Łomża. Coraz więcej osób korzysta z opieki społecznej
Rośnie liczba osób, które korzystają z opieki społecznej w Łomży. Jak wynika z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej taka tendencja utrzymuje się od kilku lat. - Co rok przybywa około 100 rodzin - mówi dyrektor MOPS w Łomży Wiesław Jagielak.
Burmistrz niewinny
Nie ma stuprocentowej pewności, że burmistrz Stawisk prowadził samochód pod wpływem alkoholu, dlatego trzeba go uznać za niewinnego. Taki wyrok wydał kolneński sąd w sprawie ze stycznia tego roku. Według prokuratury Marek Waszkiewicz miał wtedy pojechać na stację paliw w Stawiskach służbowym samochodem pod wpływem alkoholu. Kupił dwie małe butelki wódki, a wyjeżdżając uszkodził samochód właściciela stacji. Ten policję powiadomił jednak o sprawie dopiero kilka godzina później.
Kierowcy bez uprawnień
Przybywa kierowców, którzy prowadzą bez odpowiednich uprawnień - uważają pracownicy Ośrodków Egzaminacyjnych i Szkół Jazdy. Według nich takie osoby nie próbowały zdawać odpowiednich egzaminów, albo ich nie zaliczyły. Mimo tego prowadzą i stwarzają zagrożenie dla innych. Jak mówi dyrektor łomżyńskiego WORD Mirosław Oliferuk, według nieoficjalnych statystyk takich kierowców może być nawet od 10 do 20 procent. Dla wielu osób barierą są nowe egzaminy teoretyczne na prawo jazdy. Wcześniej zdawało je ponad 80 procent teraz około 40 procent kandydatów na kierowców.
Rozdzielone po porodzie bliźniaczki bez odszkodowania
Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił w czwartek(12.06) powództwo o wysokie zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za to, że kilkadziesiąt lat temu w Łomży doszło, przez zaniedbanie personelu szpitala, do rozdzielenia sióstr bliźniaczek. Orzeczenie nie jest prawomocne. Ze względu na ochronę dóbr osobistych osób pokrzywdzonych cały proces był utajniony, podobnie niejawne było uzasadnienie orzeczenia o oddaleniu powództwa. Według informacji, które uzyskali dziennikarze od osób składających powództwo, sąd powołał się na przedawnienie.
Otwarcie miejskiej plaży dopiero pod koniec czerwca
Plaża miejska w Łomży będzie oficjalnie otwarta dopiero za ponad dwa tygodnie. Do tego czasu kąpieliska nie będą pilnowali ratownicy. Jak tłumaczy Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego Urzędu Miasta ogłoszony został specjalny konkurs na obsługę plaży. Zgłosiło się do niego tylko Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Plaża będzie otwarta od 27 czerwca do 3 września.
Śmierć podejrzanego o zabójstwo
Mężczyzna podejrzany o zabójstwo młodej kobiety zmarł w areszcie śledczym w Czerwonym Borze. 30-latek przebywał w nim od października 2013 roku. W sprawie jego śmierci prowadzone jest śledztwo.
W Grodnie proces szefowej stowarzyszenia AK
Przed sądem w Grodnie na zachodniej Białorusi rozpocznie się we wtorek (10.06) proces 83-letniej Weroniki Sebastianowicz. Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanym przez miejscowe władze, będzie sądzona za zbiórkę świątecznych paczek dla AK-owców.
Woda będzie droższa (nie dla mieszkańców)
Radni gminy Kolno uchwalili podwyżki opłat dla mieszkańców za wodę z wodociągu, ale jednocześnie zdecydowali, że to samorząd pokryje różnicę między stawką obecną a nową, wyższą. Do połowy 2015 roku będzie to kosztować budżet gminy ok. 220 tys. zł.
Niewybuchy odkryte podczas prac na wsi
15 pocisków artyleryjskich odkrył na swojej posesji rolnik ze wsi Czerwone w powiecie kolneńskim. Pochodzą one prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.
Olsztyńska prokuratura zajmie się sprawą podlaskiego wicewojewody
Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie trafi sprawa z zawiadomienia CBA, dotycząca oświadczeń majątkowych wicewojewody podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego - zdecydowała we wtorek (03.06) Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. Wcześniej z prowadzenia sprawy wyłączyła się bowiem Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, do której trafiło zawiadomienie Biura. Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych wicewojewody oraz podejrzenia składania nierzetelnych wniosków o uzyskanie kredytów i pożyczek bankowych. Jak informował w poniedziałek rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, zawiadomienie przesłane prokuraturze było wynikiem analizy tych dokumentów przez CBA.
Obraz "Obrona Łomży 1920" wpisany na listę strat wojennych
Zaginiony obraz "Obrona Łomży 1920" został wpisany na listę strat wojennych. Minister kultury zadecydował o tym na wniosek władz Łomży i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Podejrzenie trzeciego przypadku ASF
Podejrzenie trzeciego przypadku afrykańskiego pomoru świń na Podlasiu. Kilka martwych dzików znaleziono w granicznej rzece Świsłocz niedaleko miejscowości Krynki w powiecie sokólskim na Podlasiu - potwierdził wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku.
Kolejne groby na terenie aresztu śledczego
Wykopy sondażowe przy białostockim areszcie ujawniły nowy obszar kolejnych jam grobowych. Wiadomo już, że prace ekshumacyjne, które od ubiegłego roku przeprowadza pion śledczy białostockiego IPN, nie zakończą się szybko. Trwa ustalanie zakresu prac na jesienny etap ekshumacji. "Dotychczas wydobyto szczątki około 160 ofiar, na tej liczbie chcemy zakończyć majowy etap prac" - mówi prokurator Zbigniew Kulikowski, pod nadzorem którego toczy się śledztwo.
Ciało mężczyzny wyłowiono z Narwi
Łomżyńscy strażacy wyłowili z Narwi ciało mężczyzny. O tym, że jest w wodzie, w okolicach Czarnocina, poinformował policjantów jeden z wędkarzy. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Białystok oficer prasowa KMP w Łomży Ewelina Szlesińska na miejsce pojechali funkcjonariusze z grupy dochodzeniowej.
Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów
Musieli pokonać pieszo dwunastokilometrową trasę, a po drodze rozwikłać kryminalną zagadkę - w gminie Nowe Piekuty po raz 11. zorganizowano Dni Gimnazjalistów. Bierze w nich udział kilkuset uczniów.
Możliwe zwolnienia w Operze
Opera i Filharmonia Podlaska ma problemy finansowe. Dyrektor Roberto Skolmowski szuka oszczędności. Niewykluczone, że nie przedłuży umów pracownikom, którym wygasają one w końcu czerwca. Chodzi o ponad dwadzieścia osób z orkiestry, chóru, solistów i pracowników administracji. O brakach w kasie dyrektor Roberto Skolmowski mówił na zebraniu z załogą. Potwierdził to także muzykom departament kultury Urzędu Marszałkowskiego. Opera ma niespłacony debet w wysokości 3 milionów zł.
Prokuratura bada okoliczności śmierci noworodka
Łomżyńska prokuratura sprawdza okoliczności śmierci noworodka urodzonego w jednej z miejscowości, w gminie Mały Płock. Dziecko przyszło na świat w sobotę (17.05) a poród rozpoczął się kiedy matka dziecka wykonywała prace domowe. Na miejsce została wezwana karetka, ale lekarz, który przyjechał stwierdził zgon dziecka. Miał jednak wątpliwości w jakich okolicznościach zmarło, dlatego powiadomił policję.
Sprawa burmistrza Stawisk odroczona bezterminowo
Coraz mniejsze są szanse na zakończenie w terminie sprawy burmistrza Stawisk. Marek Waszkiewicz obwiniony jest o spowodowanie kolizji służbowym samochodem w lipcu 2012 roku. W piątek (16.05) sędzia Sądu Rejonowego w Kolnie bezterminowo odroczył sprawę na wniosek obrończyni burmistrza. Znalazła ona pomyłkę pisarską w jednym z postanowień sądu. W nagłówku jednego z dokumentów widniało imię i nazwisko sędziego odsuniętego od sprawy. Jak się okazało, wynikało to z tego, że piszący dokument korzystał z nieswojego komputera. Obrończyni wykorzystała ten fakt, zgłosiła formalny wniosek i zapowiedziała zgłoszenie zażalenia. Sędzia od razu skorygował pomyłkę, ale sprawą musi się zająć teraz Sąd Okręgowy w Łomży.
Piątnica 100-lecie kościoła
Budowany przez ćwierć wieku, zburzony przez hitlerowców i ponownie odbudowany po wojnie kościół w Piątnicy pod Łomżą obchodzi swoje 100-lecie. Jubileusz uczczono konferencją naukową z prelekcjami kościelnych i świeckich historyków oraz wydawnictwem pt. "100 Lat Kościoła w Piątnicy. Świadectwo żywej wiary pokoleń".
Wyrok ws. porwania mieszkańca Grabowa
Sześć osób skazanych na więzienie, jedna na karę w zawieszeniu. To wyroki za porwanie i uwięzienie mieszkańca Grabowa w powiecie kolneńskim.