Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Ekologiczny happening w papieskim parku

Pandemia koronawirusa opóźniła, ale nie uniemożliwiła podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Makulatura to nie śmieć – powietrze”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 271 prac z całego kraju. W kwietniu te najciekawsze pokazano na wystawie w Galerii Bonar, a teraz na plenerowej prezentacji w Parku Jana Pawła II. Sporą atrakcją dla zwycięzców konkursu i uczestników imprezy było też wykonanie ekologicznych flag, które zawisły w parku, przypominając o tym, że bez czystego powietrza nie da się żyć. – Dbajmy o przyrodę, dbajmy o środowisko, nauczmy się je szanować i żyć w zgodzie z naturą! – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, zapowiadając już jego przyszłoroczną edycję.

Doroczny konkurs plastyczny „Makulatura to nie śmieć“ cieszy się sporym zainteresowaniem, mając wpływ nie tylko na rozwój artystycznych talentów dzieci i młodzieży, ale też na kształtowanie postaw proekologicznych i odpowiednich nawyków czy poszanowanie przyrody.

– Pokazujemy, że o środowisko trzeba dbać, bo to my, ludzie, doprowadzamy przyrodę do degradacji – mówi Anna Bureś. – Jeżeli nauczymy się szanować środowisko, to odpłaci nam całym swoim dobrem, a pięknem przyrody będą mogły cieszyć się również przyszłe pokolenia. 

Tegoroczna, dedykowana powietrzu, edycja została naznaczona problemami. Zaplanowane na 28. kwietnia ogłoszenie wyników i pokonkursowa wystawa nie mogły odbyć się z racji zamknięcia instytucji kultury, ale po złagodzeniu obostrzeń wszystko odbyło się na wolnym powietrzu.

– Już od dwóch tygodni działamy w nieco okrojonej fomule, mamy zajęcia z przestrzeganiem wszelkich reguł – mówi dyrektor MDK Krzysztof Zemło. – Musimy sobie jakoś radzić, liczymy, że ten wirus ustąpi, ale wygląda na to, że ograniczenia będą przez dłuższy czas. Dlatego będziemy łączyć działania internetowe z tymi w realu, a dziś wyszliśmy do ludzi po raz pierwszy od marca.

– Myślę, że to opóźnienie wyszło nam na dobre, ponieważ zawsze podczas podsumowania naszego konkursu były organizowane warsztaty i zajęcia twórcze – dodaje Anna Bureś. – Pandemia pokrzyżowała w kwietniu nasze plany, ale pomyślałam, że ogłoszenie wyników można połączyć z happeningiem, swoistymi warsztatami, pokazem kreatywności. 

Uczestnicy imprezy nader chętnie włączyli się w stworzenie trzech barwnych flag z ekologicznym podtekstem, korzystając z przygotowanych przez organizatorów tkanin, szablonów i farb w sprayu. 

– To bardzo fajny pomysł i dobra zabawa! – było słychać głosy dzieci, a i starsi nie dawali się długo prosić do współtworzenia kolejnych flag, które zawisły w alejkach papieskiego parku, budząc zaciekawienie przechodniów. Ich wzrok przyciągały też barwne prace konkursowe 36. zwycięzców i uczestników zakwalifikowanych do finałowej prezentacji. 

W najmłodszej kategorii uczniów szkół podstawowych klas I-III zwyciężyły Dominika Kłosek oraz 

Patrycja Chojnowska, a jurorzy Gabriela Horosz, Przemysław Karwowski i Ewa Skłodowska 

wyróżnionili Aleksandra Bochenka, Adę Żelazną, Hannę Jaworską, Ignacego Rusieckiego, Edytę Gruszecką, Zofię Gęburę i Maję Dołęgę. Wśród uczniów klas IV – VI zwyciężyły Dominika Żelechowska, Antonina Pisalska, Natalia Salwowska i Marek Borowski, wyróżnieni to Aleksander Pęder, Anna Żelazna, Natalia Piwowarska, Dominika Zuzga i Oliwia Zera. W kategorii ostatnich klas szkół podstawowych oraz licealistów zwyciężyły Lena Frąckowiak i Magdalena Głębocka, wyróżniono Jakuba Macugowskiego, Urszulę Ulanowską i Annę Krynicę. Wszyscy zostali nagrodzeni zestawami przyborów do rysowania oraz plecakami z reprodukcjami ich prac. Całość imprezy była transmitowana na żywo, czego zapis będzie można obejrzeć na FB MDK-DŚT. 

– Cieszę się, że przyszło sporo osób, przechodnie też przystawali, zaciekawieni tym co robimy – zauważa dyrektor Zemło. – Myślimy teraz nad tym jak przeprowadzić Café Kultura, ale jesteśmy nastawieni na to, że ta impreza odbędzie się. Poza tym 16. i 23. sierpnia MDK uda się na osiedla łomżyńskie, gdzie przez dwie niedziele będziemy organizować popołudnie z kulturą: warsztaty za darmo dla wszystkich chętnych, różne zajęcia z muzyką w tle – na luzie, tak jak dzisiaj. No i oczywiście za rok zapraszamy na trzynastą edycję konkursu „Makulatura to nie śmieć“!

– Nie boję się tej trzynastki, to dla mnie kolejna liczba jak 12 czy 14 – podsumowuje Anna Bureś. –

Myślę, że w przyszłym roku zejdziemy na ziemię w kierunku zielarstwa, roślin leczniczych. Wydaje mi się, że powinniśmy je poznać, powrócić do dawnych receptur naszych babć, a wiąże się to również z tematem tegorocznego konkursu, bo jeśli powietrze będzie czyste, to te rośliny będą mogły rosnąć i dawać nam samo zdrowie. 

 

Wojciech Chamryk 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę