Rektor Charmas wybrany
Był jedynym kandydatem i został wybrany. Kolegium Elektorów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wybrało dotychczasowego Rektora dr hab. Roberta Charmasa na rektora kolejnej kadencji 2013 - 2017.
Pierwsi stypendyści starosty
Ewelina Lubiejewska z gminy Piątnica w dziedzinie sportowe, Karol Kurpiewski z gminy Łomża w dziedzinie naukowej oraz Piotr Komorowski z gminy Piątnica w dziedzinie artystycznej - to pierwsi stypendyści Starosty Łomżyńskiego. Uroczystość wręczenia stypendiów za wybitne wyniki i osiągnięcia odbyła się w trakcie sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego. Każdy ze stypendystów od starosty Lecha Szabłowskiego otrzymał po tysiąc złotych.
Jak I sekretarz PZPR z sekretarzem...
„Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że konferencja prasowa dotyczyła tylko sprawy znanej z licznych medialnych przekazów a problemy kolei do Łomży oraz Edukatora posłużyły jako jej medialna przykrywka. Czarne tło zawsze wybiela” – pisze Tadeusz Zaremba, którego Mieczysław Czerniawski ostatni I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łomży, a dziś prezydent Łomży, podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami przedstawił jako byłego pierwszego sekretarza miejskiego komitetu PZPR, wicekuratora z poruczenia PZPR, dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych z rekomendacji PZPR. Nazwisko Zaremby padło w kontekście sporu wokół władz Edukatora i zarzutów o stronniczość jakie prezydentowi Czerniawskiemu stawiają członkowie Komitetu Obrony Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży.
Zmiana zawodu? To takie proste.
„Śmiali się gdy zapisałem się do szkoły – ale gdy dostałem upragnioną pracę i zobaczyli moją pierwszą wypłatę…” Pan Robert, lat 36, absolwent kierunku technik higieny i bezpieczeństwa pracy, rozpoczął naukę półtora roku temu. Dziś odebrał dyplom, nadający mu uprawnienia państwowe. „Ciężko było się zebrać, uczestnictwo w zajęciach to 70% sukcesu, ale było warto! Po praktykach zawodowych pracodawca dał mi szansę. Dziś nie muszę stać w kolejce na Nowogrodzkiej” – uśmiecha się.
Rodzicu, szukaj miejsca dla przedszkolaka w Łomży
Łomżyńskie przedszkola zaczęły przyjmować od rodziców deklaracje o pozostaniu ich dzieci w tej samej placówce lub o przejściu 6-latków do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Czeka na nie około 1500 miejsc w dziewięciu przedszkolach publicznych oraz 280 miejsc w 13 oddziałach przedszkolnych sześciu podstawówek. Ponadto 550 miejscami dysponują cztery przedszkola niepubliczne. Rodzice mogą składać deklaracje do 22. marca. Potem od 25. marca do 12. kwietnia potrwają zapisy do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz przyjmowanie dokumentów. Ogłoszenie listy dzieci przyjętych w obu typach placówek nastąpi 22. kwietnia o godz. 15.
Czekają na stypendia
Rodziny biednych uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nie tylko z Łomży, ale i z całego województwa podlaskiego, czekają na szkolne stypendia socjalne. Niestety, ani ich wysokość, ani termin wypłaty nie są znane z jednego prostego powodu: do tej pory Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przelało środków na konto województwa, co oznacza, że nie ma ich jeszcze również na koncie choćby miasta Łomża.
Wielkanocne warsztaty w „drzewnej”
Wielkanocne pisanki, wykonane z włóczki zajączki, ręcznie robione kartki z życzeniami czy kurpiowskie palmy można było kupić w sobotę w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Warsztaty wielkanocne zorganizowano by zintegrować nie tylko społeczność tej szkoły, ale także mieszkających w jej pobliżu łomżan. Można było nie tylko zobaczyć i kupić świąteczne ozdoby, ale także poznać techniki ich wykonywania. Wstęp na warsztaty był otwarty, a wszyscy odwiedzający szkołę otrzymywali w prezencie książeczkę z przepisami na wielkanocne potrawy.
Prymusi 2013 w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży
Agnieszka Krajewska ma średnią ocen 5,3, natomiast Igor Kołakowski 5,2. Oboje są najlepiej uczącymi się w klasie trzeciej Publicznego Gimnazjum nr 1 imienia Noblistów Polskich w Łomży. Tradycją PG nr 1 stało się spotkanie społeczności szkolnej z prymusami, czyli uczniami, którzy w pierwszym półroczu osiągnęli średnią ocen co najmniej 5,0 i mają wzorowe zachowanie.
