Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Litografie Witolda Warzywody

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor zapraszają 14 marca 2020 roku (sobota) o godzinie 12.00 na otwarcie wystawy litografii Witolda Warzywody. Witold Warzywoda urodził się w 1956 roku w Łowiczu. W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskał w Pracowni Technik Litograficznych prof. Jerzego Grabowskiego, aneks w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Rysunku prof. Leszka Rózgi.

Panorama muzeum: Witold Warzywoda - panorama sferyczna z wystawy 1

Witold Warzywoda - panorama sferyczna z wystawy 1

Witold Warzywoda specjalizuje się w druku płaskim, od lat zajmuje się głównie litografią barwną (technika graficzna, w której odbitkę uzyskuje się z rysunku wykonanego specjalną kredką lub tuszem na wapiennym kamieniu litograficznym). Jego ważniejsze cykle graficzne to:„Kalendarz” (1980-83), „Bałucki Rynek” (1982), „Cmentarz Żydowski w Łodzi” (1982-86), „Kamienie” (1985-86), „Portrety” (1987), „Rozmyślanie o jesieni” (1991-94), „Upadłe Anioły” (1993-98), „Obiekty, Cytaty z Biblii” (2003-2005). „Liczne prace Witolda Warzywody – pisze Dariusz Leśnikowski w tekście «Pamięć kamienia» do katalogu Witold Warzywoda & Tomasz Matczak – litografia, Galeria ASP – TECHNOPARK, 2015 – ukazują świat ujęty realistycznie, obfity w szczegóły, inne stanowią jego impresję, sugerując rzeczywistość przedmiotową, jeszcze inne eksponują jego metaforyczne sensy. Dla ukazania istotnych motywów artysta stosuje rozmaite środki wyrazowe, wykorzystując odpowiednie techniczne możliwości litografii; zdarzają się dzieła utrzymane w monochromie, czasem wykonane przy użyciu zaledwie dwóch podkładów pod płytę rysującą, w innych przypadkach artysta osiąga swój cel, stosując w podkładach nawet dziesięć i więcej druków. W wielu pracach Warzywody litografia okazuje się bliską kuzynką malarstwa, czułą na wewnętrzną problematykę barwy i światła. Grafiki ukazują ewolucję spojrzenia twórcy oraz konsekwencję w realizowaniu kolejnych warsztatowych celów towarzyszących plastycznemu werbalizowaniu zarówno intelektualnych, jak i estetycznych treści”.

Panorama muzeum: Witold Warzywoda - panorama sferyczna z wystawy 2

Witold Warzywoda - panorama sferyczna z wystawy 2

Witold Warzywoda jest profesorem nadzwyczajnym łódzkiej ASP. Od 2004 roku pełni funkcję kierownika Pracowni Technik Litograficznych macierzystej uczelni. W dorobku ma 41 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i konkursach graficznych w kraju i za granicą. Autor, redaktor i wydawca (Studio WW Witold Warzywoda) licznych publikacji artystycznych i literackich, kurator Galerii Amcor w Łodzi, gdzie zorganizował dotychczas ponad 100 wystaw, prezentacji i spotkań z autorami. Uczestnik konferencji poświęconych drukowi płaskiemu, w latach 2013-2015 prowadził kurs technik litograficznych w ramach Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej (PATA) w macierzystej uczelni. Ważniejsze nagrody: Nagroda im. Henryka Grohmana przyznana w 2012 roku przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. w kategorii „Inwestor – Mecenas” opiekunowi i kuratorowi wystaw Galerii AMCOR za „niezłomność w kontynuowaniu działalności wystawienniczej i scalaniu środowisk łódzkich plastyków”, nagroda regulaminowa za oryginalną realizację litograficzną na I Międzynarodowym Biennale Litografii Krajów Nadbałtyckich w Nidzicy (1996, nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych za całokształt osiągnięć artystycznych przyznana przez Prezydium Oddziału PAN w Łodzi i Konferencję Rektorów Wyższych Uczelni Łodzi (1995). IV nagroda fundowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Radomiu za zestaw prac: Alicja, Darek, Dudek, Zabawa wstążką na V Triennale Prezentacje Portretu Współczesnego „Radom ˊ90”, Wystawa Międzynarodowa (1990). Od 1992 roku otrzymał 8 nagród Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi za działalność: dydaktyczną, organizacyjną oraz wyjątkowe osiągnięcia artystyczne. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 05 marca 2020 15:58
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2020 14:59:47

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę