Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jakie są najczęstsze choroby przyzębia i jakie są ich objawy i sposoby leczenia?

Choroby przyzębia są niebezpieczne zarówno dla jamy ustnej, jak i całego organizmu. Dotykają znaczną część społeczeństwa, bezpośrednio wpływając na zdrowie. Diagnozowane są i leczone przez specjalistę — periodontologa w trakcie konsultacji lekarskiej.

Przyzębie — co to jest?

Do przyzębia zaliczamy przede wszystkim dziąsła, ozębną, okostną, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Są to wszystkie elementy, które otaczają ząb, a tym samym odpowiadają za jego pozycję w zębodole i amortyzują siły mechaniczne powstające w trakcie rozdrabniania pokarmu. Przyzębie odgrywa niezwykle ważną funkcję. Przede wszystkim to ono utrzymuje zęby zdrowe i odpowiada za utrzymanie zęba w miejscu.

Główną przyczyną chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, wady zgryzu, bruksizm, stres, palenie tytoniu, choroby genetyczne, np. cukrzyca oraz niewłaściwie wykonane uzupełnienia protetyczne.

Jakie są choroby przyzębia?

Nieleczone choroby przyzębia mogą przerodzić się w poważne infekcje, które w efekcie zazwyczaj prowadzą do utraty zęba. Okazuje się, że tego typu schorzenia negatywnie wpływają nie tylko na jamę ustną, ale na cały organizm ludzki. Otóż drobnoustroje wywołujące choroby przyzębia powodują dolegliwości ogólnoustrojowe, tj.: choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporozę, cukrzycę, czy reumatoidalne zapalenie stawów. U kobiet w ciąży nieleczone choroby przyzębia mogą być przyczyną przedwczesnego porodu lub pojawienia się powikłań u noworodka.

Choroba przyzębia — objawy

Choroby przyzębia zazwyczaj objawiają się krwawieniem z dziąseł, np. w momencie mycia zębów i nieprzyjemnym zapachem z ust. Kolejnym objawem chorego przyzębia jest nadwrażliwość zębów na wysoką lub niską temperaturę. Jeśli w trakcie spożywania gorącego lub zimnego pokarmu odczuwasz dyskomfort, może to świadczyć o schorzeniu.

O problemach z przyzębiem mogą świadczyć ruszające się zęby, np. podczas spożywania pokarmu lub szczotkowania zębów. Zaczerwienione, opuchnięte dziąsła, dolegliwości bólowe w momencie jedzenia, obnażenie szyjek zębowych — również świadczą o postępującej chorobie przyzębia.

Wówczas nie wolno bagatelizować problemu i należy jak najszybciej udać się do stomatologa. W trakcie konsultacji lekarz wykonuje badanie jamy ustnej, na podstawie którego ocenia higienę, stan jamy ustnej i kamienia nazębnego. Przeprowadza również wywiad z pacjentem dotyczący chorób ogólnoustrojowych i przyjmowanych leków. Na jego podstawie doradzi, jakich szczoteczek najlepiej używać, jakiej diety przestrzegać, a w razie zaawansowanego stadium choroby przyzębia — zaproponuje odpowiedni sposób wyleczenia.

Metody leczenia chorób przyzębia

Metoda leczenia przyzębia uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby.

Sposoby leczenia składają się na trzy etapy:

  • higienę jamy ustnej,

  • zabiegi korekcyjne,

  • działania podtrzymujące.

Pierwszy etap — higienizacja

W trakcie tego etapu dochodzi do usunięcia kamienia nazębnego i oczyszczenia szkliwa. Jeśli choroba przyzębia znajduje się w początkowym stadium rozwoju, zazwyczaj leczenie kończy się na tym etapie. Periodontolog, czyli specjalista od diagnostyki i chorób przyzębia zaleci wprowadzenie właściwych nawyków pielęgnacyjnych, które zapobiegną ponownemu gromadzeniu się kamienia nazębnego. W klinikach Enel-med usunięcie kamienia nazębnego odbywa się za pomocą najnowocześniejszych metod, tj.: System Vector, Laser lub Zabieg GBT.

Drugi etap — zabiegi periodontologiczno-chirurgiczne

Przeprowadzany jest w momencie, kiedy pierwszy z etapów nie okaże się być skuteczny. Wówczas należy skorzystać z zabiegów korekcyjnych. Głównym ich zadaniem jest rekonstrukcja uszkodzonych struktur przyzębia.

Periodontolog może wykonać zabiegi korekcyjne, takie jak:

  • kiretaż zamknięty lub otwarty,

  • szynowanie zębów,

  • zabiegi z zakresu sterowanej regeneracji tkanek,

  • sterowaną regenerację kości.

Trzeci etap — leczenie farmakologiczne

Periodontolog może również wdrożyć leczenie farmakologiczne w postaci leków o działaniu przeciwzapalnym.

Niekiedy zamiast leczenia periodontologicznego może okazać się skuteczne klasyczne leczenie stomatologiczne. Należy do niego np. usunięcie próchnicy, leczenie kanałowe, a czasem ekstrakcja, czyli usunięcie zęba.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę