Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Czy 19-latka w lutym w Łomży zabił koronawirus...?

Główne zdjęcie
Dr Krzysztof Dach

- Nie możemy potwierdzić, ale i nie możemy również wykluczyć tego, że 19-latek zmarł z powodu koronawirusa – mówi doświadczony patomorfolog dr Krzysztof Dach. Przywieziony do szpitala w Łomży pod koniec lutego chłopiec zmarł po kilku dniach... - Wykonałem badania histopatologiczne i przesłałem materiał tkankowy do oceny przez ekspertów z Zakładu Patomorfologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykluczyliśmy infekcję bakteryjną, zaś specjaliści z UJ nie potwierdzili zakażenia cytomegalowirusem. Uważam, że chłopiec zmarł na zapalenie płuc w przebiegu infekcji wirusowej. Częste palenie przez 19-latka e-papierosów spowodowało lawinę ostrych zmian w płucach i śmierć.

Dr Krzysztof Dach wyjaśnia, że próbki tkanek zmarłego wysłał do UJ z komentarzem, że chłopiec „używał i nadużywał e-papierosów”. - Szukałem związku przyczynowego, czy e-papierosy mogły spowodować taką lawinę zmian w płucach, które doprowadziły do zgonu – tłumaczy patomorfolog. Planuje zorganizować spotkanie tzw. epikryzowe - w poszerzonym gronie lekarzy, zajmujących się badaniami radiologicznymi i klinicznymi, którzy brali udział w diagnozowaniu i leczeniu 19-latka.

Przypomnijmy: 19-latek spoza Łomży przyjęty został do Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy, skąd w trybie pilnym przeniesiono go na OIOM. Nefrolog dr Henryk Perkowski pamięta, że chłopiec miał  ostre objawy uszkodzenia płuc. - Zmiany w układzie oddechowym nastąpiły w tak piorunującym tempie, że chłopak wymagał podłączenia do respiratora na oddziale intensywnej opieki medycznej – relacjonował dr Perkowski, wtedy p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Wówczas - zdaniem dr. Perkowskiego - przyczyną śmierci było palenie e-papierosów, co wskazywały badania wstępne z sekcji zwłok i tempo, w jakim pacjent tracił zdolność oddychania. - Miał duszności, brakowało mu powietrza, nie mógł złapać tchu – opisał cierpienia 19-latka lekarz. Wówczas odsunął przyczyny wirusowe, „gdyż płuca były uszkodzone z powodu bardzo agresywnej substancji chemicznej”. Przebieg choroby był gwałtowny, ponieważ doszło do uszkodzenia „płuc, które nie były w stanie podtrzymywać żadnych funkcji życiowych” – mówił w lutym dr Perkowski.

Gorączka, suchy kaszel, duszności, osłabienie...
Ekspertyza Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdza jednak odwrotną kolejność zdarzeń: najpierw doszło do infekcji wirusowej, którą przyspieszyły trujące substancje e-papierosów. - Gorączkował, antybiotyki podawane w warunkach ambulatoryjnych nie pomagały, więc stan chłopca się pogarszał – opisuje cierpienia 19-latka dr Krzysztof Dach. Jego zdaniem, objawy były klasycznie takie, jak w koronawirusie: gorączka, suchy kaszel, duszności, opadnięcie z sił, jednak na obecnym etapie badań naukowych w świecie i ich wyników dostępnych w Polsce nie da się rozstrzygnąć, czy to infekcja wirusem grypy czy powodującym COVID-19. - Kryteria diagnostyczne mogą zostać wprowadzone dopiero na podstawie tysięcy przebadanych chorych i tysięcy przeanalizowanych zdjęć z tomografii komputerowej – tłumaczy dr Dach, czekając na wnioski naukowe z Chin, Włoch, Hiszpanii i USA. - Poczekajmy na analizę tomografii klatki piersiowej, ażeby nie wyciągnąć pochopnych wniosków.   

Śmierć młodego to przestroga dla młodych
Niezależnie od wyników epikryzy, dr Henryk Perkowski ostrzega przed paleniem e-papierosów, jak i papierosów, co powoduje niewydolność nerek. W Stanach Zjednoczonych rok temu potwierdzono dziesiątki nagłych zgonów z powodu palenia e-papierosów. Doktor przypomina, że w e-papierosach znajdują się „substancje chemiczne niewiadomego składu i pochodzenia, w tym rozpuszczalniki do farb”. Zgon 19-latka to przestroga dla młodych, że niebezpieczne jest zaciąganie się e-papierosami. Dr Perkowski ponawia apel do rodziców, nauczycieli i samorządowców, aby zająć się profilaktyką. W tym roku w Polsce zdarzyło się kilkanaście chorób płuc przez e-papierosy. - Nie należy w ogóle zaczynać palenia – powtarza dr Perkowski. Specjalista z 50-letnim doświadczeniem apeluje: warto skończyć z paleniem, gdyż zagraża całemu organizmowi: rak płuc i inne nowotwory, zespół płucno-sercowy (nagły zgon palacza), miażdżyca i zawały serca, niedokrwienie nóg, niewydolność nerek i udary mózgu. Palenie e-papierosów i papierosów szkodzi i palaczom, i biernie wdychającym dym.

Mirosław R. Derewońko

zobacz: Toksyczna substancja chemiczna w płucach zmarłego 19-latka


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę