Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Odzyskaliśmy Oddział Dziecięcy

Główne zdjęcie
Okładka numer 961

- Życzę Pani Doktor Kuźmicz powodzenia, sukcesów diagnostyczno-terapeutycznych w leczeniu dzieci i dobrego samopoczucia w Łomży - mówi pediatra dr Kazimierz Bandzul, który przez 30 lat był ordynatorem Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Przez 2 lata pandemii oddział stał pusty, "czasowo zawieszony", lecz od 1. kwietnia 2022 r. znowu jest otwarty. Rozliczne rozmowy i starania dyrektora Jarosława Pokoleńczuka przyniosły efekt: dr Marta Kuźmicz, pediatra onkolog i hematolog, zdecydowała się być koordynatorem i pomogła skompletować zespół lekarzy.

Od poniedziałku Oddział Dziecięcy w Szpitalu Wojewódzkim przyjmuje pacjentów. Pierwszym był 7-miesięczny chłopiec z zapaleniem płuc; we wtorek hospitalizowano sześcioro. Pediatria w Łomży 2 lata nie działała z powodu pandemii Covid-19 i rezygnacji zespołu lekarzy. - Brak oddziału odbijał się na zdrowiu dzieci, ich rodziców i opiekunów, którzy musieli jeździć do okolicznych i odległych szpitali, m.in. w Białymstoku, Warszawie, Ostrołęce i Zambrowie - komentuje dr Bandzul, ciesząc się, że dr Kuźmicz kontynuuje dzieło pomocy lekarskiej, fachowej, specjalistycznej i na miejscu. W oddziale razem z nią ma pracować 9-oro specjalistów: 4 w ordynacji dziennej oraz 5 na dyżurach. 

Wyzwanie i odpowiedzialność
"Troska o dzieci jest miarą naszego człowieczeństwa" - słowa Jana Pawła II nauczają na korytarzu 2. piętra dorosłych, że powinni być odpowiedzialni za zdrowie malców i nastolatków. Dyrektorowi Pokoleńczukowi nie od razu udało się namówić na posadę koordynatora dr Kuźmicz. - Początkowo byłam zaskoczona propozycją i sceptycznie nastawiona - opowiada dr Kuźmicz. Miała wątpliwości, czy w Białymstoku i okolicach Łomży znajdzie wystarczająco wielu lekarzy, by móc skonstruować grafik dyżurów na cały rok. To bardzo trudne w weekendy i święta, od których roi się w kalendarzu. - W połowie lutego odpowiedziałam "nie", ale dyrektor nie dał za wygraną. Uważał, że wspólnymi siłami zdołamy otworzyć oddział dziecięcy ponownie. Wiedziałam, że to duże wyzwanie i ogromna odpowiedzialność. Dyrektor przekonywał, a ja sprawdzałam, kto z pediatrów chce leczyć w Łomży.

Z poprzedniego zespołu lekarskiego tylko dr Aleksandra Kluczek-Śledziewska weszła do nowej ekipy. Przez 5 lat dr Bandzul kierował jej szkoleniem i przygotowaniem do samodzielnej praktyki. Do pracy na Oddziale wróciły pielęgniarki, przez 2 lata delegowane do innych oddziałów. Kieruje nimi pielęgniarka oddziałowa Elżbieta Jankowska. Zespół ten liczy 15 pielęgniarek: 11 specjalistek pediatrii i 4 młodsze stażem. Być może, personel w czepkach zostanie powiększony, bo w zwykłym roku 2019 w Oddziale Dziecięcym leczono miesięcznie około 120 pacjentów, a rocznie około 1500.

Tęsknota do pediatrii
Dr Kuźmicz Łomży wcześniej nie znała, gdyż urodziła się w Olsztynie i studiowała w Białymstoku, gdzie ukończyła Akademię Medyczną w 1990 r. Po studiach prawie 25 lat pracowała w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym: w Klinice Pediatrii i w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej, w której około 10 lat była zastępcą ordynatora do 2014 r.

- Chciałam wrócić do pediatrii, zatęskniłam do tej specjalizacji, dlatego później pracowałam w szpitalach w Augustowie, Węgrowie i Łapach - mówi Pani koordynator w gabinecie na końcu korytarza.

Jeszcze czuć świeże farby malarskie, bo Oddział został odnowiony personalnie, organizacyjnie, i odświeżony. W przestronnym pokoju pusto: biurko, ława, dwa fotele, kilka brązowych szaf. Lekarka wyjaśnia, że priorytetem jest utrzymanie czystości, o co trudno w zagraconym pomieszczeniu. Lubi żywe kwiaty, więc niebawem tu się zazieleni. Choć w czarnej masce wygląda na 40 kilka lat, to ma 56, jest mamą dwójki dzieci i babcią trójki wnuków. Przyznaje, że młodzieńcza twarz, ładna cera i szczupła figura to zasługa nawyków, jakie wyniosła z domu rodzinnego, gdzie była zdrowa dieta, nie nadużywało się alkoholu i ani nie paliło papierosów. 

25 łóżek dla dzieci
Lekarzami w Oddziale zostali doświadczeni pediatrzy: Jarosław Kowalczuk, gastrolog i alergolog z DSK w Białymstoku; Aleksandra Kluczyk-Śledziewska z SW Łomża; Paweł Abramowicz z DSK; Anna Romanowska, specjalista chorób zakaźnych; Joanna Bagińska z DSK; Michał Piechociński i Paweł Danielski z regionu. Jest także Pani Doktor z Ukrainy, specjalistka w nefrologii dziecięcej. Gdyby nie "desant" z Białegostoku, Ostrołęki i Łap, Oddział byłby wciąż zamknięty. Wicedyrektor ds. lecznictwa dr nauk med. Anita Świętochowska chce też wprowadzić konsultacje kardiologiczne. 

W piątek, 1. kwietnia, w szpitalu przy alei Piłsudskiego odbyło się spotkanie dyrekcji z personelem pielęgniarskim i lekarskim Oddziału. 5. kwietnia do placówki przyjechali wicemarszałkowie, żeby przywitać Panią koordynator, na której Oddziale jest 25 łóżek i możliwość przebywania rodziców z dziećmi, nawet gdy mają 18 lat. To praktyka z początku lat 90. Mogą być też ewentualne dostawki.

- Jestem szczęśliwy, że ten oddział wrócił do normalności - ucieszył się Marek Olbryś, dziękując za wsparcie starań o odwieszenie pediatrii Panu Malinowskiemu, a za znalezienie koordynatora Panu  Pokoleńczukowi. Obiecał, że Zarząd Województwa Podlaskiego wspomoże sprzętem Oddział "w miarę potrzeb i posiadanych środków". Marek Malinowski przypomniał, że szpital dostał w 2021 r. 3 i pół miliona zł i tyle planowano na 2022 r., co z unijnymi projektami może dać 7 mln 400 tys. zł.

Izba Przyjęć Pediatrii znajduje się przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym z prawej strony gmachu. W Oddziale Dziecięcym będą leczeni pacjenci z infekcjami dróg oddechowych i zapaleniem płuc, zaburzeniami przewodu pokarmowego, zakażeniami układu moczowego, reakcjami alergicznymi, zatruciami po spożyciu tego, co dzieciom się spodoba: kapsułki do prania czy tabletki do zmywarki.      

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Szpital w Łomży nie ma oddziału dziecięcego

Kto trwale przywróci funkcję oddziału dziecięcego?!

Oddział dziecięcy zamknięty do listopada?!

Doktor Kuźmicz poprowadzi Oddział Dziecięcy w Łomży

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę