Nowa odsłona Adama Kalinowskiego
Pochodzący z Łomży wokalista i zdobywca drugiego miejsca w 11 edycji programu „The Voice of Poland” zaskoczył kolejną muzyczną przemianą. Adam Kalinowski w najnowszym singlu „Solo Act” zaprezentował zupełnie odmienną stylistykę od tej prezentowanej z rockowym zespołem Black Jeans. To zapowiedź solowej płyty artysty, sygnowana pseudonimem Kalinovski. W ilustrującym piosenkę efektownym teledysku wystąpili bliscy i przyjaciele Adama, w tym uczestnicy „The Voice of Poland” z jego zwycięzcą Krystianem Ochmanem na czele.
MDK zaprasza na poetycką imprezę i nie tylko
Po ubiegłorocznym finale transmitowanym online Konkurs Poetycki im. Jana Kulki wraca do formuły z udziałem publiczności. W sobotę 29 maja odbędzie się nie tylko ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w 19. edycji imprezy, ale też promocja nowego wyboru wierszy patrona konkursu oraz koncert gwiazdy piosenki poetyckiej. – Nie wygląda to jeszcze tak, jak choćby dwa lata temu, kiedy mieliśmy trzydniową imprezę, bo cały czas sondujemy publiczność – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Staramy się jednak o jak najatrakcyjniejszą formę, stąd promocja książki Jana Kulki i koncert Krzysztofa Napiórkowskiego.
Teatr szuka wolontariuszy „na Walizkę”
Drogi Widzu! Chcesz współtworzyć festiwal Walizka? Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje pełnoletnich osób, które pomogą w organizacji kolejnej edycji festiwalu Walizka – czytamy w przesłanym komunikacie.
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych 2021
W tegorocznej edycji Przeglądu udział wzięło 60 osób. Ze względu na pandemię przyjęto formę on-line, choć koncert laureatów odbył się na scenie ROK-u w Łomży.
Spotkanie śpiewacze w Stanisławowie
Kapela Miód na Serce zorganizowała wspólne śpiewanie w swej Leśnej Pracowni w Stanisławowie. Kilkanaścioro uczestników miało możliwość, czasem po raz pierwszy, wykonywania tradycyjnego repertuaru kurpiowskiego z regionu Puszczy Zielonej. – Nie jesteśmy stałą grupą – mówi Agnieszka Zielewicz. – Pochodzimy z różnych środowisk, niektórzy z nas mają głębokie, rodzinne kurpiowskie korzenie, znajomość gwary, pieśni i muzyki, dla innych tradycyjny śpiew to zupełnie nowe doświadczenie. Czerpiemy radość ze wspólnego śpiewania, z bycia razem. Śpiewamy swobodnie, z serca, każdy na miarę swoich możliwości.
Wystawa „Polscy badacze Syberii” w Drozdowie
Wystawę poświęconą polskim odkrywcom „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii” otwarto w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. To plenerowa ekspozycja Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, przybliżająca naukową działalność zesłańców podczas odbywania kary za udział w powstaniach i działalności niepodległościowej. Są wśród nich postacie tak zasłużone, jak: Benedykt Dybowski, starszy brat Marszałka Bronisław Piłsudski, Ewa Felińska, Jan Czerski czy urodzony w Bogutach Wielkich Wiktor Godlewski. Autorką prezentowanych na wystawie portretów jest Paulina Kopestyńska, malarka pochodzenia jakuckiego.
Weekend w Łomży bez Kina, Filharmonii i Teatru, ale z meczem ŁKS-u 1926
Jeżeli pandemia i zalecenia sanitarne nie pokrzyżują rządowi planów, to do Kina Millenium będzie można wybrać się na seans filmowy z publicznością za tydzień, a na koncert muzyków Filharmonii Kameralnej za dwa tygodnie. Spektakle dla widzów Teatru Lalki i Aktora w Łomży rozpoczną się jak najrychlej, odkąd rząd pozwolił ponownie uruchomić placówki kulturalne w przestrzeni realnej, a nie online. Jednak od poniedziałku sztuką na scenie TLiA zachwycać się będą mogły tylko dzieci. Za to w sobotę można udać się na mecz ŁKS-u 1926 Łomża.
Nowe obrazy Roberta Sokołowskiego
– Vincent van Gogh idealnego światła szukał na południu Francji, ja szukam nad polskim Bałtykiem – mówi Robert Sokołowski. Twórcze poszukiwania łomżyńskiego artysty widać na obrazach wchodzących w skład najnowszego cyklu, ukazującego piękno nadmorskiego pejzażu. To również swoista dokumentacja świata, który odchodzi w niebyt, zanikających dawnych tradycji i obyczajów, a to wszystko zostało ujęte w oryginalnej, charakterystycznej dla tego malarza formie.
Bibliotekarki docenione
Dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Łomża Wiesława Kłosińska otrzymała Honorową Odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. To kolejny dowód uznania dla zasłużonej bibliotekarki, kierującej najlepszą w województwie podlaskim i piątą w Polsce biblioteką. Doceniono również zaangażowanie w pracę Katarzyny Konopki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, która za aktywną promocję czytelnictwa w tradycyjnej i elektronicznej formie otrzymała Dyplom honorowy nagrody Srebrnej Róży. – Lubię swoją pracę – mówi Katarzyna Konopka. – Cieszę się z każdej nowej książki, która zasili księgozbiór naszej biblioteki, z zadowolonego czytelnika, który zachwycił się jakąś lekturą, z poszukującego wiedzy młodego człowieka.
Noc Muzeów drugiego roku pandemii
Noc Muzeów 2021 cieszyła się w Łomży bardzo dużym zainteresowaniem. Poluzowanie obostrzeń sanitarnych i piękna pogoda sprawiły, że setki osób, nierzadko całych rodzin z dziećmi, wybrały się na spacer połączony ze zwiedzaniem. – Jaka to ulga, że wreszcie można gdzieś pójść, coś zobaczyć! – podkreślali uczestnicy. Oferta placówek i instytucji kulturalnych była dość bogata i zróżnicowana, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystawy w Muzeum Diecezjalnym, Muzeum Północno-Mazowieckim i artystów związanych z Łomżą w Galerii Sztuki Współczesnej oraz plenerowy koncert Magdy Sinoff przed Galerią Pod Arkadami.
Bliżej jazzu w specjalnym wydaniu
1002 odsłona „Bliżej jazzu” Mirosława Dziewy miała bardzo nietypowy przebieg, co było związane z niedawnym jubileuszem audycji. – Czegoś takiego w naszych spotkaniach jazzowych jeszcze nie było! – mówi Mirosław Dziewa. – Specjalna audycja trwała nie 50 minut, a dwie godziny, do tego można było nie tylko słuchać jej na żywo na antenie, ale też oglądać na fanpage FB i na kanale YouTube Radia Nadzieja. Na scenie kina „Hetman” w Tykocinie zagrały zespoły zwycięzców ubiegłoroczonego konkursu online Novum Jazz Festival: trio kontrabasisty Nikodema Kluczyńskiego oraz Przemysław Chmiel Quintet wirtuoza saksofonu.
Warszawski sukces łomżyńskich filharmoników
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego zagrała na finał 35. edycji festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne. Koncert „Energia i melancholia” odbył się w słynnym S1, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Łomżyńscy filharmonicy wykonali współczesne kompozycje Władysława Słowińskiego, Sławomira Czarneckiego i Edwarda Sielickiego, tę ostatnią z grającym na cztery ręce duetem pianistów Marta Wójcik-Sikora/Jakub Sikora. – Filharmonia Kameralna wspaniale promuje polską muzykę współczesną – podkreślał dyrektor artystyczny festiwalu Jarosław Siwiński, przypominając, że jedna z płyt orkiestry z takim repertuarem, „Polish Contemporary Concertos”, została nagrodzona Fryderykiem.
Pandemiczna Noc Muzeów
Noc Muzeów wraca do Łomży. Dziewiąta edycja tej ogólnopolskiej imprezy obejmie kilkanaście instytucji kultury, w tym muzea w Łomży i w Drozdowie. Część placówek przygotowała z tej okazji coś specjalnego. Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę „Wspólny mianownik” młodych artystów, absolwentów łomżyńskiego liceum plastycznego. Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich przygotowało plenerową wystawę „Happyland“ wybitnego fotografika Tomasza Tomaszewskiego, a Muzeum Diecezjalne wystawę dotyczącą kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ekspozycję unikalnych rękopisów i starodruków. Będzie też spektakl Teatru Lalki i Aktora oraz muzyka: bluesowa na żywo i klasyczna online.
Książkowy happening przed biblioteką
Nie lada zaskoczenie przeżyli we wtorkowe przedpołudnie przechodnie na ulicy Długiej. Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawił się, ułożony z książek, napis biblioteka. W ten niekonwencjonalny sposób łomżyńscy bibliotekarze zaakcentowali swój udział w ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek. Książki nie były tylko dekoracją – można było sobie wybrać za darmo interesujące daną osobę pozycje, z czego chętnie korzystano. – To świetna inicjatywa! – podkreśla jedna z uczestniczek happeningu, dodając, że każda akcja promująca czytelnictwo jest w obecnym, cyfrowym świecie na wagę złota.
Prace konserwatorskie w Muzeum Diecezjalnym
Kolejne zabytki z Muzeum Diecezjalnego w Łomży odzyskują dawny blask. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do muzeum wróciły właśnie kolejne odrestaurowane obiekty, w tym bardzo ciekawy list króla Jana Kazimierza oraz obraz przedstawiający świętego Antoniego. – To był niezinwentaryzowany destrukt, przez lata przechowywany w fatalnych warunkach, nie wiedzieliśmy nawet kogo przedstawia – mówi ks. dr Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Prace konserwatorskie odsłoniły jego dawne piękno, a do tego okazało się, że pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku i znajdował się w jednym z pierwszych kościołów w parafii Sokoły.
Kurpiowskie konkursy i festiwale
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży mimo pandemii kultywuje dawne tradycje. Trwa przyjmowanie prac na Regionalny Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej, skierowany do twórców ludowych z dawnego województwa łomżyńskiego. Nadeszło też sporo zgłoszeń na Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej – najlepsi wykonawcy zostaną wytypowani do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, odbywającym się w ramach 28 Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2021, na który wciąż można nadsyłać zgłoszenia. – Pandemia bardzo utrudnia nam pracę, ale liczymy, że finał tej imprezy 20 czerwca odbędzie się już na żywo z udziałem publiczności – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK.
Muzyczna majówka z filharmonikami
Akcentem finałowym łomżyńskich obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był koncert online muzyki polskiej i włoskiej i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra pod batutą Maurizio Colasantiego wykonała instrumentalne arcydzieła takich mistrzów jak Antonio Vivaldi czy Tomaso Albinoni, do tego towarzyszyła sopranistce Katarzynie Jaracz w pieśniach, w tym autorstwa Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. W maju łomżyńscy filharmonicy zagrają jeszcze trzy koncerty transmitowane w sieci, w tym na finał festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne, ale liczą, że kolejne odbędą się już z udziałem publiczności.
75-lecie łomżyńskiej biblioteki
3. maja 1946 roku otwarto w Łomży pierwszą Bibliotekę Publiczną. Było to ogromne wydarzenie w zrujnowanym wojną mieście. Od tego czasu biblioteka pod różnymi nazwami funkcjonuje nieprzerwanie, będąc najstarszą instytucją kultury w Łomży. Ma za sobą trudne lata 50. i 60., odnotowała rozkwit za czasów województwa łomżyńskiego oraz przetrwała długi zastój na przełomie wieków, stając się obecnie placówką nowoczesną i proponującą nie tylko wypożyczanie książek. Do tego Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży wciąż się rozwija: regularnie aplikuje o dofinansowanie pozabudżetowe z różnych źródeł, poszerza biblioteczną infrastrukturę oraz wprowadza innowacyjne rozwiązania, a plany na kolejne lata są równie ciekawe.
Opus Dedicatum łomżyńskich filharmoników
Dyskografia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego powiększyła się o 16. płytę. Album „Opus Dedicatum” to wydawnictwo wyjątkowe, zawiera bowiem kompozycje dedykowane łomżyńskiej orkiestrze i powstałe w ostatnich latach, napisane przez Sławomira Czarneckiego, Romualda Twardowskiego, Rosellę Spinozę i Piotra Mossa. – Mamy zaszczyt zaprezentować płytę niezwykłą: znajdują się na niej wyłącznie dzieła dedykowane Filharmonii Kameralnej – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny orkiestry, dodając, że w ostatnim czasie wybitni twórcy, nie tylko polscy, doceniając kunszt łomżyńskich kameralistów, chętnie dla nich komponują.
Radiowy jubileusz Mirosława Dziewy
Dziś o godzinie 19:00 Mirosław Dziewa poprowadzi tysięczną audycję „Bliżej jazzu”. To jedna z najciekawszych autorskich audycji jazzowych w polskich stacjach radiowych, realizowana nieprzerwanie od 2002 roku i słuchana przez fanów muzyki synkopowanej na całym świecie. Jej autor przez wiele lat grał w Łomżyńskiej Orkiestrze Kameralnej, później Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, jest też inicjatorem powstania w Łomży Novum Jazz Festival. – Cieszę się bardzo, że ta jubileuszowa audycja odbywa się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Jazzu! – mówi Mirosław Dziewa, zachęcając do posłuchania wyjątkowej płyty, którą wybrał na tę okazję oraz zapowiadając już następne audycje.