Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Opieka koordynowana w Łomży

Ma zapewnić szerszy pakiet badań w POZ i pomóc szybciej i skuteczniej diagnozować i leczyć choroby przewlekłe. Opieka koordynowana wystartowała w IV kwartale 2022 roku, w Łomży na razie umowy podpisało dwie przychodnie.

Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o podpisaniu kolejnych 16 aneksów do umów na świadczenie usług opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Obecnie w województwie funkcjonuje 20 takich miejsc, w tym 2 w Łomży (Łomżyńskie Centrum Medyczne – Wyszyńskiego 9 i Przychodnia Danmed – Lekarze: Bogdan i Joanna Danielscy Spółka Partnerska – ul. Księżnej Anny 29/lok 6)

„W IV kwartale ubiegłego roku w województwie podlaskim ruszyła opieka koordynowana, która oznacza dla pacjenta: po pierwsze więcej badań diagnostycznych i możliwości leczenia najczęstszych chorób przewlekłych pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Poszerzenie katalogu badań w POZ skróci czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia. 

Po drugie, opieka koordynowana to także szybszy kontakt z lekarzem specjalistą. Lekarz POZ w sytuacjach medycznie uzasadnionych będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były w zakresie kompetencji lekarza specjalisty” - wyjaśnia Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Koordynator ma być przewodnikiem pacjenta i wspierać w procesie leczenia. Jak czytamy w komunikacie NFZ ma dbać o lepszą komunikację na linii lekarz-pacjent, przekazywać informacje pacjentom o kolejnych etapach leczenia (nie tylko w ramach POZ),  wspomagać w  organizacji leczenia w szczególności pacjentów z chorobami przewlekłymi,  współpracować z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.

Zadania koordynatora może realizować personel pracujący w placówce medycznej, czyli lekarz, pielęgniarka lub rejestratorka. 

Konsultacje ze specjalistami i dodatkowe badania

Opieka koordynowana ma umożliwić pacjentowi z chorobą przewlekłą z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc czy endokrynologii leczenie w jednym ośrodku u różnych specjalistów: kardiologa,  diabetologa, endokrynologa czy pulmonologa. Lekarz POZ ma do dyspozycji szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych – wskazuje NFZ. W sytuacjach medycznie uzasadnionych będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były w zakresie kompetencji lekarza specjalisty, tj.:

- pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG,

- spirometria i spirometria z próbą rozkurczową,

- EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego),

- ECHO serca przezklatkowe,

- BNP (NT-pro-BNP),

- USG Doppler tętnic szyjnych, 

- USG Doppler naczyń kończyn dolnych,

- albumina (stężenie albumin w moczu), 

- UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu).

 

Placówki POZ zainteresowane przystąpieniem do koordynacji muszą spełnić warunki, posiadać specjalistę, koordynatora i zapewnić dostęp do badań.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę