Nadnarwiańskie bulwary w Łomży
Stanica wodna, osada szkutników, kryty basen, ścianka wspinaczkowa, pole biwakowe i kładka przez Narew - m.in. takie obiekty mają zostać wybudowane na łomżyńskim nabrzeżu Narwi. Jak za kilka lat – jeśli znajdą się pieniądze – będzie wyglądała Łomża od strony rzeki można zobaczyć w holu Urzędu Miejskiego w Łomży.
Kto mordował w Radziłowie?
Od uzyskania z Izraela zeznań świadków mordu Żydów w Radziłowie latem 1941 roku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej uzależnia wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów m.in.: dziś 94-letniemu Hermanowi Schaperowi, który miał dowodzić akcją gestapowców w Radziłowie. Na trzy dni przed mordem w Jedwabnem żydowscy mieszkańcy Radziłowa zostali spędzeni na rynek miasteczka, a następnie - na rozkaz niemieckiego komanda - zamknięci w stodole, którą podpalono. Jeden z naocznych świadków rozpoznał Schapera jako dowodzącego akcją gestapowców.
Gdzie są pieniądze z SAPARD-u
Od trzech miesięcy na sapardowskie pieniądze czeka powiat łomżyński. Jak podkreśla Starosta Wojciech Kubrak fundusze powinny dotrzeć na konto starostwa jeszcze w ubiegłym roku, tymczasem, mamy koniec lutego, a pieniędzy jak nie było tak nie ma. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wypłaca eurodotacje dla samorządów winna jest łomżyńskiemu starostwu 700 tys zł. Pieniądze to sapardowska dotacja do wyremontowanego przez powiat odcinka drogi Szczepankowo – Jarnuty.
Wojewody Strzalińskiego wojaże po starostwach
Marek Strzaliński Wojewoda Podlaski wyruszył na spotkania z wójtami, burmistrzami i starostami. Zaczął od byłego województwa łomżyńskiego. W poniedziałek był w Wysokiem Mazowieckiem, w środę w Grajewie, a w piątek ma odwiedzić Łomżę. Wojewoda tak jak w latach poprzednich wysłuchuje żali samorządowców i mówi, że będąc w Unii Europejskiej mamy szansę na nadgonienie zaległości tylko trzeba się postarać... np. o eurodotacje
Protest Samoobrony
Kilku członków i sympatyków Samoobrony protestowało w Łomży przeciwko złej sytuacji w służbie. Protestujący z niewielkimi przerwami przechodzili przez jedno z przejść dla pieszych na Starym Rynku w Łomży. Mała frekwencja - jak powiedziała nam organizatorka protestu Barbara Zych – spowodowana była tym, że grupa zorganizowała się stosunkowo późno. Protest trwał pół godziny, od 12-stej. Podobny protest odbył się również w Ostrołęce.
Miasto bez dojazdu
Łomża jest odcięta od świata. Nie mamy kolei, nie mam dróg i Narew też nie jest żeglowną. Co gorsza wydaje się, że sytuacja taka nie jest przejściowa, a raczej na stałe. Od kiedy na drodze nr 61 pomiędzy Łomżą a Augustowem białostocki oddział GDDKiA postawił znak zakazu ruchu dla samochodów o łącznej masie powyżej 8 ton – miasto zostało odcięte od ruchu tranzytowego.
Po maturze...
Osiemnaście uczelni wyższych z północno-wschodniej polski przedstawi dziś w Łomży swoje oferty kształcenia. Po raz piąty tutejsze III Liceum Ogólnokształcące organizuje Giełdę Pomysłów na Życie. Maturzystom nie tylko z tego liceum, ale także z innych tego typu szkół działających na terenie Łomży zaprezentują się zarówno uczelnie publiczne jak i prywatne. Swoje stoiska przygotowały m.in. Uniwersytet Warmińsko Mazurski z Olsztyna, Politechnika Białostocka, Akademia Podlaska z Siedlec, Zespół Kolegiów Nauczycielskich z Suwałk, czy Wyższa Szkoła Agrobiznesu z Łomży.
11 za, 7 przeciw, 3 wstrzymało się – hipermarket może być
Rada Miasta Łomży uchwaliła zaproponowany przez prezydenta Jerzego Brzezińskiego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych pomiędzy ulicami Sikorskiego, Zawadzką i Wyszyńskiego w Łomży. Zgodnie z tym dokumentem może powstać tu pierwszy w mieście sklep wielkopowierzchniowy.
Szpital otworzył spalarnię
Nowoczesną spalarnię odpadów medycznych i weterynaryjnych otworzył dziś uroczyście Szpital Wojewódzki w Łomży. Modernizacja starego obiektu trwała 2 lata. Jej koszt to około 3 milionów złotych. Spalarnia spełnia wszystkie normy ekologiczne. Będą tam niszczone odpady septyczne niemal ze wszystkich placówek służby zdrowia z terenu byłego województwa łomżyńskiego- powiedział zatępca dyrektora szpitala Jan Bajno.
Gimnazjum do likwidacji
Radni Miast przyjęli zaproponowaną przez prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Gimnazjum nr 4 w Łomży. Mimo, że miejska Komisja Edukacji wypowiedziała się negatywnie na ten temat radni w głosowaniu prezydencki projekt poparli. Za głosowało 12 radnych, 5 było przeciwnych i 5 wstrzymało się od głosu.
Ze straszakiem na ludzi
Dwóch dwudziestolatków z Łomży i Stawisk trafiło na trzy miesiące do tymczasowego aresztu za napad ze straszakiem w ręku. Do zdarzenia doszło w połowie lutego Jacek W. i Łukasz W. na ulicy Pięknej w Łomży - według policji – zaatakowali innego mężczyznę. Napastnicy ofierze przystawili do głowy pistolet i zażądali pieniędzy i telefonu komórkowego.
Gimnazjum i hipermarket
Dawno posiedzenie Rady Miasta Łomży nie wywołało tyle emocji, ile wywołuje to środowe. Radni mają rozstrzygnąć w dwóch kontrowersyjnych sprawach. Prezydent Jerzy Brzeziński proponuje im przyjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Gimnazjum Nr 4 i uchwalenie nowego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych pomiędzy ulicami Sikorskiego, Zawadzką i Wyszyńskiego - na tzw. obszarze P3 miałby stanąć pierwszy w mieście hipermarket.
Nadnarwiańskie wizje w ratuszu
Jak za kilka lat mogłyby wyglądać nadnarwiańskie bulwary w Łomży można się przekonać w łomżyńskim ratuszu. W holu budynku od dziś prezentowany jest projekty zagospodarowania łomżyńskiego nabrzeża Narwi, który wygrał konkurs ogłoszony przez ratusz. Nagroda główną jest zamówienie na przygotowanie dokumentacji pod realizację projektu.
Solidarność przeciw hipermarketowi przy Sikorskiego i Zawadzkiej
Zaniepokojenie planami budowy w centrum Łomży, przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej, pierwszego w mieście sklepu wiekopowierzchniowego wraził miejscowy oddział NSZZ Solidarność. W specjalnym stanowisku w tej sprawie podpisanym przez Przewodniczącego łomżyńskiej Solidarności Henryka Piekarskiego czytamy, że „winien on (hipermarket – dop. red.) powstać na obrzeżach miasta, co gwarantuje miastu równomierny rozwój i nie niszczy istniejących już dobrze funkcjonujących struktur handlowych.”
Kamienica już nie żydowska... ale i nie miejska
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego sprzedała kamienicę przy ul. Senatorskiej 7 w Łomży. Na razie nie wiadomo komu i za ile, ale na pewno szczęśliwym nabywcą nie jest samorząd miasta, który o kupnie kamienicy z fundacją pertraktował przez cały ubiegły rok. O sprzedaży należącej do Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego kamienicy Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński dowiedział się w piątek tuż przed końcem pracy. Wtedy otrzymał od Fundacji lakonicznej treści faks, w którym poinformowano go, że propozycja sprzedaży miastu tej nieruchomości jest już nieaktualna.
Otwarte prokuratury i sądy
Od poniedziałku do piątku każdy kto został pokrzywdzony w wyniku przestępstwa może iść do łomżyńskiej prokuratury lub sądu po bezpłatną informację. To w ramach ogólnopolskiej ministerialnej akcji Tydzień Ofiar Przestępstw prokuratorzy i sędziowie przez cały tydzień będą robić... to co robią przez cały rok. Co ciekawe będzie to już trzecia tego typu akcja.
Przeciw likwidacji „szóstki”
Powiatowa SDPL zaapelowała do radnych Łomży, aby w środę opowiedzieli się przeciwko likwidacji Publicznego Gimnazjum nr 6. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji szkoły, obok uchwały w sprawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „P3” to dwa główne punkty środowej sesji łomżyńskich rajców. Socjaldemokracja zajęła stanowiska w obu sprawach.
Ćwierć miliona mniej na łomżyńską oświatę
Dokładnie o 245 tys. 123 złote dostanie Łomża mniej na prowadzenie miejskich szkół. Przyznawana przez Ministerstwo Edukacji i Sportu tegoroczna subwencja oświatowe będzie niższa niż obliczono w ratuszu bo Ministerstwo zmieniło metodę, według której określa kwoty subwencji. Okazało się, że większość gmin dostanie mniej pieniędzy, a Łomża mniej o blisko ćwierć miliona.
Jelenie czeka odstrzał
Skandal w Biebrzańskim Parku Narodowym. Policzono, że jest tam więcej jeleni niż łosi. Dokładnie wygląda to tak: nad Biebrzą żyje około 550-ciu łosi (jedna trzecia wszystkich łosi żyjących w Polsce) i ponad 600-set jeleni. O ile łoś zawsze był w Biebrzy, to jeleń stał się intruzem. Pojawił się tam na przełomie lat 60/70-ch i odtąd wchodzi łosiowi w drogę.
Godula wygrał z PZW
Gospodarstwo Rolno- Rybackie “Projekt Rewitalizacji Pisy i Narwi” wygrało przetarg na użytkowanie wód w rejonie od lat obsługiwanym przez Polski Związek Wędkarski. To początek końca działalności związku w okręgu łomżyńskim.