Festiwalowa niedziela z muzyką polską
Koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W salonie drozdowskiego dworku Lutosławskich zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne Chopina, Moniuszki, Lutosławskiego, Szymanowskiego i Paderewskiego w wykonaniu śpiewaków, pianistów i skrzypka. – Mamy dziś prawdziwy maraton, bo aż sześć koncertów, ale na inaugurację w Drozdowie przygotowaliśmy coś naprawdę specjalnego! – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. Coś specjalnego artyści przygotowali też na finał czwartego dnia festiwalu: recital przebojów Anny Jantar i Ireny Jarockiej w wykonaniu Anny Żebrowskiej i Mariusza Jaśko.
Budowniczy fabryk najlepszym poetą
Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty zwyciężył w Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza. Dzieloną z Krystyną Gudel z Suchowoli drugą nagrodę oraz nagrodę publiczności zdobyła debiutująca w konkursie Ewelina Kuśka z Jastrzębia-Zdroju, a trzecią Regina Kantarska-Koper z Białegostoku. Jury pod przewodnictwem ks. Jerzego Sikory przyznało też trzy wyróżnienia, tak więc z ośmiu finałowych wierszy doceniono aż siedem.
Galeria łomżyńskich i festiwalowych talentów
Koncert łączący światy muzyki klasycznej i popularnej przygotowali dla publiczności wykonawcy XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W Galerii Veneda operowe arie i religijne pieśni zaśpiewali więc Jacek Szymański i Dariusz Wójcik, a Chopina zagrał pianista Piotr Łukaszczyk. Nie zabrakło też występów utalentowanych wychowanków Studia Wokalnego ROK oraz ich pedagogów, wokalistki Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i pianisty Grzegorza Sekmistrza. Są oni również autorami i wykonawcami piosenki o Regionalnym Ośrodku Kultury, która w sobotę miała swą nieoficjalną premierę.
Start festiwalu i muzyczne wspomnienie
Recitalem organowym „In memoriam” Katarzyny Olszewskiej w łomżyńskiej katedrze rozpoczął się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Poprzedziła go uroczysta msza święta w intencji zmarłych, którzy byli zaangażowani w festiwal w latach wcześniejszych. – Musimy pamiętać o tych, którzy odeszli, a przez lata tworzyli z nami te koncerty, bo te ćwierć wieku festiwalu to przede wszystkim wspaniali ludzie, bez których nic by się nam nie udało! – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu.
Malarski list na jubileusz Łomży
Nietypowy prezent dla Łomży z okazji 600-lecia nadania praw miejskich przygotował malarz Aleksander Grzybek. Niemal całe większe pomieszczenie wystawowe Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie otwarto jego wystawę „Na pewno sto”, zajął wielkopowierzchniowy obraz-list do mieszkańców Łomży. Każdy z nich może odczytać go na swój sposób, bo nie składa się z liter, ale z szeregów, tak charakterystycznych dla artysty, ludzkich postaci. Jest to pierwszy obraz wystawiany w galerii, który powstał w jej przestrzeni tuż przed wystawą.
Startują wakacje z MDK-DŚT
- Tego lata nie damy Wam się nudzić! - zapewniają pracownicy Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych z Łomży prezentując kalendarz działań wakacyjnych, skierowanych do dzieci i młodzieży. Zajęcia są płatne, ale ceny zaczynają się już od 20 zł od osoby za tydzień. - Jestem przekonana, że każdy z naszych instruktorów zaproponuje dzieciom i młodzieży coś nowego, odkrywczego, wzbogacającego nie tylko warsztat artystyczny, ale i wiedzę – mówi Paulina Waszelewska z MDK-DŚT.
Jubileuszowy festiwal i opera w kinie
Już w najbliższy czwartek rozpocznie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – To już 25. edycja naszego międzynarodowego festiwalu! – mówi jego twórca i dyrektor artystyczny Jacek Szymański. – Przygotowałem w tym roku koncerty rozmaite, bo znajdzie się tu muzyka operowa, operetkowa, organowa czy oratoryjno-kantatowa. Ale nacisk kładziemy na to, żeby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 600-lecia ustanowienia praw miejskich dla Łomży, zatem łączymy te trzy jubileusze!
Muzyka baroku w drozdowskim muzeum
Duo Roszkowski braci-wirtuozów: skrzypka Adama i wiolonczelisty Jana, zagrało podczas kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Występujący na co dzień głównie poza granicami kraju artyści wykonali program „Baroque space”, koncentrując się na dziełach XVIII-wiecznych mistrzów, ale sięgnęli też po utwory współczesne czerpiące z baroku. Większość z nich drozdowska i łomżyńska publiczność słyszała w sobotni wieczór po raz pierwszy, a już na pewno w takim opracowaniu i tak wirtuozowskim wykonaniu.
Sukcesy i słoneczne piosenki Studia ROK
Młodzi wokaliści z Regionalnego Ośrodka Kultury podsumowali kończący się dziś rok szkolny specjalnym koncertem. Na scenie zaprezentowały się trzy grupy wykonawców: od najmłodszych ze Studia ROK Junior do tych najbardziej doświadczonych. Była wśród nich tegoroczna maturzystka Paulina Porowska, która w minioną sobotę zdeklasowała rywali podczas eliminacji wojewódzkich V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German”. Dzięki temu zaśpiewa jesienią podczas krajowego finału konkursu, walcząc o udział w jego finałowym etapie w Moskwie.
Filharmonia nagrywa płytę u... Kapucynów
Filharmonia Kameralna zaczęła sesję nagraniową kolejnej płyty. Jako soliści zagrają na niej muzycy orkiestry oraz pochodzący z Łomży klarnecista Kornel Wolak i tenor Jacek Szymański, łącznie osiem osób. Nagrania odbywają się w kościele ojców kapucynów pod okiem wybitnego realizatora i producenta Andrzeja Brzoski, a płytę wyda firma Requiem Records. – Kluczem do doboru repertuaru byli tu wykonawcy, ponieważ mamy w tym roku jubileusz 40-lecia Filharmonii Kameralnej – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Uznałem więc, że z tej okazji zaprezentują się jako soliści nasi muzycy, a utwory zostały dobrane zgodnie z ich preferencjami.
Łomżyńska wystawa i strefa kibica w Galerii N
Wystawę zbiorową „Piękna nasza Łomża cała” otwarto w Galerii N. Te najbardziej i mniej znane zakątki miasta namalowało 21 lokalnych artystów, a obrazy pochodzą ze zbiorów Klubu Wojskowego. – Jesteśmy jedyną placówką w Łomży mającą takie zbiory twórców łomżyńskich, dlatego uznałam, że w tym roku 600-lecia warto się nimi pochwalić! – mówi Teresa Matuszelańska. Otwarcie wystawy było ze wszech miar nietypowe, bo odbyło się w przerwie meczu Polska-Senegal na mundialu. Ta zaimprowizowana strefa kibica była szczególnie oblegana w drugiej połowie spotkania, ale pomimo gorącego dopingu artystów i miłośników malarstwa, polska drużyna przegrała 1:2.
Koncertowy finał pracowitego roku młodych muzyków
Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży zakończyli rok szkolny specjalnym koncertem w Regionalnym Ośrodku Kultury. Podopieczni Jana Zugaja i Jana Zająca zagrali utwory popularne, klasyczne i rozrywkowe, w tym na finał słynny „The Entertainer” Scotta Joplina w większym składzie i zaskakującej wersji, a największe brawa zebrali najmłodsi, 6-7-latkowie. – Jedna z naszych dyplomantek ma dzisiaj egzamin w Warszawie, druga też musiała wyjechać, ale rosną nam już następne pokolenia! – cieszy się Jan Zugaj, dodając, że część z występujących zaczęła ćwiczyć zaledwie cztery miesiące wcześniej.
Jubileusz w rytmie disco
Występy wykonawców disco polo zakończyły obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. Na muszli przy ulicy Zjazd wystąpili, a czasem nawet grali i śpiewali: Moment, Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk i Exaited, zaś gwiazdami wieczoru byli Piękni i Młodzi oraz Boys, przy których przebojach bawiło się kilka tysięcy ludzi – od dzieci do emerytów. – Jest tu wiele wspaniałych gwiazd, np. Piękni i Młodzi, z którymi często koncertuję, a pochodzą stąd – mówi Marcin Miller. – Mają wielu fanów, ich koncerty są tak energiczne, ale wiadomo, Boys to Boys!
Perfekcyjny koncert na 600-lecie lokacji miasta
Legenda polskiego rocka Perfect zakończyła drugi dzień jubileuszowych uroczystości Łomży wspaniałym koncertem. Kilka pokoleń słuchaczy wtórowało Grzegorzowi Markowskiemu w kultowej „Autobiografii” czy „Kołysance dla nieznajomej”, zespół zagrał też wiele swych innych przebojów oraz nowe utwory. Wcześniej z jak najlepszej strony pokazali się na muszli koncertowej łomżyńscy artyści, a publiczność szczególnie gorąco przyjęła utalentowaną młodzież z MDK-DŚT, wokalistę Adama Kalinowskiego, grającego z DJ-em saksofonistę Mateusza Kurkowskiego oraz Julę, która zaśpiewała przeboje ze swoich wszystkich płyt.
Koncert na 600-lecie w katedrze
600-lecie lokacji Łomży Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła uroczystym koncertem muzyki polskiej. Wśród wykonanych utworów były też napisane przez łomżyńskich twórców: kompozytorów i autorów tekstów, a część z nich stworzono specjalnie na jubileusz, w tym hymn „600 lat w koronie Polski” autorstwa organisty parafii Krzyża Świętego Andrzeja Żery, zaśpiewany przez pochodzącego z Łomży tenora Jacka Szymańskiego z ponad 200 chórzystami. Łomżyńskie chóry wykonały nową wersję pieśni „Piękna nasza Polska cała” z tekstem o Łomży napisanym przez Józefa Babiela, a kolejnym łomżyńskim akcentem okolicznościowego koncertu był klarnecista Kornel Wolak z Kanady.
TLiA otrzyma Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego
Zarządu Województwa Podlaskiego przyznał Teatrowi Lalki i Aktora w Łomży Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego. Odznaka przyznawana jest osobom i instytucjom, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji Województwa Podlaskiego.
Zgłoś się i zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal 2018!
Masz zespół, chcesz zagrać na profesjonalnie przygotowanej scenie, zaprezentować się szerszej publiczności i wygrać cenne nagrody? Nie czekaj i już dziś prześlij zgłoszenie na Łomża Blues Rock Festiwal 2018! W tym roku przesłuchania konkursowe obędą się 15 września. Na uczestników oprócz muzycznej atmosfery czekają nagrody rzeczowe i finansowe - w puli nagród 3 500 zł.
Rozśpiewany kolor serca w katedrze
Od 18 lat Studio Wokalne eMDeK koncertuje w łomżyńskiej katedrze. Wczoraj młodzi wokaliści pod kierunkiem Magdy Sinoff ponownie zaśpiewali pieśni religijne, gospel oraz o uduchowionej i poetyckiej treści w koncercie pt. „Kolor serca” . – Ten program taki miał właśnie być – mówi Magda Sinoff. – Urozmaicony, z różnymi utworami, gdzie w każdej piosence pokazywało się serduszko: albo całego zespołu, albo solistów. Słuchacze szczególnie entuzjastycznie przyjmowali piosenki w wykonaniu najmłodszych 7-latków oraz tegorocznych maturzystów: Aleksandry Raszczyk i Eryka Mroczko, który zaśpiewał gościnnie w duecie z Magdą Sinoff.
Kurpie śpiewali i grali w Nowogrodzie
Przez całą niedzielę Kurpie bawili się w Nowogrodzie. Przy skansenie, który na skarpie po przeciwnej stronie ujścia Pisy do Narwi przed ponad 90-laty założył Adam Chętnik, odbywał się Ogólnopolski Konkursu Zespołów Kurpiowskich organizowany w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Przed publicznością i jury umiejętnościami śpiewu, gadki, tańca czy gry na tradycyjnych instrumentach popisywali się artyści z Kurpi Zielonych i Białych oraz zafascynowani tą kulturą mieszkańcy terenów ościennych.
RzeczpospoCzyta w bibliotece
Sobotnie spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zakończyło łomżyńską odsłonę ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Odbyła się ona w trzech bibliotekach i promowała czytelnictwo w atrakcyjnej formie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz miała zwrócić uwagę na lokalnych twórców i animatorów kultury. Dlatego poza spotkaniem ze znanym scenarzystą i pisarzem Cezarym Harasimowiczem odbyła się też promocja książek łomżyńskiego pisarza Andrzeja Rytelewskiego, fotograf Zbigniew Ciborowski pokazał Łomżę mniej znaną, historyk Michał Kaczyński dawną, a muzyk Jan Zugaj zaprezentował najmłodszych uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, grających też utwory jego autorstwa.