Muzyczne „Znaki” Macieja Balcara
Wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar wystąpił w Łomży ze swym solowym projektem. Promował wydaną dwa tygodnie temu płytę „Znaki”, więc program koncertu był oparty na najnowszych piosenkach, w tym już dobrze znanych „O Maku” do tekstu Czesława Miłosza, „Pokochaj” i „Traf”. Zabrzmiały też starsze utwory, jak entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy „Popiół i diament” ze słowami Cypriana Kamila Norwida oraz przeróbka „Wolności” Marka Grechuty. – Postanowiłem nagrać ten utwór w hołdzie mojemu mistrzowi – mówi Maciej Balcar. – Przekaz tego tekstu jest niesamowity i cieszy mnie, że dla słuchaczy jest to jeden z najważniejszych utworów, które słyszą na naszym koncercie, bo to oznacza, że mój wybór był dobry!
Finansowy kurek kultury dokręcany coraz bardziej
Zarząd Województwa Podlaskiego rozdzielił 750 tysięcy złotych na wydarzenia kulturalne. Wśród 105 dofinansowanych zadań, imprez i festiwali z terenu całego województwa znalazły się tylko cztery z Łomży, które otrzymają łącznie „zawrotną” kwotę 17,5 tysiąca złotych. Nie ma wśród nich: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oraz Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Organizatorzy części z tych imprez będą występować o dofinansowanie ponownie, inni uzyskali gwarancje od władz, że otrzymają pieniądze z innych źródeł. Nie zmienia to faktu, że z roku na rok łomżyńska kultura jest sekowana coraz bardziej.
Gorący jazz w zimowej Łomży
Saksofonista Carlos Averhoff jr i pianista Daniel Garcia Diego zagrali w Łomży swój pierwszy koncert w duecie. Kubańscy muzycy w Regionalnym Ośrodku Kultury wykonali autorskie kompozycje lidera oraz ponadczasowe standardy amerykańskich i kubańskich mistrzów. – Cieszymy się bardzo, że dobrze nam poszło i publiczność przyjęła nas ciepło – mówi Carlos Averhoff jr. – To był repertuar mojego kwartetu, ale w opracowaniu na duet. Graliśmy dzisiaj te utwory razem pierwszy raz i to była koncertowa premiera tego składu!
Nagrody prezydenta dla twórców kultury
Poeta Zenon Faszyński (1955-2017), śpiewak operowy Jacek Szymański, historyk Czesław Rybicki i dyrygent Jan Miłosz Zarzycki to laureaci nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2016. Nagrodę specjalną za całokształt pracy otrzymała historyk i archiwista Donata Godlewska, autorka słynnej książki „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej” i wielu innych prac dotyczących Łomży. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.
96-letni dziadek śpiewa swoje piosenki i gra na swojej mandolinie
- Dzięki Bogu, że głos mi dobrze służy, mimo starszego wieku, a zamiłowanie do śpiewu i gry nie mija – mówi Tadeusz Grabowski (lat 96), rolnik z Kolonii Wizna i lutnik samouk, który wystąpił z koncertem autorskich teksów i utworów w Domku Pastora w Łomży. - Jak w polityce mi coś nie pasuje, to piszę swoją odpowiedź wierszami. A potem do tego powstaje melodia. Pierwsze własne skrzypce zrobiłem, jak byłem w piątej klasie szkoły podstawowej w Wiźnie, potem robiłem kolejne skrzypce, mandoliny, gitary. Jak znajdę dla nich piękne drzewo, to wielka radość. Życie jest piękne.
Orientalne postery Izabeli Targ
Izabela Targ, na swej pierwszej wystawie indywidualnej, zaprezentowała cykl rysunków zainspirowanych kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu. Łączące różne techniki prace cechuje bogactwo wzorów i inspiracji, od secesji przełomu XIX i XX wieku do współczesnej mangi. – Są tu motywy fantastyczne, książkowe, kwiaty i ładni chłopcy, czyli wszystko to, co lubię! – mówi Izabela Targ. – Prace wykonane taką techniką są pokazywane w Galerii N po raz pierwszy! – dodaje kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Jestem pod dużym wrażeniem, bo to rysunek bardzo specyficzny i jedyny w swoim rodzaju.
Nabór do grup artystycznych MDK-DŚT
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży ogłasza nabory do nowych grup. Dla chętnych dzieci i młodzieży przygotowano nowe grupy, m.in. animację filmową czy balet. Zapisy trwają do 20 lutego!
Czarny humor i stand-up z Kwiatkowskim i Minkiewiczem
Dwie godziny śmiechu i uśmiechu z przerwami na nabranie oddechu przywieźli do Łomży dwaj 27-letni, jeszcze młodzi stażem na scenie komicy stylu stand-up: Tomasz Kwiatkowski z Grudziądza i Mieszko Minkiewicz z Białegostoku. Pierwszy nie skończył wprawdzie studiów prawniczych, lecz zapuścił brodę, żeby może nie podejrzewać o to jego kawałów, zaś drugi skończył polonistykę UwB i wybrał nie ślęczenie nad zeszytami dzieci przed reformą oświaty, tylko wyprawy po całej Polsce, aby rozśmieszać Polaków i wprawiać w zadumę, serwując oceny pod płaszczykiem krytyki innych.
Kubańska sensacja jedzie na koncert do Łomży
Saksofonista Carlos Averhoff jr i pianista Daniel Garcia Diego niebawem zagrają w Łomży. Kubańscy muzycy zaprezentują w duecie porywający, etniczny jazz w południowoamerykańskim wydaniu: utwory autorskie Averhoffa oraz standardy. Będzie to pierwszy wspólny koncert obu muzyków nie tylko w Polsce, ale też w Europie. – Przyjedziemy w środku zimy, ale liczymy, że zostaniemy ciepło przyjęci przez polską publiczność za sprawą połączenia kubańskiego groove i jazzu – mówi Carlos Averhoff jr. – Liczę, że to będzie niesamowite przeżycie!
Szacunek do tradycji Kurpiów...
Mając 10 lat zrobiła pierwszą kurpiowską wycinankę. W wieku lat 14 zdobyła swe pierwsze nagrody w konkursie, w którym prace oceniał sam Adam Chętnik i tak w 1957 roku zaczęła się jej przygoda z twórczością ludową. Od tego czasu zajmuje się nią nieprzerwanie, wielokrotnie prezentując swe umiejętności w kraju i na świecie, w tym przed królową matką Elżbietą w Anglii. Dorobek 60 lat pracy twórczej Czesławy Kaczyńskiej z Dylewa zebrano i podsumowano na wystawie jubileuszowej w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, ale jubilatka zapowiada, że jeśli zdrowie pozwoli, to zamierza pracować jeszcze co najmniej 10 lat, aby wychować następców.
Autostopem przez Kolumbię i Ekwador
Agnieszka Zenczewska i Marek Pasternak latem ubiegłego roku półtora miesiąca spędzili w Ameryce Południowej. Zjeździli autostopem Kolumbię i Ekwador, docierając do miejsc nieodwiedzanych przez turystów. Pięć dni spędzili w dżungli, gdzie spotkali Indian, byli na równiku, zdobyli pięciotysięcznik – szczyt Illiniza Norte w Górach Smoczych i kąpali się w Oceanie Spokojnym. Wspomnienia oraz fotografie z tej wyprawy zaprezentowali w sobotni wieczór w Galerii Pod Arkadami, podczas spotkania zatytułowanego „Mafia, narkotyki, słońce i banany – czyli nasze prawdy i mity o Kolumbii i Ekwadorze”.
Szalone lata 20. i 30. w MDK-DŚT
Specjalny występ na finał pierwszego tygodnia ferii przygotowali uczestnicy warsztatów artystycznych w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Zgodnie z tytułem zajęć „Szalone lata 20/30” młodzi ludzie sięgnęli po piosenki i tańce z okresu 20-lecia międzywojennego, zaprezentowali też scenki aktorskie zainspirowane filmem tamtego okresu oraz prace plastyczne. – Chciałem sobie znaleźć zajęcie w czasie ferii, żeby nie siedzieć bezczynnie w domu! – mówi Franek Przybylski, podkreślając, że uczestnicy warsztatów bardzo dużo się na nich nauczyli. Również w drugim tygodniu ferii w MDK-DŚT będą odbywać się zajęcia dla dzieci i młodzieży, są też plany wzbogacenia oferty placówki o zajęcia dla osób dorosłych.
Droga do Boga w ikonach
Wystawę ikon „Idźcie i głoście Ewangelię” otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Ich autorami są twórcy skupieni przy pracowni Droga Ikony, stworzonej przez jezuitę o. Jacka Wróbla. – Są to osoby piszące ikony na drodze jezuickiej – mówi kurator wystawy Elżbieta Cyganek. – Zdarzają się ludzie młodzi w wieku 20 lat oraz starsi, którzy w pewnym momencie spotkali w swym życiu jakiś obraz, zachwycili się ikoną i przychodzą do nas, chcąc podzielić się swoją wiarą z innymi!
Z Singapuru do Łomży na koncert i nagrania
Wybitny kontrabasista Jacek Mirucki ponownie wystąpił w Łomży. Przyleciał specjalnie z Singapuru, gdzie od lat mieszka i pracuje, aby zagrać z orkiestrą Filharmonii Kameralnej i nagrać z nią płytę. Na tym, już jedenastym, albumie łomżyńskich filharmoników znajdą się utwory Ecclesa, Bottesiniego i Dragonettiego, a zaplanowane na trzy dni nagrania zaczęły się już podczas czwartkowego koncertu i będą kontynuowane w piątek i w sobotę. – Słyszałem nagrania tej orkiestry i w czasie rozmowy z dyrektorem Zarzyckim doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby nagrać coś razem! – mówi Jacek Mirucki.
Ferie z teatrem w Łomży
W ciągu 8 dni będzie można zobaczyć 6 spektakli. Dziś startuje akcja „Ferie z teatrem” organizowana przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży. - Spektakle, są tak dobrane, aby różne grupy wiekowe odnalazły coś dla siebie – podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru. - Pragniemy, aby widzowie mogli zapoznać się z różnorodnymi formami, konwencjami i aranżacjami teatralnymi. Chcemy przybliżyć widzom teatr poetycki, nowoczesny, ale również zapewnić dobrą zabawę oraz dostarczyć niezapomnianych wzruszeń.
„Znaki” Macieja Balcara
Maciej Balcar ponownie zaśpiewa w Łomży, promując tym razem swą najnowszą płytę „Znaki”. Będzie to jedna z nielicznych okazji posłuchania na żywo wokalisty kultowego Dżemu w solowym repertuarze, bo na ten rok zaplanował tylko 16 takich koncertów. Artysta tym chętniej wraca do Łomży, gdyż zachwyciła go reakcja wielotysięcznej publiczności i atmosfera na koncercie Dżemu w lipcu 2014 roku na Gościńcu Łomżyńskim. Teraz zapowiada bardziej kameralny, ale też pełen energii występ, a towarzyszyć mu będą znakomici i znani muzycy.
Najmniejszy koncert świata Dogbite na piątkę
Zespół Dogbite, szerszej publiczności znany z piosenki „Dzień świra” z kultowego filmu Marka Koterskiego. Warszawska grupa w piątek w Łomży promowała swoją najnowszą płytę „5. – Dwa dni temu na YouTube była premiera naszego najnowszego klipu „N.A.N.A” – mówi wokalista Marcin Kurowski. – Powstał z nagrań nadesłanych nam przez fanów i zarejestrowanych na koncertach, w tym oczywiście w Łomży, do której tak lubimy wracać! Tym razem sala klubu PopArt Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych świeciła pustkami. Zespół nie odpuścił jednak piątego koncertu w mieście. Kurowski wychodząc na scenę nawiązał do cyklu „Najmniejszy koncert świata”, organizowanego przez radio Roxy FM dla 10-20 widzów i muzycy szybko udowodnili, że nie są tylko grupą jednego przeboju.
Noworoczny koncert młodych muzyków
Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży powitali rok 2017 okolicznościowym koncertem. Na jego program złożyły się kolędy, piosenki bożonarodzeniowe, popularne przeboje i utwory klasyczne. Poza solistami i mniejszymi składami zaprezentował się też 10-osobowy zespół skrzypków, wspierany przez pięcioosobową grupę perkusyjną. – To było wyzwanie głównie czasowe – nie kryje Jan Zugaj. – Trzeba było znaleźć czas na próbę: najpierw mniejszymi grupkami, później w całości, ale udało się!
Dla babci i dziadka z wnuczką i wnuczkiem
Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja na familijne spotkanie... także w teatrze. Z okazji ich święta Teatr Lalki i Aktora w Łomży wspólnie z Łomżyńską Społeczną Radą Seniorów w Łomży oraz Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży zaprasza na WIECZÓR W TEATRZE „KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA”.
Ferie w mieście nie muszą być nudne! MDK-DST zaprasza do siebie
Jak co roku, Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza dzieci i młodzież odpoczywającą od obowiązków szkolnych. W pierwszym tygodniu ferii (23 – 27 stycznia) organizujemy interdyscyplinarne warsztaty artystyczne pod nazwą SZALONE LATA 20/30. MUZYKA - PLASTYKA - TANIEC - TEATR- FOTOGRAFIA.