Kulturalny rok 2024
W minionych 12 miesiącach w Łomży nie brakowało rozlicznych wydarzeń kulturalnych, od niszowych do takich o ogólnopolskim i międzynarodowym charakterze. Godne podkreślenia jest to, że w trudnych dla kultury czasach lokalni artyści nie dają za wygraną, tworząc w nader różnych dziedzinach, od literatury, fotografii i malarstwa do muzyki. Nie brakuje też licznych instytucji, wśród których należy wyróżnić działalność, wykraczającą poza standardowe funkcje placówki tego typu, Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT oraz wszechstronną aktywność, coraz bardziej rozpoznawalnej, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Kolędowanie z Czerwonymi Gitarami
W sobotni wieczór w łomżyńskiej katedrze kolędy śpiewały nieśmiertelne Czerwone Gitary. Poza klasycznymi kolędami legendarny zespół wykonał autorskie pastorałki, z evergreenem „Dzień jeden w roku” na czele. Finałem ponad godzinnego koncertu były ponadczasowe przeboje z lat 60. i 70. Koncert odbył się w ramach cyklu „Podlaskie kolędowanie z Czerwonymi Gitarami”, obejmującego również występy w świątyniach Zambrowa i Kolna.
„Pytanie w sercu brzmi, czy dzieckiem umiem być?”
„Tak wiele było trudnych spraw, odpocząć bym chciał” - śpiewa bohater pastorałki, jaką w okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotowała firma NOVUM z Łomży. Firma kontynuuje swoją 3-letnią tradycję tworzenia pastorałek i nagrywania teledysków z udziałem pracowników. Trzeci utwór serii pt. „Betlejemska cisza” również ma posłużyć łączeniu ludzi i wprowadzaniu w świąteczny nastrój. Autorzy i wykonawcy pastorałki podzielili się ciepłymi refleksjami o tym, co jest naprawdę ważne.
Koncertowy finał kończącego się roku
Ostatnie dni kończącego się roku 2024 obfitują w koncerty. Już dziś legendarne Czerwone Gitary zaczynają w Zambrowie mini trasę „Podlaskie kolędowanie z Czerwonymi Gitarami”, która w następnych dniach dotrze również do Łomży i do Kolna. We wtorek Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza, z racji ogromnego zainteresowania, aż na dwie gale sylwestrowe. Ostatnią imprezą w starym, a jednocześnie pierwszą w nowym, 2025 roku będzie miejska „Łomżyńska noc sylwestrowa” na Starym Rynku, której gwiazdą będzie Sławomir.
Zespół Gloriosa Trinita nagrał łomżyńską kolędę
- Mamy nadzieję, że w trudnych i niepewnych czasach nasz utwór wywoła radość w łomżyńskich domach i domach łomżynianek i łomżyniaków na całym świecie – mówi poeta i geodeta z Łomży Mariusz Dariusz Brzostowski, który stworzył subtelną muzykę i linię melodyczną do tekstu ballady Mirosława Roberta Derewońko, dziennikarza Portalu Regionalnego 4lomza.pl. Stworzyli tandem kolędowy w 2011 roku i co roku zapraszają do współpracy artystycznej nowych wykonawców. Tym razem zaproszenie przyjął ceniony Zespół Gloriosa Trinita z Parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży.
Galeria Pod Arkadami
Pan prezydent zamierza sprzedać budynek na rogu Farnej i Starego Rynku. Jaka jest przyczyna tej decyzji? Tak naprawdę nie wiadomo. Miasto nie ma pieniędzy na remont obiektu. Więc najlepiej sprzedać. Szczególnie, że jest kilka obiektów we władaniu prezydenta od lat niszczejących, na które nie ma żadnego rozsądnego pomysłu. Zresztą prezydent nie ma żadnego pomysłu, żadnej wizji miasta.
Narew w podwójnej odsłonie ukazana
- Po tych prawie 10 latach z filmem trochę zatęskniłem do fotografii! - mówi Zdzisław Folga. Rezultat to efektowny album „Narew - rzeka obrazów”, ukazujący dolinę Narwi z indywidualnej perspektywy tego miłośnika natury, cenionego fotografa i autora wielokrotnie nagradzanych filmów przyrodniczych. Dodatkowym atutem wydawnictwa są pełne skojarzeń i przenośni teksty Rafała Mikołaja Krasuckiego, perfekcyjnie dopełniające fotografie i nadające im iście poetycką aurę. Album został wydany z okazji 30-lecia Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i był promowany podczas dwóch spotkań w Hali Kultury.
Pełen atrakcji przedświąteczny weekend
Dwudniowy jarmark bożonarodzeniowy na Starym Rynku, zwieńczony Łomżyńską Wieczerzą Wigilijną. Świąteczny koncert tria Singin’ Birds, połączony z akcją charytatywną. Świąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci w Hali Kultury i w Muzeum Północno-Mazowieckim. Akcja „Wigilijny stół”. Kolędobus MPK, rozbrzmiewający kolędami i piosenkami świątecznymi. Przedświąteczny weekend, jak co roku, zdominują wydarzenia związane z Wigilią i Bożym Narodzeniem; pełne atrakcji i jedynej w swoim rodzaju atmosfery zbliżających się świąt.
Pracownia Voice & Music z piosenkami świątecznymi
Przez półtorej godziny w sali Szkół Katolickich rozbrzmiewały piosenki świąteczne, poprzedzające Boże Narodzenie Anno Domini 2024. Z koncertem pt. „Coraz bliżej święta” wystąpili: uczennice i uczniowie z Pracowni Muzyki Estradowej Voice & Music, Schola Parafii pw. Krzyża Świętego pod opieką Agnieszki Matukin oraz Chór Szkoły Podstawowej nr 9 z nauczycielem muzyki Mateuszem Kozikowskim, śpiewający: „Oto o północy, kiedy chłodem wieje, Wybawiciel z nieba przybywa na ziemię. Oto o północy rozbrzmiewa wołanie: Chrystus się narodził w stajence na sianie” - jak TGD.
Premiera niezwykłego albumu o Narwi
Obrazy budzą wyobraźnię, a słowa dają wiatr do lotu. W czwartek 19. grudnia o godz. 14:30 i 18:00 w Hali Kultury po raz pierwszy zaprezentowany zostanie album pt. „Narew rzeka obrazów”, nietuzinkowa opowieść na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
„Teatr na Piątnicy” projekt, który się udał
Bawią się aktorzy, bawią się widzowie. Amatorski „Teatr na Piątnicy” premierą pt. „Hospitacja 1a” świętował 5-lecie swojego istnienia.
Nagrody marszałka dla twórczych Łomżyniaków
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za docenienie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego imienia Wagów przez Urząd Marszałkowski i Pana Marszałka Łukasza Prokoryma – mówi historyk prof. Krzysztof Sychowicz, prezes ŁTN, który odebrał w Białymstoku dyplom i statuetkę za całokształt osiągnięć w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego. - ŁTN od 50 lat prowadzi badania na temat ziemi łomżyńskiej i mazowiecko-podlaskiego pogranicza. Organizujemy różnorodne konferencje, prelekcje i seminaria naukowców. Przez 50 lat działalności ŁTN wydaliśmy około 200 publikacji. Wśród 14-ściorga laureatów są: malarka Teresa Adamowska i wokalistka Magda Sinoff z Łomży.
Sławomir Leśniewski w Łomży
Popularny pisarz Sławomir Leśniewski odwiedził Łomżę. W Muzeum Północno-Mazowieckim promował swą najnowszą książkę „Na Moskwę. Polacy na Kremlu w XVII wieku”. Nie zabrakło też innych wątków z wielowiekowej historii Polski, od czasów Piastów do bardziej współczesnych, w tym związanych z regionem, na przykład w czasie powstania listopadowego oraz osobistych wspomnień.
Weekend koncertów, spektakli i przedświątecznych wydarzeń
Połowa grudnia zapowiada się w Łomży nad wyraz imprezowo. To przede wszystkim koncerty, od różnych odmian rocka aż do gospel. Do miłośników teatru adresowane są „Niedźwiedź Wojtek. Monodram” z udziałem znany aktora Michała Pieli oraz 5-lecie Teatru na Piątnicy. Łomżę odwiedzi również popularny autor historycznych książek Sławomir Leśniewski. Do tego w niedzielę MDK-DŚT zaprasza na teatralno-świąteczny„Poranek z Kulturą”, Muzeum Północno-Mazowieckie na warsztaty plastyczne „Oddaj dziecko do Muzeum!”, a restauracja Retro na XV Jarmark bożonarodzeniowy.
Wiera Gran w Łomży przypomniana
Beata Antoniuk i Bogdan Szczepański przypomnieli postać i dokonania legendarnej Wiery Gran. Zaprezentowany w Hali Kultury przed liczną publicznością program „Wiera Gran – historia piosenką pisana” okazał się opowieścią o jej wielkiej karierze oraz o niełatwym życiu, naznaczonym oskarżeniami o współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej.
Niewidzialni Poeci bez emfazy
Na co dzień wyglądają jak zwykłe nastolatki. Chodzą jak tysiące uczennic i uczniów do zwykłych szkół, na przykład, „Budowlanki”, „Mechaniaka”, „Wety”, II LO lub I LO. Drzemiąca w nich poezja dla zwyczajnego otoczenia jest niewidzialna, dlatego mogli nazwać siebie Niewidzialnymi Poetami. Jednak czasami o nich dowiadujemy się: stają się Widzialnymi Poetami Łomży, za sprawą pomysłów uczennic i uczniów z klasy humanistycznej, w której języka polskiego uczy Anna Bućko.
Sentymentalne Załomżenie
W sentymentalnej i poetyckiej atmosferze w sobotę w Hali Kultury odbyła się promocja albumu „Załomżenie”. Wydawnictwo opowiadające o Małej Ojczyźnie Łomży powstało staraniem TPZŁ, dzięki przychylności i wsparciu wielu instytucji i osób prywatnych.
Pierwotny świat Chrisa Hernandeza
Wystawę prac amerykańskiego malarza Chrisa Hernandeza otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. „Beyond Horizon” to próba ukazania świata pierwotnego, pozbawionego ludzkiego pierwiastka, ujętego w formie monumentalnych pejzaży oraz bardziej szczegółowych ujęć. - Podstawowe pytanie jest takie, gdzie my jako ludzie odnajdujemy się w tym krajobrazie i jak radzimy sobie ze zmieniającym się światem - mówił Chris Hernandez.
Album Załomżenie już jest
- W słowie „Załomżenie” zawarte jest uczucie do miasta – mówi Józef Babiel, prezes TPZŁ. Towarzystwo wydało album historyczno-fotograficzny, którego promocja i pierwsza okazja do zakupu będzie już w sobotę o godz. 16 w Hali Kultury.
Vader ponownie zagrał w Łomży
Legendarny Vader ponownie wystąpił w klubie PopArt MDK-DŚT. Znana na całym świecie i istniejąca od ponad 40 lat grupa wróciła do Łomży podczas „Freezing Hell Tour 2024” i był to jedyny polski koncert w jej w ramach. Jako supporty zagrały Infested Angel i Toxaemia. - Fajnie jest znowu być w Łomży! - podkreślał Piotr „Peter” Wiwczarek, dodając, że jest to ostatni koncert Vadera w Polsce w tym roku, a w następnym nie będzie ich za wiele, dosłownie kilka.