Pomysły na życie po maturze w zasięgu ręki
- W tym roku prezentuje się u nas ponad 30 uczelni, proponujących młodzieży studia w Łomży, w regionie i w całej Polsce oraz za granicą – zachwala bogatą ofertę Magda Zalewska z pierwszej klasy III LO w Łomży, które po raz trzynasty zorganizowało Giełdę Pomysłów na Życie dla uczennic i uczniów po maturze. - Ja do matury mam sporo czasu, ale prawdopodobnie wybiorę studia w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Moja siostra Paulina studiuje pielęgniarstwo.
Będzie nowy, czyli „stary” Jego Magnificencja Rektor PWSIiP
Zakończyło się przyjmowanie kandydatur na stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przed komisją pod przewodnictwem dr. hab. Jerzego Grabowieckiego nie pojawi się nawet najmniejszy problem z przygotowaniem na przyszły tydzień wyborów Jego Magnificencji, ponieważ wpłynęła zaledwie... jedna kandydatura. Do „rywalizacji” o zaufanie 22 elektorów stanie ponownie dr hab. Robert Charmas (lat 47), który cztery lata temu przejął rządy w uczelni przy ul. Akademickiej po jej twórcy i pierwszym rektorze prof. Kazimierzu Pieńkowskim (lat 76).
„Prezenty” za wybór „odpowiedniego” podręcznika
- Apeluję do Państwa Dyrektorów o zwrócenie szczególnej uwagi, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, aby procedura wyboru podręczników przebiegała w sposób nie nasuwający najmniejszych podejrzeń o działalność korupcyjną – stwierdził podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel po tym, jak otrzymał listę szkół, w których dyrektorzy lub nauczyciele otrzymywali różne „prezenty” od wydawnictw w zamian za korzystanie z drukowanych przez nie podręczników szkolnych. Kuratorium Oświaty w Białymstoku nie podaje, ilu szkół i z jakich miejscowości mogłaby dotyczyć ewentualna „działalność korupcyjna”, natomiast zapowiada kontrolę najszybciej, jak to możliwe.
Kreatywna księgowość była, czy jej nie było?
Artykuł „Wielka dziura w edukacji miasta” jest tekstem publicystycznym. Dotyczy fatalnej sytuacji w miejskiej oświacie i krytycznie ocenia zarysowany przez prezydenta, na spotkaniu z działaczami NSZZ Solidarność, sposób reformowania oświaty poprzez łączenie klas. Wskazane do sprostowania rzekomo nieprawdziwe fragmenty nie są cytatami z wypowiedzi prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – prezydent nigdy nie powiedział, że pokuszono się o kreatywną księgowość, ale wynika to z kontekstu jego wypowiedzi. Jak inaczej można zrozumieć – jak odbieraliśmy - szczerą wypowiedź prezydenta podczas spotkania z działaczami miejskiej „Solidarności” o tym, że już w niespełna półtora miesiąca po uchwaleniu budżetu miasta „w oświacie mamy bardzo trudną sytuację finansową” (cytat dosłowny).
Pani prezydentowa traci fotel dyrektora Małego Artysty
- Niestety, pani Czerniawskiej już nie ma... – poinformowała kobieta odbierająca telefon w Niepublicznym Przedszkolu Mały Artysta w Łomży. - Od wczoraj. Nie mogę odpowiedzieć, dlaczego nie pracuje. Nie jestem upoważniona. Naszym zarządcą jest Edukator. Zwolnienie w poniedziałek Izabeli Czerniawskiej, będącej przez dziesięć lat do wczoraj dyrektorem Małego Artysty, to prawdopodobnie pokłosie ostrego konfliktu, jaki od 2011 roku rozgrywa się we władzach Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży. Założycielka i prezes Edukatora Barbara Kuczałek odmówiła komentarza w sprawie przyczyn zwolnienia małżonki prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Ze zwolnioną panią dyrektor nie udało nam się skontaktować.
Sprostowanie
W artykule „Wielka dziura w edukacji miasta” opublikowanym na portalu 4lomzapl w dniu 14 lutego 2013r. zawarto nieprawdziwą informację, jakoby Prezydent Łomży „przyznał szczerze”, iż w tegorocznym budżecie miasta „pokuszono się o tzw. kreatywną księgowość”. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe, a jego użycie nieuprawnione przy powoływaniu się na wypowiedź Prezydenta Miasta.”
Wojna o „Edukator”! List otwarty do Rady Miejskiej w Łomży
„Zwracamy się do Wysokiej Rady z gorącą prośbą o wnikliwe zbadanie tej sprawy i o wsparcie Stowarzyszenia w walce z bezduszną biurokracją Urzędu Miasta, o ewentualną mediację” - proszą radnych miasta Łomży członkowie powołanego niedawno Komitetu Obrony Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży. Jak głoszą za sprawą trojga byłych członów zarządu stowarzyszenia, i w ich ocenie przy wsparciu władz miasta torpedowana jest działalność Stowarzyszenia. - „Wyrażamy najwyższe zdumienie, że Prezydent Łomży jako organ nadzoru nad Stowarzyszeniem, powołany do opieki i wspierania oddolnych inicjatyw pożytku publicznego, staje po stronie trojga członków (w tym własnej żony) przeciw 700 pozostałym członkom Stowarzyszenia „Edukator”, nie bacząc na konflikt interesów osobistych i służbowych” - napisali w liście otwartym przekazanym dziś łomżyńskim radnym.
Pierwszy z wybitnych łomżan
Ks. prof. Witold Jemielity, był pierwszym z gości którzy mają odwiedzać uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży w ramach cykl spotkań z wybitnymi łomżanami pod hasłem „Małe Ojczyzny”. Celem jest promowanie postawy patriotyzmu lokalnego poprzez poznawanie biografii i działalności wybitnych łomżan oraz różnorodności kulturowej regionu. Zdaniem organizatorów dyskusje panelowe z wybitnymi mieszkańcami mają bardzo ważny aspekt wychowawczy, gdyż budują poczucie więzi młodego człowieka z lokalną ojczyzną, a to z kolei daje mu poczucie zakorzenienia we własnej tradycji i historii.
Negatywna ocena NIK dla ratusza
Szeregu nieprawidłowości dopatrzyli się kontrolerzy z Departamentu Nauki Oświaty i Dziedzictwa Narodowego Najwyższej Izby Kontroli, którzy sprawdzili łomżyński ratusz pod kontem funkcjonowania szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych w Łomży. - Kontrolowana działalność Miasta Łomża w zakresie prowadzenia ewidencji szkół niepublicznych i udzielania dotacji szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych w latach 2009-2012 (do 31 maja) oceniona została negatywnie – przyznaje ratusz. NIK żąda właściwego naliczenie kwoty dotacji dla poszczególnych szkół i podjęcia „odpowiednich działań korygujących te rozliczenia”. Okazuje się, że miasto nie tylko za mało wypłacało szkołom. W ocenie NIK jednej z nich subwencję miano wypłacić bezprawnie.
BIOFEEDBACK- rewelacyjna metoda, nie tylko dla maturzystów
Właśnie teraz chciałbyś być bardziej efektywny w szkole, na uczelni, w pracy, a Ty jak na złość działasz jak na zwolnionych obrotach. Wkrótce czeka Cię być może najważniejszy egzamin w życiu – MATURA, a Twój układ nerwowy zaczyna się buntować. Chcesz doprowadzić do końca projekt, w który włożyłeś tak wiele wysiłku, ale nie pozwala Ci na to ogromne zmęczenie.
Wielka dziura w edukacji miasta
Kreatywna księgowość nie załatała edukacyjnej dziury w budżecie Łomży. Prezydent Mieczysław Czerniawski przyznał, że tylko na ten rok brakuje jakichś 5 milionów złotych. - To są te dodatkowe środki na oświatę, które gdzieś w budżecie trzeba znaleźć – mówił prezydent Czerniawski podczas spotkania z działaczami miejskiej „Solidarności”. Prezydent przyznał też, że obcięcie w tegorocznym budżecie miasta o 5% wydatków na wynagrodzenia osobowe pracowników szkół i przedszkoli było tylko zabiegiem technicznym, aby można było uchwalić budżet, bo w przeciwnym razie miasto nie spełniłoby prawnych wymogów dopuszczalnego zadłużenia. - Było to wypełnienie - jak ja to mówię - przeklętej reguły Rostowskiego – oświadczył Mieczysław Czerniawski.
„Drzewna” uniknie likwidacji – w tym roku...
- Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, nie planujemy likwidacji żadnej szkoły, chyba że nie będzie naboru – zapowiada wiceprezydent Łomży Mirosława Kluczek, dementując krążące po mieście od listopada pogłoski o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Wiceprezydent przekonały argumenty, że szkoła obecnie realizuje dwa projekty unijne, za które trzeba by zwrócić pieniądze. Oprócz tego, miasto musiałoby ponieść koszty przeprowadzki szkoły i nowoczesnego laboratorium chemicznego ochrony środowiska. - Jednak w części łomżyńskich szkół spodziewamy się trudnych sytuacji, związanych z nauczycielami: z powodu braku uczniów może być mniej klas i przedmiotów, a za tym mogą pójść wypowiedzenia i ograniczenia etatów. Nie będzie łatwo - mówi wiceprezydent.