupiskach. Konkurs i poprzedzającego go spotkania z historykiem zrealizowano w ramach dofinansowywanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „W drodze do niepodległości”, który prowadzony jest z okazji przyszłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Studenci wracają na uczelnie
Tradycyjnie 1. października wyznacza początek roku akademickiego, który w najważniejszych uczelniach w Łomży zacznie się dla ok. 4 500 studentek i studentów, w tym ok. 1800 pierwszego roku (plus szkoła TWP i warszawska uczelnia w „Mechaniaku”). Inauguracje roku planowane są rozmaicie, zależnie od placówki. W Wyższym Seminarium Duchownym (najstarszej uczelni w mieście - 1919 r.) stało się tradycją, że inauguracja jest 16. października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Najstarsza uczelnia świecka to Wyższa Szkoła Agrobiznesu: ma 22. inaugurację o godz. 10. w Dniu Edukacji 14. października. 20. rocznicę powstania będzie świętować Uczelnia Jańskiego, łącząc jubileusz z inauguracją 8. grudnia. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości po raz 14. zabrzmi „Gaudeamus igitur” 16. października o godz. 9., gdy największą uczelnię odwiedzi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Szkoła Językowa Dorothy´s School zaprasza na zajęcia!
Nauka języka obcego ważna jest od najmłodszych lat! – ta myśl przyświeca działalności Dorothy´s School, szkoły językowej dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Nasza szkoła mieści się przy ulicy Sybiraków 20 w Łomży i funkcjonuje już kolejny rok.
NIK o kształceniu dorosłych w szkołach... także w Łomży
Konieczne są poważne zmiany w systemie organizowania i finansowania kształcenia dorosłych – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Problemem jest niska skuteczność kształcenia, a co za tym idzie niewielki odsetek absolwentów oraz zdanych egzaminów zewnętrznych. W 2016 r. z publicznych pieniędzy na finansowanie szkół dla dorosłych wydatkowano ponad 1,2 mld zł. NIK uważa, że przyjęte rozwiązania nie zapobiegają zjawiskom patologicznym, w tym wyłudzaniu dotacji przez część szkół niepublicznych. NIK sprawdziła tego typu szkoły w kilku województwach w Polsce, a na liście kontrolowanych jest także jedna z łomżyńskich szkół.
Kurator zgodziła się na likwidację szkoły w Czaplicach.
Po dwóch latach sporu Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku zmieniła zdanie i wydała pozytywną opinię dla uchwały Rady Gminy Łomża w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Decyzja kurator oświaty z ubiegłego tygodnia, po kolejnym uchyleniu wcześniejszych decyzji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie oznacza, że najmniejsza szkoła w kraju od razu przestanie istnieć. Naukę w tym roku szkolnym rozpoczęło w niej tylko czworo uczniów i ośmioro nauczycieli. Ze względu na nich szkoła będzie funkcjonowała co najmniej przez cały rok szkolny.
Dyplomy mają w ręku
- Coś się kończy, coś nowego zaczyna – mówił dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wręczając grupie niemal stu absolwentów uczelni dyplomy licencjata lub magistra. To tylko część z rzeszy ponad pół tysiąca studentów, którzy w tym roku obronili się w łomżyńskiej „państwówce”. Najstarszy z nich ma 56 lat, a najmłodszy tylko 21. - Cieszymy się, że ten etap mamy za sobą – mówił Piotr Boratyński, odbierając licencjat. Dla niego, ale i wielu innych studia w PWSIiP jeszcze się nie kończą. Od października zacznie tu magisterkę.
Jak powinna wyglądać dobrze przeprowadzona lekcja języka obcego?
Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie człowieka we współczesnym świecie bez znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Nic dziwnego, że szkoły językowe wyrastają jak grzyby po deszczu i prześcigają się w atrakcyjnych ofertach. Jak jednak wybrać tę najlepszą?
Matematyczny Nowogród 2017 dla licealistów i gimnazjalistów
Na pięć dni z matematyką od rana do wieczora zaprasza do Nowogrodu I Liceum Ogólnokształcące w Łomży, które po raz 6. organizuje spotkanie miłośników Królowej Nauk. - Zapraszamy nie tylko uczniów z wynikami i osiągnięciami w olimpiadach czy konkursach matematycznych – zachęca do udziału nauczyciel matematyki w I LO Konrad Dunajewski, inicjator konkursu wspólnie z Piotrem Łowickim. - Zamysł obozu, w którym co roku uczestniczy 60-70 osób z Łomży i województwa podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego, jest taki, żeby uczniowie mogli zorientować się w swoich możliwościach i umiejętnościach, jaki wybrać kierunek studiów. W spokoju i zaciszu ośrodka w lesie nad Pisą będą mogli poświęcać się rozwijaniu pasji.
Poprawili matury... niektórzy
Egzamin maturalny w województwie podlaskim – po uwzględnieniu poprawek - zdało 86% tegorocznych maturzystów – podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. To wynik o ponad 5,5% lepszy niż po egzaminach w maju. Sierpniową poprawkę z matury zdało blisko 200 z przystępujących do niej ponad 1100 tegorocznych absolwentów liceów i techników.
Komornik to nie zagrożenie?
- My nie jesteśmy właścicielem tego budynku, wynajmujemy w nim pomieszczenia – mówi dr Joanna Karpowicz, rektor Uczelni Jańskiego z siedzibą w Łomży. To dawna, założona w 1997 roku, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży, która mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Krzywe Koło 9. Nieruchomość na sprzedaż wystawił komornik sądowy. Licytacja ma odbyć się na początku października, gdy rozpoczyna się nowy rok akademicki. - W ogóle się tym nie przejmuję. Szkoła to ludzie, to struktury, to 20-letnia historia - mówi rektor dr Joanna Karpowicz dodając, że dla dalszego funkcjonowała tej uczelni nie ma żadnego zagrożenia.
Ładna i pobudzająca zmysły
- Najłatwiej wytłumaczyć, czym jest integracja sensoryczna i jakie duże znaczenie odgrywa w życiu każdego człowieka, na przykładzie opieki nad niemowlęciem: kołyszemy je delikatnie, kształcąc w ten sposób zmysł równowagi. Masując i głaszcząc, wyrabiamy czucie głębokie i powierzchniowe – tłumaczy Anna Sobocińska, psycholog i pedagog, a w ciągu miesiąca - absolwentka kursu terapii integracji sensorycznej, która jest szczęśliwa, że w integracyjnym Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łomży za ok. 50 tys. zł powstała wielozadaniowa sala ćwiczeń dla dzieci niepełnosprawnych: 21 to wychowankowie PP 4, około 10 będzie z sali korzystać popołudniami. Z okazji prezentacji nowej pracowni placówkę przy ulicy Spółdzielczej odwiedziła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk.
Najmniejsza podstawówka w kraju
W Szkole Podstawowej w Czaplicach naukę rozpoczęła czwórka dzieci. To najmniejsza szkoła w kraju. Władze gminy Łomża od dwóch lat podejmują uchwały o zamiarze jej likwidacji, ale nie godzi się na to kuratorium oświaty w Białymstoku. - Nie widzę żadnych racjonalnych przesłanek, aby ta szkoła istniała dalej – mówi wójt gminy Piotr Kłys. - Szkołę likwiduje nie gmina, lecz demografia. Problem ten wskazaliśmy dużo wcześniej, ale głośno krzyczała grupa rodziców, i to jej głos brało pod uwagę kuratorium oświaty.
Wakacje z Muszkieterami z Łomży w Zakopanem i Krakowie
Zaczął się rok szkolny w „Dziesiątce”, z której trójka wyróżniających się w nauce i kulturze dzieci będzie długo wspominać z utęsknieniem i satysfakcją wakacje. Wyjechali na 10 dni do Sierockiego koło Zakopanego, a teraz: Piotr Kołodziejczyk zaczyna klasę 7., Magda Gniazdowska – 6, Adrian Alejnikow – 4. - Mieliśmy mega wakacje: wycieczki do stolicy Tatr i Małopolski, wyprawę do term Gorący Potok – wylicza Piotr, dla którego była to pierwsza przygoda z wysokimi górami. - Lubiłem widoki z mojego okna, niezapomniane: piękne stoki górskie i doliny cudowne, promienie słońca na szczytach. Nigdzie indziej mieszkaniec nizin ich nie zobaczy. Dziękujemy Państwu z Bricomarche!
Pierwszy dzwonek w nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 1
Przestronna, jasna i czysta, w powietrzu unosi się zapach farby po malowaniu ścian w korytarzach i w klasach. W kilkunastu zamiast framug w drzwiach i drzwi – kolorowe bibułki, zakrywające mur. Ale nie robią problemu ani nauczyciele, ani rodzice, że nie ma tablic i szafek. Wkrótce przyjadą. - Tworzenie szkoły od podstaw to zadanie trudne, szczególnie, gdy odwołujemy się do tradycji szkół, które istniały w tym budynku, a których dobrą opinię wypracowało wiele pokoleń młodych ludzi – mówiła na inauguracji roku Krystyna Kamińska, dyrektor SP nr 1 w Łomży, kierująca placówką po raz pierwszy. Do nowo uruchomionej podstawówki z zerówkami będzie uczęszczać 346 dzieci; 515 drugoklasistów i trzecioklasistów do wygaszanego PG 1. - To dla Was ma być miejsce szczególne, gdzie chętnie co dzień będziecie przychodzić, gdzie będą królować mądrość, życzliwość, tolerancja.