Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@

O zdrowe nerki trzeba dbać jak o własne serce

mm cz, 23 marca 2023 09:31

- Kiedy nerki chorują, to w olbrzymiej większości chorób człowiek nie odczuwa bólu, a może dziać się tak nawet przez dziesiątki lat – wyjaśnia znany łomżyński nefrolog dr Henryk Perkowski. Dane krajowe pokazują, że chore nerki ma około 4 milionów Polaków, a tylko co 20. jest tego świadomy. - Zaledwie 3 procent chorych dożyje dializy, bowiem przewlekła choroba nerek wywołuje w Polsce 100 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie, bo reszta umiera z powodów sercowo-naczyniowych.

Stara Łomża jak Gniezno

mm cz, 16 marca 2023 09:03

- Z olbrzymim zainteresowaniem czekam na kolejne odkrycia i wyniki wykopalisk w Dolinie św. Brunona obok Wzgórza św. Wawrzyńca w Starej Łomży, prowadzone przez archeologa Antoniego Smolińskiego – mówi znany historyk prof. Krzysztof Sychowicz, współautor monografii Łomży. - Hipoteza badacza, że przed ponad 1000 lat nad Narwią święty Brunon założył misyjną metropolię ze świątynią i eremami zakonników jest niezwykle ciekawa, chociaż nie ma jeszcze materialnych dowodów, pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Jako łomżyniak życzę mu powodzenia.

Ogród Kobiet

mm cz, 09 marca 2023 08:18

„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek” - śpiewały w latach PRL przedszkolaki, zapewniając z optymistyczną werwą, że „Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec, piosenka z radia popłynie”. Wprawdzie ponad 30 lat temu ustrój państwa z przewodnią rolą partii PZPR przestał istnieć, ale Święto Pań i Panienek nie przeminęło. Ma się całkiem dobrze w III RP, choć bez apeli i akademii w szkole i zakładzie pracy. Czytelniczki mogą pamiętać Dnie Kobiet, celebrowane przez kierownictwo męskie. Wręczali czerwonego goździka, paczkę rajstop, czekoladę lub torebkę kawy. Produkty codzienne były w PRL-u reglamentowane, więc tym bardziej pożądane.

Wyklęty z Bronowa

mm cz, 02 marca 2023 08:23

- Pochodzę z wiejskiej chaty ze wsi Bronowo, pomiędzy Piątnicą a Wizną, nad Narwią w powiecie łomżyńskim. Jestem z rodziny „Wyklętych”... - opowiada 92-letnia Halina Gerwat, nauczycielka z Łomży. - W czasie okupacji niemieckiej moi rodzice: Piotr i Czesława Orzechowscy oraz brat Janek Olszewski byli zaangażowani w konspiracyjnej organizacji Armia Krajowa. W naszym domu był na strychu szpitalik. Ukrywaliśmy AK-owców po walkach z Niemcami. Mama, tata i sąsiad Bronisław Nitkiewicz, który zginął w obozie Dachau, opatrywali rany i opiekowali się partyzantami. Miałam 12 lat i byłam posłuszna rodzicom. Nosiłam wodę i zupę, trzymałam świeczkę i lampę, gdy rannym zmieniano opatrunki. Po wojnie w PRL powołano Urząd Bezpieczeństwa. Wszystkich aresztowano.

Dzieci targają się na życie

mm cz, 23 lutego 2023 08:14

Pandemia koronawirusa nadal odciska tragiczne piętno na kondycji psychicznej Polaków w Łomży i województwie podlaskim. Dramatycznie wzrosła z roku na rok liczba prób samobójczych, których w mieście i powiecie łomżyńskim odnotowano 23 w 2020 roku. 40 prób było w 2021 r. oraz aż 61 w 2022 r. i 2 w styczniu 2023 r. Pandemiczny czas powodował, że co rok zwiększała się dwukrotnie grupa ludzi, doprowadzonych do beznadziejnej rozpaczy... Polacy pozostawali w domach w izolacji i na kwarantannie, narzuconych decyzjami sanitarnymi. Wprowadzano ograniczenia w swobodnym przenoszeniu się z miejsca na miejsce, zakazywano też spotkań, imprez i nauki w budynkach szkół.

Żegnamy Przemysława Karwowskiego (+ 65)

mm cz, 16 lutego 2023 08:21

„Nie żyje Przemysław Karwowski. Po długiej walce pokonała go nieuleczalna choroba. Cud się nie wydarzył. W dniu 8 lutego 2023 r. odszedł wspaniały człowiek, twórca obdarzony wielkim talentem i wrażliwością. Odszedł artysta, który jako malarz, scenograf, fotografik i projektant tworzył dzieła na najwyższym poziomie, doceniane przez znawców i podziwiane przez odbiorców”. Piękne słowa o Przyjacielu od dziesięcioleci napisał malarz z Łomży Roman Borawski, były dyrektor MDK DŚT. W poniedziałek, 20. lutego, odbędzie się msza św. i pochowanie Przemysława na starym cmentarzu.

Coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy

mm cz, 09 lutego 2023 09:05

- W nowej siedzibie WOPiTU bardzo rozwinęliśmy się pod względem organizacyjnym przez dwa minione lata – ocenia psycholog Renata Szymańska, od 6 lat kierująca Wojewódzkim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. - Oprócz dwóch oddziałów i dwóch poradni dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych, jakie działały w siedzibie przy ulicy Rybaki, w wyremontowanym budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie powstały nowe komórki. O wiele większa jest liczba naszych pacjentów od dzieci po seniorów, więc z tego powodu większa jest liczba osób z personelu.

Trojaczki z Łomży

mm cz, 02 lutego 2023 09:25

Wielka radość zapanowała w rodzinie Pani Olgi i Pana Łukasza z Łomży, gdy trzej chłopcy przyszli na świat w poniedziałek, 16. stycznia 2023 r. Adam oraz Witold i Leon, którzy są bliźniakami, mieli przez trzy tygodnie z mamą w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odpowiednie warunki, aby zdrowo narodzić się, ku powszechnej radości personelu lekarsko-pielęgniarskiego oraz obsługi. Wiadomość o narodzinach piątych w XXI stuleciu łomżyńskich trojaczków wywoływała poruszenie i entuzjazm także wpośród Czytelniczek i Czytelników z portalu 4lomza.pl, który pierwszy obwieścił to światu.

Przeprosiny i policja na nadzwyczajnej sesji RM

mm so, 21 stycznia 2023 14:22

Nieoczekiwany przebieg miała piątkowa nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Zaczęła się od przeprosin i wyjaśnień ze strony prezydenta i jego podwładnych, a skończyła przyjęciem zmian budżetowych. Głos zabierał nawet komendant policji.

Oszustwo czy fuszerka?

mm cz, 19 stycznia 2023 08:17

Czytelniczka 4lomza.pl skorzystała z oferty wymiany uszczelek, którą znalazła naklejoną na wejściowych drzwiach klatki schodowej. Teraz jest jeszcze gorzej, a wykonawca nie odbiera telefonu i nie oddzwania. Wiele przedmiotów w domu czy mieszkaniu z biegiem czasu zużywa się i potrzebuje serwisu, a nawet wymiany. Pomocne bywają „złote rączki”, ale czasem trafiają się „lewe”.

Wygrali z wiceprezydentem

mm cz, 12 stycznia 2023 08:52

Miasto Łomża przesunęło po raz kolejny termin składania ofert na budowę bulwaru nad Narwią od Portu Łomża do plaży przy nowym moście Hubala. Najpierw przedsiębiorcy mieli czas na decyzję do połowy listopada, później – do połowy stycznia, teraz Miasto wydłużyło termin do końca lutego. Powodem 3. terminu jest przedłużający się o ponad rok proces wykupienia terenu pod budowę 750 metrów chodnika i ścieżki rowerowej. Właściciele około 20 działek przy ul. Rybaki nie zgodzili się na proponowaną przez wiceprezydenta Garlickiego cenę, prawie 150 zł za metr kw., i wygrali z nim, po protestach w różnej postaci: doprowadzili do kupienia przez Miasto działek po 260 za metr kw.

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy,

mm cz, 05 stycznia 2023 08:51

trzymacie w rękach tysięczny numer „Gazety Bezcennej”. Od prawie 20 lat do spożywczaków i nie tylko dostarczamy „Bezcenną”. Co tydzień piszemy o sprawach istotnych dla Łomży, dla regionu i dla Was, o czym informujecie nas w mailach, telefonicznie lub osobiście.

Czas pożegnać rok 2022

mm cz, 29 grudnia 2022 10:07

Minione 12 miesięcy to dwa światowe zdarzenia, które wpisały się też w dzieje współczesnej Łomży. 24. lutego Rosja Putina napadła na Ukrainę Zełenskiego i ruszyła fala uchodźców, docierając do miasta i ościennych gmin. Emocje wywołał awans reprezentacji Polski do półfinału mistrzostw świata w piłce nożnej. Qatar może nie okazałby się tak ważny nad Narwią, gdyby nie Nicola Zalewski: 20-letni piłkarz urodził się we Włoszech, dokąd jego tata wyjechał ze Starych Modzel w okolicy Wygody koło Łomży. Łomżyński sport też święcił triumf mistrzostwem Polski Martyny Krawczyńskiej z KS Prefbet Sonarol w biegu na 10 000 m i rekordami Podlaskiego juniorek aż w 9 konkurencjach. Łomża zyskała w miejsce odrapanej hali targowej nowoczesną Halę Kultury, a Filharmonia Kameralna ma porządną scenę i zaplecze w miejscu sali widowiskowej UW po remoncie. Stary Rynek zmienił się z placu czerwonego w plac szary, granitowy, za to z fontanną, studnią z XIX w. i skansenem archeologicznym z murami podziemia wieży ratusza z XV / XVI w..

Wigilia nie z tej ziemi

mm cz, 22 grudnia 2022 08:36

Feliks miał 14 lat, więc pamięta wigilie w ziemlance na Syberii, w czasie których nie było opłatka, tylko kromki chleba, biały obrus na warsztacie szewskim ojca pod okienkiem i 40 stopni mrozu na stepie. Zygmuś miał 7 lat, kiedy rodzinę ewakuowali z Łomży Rosjanie, bo front stał na Narwi. Na choince w obcym domu w Jemielitych była jedna bombka i jedna świeczka, a po wigilii trzeba było choinkę wynieść, żeby ludzie mogli położyć się spać na podłodze. 44-letnia Teresa trafiła do celi w stanie wojennym, a kolędy działaczy „Solidarności” niosło echo po korytarzach aresztu śledczego. 9-letni Kuba dzielił się opłatkiem ostatni raz ze swoim umierającym dziadkiem w domu rodzinnym.

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna przy choince

mm cz, 15 grudnia 2022 09:03

Święta Bożego Narodzenia w Łomży będą znów z choinką miejską na Starym Rynku. Zbliża się do końca po prawie 3 latach remont serca starówki, gdzie w środę stanęła 12-metrowa jodła koreańska, podarowana przez małżeństwo Czytelników portalu 4lomza.pl. Kiedy drzewo przywieźli i ustawiali pracownicy Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM, harcerze Hufca Nadnarwiańskiego przekazali Radzie Miasta Łomża Betlejemskie Światło Pokoju, żeby łomżyniacy i goście przeżyli w spokoju, zdrowo i szczęśliwie cudowny czas religijnych i rodzinnych świąt. Przystrojona choinka na Starym Rynku z kolistą fontanną, której dokończenie zatrzymał mróz 10-stopniowy, to efektowny element imprezy w niedzielę.

Księżna Donata

mm cz, 08 grudnia 2022 08:26

„Przez całe życie miałam szczęście do ludzi” - pisała Donata Godlewska (1925-2017), archiwistka i wielka monografistka historii Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Polski pod koniec XVIII wieku i do 2. połowy XIX w. (we współpracy z Czesławem Brodzickim). Bardzo pracowite życie naukowe i serce poświęciła rodzinnemu miastu, które na znak wdzięczności w 1989 r. nadało jej tytuł Honorowego Obywatela. Ceniona łomżynianka i współzałożycielka oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zmarła 5 lat temu w Łomży, mając lat 92, ale ludzie nie zapomnieli o niej...

Polonia doceniła pracę Hanki Gałązki

mm cz, 01 grudnia 2022 08:37

- Prace i starania Pani Hanki u nas są powszechnie znane i doceniane – mówi Waldemar Śliżewski, doradca mera Zdzisława Palewicza z samorządu rejonu solecznickiego. Soleczniki leżą na południe od Wilna na Litwie. Rejon liczy ok. 30 tysięcy mieszkańców, z których 4/5 stanowią Polacy. - Mam zaszczyt i przyjemność poinformować, że dla Pani Hanki Gałązki, decyzją Rady samorządu rejonu solecznickiego z dnia 29. listopada 2022 r., został przyznany tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego. Pan Mer przedstawił kandydaturę, która została zaproponowana przez Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie i przedstawicieli frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - ZChR w Radzie rejonu...

Lis w pustym kurniku

mm cz, 24 listopada 2022 09:15

To co miało być efektownym finałem sesji Rady Miasta, stało się spektakularną klapą. Prezydent Chrzanowski próbował przechytrzyć z siódemką swoich radnych większość Rady, a w efekcie został sam z siedmioma poplecznikami. Wcześniej radni odrzucili jego propozycję podwyżek podatków od nieruchomości na 2023 rok.

Prezydent proponuje zmianę metody obliczania opłat za śmieci

mm cz, 17 listopada 2022 10:28

Nie od osoby, ale od powierzchni mieszkania naliczanie podatku śmieciowego w nowym roku proponuje prezydent Łomży. Takie ustawienie sposobu dla jednych oznaczać będzie podwyżkę, prawie dwukrotną i większą, a dla innych obniżki. Sposób ten pozwala jednak zminimalizować dziurę tworzoną przez tych, którzy wcale nie płacą za wywóz odpadów.

Awans Bohatera po 100 latach

mm cz, 10 listopada 2022 07:57

- Podpułkownik Jerzy Sawa-Sawicki to był 34-letni człowiek, który opanował panikę Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej pod Radzyminem – Ossowem w połowie sierpnia 1920 r. - mówi z uznaniem dla Bohatera, dowódcy 33. Pułku Piechoty w Łomży, Pan Jerzy Wnorowski. Świadek Historii IPN zainicjował dwa lata temu pośmiertne nadanie wyższego stopnia podpułkownikowi Sawie-Sawickiemu. Pierwotnie wniosek dotyczył awansu na stopień generała brygady, z racji na to, że Sawa-Sawicki dowodził czasowo XV Brygadą Piechoty w czerwcu i lipcu 1920 r. Grób Bohatera, zwieńczony pięknym nagrobkiem w postaci orła rozpościerającego skrzydła do lotu, znajduje się w głównej alei starego cmentarza w Łomży. Ufundowali go podoficerowie 33. Pułku, w dowód pamięci o „kochanym dowódcy”, jak głosi napis na pomniku. - Gdyby ówczesny podpułkownik żył dłużej, na pewno byłby jednym z najważniejszych polskich generałów – twierdzi historyk z ŁTN imienia Wagów Sławomir Zgrzywa. 10. listopada przypada 100. rocznica śmierci Sawy – Sawickiego (1886-1922) i z tej okazji odsłonięto na grobie legionisty I Brygady tablicę pamiątkową z informacją o awansie.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę