Łotysze w Łomży
Samorządowcy z Łotwy przez dwa dni poznawali samorzadowców z okolic Łomży. W środę i czwartek na terenie powiatu łomżyńskiego gościła 30-osobowa delegacja łotewskiego Powiatu Daugavpils. Oba powiaty od kilku lat utrzymują partnerskie kontakty. Tym razem oprócz władz powiatu łotweskiego do Łomży przyjechali także kierownicy tamtejszych jednostek i wydziałów, a przede wszystkim wójtowie gmin z terenu powiatu Daugavpils.
Tragiczny karambol
Co najmniej 13 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu, do którego doszło niedaleko Jeżewa, na drodze krajowej nr 8. Straż pożarna podaje, że ofiar może być więcej, bo to osoby, które zginęły w spalonym autobusie i na razie nie można tego dokładnie sprawdzić. Wypadek wydarzył się w okolicach miejscowości Sikory Pawłowięta w powiecie wysokomazowieckim. Około godziny siódmej - pomiędzy Zambrowem a Jeżewem - zderzyły się autokar, TIR i kilka samochodów osobowych.
Łomża i świat czystsze
Ponad 9 ton różnego rodzaju odpadów zebrano w Łomży i okolicach podczas tegorocznej edycji akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku miasto i tereny przyległe sprzątało prawie 4 i pół tysiąca osób głównie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Senat zdobyty z marszu
Rozmowa z ppłk Ludwikiem Zalewskim, po ostatnich wyborach parlamentarnych, pierwszym od 8 lat łomżyńskim senatorem. Gazeta Bezcenna: Panie Pułkowniku... czy może lepiej Senatorze. Jak Pan woli? Ludwik Zalewski: (śmiech) Obie formy dopuszczalne. Wprawdzie stopnień wojskowy się zachowuje, a urząd senatora dopiero do objęcia. GB: No dobrze. Co będzie miała Łomża z tego, że ma swojego senatora. Ludwik Zalewski: Tu trzeba myśleć o mieście w odniesieniu do całego regionu. Nie mamy szans nic zrobić jako jedno miasto oderwane od rzeczywistości.
Odszkodowania nie będzie
Miasto Łomża nie musi wypłać stutysięcznego odszkodowania Łomżyńskiej Agencji Informacyjnej za zerwanie umowy na dzierżawę „Muszli” przy ulicy Zjazd – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Sąd rozpatrywał odwołanie miasta od wyroku łomżyńskiego sądu, który nakazał samorządowi miasta wypłatę łomżyńskiemu przedsiębiorcy, właścicielowi ŁAI, około 125 tys złotych odszkodowania. Zdaniem Sądu Apelacyjnego miasto musi jedynie zwrócić biznesmenowi 12 tys zł. To pieniądze za chodnik, który wybudował tu przedsiębiorca.
66 lat temu...
29 września 1939 roku Armia Czerwona, w rezultacie porozumień pomiędzy ZSRR a III Rzeszą, wkroczyła do Łomży. Podział ziem Polski pomiędzy te dwa totalitarne państwa w latach 1939-1941 przebiegał rzekami Pisą, Narwią, Bugiem i Sanem. Na zachód od tej granicy była Genaralna Gubernia – na wschód Republiki Związku Sowieckiego. Kolejne dwa lata to jedne z najtragiczniejszych okresów w dziejach wschodnich ziem Rzeczpospolitej. Charakteryzował się on przede wszystkim terrorem i deportacjami.
Tak, w niedzielę 25 września, głosowały powiaty dawnego woj. łomżyńskiego
Emerytowany wojskowy zatrzymany za łapówki od poborowych
60-letniego emerytowanego pułkownika z Warszawy zatrzymała pod zarzutem płatnej protekcji policja w Wysokiem Mazowieckiem - poinformował oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w tej miejscowości Grzegorz Malinowski. Wojskowy został zatrzymany w poniedziałek w toku prowadzonego śledztwa dotyczącego załatwiania poborowym z terenu powiatu odroczeń lub zwolnień ze służby wojskowej czy zmian kategorii poborowych.
Zambrowski szpital wraca do powiatu
Podczas wtorkowej sesji radni Miasta Zambrów zdecydowali o rozwiązaniu spółki „Szpital Miejski” i zwróceniu tutejszego szpitala samorządowi powiatowemu. Miasto przejęło od powiatu szpital w 2002 roku, bo była to jedyna szansa na uratowanie placówki przed bankructwem. Zgodnie z tamtym porozumieniem miasto przejmowało szpital i zapewniało pieniądze na jego bieżącą działalność, a powiat miał spłacać sięgający kilku milionów złotych dług. Teraz miasto z porozumienia się wycofało. Szpital wróci do powiatu za pół roku.
Purchawice olbrzymie znowu wyrosły w Łomży
Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na jednej z działek na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy”. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skalę światową, w Polsce jest to grzyb pod ścisłą ochroną. W Łomży duży, rzadki grzyb rośnie tylko w jednym miejscu - na jednej z działek w rejonie ulic: Aleja Leginów, Sikorskiego. Wyszyńskiego i Mickiewicza. W tym roku ponownie wyrosło ich kilka.
Parlamentarzyści z podlaskiego i ich poparcie
Najwięcej parlamentarzystów będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. Z listy PiS dostało się 5 kandydatów. Najlepszy wyniki na tej liście i w skali całego województwa uzyskał Krzysztof Jurgiel 42.920 głosów. Kolejni posłowie z PiS to Jarosław Zieliński (15.780), Jacek Bogucki (7.189), i Lech Antoni Kołakowski (6.373) oraz Roman Czepe (4.087).
Łomża ma posła i senatora... a może i jeszcze więcej
Wybory zakończyły się w niedzielę wieczorem, ale o wiele trudniejsze niż głosowanie okazało się ustalenie wyniku. W wielu komisjach okręgowych popełniono błędy przez co oficjalne ogłoszenie wyników opóźniło się... Mają być podane dopiero dziś. W poniedziałek późnym wieczorem Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku udało się zsumować dane i wychodzi, że z Łomży Lech Antoni Kołakowski będzie posłem, a Ludwik Zalewski senatorem.
Tak głosowała gmina Stawiski
SEJM RP Uprawnionych do głosowania – 5.234 Głosowało – 1706 tj. 33 %
Oficjalne wyniki z 313 lokali - PiS coraz mocniejszy
PiS z poparciem 28.93 % prowadzi w wyborczych wynikach na terenie województwa podlaskiego. Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku właśnie podała wyniki wyborcze po przeliczeniu danych z 313 obwodowych komisji (36,84% - w całym województwie komisji takich jest 847). Póki co wyniki wyborcze dotyczą tylko i wyłącznie terenu byłego województwa białostockiego. Dane z dawnych województw łomżyńskiego i suwalskiego ponoć mają wiele błędów i dla tego ich wprowadzanie do systemu bardzo się opóźnia.
W podlaskim policzono 15% - prowadzi PiS, a druga jest PO
Po podliczeniu danych z 15% obwodowych komisji w województwie podlaskim (135 na 847) prowadzi Prawo i Sprawiedliwość poparciem rzędu z 26.08 %, druga jest już Platforma Obywatelska - 14.64%, a trzecia Samoobrona – 14.16%. Czwarty wynik wyborczy jak na razie należy do SLD – 13.04%. Później jest LPR z 11,20%, a jako ostatni próg wyborczy pokonali ludowcy. PSL ma w tej chwili 8,61% poparcia. Są to dane z 15% lokali wyborczych na terenie dawnego województwa białostockiego. W dalszym ciągu w systemie komputerowym nie ma danych z łomżyńskiego i suwalskiego.
Podliczono 10% lokali wyborczych w podlaskim: prowadzi PiS przed Samoobroną
Prawo i Sprawiedliwość – 22.6 (4 mandaty poselskie), Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – 19.38 (3 mandaty), Liga Polskich Rodzin – 12.90 (2 mandaty), Sojusz Lewicy Demokratycznej – 11.87 (2 mandaty), Polskiego Stronnictwa Ludowego – 11.55 (2 mandaty) i Platforma Obywatelska RP – 10.60 (2 mandaty) to częściowe wyniki wyborcze z ok. 10% Obwodowych Komisji Wyborczych (z dawnego województwa białostockiego). Częściowe wyniki w wyborach do Senatu z tych samych obwodowych komisji kształtują się następująco: Krzysztof Jakub PUTRA – 30.94%, Jan SZAFRANIEC - 26.07%, Zdzisław PIĄTEK – 24.96% i Ludwik ZALEWSKI - 21.17 %. (przypomnijmy w podlaskim wybieramy trzech senatorów) Frekwencja w tych lokalach wyborczych wyniosła 35.16%
Głosował co czwarty... a w Piątnicy co piąty
Do godziny 16.30 głosowało niewiele ponad 13 tys łomżan, czyli tylko 26,64% uprawnionych do głosowania mieszkańców Łomży. Państwowa Komisja Wyborcza podała po raz drugi frekwencję wyborczą. Tym razem są to dane na trzy i pół godziny przez zamknięciem lokali wyborczych. Frekwencja w Łomży jest o ponad 1% niższa niż średnio w kraju.
Przy urnach spokojnie i bez tłoku
6,76% Polaków do godziny 10.30 poszło do urn wyborczych podała Państwowa Komisja Wyborcza. W Łomży frekwencja była nieco niższa. Jak podała tutejsza delegatura Krajowego Biura Wyborczego o godzinie 10.30 wyniosła ona 6,34%. Wybory w Łomży i regionie przebiegają bardzo spokojnie. Do południa nie odnotowano żadnego incydentu.
Wybory parlamentarne 2005
Niemal 50 tysięcy łomżan i niemal 40 tysięcy mieszkańców powiatu łomżyńskiego dziś powinno pójść do urn wyborczych. Łomżanie mają do dyspozycji 33 lokale wyborcze, przy czym 30 jest powszechnych, a trzy zamknięte (dwa w szpitalu i jeden w Domu Pomocy Społecznej), a na terenie powiatu łomżyńskiego utworzono ich 43. Wyborcy z Łomży i okolicy mogą wybierać wśród 339 kandydatów na posłów i 17 kandydatów na senatorów.