Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Pielęgnacja na wypadanie włosów – praktyczne wskazówki

Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Jeśli zauważyłaś, że na Twojej szczotce lub dłoni po przeczesaniu włosów pojawia się coraz więcej kosmyków, to znak, którego nie powinnaś lekceważyć ani bagatelizować. Choć nadmierne wypadanie włosów może mieć związek jedynie z nieodpowiednią pielęgnacją, może także stanowić sygnał od organizmu, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Dowiedz się, jakie są przyczyny wypadania włosów oraz jak skutecznie temu zapobiegać.

Dlaczego włosy wypadają?

Zacznijmy od tego, że wypadanie włosów to całkowicie naturalny i fizjologiczny proces zachodzący w naszym organizmie. Każdego dnia, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy, tracimy około 100 włosów. Taki stan w żadnym wypadku nie powinien wzbudzać naszych wątpliwości i wiąże się z naturalnym cyklem życia włosa. Składa się on z 3 faz:

  • anagenu – fazy wzrostu trwającej około 4 lata;
  • katagenu – fazy przejściowej trwającej od 2 do 4 tygodni;
  • telogenu – fazy spoczynku trwającej około 2 miesiące.

 

Kiedy włosy znajdą się w fazie telogenu, dochodzi do ich naturalnego wypadania, właśnie np. w trakcie czesania lub mycia. Szacuje się, że w fazie telogenu powinno znajdować się około 15% całych włosów. Jeśli jednak ilość naszych wypadających włosów znacznie się zwiększa, to znak, że powinniśmy przyjrzeć się temu problemowi bliżej.

 

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo zróżnicowane. Można do nich bowiem zaliczyć:

  • niedobór witamin i minerałów wynikający z niewłaściwej diety lub niedożywienia;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niewłaściwą pielęgnację skóry głowy;
  • zażywanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych lub przeciwnowotworowych;
  • łysienie plackowate;
  • łysienie androgenowe;
  • silny oraz oksydacyjny stres;
  • tzw. sezonowe wypadanie włosów, głównie wiosną i jesienią;
  • podrażnienia skóry głowy, np. przez działanie promieni słonecznych;
  • choroby zapalne skóry, np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica;
  • długotrwałe przeziębienie organizmu;
  • częste farbowanie włosów i noszenie nieodpowiedniej fryzury.

 

Łupież i wypadanie włosów

Łupież to bardzo częsta choroba skóry, która jeśli nie zostanie poddana odpowiedniemu leczeniu, także może przyczynić się do wypadania włosów. Łupież to choroba skóry o przewlekłym i nawrotowym charakterze, która może pojawić się zarówno u dorosłych, jak i nastolatków czy dzieci. Polega na wzmożonym łuszczeniu się skóry głowy, któremu towarzyszy mniej lub bardziej nasilony łojotok.

 

Najczęstszą formą łupieżu jest łupież suchy. Ma postać bardzo drobnych białych łusek gromadzących się na powierzchni skóry, które mogą opadać w sposób samoistny lub w trakcie czesania włosów.

Jeśli skóra z łupieżem suchym nie zostanie poddana leczeniu, choroba może przekształcić się w poważniejszą formę, jaką jest łupież tłusty. W jego przypadku na skórze pojawiają się żółte, nawarstwiające się strupy, których obecność może zwiększyć wypadanie włosów.

 

Pielęgnacja na wypadanie włosów

Jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy na nadmierne wypadanie włosów, będziemy w stanie poznać przyczynę i rozpocząć odpowiednią kurację. W przypadku wypadania włosów oprócz leczenia bardzo ważną rolę odgrywa właściwa dieta (powinna być bogata w witaminy i minerały) oraz odpowiednia pielęgnacja.

 

Aby włosy przestały wypadać we wzmożonych ilościach, warto ograniczyć ich stylizację na gorąco, a także częste farbowanie włosów. Warto też zrezygnować z niektórych fryzur, które także mogą zwiększać wypadanie włosów przez osłabianie ich cebulek, np. ciasne związywanie włosów na czubku głowy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także regularnie wykonywany masaż skóry głowy, który wzmocni cebulki włosów.

 

W przypadku pielęgnacji warto sięgać po szampony oraz odżywki, które charakteryzują się nie tylko działaniem oczyszczającym, ale i wzmacniającym i regenerującym. Warto również zwracać uwagę na to, z jakich produktów do stylizacji włosów korzystamy.

 

Pamiętajmy, że nigdy nie powinniśmy bagatelizować problemu, jakim jest wypadanie włosów. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, powinniśmy udać się do dermatologa lub trychologa.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę