Walentynkowy koncert i wielka miłość
Nara Noïan, francuska wokalistka o ormiańskich korzeniach, zaśpiewała romantyczne piosenki podczas walentynkowego koncertu w Łomży. Był to pierwszy koncert artystki w Polsce, a na scenie towarzyszył jej kwartet smyczkowy Filharmonii Kameralnej. Od kilku miesięcy gra w niej altowiolista Adrian Stanciu z Rumunii, pierwszy obcokrajowiec w składzie orkiestry. Trafił do niej dzięki temu, że na studiach w Wiedniu poznał dziewczynę z Suchowoli i po ślubie zdecydowali się osiedlić w jej rodzinnych stronach. Jak podkreślają, była to miłość od pierwszego wejrzenia.
Malarska pasja na jesień życia
Jest siostrą malarki i animatorki kultury, ale nigdy nie myślała o tym, że kiedykolwiek pójdzie w jej ślady. Odważyła się niedawno, będąc już na emeryturze, a efekty były na tyle interesujące, że zaproponowano jej debiutancką wystawę indywidualną w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. – Nie spodziewałam się, że sprawy przybiorą taki obrót i będę miała wystawę! – mówi Grażyna Kalisz, dodając, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń, a malowanie przyrody jest wspaniałym relaksem.
Ocalone od niepamięci w roku podwójnego jubileuszu
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano wystawę „Ocalone od niepamięci”, prezentującą najciekawsze eksponaty ze zbiorów placówki, w tym spoczywające na co dzień w magazynach. – To wystawa wyjątkowa! – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Wiadomo, że jeśli mamy w zbiorach ponad 35 tysięcy muzealiów, to wszystkiego na raz pokazać nie możemy, stąd pomysł takiej jubileuszowej wystawy. Podczas otwarcia wystawy muzealne zbiory wzbogaciły się o kolejny, bardzo cenny obiekt związany z Łomżą, podarowany przez Urząd Miejski.
Dawne zwyczaje ciągle żywe
Grupy dziecięco-młodzieżowe ze Zbójnej oraz z Nowogrodu zdobyły cztery nagrody w Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. – Zdajemy sobie sprawę, że trzeba te tradycje kultywować, bo jest to cenne i należy do naszej kultury! – mówi Paulina Chaberek z grupy Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie, wykonawców nagrodzonych jasełek. W zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury imprezie uczestniczyło 19 zespołów teatralnych i około 250 osób. Najmłodsi wykonawcy liczyli zaledwie siedem, a najstarszy 84 lata.
Filharmonia z mecenatem Państwa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie, wraz z samorządem Łomży, współprowadzić Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W piątek prof. dr hab. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podpisał z Mariuszem Chrzanowskim prezydentem Łomży stosowną umowę. Zgodnie z nią ministerstwo przekazywać będzie dotację na Filharmonię w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł rocznie, a miasto Łomża dotację w wysokości nie mniejszej niż 1 mln 345,8 tys. zł rocznie. - Tego typu działanie jak wsparcie Państwa, centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek i wyraz naszej polityki – mówi wicepremier Gliński.
Pączki, karnawał i wirtuozka fletni Pana
Andreea Chira z Rumunii była gwiazdą karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej. – To nie tylko mój pierwszy koncert w Łomży, ale i pierwszy w Polsce! – mówi Andreea Chira, która zagrała na fletni Pana same przeboje, w tym filmowe tematy Ennio Morricone i Astora Piazzolli, a do tego rumuńskie tańce. Stworzyła też duet z tenorem Tomaszem Garbarczykiem w słynnym „My Way”, a łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego brzmieli w nim niczym amerykańska orkiestra swingowa. Było też coś dla ciała – smakowite pączki na zakończenie tłustego czwartku.
Stypendia od marszałka - na film i książkę
Szesnastu twórców, m.in. filmowców, fotografików, pisarzy, aktorów, muzyków otrzymało roczne i półroczne stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Wśród nich są pochodzący z Łomży Szymon Jan Sinoff i Zenon Krajewski. Pierwszy chce ukończyć film drugi napisać książkę. Ich bohaterami będą mieszkańcy powiatu łomżyńskiego.
„Cicha noc” Domalewskiego ma 11 nominacji do Orłów 2018
Polska Akademia Filmowa to zacne gremium prawie 700 reżyserów, scenarzystów, kompozytorów, operatorów i aktorów, którzy wskazali nominowanych do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018. O nominacje do „polskich Oscarów” rywalizowało 61 filmów, spośród których profesjonaliści wybiorą najlepsze w 19 kategoriach. Poruszająca „Cicha noc” w reżyserii i ze scenariuszem Piotra Domalewskiego, 34-letniego aktora rodem z Łomży, otrzymała rekordowo aż 11 nominacji, wyprzedzając „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. - Po Złotych Lwach dla najlepszego filmu festiwalu w Gdyni, Piotr bardzo się ucieszył z nominacji do Orłów, ale to ze względu na twórców, z którymi realizował debiut fabularny – mówi Wiesława Domalewska, mama zapracowanego przygotowaniami do kręcenia nowego filmu Piotra, przebywającego w Berlinie. - Ale sam nie przykłada do tego wagi, bo nie zachłystuje się blichtrem.
Perkusyjne warsztaty muzycznych talentów
Finałowy koncert zakończył tegoroczną edycję warsztatów perkusyjnych. W MDK-DŚT wystąpili nie tylko młodzi muzycy grający od lat, ale też i debiutanci, którzy usiedli za perkusją po raz pierwszy zaledwie pięć dni wcześniej. Warsztaty prowadzone od dziewięciu lat przez Annę Kaptór i Przemka Starachowskiego należą do nielicznych tego typu inicjatyw w kraju, gdzie mogą uczyć się i zaawansowani, i początkujący miłośnicy muzyki. – Nadal w Polsce jest bardzo mało warsztatów angażujących dzieciaki, które nie potrafią grać i to jest w naszym wypadku fajne i wyjątkowe! – mówi Przemek Starachowski, zapowiadając już kolejne wakacyjne warsztaty z licznymi atrakcjami.
Folkowa potańcówka w MDK
Ponad sto osób bawiło się na niedzielnej potańcówce w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Do tańca przygrywała im Warszawska Orkiestra Sentymentalna, wykonująca same przeboje z okresu 20-lecia międzywojennego. Organizatorzy zadbali też o słodki poczęstunek i napoje chłodzące, wydawane na specjalne kartki żywnościowe: młodsi widzieli coś takiego po raz pierwszy, starsi w chwili przerwy między tańcami mogli wspomnieć czasy rynkowych niedoborów i kartkowej codzienności poprzedniego ustroju.
Startuje „Radość spod kapelusza”
Można już nadsyłać zgłoszenia do 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Organizowany przez parafię Krzyża Świętego w Łomży konkurs jest jedyną tego typu imprezą w kraju, będąc nie tylko hołdem dla niezapomnianej Hanki Bielickiej, ale też szansą na pokazanie się dla śpiewającej i deklamującej, utalentowanej młodzieży. – Zapraszamy do udziału, bo będzie o co walczyć – mówi jedna z organizatorek Alicja Żelazna. – Mamy nadzieję, że w tym roku również uda się stworzyć ten niesamowity klimat naszego konkursu, a do tego będzie sporo radości!
Konkurs na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z Łomży
„W mieście, co było mi rajem” to hasło konkursu i jednocześnie cytatem z wiersza „Łomża” napisanego przez łomżyniankę z Piastowa, Iwonę Krzepkowską–Bułat, laureatkę głównej nagrody w V edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z Łomży.
Łomżyńskie Betlejem na 600-lecie miasta
Niedzielny koncert Filharmonii Kameralnej z udziałem kilku pokoleń łomżyńskich artystów rozpoczął obchody jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. W katedrze kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe zaśpiewali Marika, Jula, Jacek Szymański, chóry, dzieci i młodzież z MDK-DŚT, ROK-u i PSM, muzyczne rodziny oraz wielu innych wykonawców, a wtórowała im bardzo liczna publiczność. – Dzisiaj mamy łomżyńskie święto! – mówi Marika. – Orkiestra jest nasza, tutejsza, soliści również, jest więc bardzo esencjonalnie. Wydaje mi się, że w kontekście charakteru imprezy jest to bardzo dobry pomysł, żeby zebrać łomżyńskich wykonawców z takiej okazji.
Malarstwo i „Dom” Andrzeja Strumiłły
Prace wybitnego malarza Andrzeja Strumiłły można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Podczas sobotniego otwarcia wystawy odbyła się też promocja albumu „Dom”, w którym artysta przedstawia swe rodzinne gniazdo w Maćkowej Rudzie, rodzinę i przyjaciół. Na otwarciu wystawy w Łomży zabrakło jednak 90-letniego autora, który od kilku dni przebywa w szpitalu. – Profesor bardzo przeżywa swą nieobecność tutaj, bo bardzo nastawiał się na dzisiejszą wizytę – mówi Henryk Kudela, przewodniczący Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”, wydawcy albumu. – Chciał koniecznie przyjechać, bo jego kontakty i więzy z Łomżą są bardzo silne i emocjonalne, ale uniemożliwił mu to stan zdrowia.
Marini, Palladini i włoskie przeboje
Włoski aktor, wokalista i tancerz Nicola Palladini zaprezentował w Łomży spektakl „Ciao, Ciao Bambina”. Został on oparty na biografii niezwykle popularnego w Polsce Marino Mariniego, którego przeboje uwielbiało kilka pokoleń Polaków. Palladini dowiedział się o tym dopiero wtedy, gdy zaczął występować w Polsce, chociaż ma polskie korzenie. – To coś niesamowitego, że te piosenki, które Marini tu po sobie zostawił, czy napisał wspólnie z Wandą Sieradzką, ludzie wciąż pamiętają i śpiewają, tak jak dzisiaj! – mówi zachwycony przyjęciem Nicola Palladini.
Nagrody prezydenta dla twórców kultury
Reżyser Piotr Domalewski, muzycy Anna Kaptór i Przemysław Starachowski z duetu Funkasanki, malarka Teresa Adamowska oraz kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska to laureaci nagród prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2017.
Gwiazdka z nieba dla Promyczków
Znana z chóru Trzecia Godzina Dnia wokalistka Agnieszka Gorączkowska zaśpiewała ze Studiem Wokalnym eMDeK podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” w kościele kapucynów. – Do tej pory Łomża kojarzyła mi się przede wszystkim ze zdanym egzaminem na prawo jazdy, ale po dzisiejszym wieczorze będę ją wspominać jeszcze lepiej! – mówi Agnieszka Gorączkowska, zachwycona atmosferą koncertu, publicznością i młodymi wokalistami eMDeKu. Zebrane podczas koncertu pieniądze zostały tradycyjnie przekazane na działalność prowadzonej przez kapucynów świetlicy dla dzieci Promyczki.
Muzyczne powitanie nowego roku
Kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi powitali rok 2018 uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym. Program koncertu dopełniły popularne przeboje i utwory klasyczne, wykonywane zarówno przez większe składy, jaki solistów. Były wśród nich również utalentowane 5-7 letnie dzieci, nie zabrakło też popisów znacznie starszych skrzypaczek, uczennic Jana Zugaja oraz klawiszowców przygotowanych przez Jana Zająca, który zastąpił w Ognisku zmarłego nagle jesienią ubiegłego roku Mirosława Żelaznego.
Fotograficzne sekrety grawitacji w Galerii Pod Arkadami
Studenci białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości zaprezentowali swoje prace w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami. Na wystawę „Sekretne życie grawitacji” składają się prace wykonane przez siedmioro fotografów w tym mieszkającego w Łomży Adam Czarniewicz, który z powodzeniem powrócił do fotograficznego hobby. – Fotografia jest dla mnie ucieczką od codzienności, formą spełniania się poza wykonywanym zawodem. Zawsze zachwycałem się pracami innych i nigdy nie myślałem, że będę sam wystawiał – mówi. - Życie pokazuje jednak, że marzenia się spełniają – fajnie, że dzieje się to w mieście, gdzie mieszkam!
Rockowy start z Mechaniką i Bright Ophidia
Rok 2018 rozpoczął się w MDK-DŚT od muzycznego uderzenia. W klubie PopArt zagrały zespoły Mechanica i Bright Ophidia. Łomżyńska grupa to jeden z najlepszych polskich cover bandów legendarnej Metalliki, białostocka Bright Ophidia od 20 lat gra progresywny metal najwyższej próby. Był to kolejny wspólny koncert obu zespołów w Łomży, a już niebawem na scenie MDK zagra jedna z legend polskiego rocka, grupa Agressiva 69. – Dwa lata temu zapowiadaliśmy tutaj, że przygotowujemy się do nagrania czwartej płyty „Fighting The Gravity” i nie jesteśmy gołosłowni – mówi perkusista Cezary Mielko. – Wróciliśmy do Łomży z nową płytą i cieszymy się bardzo, że mogliśmy znowu zagrać z Mechaniką!