Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 lutego 2025 napisz DONOS@

Muzyczne powitanie nowego roku

cz wt, 16 stycznia 2018 17:13

Kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi powitali rok 2018 uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym. Program koncertu dopełniły popularne przeboje i utwory klasyczne, wykonywane zarówno przez większe składy, jaki solistów. Były wśród nich również utalentowane 5-7 letnie dzieci, nie zabrakło też popisów znacznie starszych skrzypaczek, uczennic Jana Zugaja oraz klawiszowców przygotowanych przez Jana Zająca, który zastąpił w Ognisku zmarłego nagle jesienią ubiegłego roku Mirosława Żelaznego.

Fotograficzne sekrety grawitacji w Galerii Pod Arkadami

cz so, 13 stycznia 2018 20:05

Studenci białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości zaprezentowali swoje prace w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami. Na wystawę „Sekretne życie grawitacji” składają się prace wykonane przez siedmioro fotografów w tym mieszkającego w Łomży Adam Czarniewicz, który z powodzeniem powrócił do fotograficznego hobby. – Fotografia jest dla mnie ucieczką od codzienności, formą spełniania się poza wykonywanym zawodem. Zawsze zachwycałem się pracami innych i nigdy nie myślałem, że będę sam wystawiał – mówi. - Życie pokazuje jednak, że marzenia się spełniają – fajnie, że dzieje się to w mieście, gdzie mieszkam!

Rockowy start z Mechaniką i Bright Ophidia

cz so, 13 stycznia 2018 19:59

Rok 2018 rozpoczął się w MDK-DŚT od muzycznego uderzenia. W klubie PopArt zagrały zespoły Mechanica i Bright Ophidia. Łomżyńska grupa to jeden z najlepszych polskich cover bandów legendarnej Metalliki, białostocka Bright Ophidia od 20 lat gra progresywny metal najwyższej próby. Był to kolejny wspólny koncert obu zespołów w Łomży, a już niebawem na scenie MDK zagra jedna z legend polskiego rocka, grupa Agressiva 69. – Dwa lata temu zapowiadaliśmy tutaj, że przygotowujemy się do nagrania czwartej płyty „Fighting The Gravity” i nie jesteśmy gołosłowni – mówi perkusista Cezary Mielko. – Wróciliśmy do Łomży z nową płytą i cieszymy się bardzo, że mogliśmy znowu zagrać z Mechaniką!

Romantyczny koncert z tureckimi muzykami

cz pt, 12 stycznia 2018 08:11

Altowiolistka Ezgi Irmak i dyrygent Ertug Korkmaz z Turcji byli gośćmi czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej w Muzeum Diecezjalnym. Artyści zaprezentowali publiczności kompozycje utrzymane w romantycznym nastroju, napisane przez Schuberta, Czajkowskiego, Bridge'a i Elgara, w tym słynną Sonatę na altówkę i orkiestrę smyczkową „Arpeggione”. Była to druga wizyta tureckich muzyków w Łomży, ale pierwszy koncert w muzeum w ich karierze. – Poprzednim razem graliśmy jeszcze w sali orkiestry, ale teraz jest ona w remoncie– mówi Ertug Korkmaz. – Mam nadzieję, że skończy się on szybko, a póki co, zagraliśmy w muzeum – to ciekawe doświadczenie, koncert pośród tych pięknych rzeźb i obrazów.

Gorąca Hellada, czyli ferie w MDK-DŚT

cz cz, 11 stycznia 2018 16:45

- Na tydzień przeniesiemy się do świata antycznej - i bardzo gorącej - Grecji, starożytnego Rzymu i Bliskiego Wschodu – zapowiada Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych w Łomży zapraszając dzieci na zajęcia w zimowe ferie. Będą też warsztaty komiksowe i warsztaty introligatorskie z japońskiego szycia książek.

Zatomizowane społeczeństwo na podwórcu Funkasanki

cz wt, 09 stycznia 2018 08:21

Na pierwszy rzut oka znany duet Funkasanki z Łomży pokazuje najnowszy klip na raperski sposób: odrapana kamienica w podwórku, czapeczka full cup perkusisty w za obszernym pomarańczowym płaszczu i „nerka” na pasku wokalistki i pianistki. W milczeniu i nieruchomo stoją obok siebie, ona z nogą na małym telewizorku, wpatrzeni martwo w obiektyw, a my po chwili widzimy kalejdoskop ludzkich twarzy w codziennych sytuacjach: spracowana i niekochana kobieta w kuchni, smutna i samotna dziewczynka w klasie czy urzędnik mijany przez petentów jak roboty. Wszyscy bezgłośnie powtarzają słowa śpiewającej poetki Anny Kaptór: „O, znowu czuję to, gdzieś ucieka moja dusza, a ciało me spala się”. Jednak przeczuwam, że jest odwrotnie: dusza się spala, gdy ciało odchodzi tam.

Koncert kolęd Carmen Fidei

cz pon, 08 stycznia 2018 08:13

Chór Carmen Fidei przygotował nowy program kolędowy „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Jego koncertowa premiera odbyła się w niedzielę w kościele Wniebowzięcia NMP. Przygotowane przez Michała Rajewskiego i jego podopiecznych łacińskie oraz polskie kolędy i pastorałki już niedługo zabrzmią też w innych miejscowościach, w tym podczas XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. Łomżyński chór ma też ciekawe plany na dalszą część roku. – Nowy rok, nowe wyzwania, nowy program! – mówi Michał Rajewski. – Cieszę się, że chórzyści podołali oraz z tego, że na koncercie była wysoka frekwencja, a ludzie chętnie z nami śpiewali.

Mateusz Kurkowski gra na saksofonie hit Eda Sheerana

mm pt, 05 stycznia 2018 18:03

- Tata to mój najlepszy przyjaciel, śmiejemy się, że nadajemy na tych samych falach. Światopogląd i spojrzenie na muzykę mamy podobne: ja przed nim otworzyłem jazz, a on pokazał mi instrumenty – opowiada utalentowany i znany nie tylko w rodzinnym mieście saksofonista Mateusz Kurkowski z Łomży, 22-letni student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który znów nagrał w autorskiej aranżacji na saksofon światowy przebój - tym razem to „Perfect” Eda Sheerana. - Ta myśl przyszła niespodziewanie, nie wiadomo skąd, że chcę grać na saksofonie. Może miała na to wpływ legenda szkoły muzycznej, Artur Włodkowski, muzyk Edyty Górniak i Renaty Przemyk...

Sylwestrowy koncert z niespodziankami

mm pon, 01 stycznia 2018 13:41

Sopranistka Yeyoung Sohn z Korei Południowej oraz tenor Iwo Orłowski byli gwiazdami noworocznego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zachwycili komplet publiczności popisowymi wykonaniami najsłynniejszych arii i operetkowych duetów, śpiewali też znane wszystkim przeboje. Z równie dobrej strony zaprezentowali się w instrumentalnych utworach sami filharmonicy, a w kończącym koncert słynnym „Marszu Radetzky’ego” Straussa swój udział mieli również słuchacze. Były też niespodzianki: solistka śpiewająca po polsku, koreańska piosenka „Serce matki” i sceniczny debiut Emiliana Kudyby w roli Feriego z operetki „Księżniczka czardasza”.

Łomżyńska kultura A.D. 2017

cz so, 30 grudnia 2017 09:17

Pochodzący z Łomży Piotr Domalewski stał się największym objawieniem mijającego roku w świecie polskiego filmu. Jego fabularny debiut „Cicha noc” zdeklasował konkurencję 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając nie tylko nagrodę główną „Złote Lwy”, ale też pięć innych, w tym za pierwszoplanową rolę męską. Nie był to jedyny sukces twórców łomżyńskich na arenie ogólnopolskiej i europejskiej w roku 2017. W Łomży też było trochę ważnych artystycznych wydarzeń.

Łomżyńskie fotografie i wspomnienia

cz so, 30 grudnia 2017 09:15

10-letnia Zofia Pędzińska zdobyła I nagrodę w konkursie fotograficznym „Załomżenie”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. – Jeszcze nigdy nie brałam udziału w takim konkursie fotograficznym, to był mój pierwszy raz – mówi Zofia Pędzińska. – Jestem bardzo zaskoczona i zadowolona! Na otwarciu wystawy pokonkursowej w siedzibie TPZŁ ogłoszono też wyniki konkursu na łomżyńskie wspomnienia „W mieście, co było mi rajem...”. Zwyciężyła Iwona Krzepkowska-Bułat, autorka wzruszającego tekstu o ostatnich przedwojennych wakacjach w roku 1939.

Łomżyńscy artyści znowu na Farnej

cz pt, 29 grudnia 2017 08:06

25. łomżyńskich fotografów, malarzy i plastyków, od młodych amatorów do utytułowanych zawodowców - jak Teresa Adamowska, Gabor Lörinczy czy Mieczysław Mazur - prezentuje swoje prace w Restauracji Na Farnej. To kolejna wystawa promująca dokonania lokalnych twórców w miejscach innych niż galerie sztuki czy muzea. – Nasi goście mówią, że w innych miastach trudno spotkać lokal, gdzie w takiej ilości można podziwiać sztukę lokalnych artystów – mówi Jadwiga Serafin. – A mamy tę wystawę dzięki Ivie Żivkovej, która pochodzi z Bułgarii, ale wtopiła się już w nasze miasto i to jest nasza Iva!

Świąteczny koncert młodych wokalistów

cz pt, 22 grudnia 2017 08:05

– Inni mają teraz gonitwę w sklepach i wystają w kolejkach, a my tu sobie spokojnie siedzimy i śpiewamy kolędy w ten przedświąteczny czas! – mówiła Magda Sinoff podczas koncertu „My się zimy nie boimy”. Podopiecznych instruktorki Studia Wokalnego eMDeK wsparli w jego trakcie uczniowie klasy III C Katarzyny Łebkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 7, tworząc na finał zgrany, kolędowy chór. Najmłodsza solistka koncertu liczyła zaledwie 5,5 roku, na scenie zaprezentował się też juniorski skład eMDeKu, grupa Kidsy.

Jak być paryżanką według Natalii Hołowni

mm nie, 17 grudnia 2017 12:43

– Paryżanki nie są perfekcyjne, ale bardzo kobiece – mówi Natalia Hołownia. – Pozwalają sobie na dużo luzu, taką nonszalancję w ubiorze, nie mają kompleksów. Ale w Polsce też mamy takie dziewczyny, które nie obnoszą się z metkami znanych firm, a zawsze wyglądają stylowo, więc uznałam, że warto o tym powiedzieć! Redaktor prowadząca serwisu gala.pl zrealizowała ten plan pisząc książkę „Jak być paryżanką w Polsce”, którą promowała podczas spotkania autorskiego w swej rodzinnej Łomży.

Konfrontacje teatralne dla Łomży

mm nie, 17 grudnia 2017 12:28

Teatr Cważyj z Łomży zwyciężył w XXII Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych. Jego lider Bartosz Cwaliński zdobył też I nagrodę aktorską oraz nagrodę za autorską wypowiedź sceniczną, będąc autorem nagrodzonego spektaklu „Parówka czyli jednoaktówka na parę”. – Ważne dla mnie jest to, aby mówić o wszystkim lekko, ale bez lekceważenia i tak starałem się napisać scenariusz – mówi Bartosz Cwaliński. – Został doceniony, tak więc uznaję, że w jakiejś części mi się udało! – Ten spektakl był troszkę inspirowany nami, tak więc odnaleźliśmy się w nim dosyć naturalnie –dodaje Agnieszka Żyjewska. – Nagroda bardzo nas cieszy, wciąż jestem w szoku i nie wierzę w to, co się stało!

Łomżyńskie inspiracje młodych artystów

cz so, 16 grudnia 2017 11:54

„1410 – przeniesienie parafii ze Starej Łomży do Łomży” to tytuł wystawy ośmiorga absolwentów warszawskiej oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który brali udział w letnim plenerze „Inspiracja: Łomża”. Poznawali miasto i jego okolice, zapoznawali się z historią Łomży. Efekty swej pracy przedstawili na wystawie, którą można oglądać w galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku. Zaskoczyli niebanalnym podejściem do tematu, ukazując Łomżę z innej strony, bez obowiązkowych widoczków z kilkoma znanymi wszystkim miejscami.

Odnowiona wystawa z odkryciami i multimediami

cz pt, 15 grudnia 2017 18:01

Zmodernizowaną wystawę stałą „Rzeźba między Ziemią a Niebem” oddano do użytku w Muzeum Diecezjalnym. W nowej ekspozycji prezentowane są najciekawsze zabytki sakralne ze zbiorów muzeum, w tym rzeźby z XV-XX wieku, z cennymi okazami z pracowni Wita Stwosza włącznie, obrazy oraz sztuka cerkiewna. Dopełnieniem są multimedia oraz dotykowe tabliczki dla osób niedowidzących i niewidomych. Podczas konserwacji najbardziej zniszczonych eksponatów dokonano też interesujących odkryć: okazało się, że jeden z portretów przedstawia zupełnie inną osobę, a z obrazem „Ukrzyżowanie” Stanisława Rostworowskiego wiąże się tragiczna historia.

Twórcze porywy pod okiem profesora Strumiłły

cz pt, 15 grudnia 2017 08:06

21. malarzy z siedmiu krajów wzięło udział w letnim plenerze plastycznym Stowarzyszenia „Stopka”. Byli wśród nich również utalentowani uczniowie łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Kuratorem artystycznym pleneru był ponownie prof. Andrzej Strumiłło, obchodzący 90-lecie urodzin wybitny artysta, uhonorowany w województwie podlaskim Rokiem swego imienia. Uczestnicy pleneru czerpali natchnienie z twórczości jubilata, a efekty swej pracy zaprezentowali na wystawie zbiorowej „W porywie i ascezie” w Galerii Sztuki Współczesnej.

Zdolne małe plastyczki

cz cz, 14 grudnia 2017 10:43

9-letnia Gabrysia Szeligowska i 8-letnia Zuzanka Cywińska z prowadzonej przez Annę Bureś Pracowni Plastycznej MDK-DŚT zostały docenione w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Gabrysia zdobyła trzecie miejsce w Krakowie, Zuzanka została wyróżniona w Radlinie.

Wyszło „indolentne podejście do projektowania”

cz śr, 13 grudnia 2017 09:55

Po wydaniu około 14 milionów złotych Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży miała mieć nowoczesną i spełniającą oczekiwania muzyków i słuchaczy siedzibę z salą widowiskową na około 450 miejsc. Wszystko miało być ukończone w połowie przyszłego roku, w którym Łomża będzie świętować 600-lecie uzyskania praw miejskich, a Filharmonia 40-lecie powstania. Teraz władze miasta przyznają, że staje się to nierealne. Okazuje się, że dokumentacja projektowa, według której od kilku lat prowadzony jest remont dawnej sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego, jest nieprofesjonalna, zawiera „wiele błędów i debiutanckich rozwiązań” a „indolentne podejście do projektowania” potwierdzić mieli „zewnętrzni eksperci”. To jakiś koszmar...

« · «« · 89 · 90 · 91 · 92 · 93 · 94 · 95 · 96 · 97 · 98 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę