Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

66 lat temu...

Główne zdjęcie
Polskie dzieci
w czasie wywozki na Sybir
fot. www.videofact.com/polish.htm

29 września 1939 roku Armia Czerwona, w rezultacie porozumień pomiędzy ZSRR a III Rzeszą, wkroczyła do Łomży. Podział ziem Polski pomiędzy te dwa totalitarne państwa w latach 1939-1941 przebiegał rzekami Pisą, Narwią, Bugiem i Sanem. Na zachód od tej granicy była Genaralna Gubernia – na wschód Republiki Związku Sowieckiego. Kolejne dwa lata to jedne z najtragiczniejszych okresów w dziejach wschodnich ziem Rzeczpospolitej. Charakteryzował się on przede wszystkim terrorem i deportacjami.

W latach 1940-41 władze ZSRR dokonały czterech wielkich operacji deportacyjnych z ziem polskich: w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 oraz w maju-czerwcu 1941. Stosowana w ZSRR zasada zbiorowej odpowiedzialności oraz dążenie do pozbycia się z nowych nabytków terytorialnych ludzi mających osobiste i rodzinne powody do wrogości wobec władz radzieckich a przy tym odgrywających opiniotwórczą role w społeczeństwie zadecydowały o deportacji rodzin osób wcześniej represjonowanych w różnych formach - aresztowanych przez NKWD, uwięzionych w obozach jenieckich, skazanych na pobyt w obozach pracy.

Obok rodzin osób aresztowanych za rzeczywisty czy domniemany udział w działaniach polskiej konspiracji, wywieziono w głąb ZSRR rodziny polskich oficerów, rodziny funkcjonariuszy policji, służby więziennej i żandarmerii, ziemian, fabrykantów i urzędników polskich. Szacuje się, że w czterech wywózkach sowieci wywieźli z polskich ziem około miliona ludzi. Większość z nich nigdy nie powróciła ginąc z głodu, zmęczenia i chorób w Kazachstanie i Kraju Krasnojarskim.
Z Łomży ostatni pociąg z deportowanymi mieszkańcami regionu odjechał w nocy z 19 na 20 czerwca 1941 roku. Dwa dni później wybuchła wojna pomiędzy Niemcami a Sowietami.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę