Kobiety, koty i „Żywinki z głybinki”
Dziewięć dużych, atakujących ostrymi kolorami portretów przywiozła do Łomży Katarzyna Wołkowycka (lat 41), malarka z Białegostoku. Każdy przedstawia niewiastę innej narodowości - łączy je tylko to, że mieszkają, pracują lub studiują w województwie podlaskim. Portrety wystawiła w należącej do malarki Ivayły Żivkowej galerii przy ul. Makowej, a na wernisaż przybyło mnóstwo znakomitych gości, którzy odwiedzili także pobliski Salon Sztuk Anny Jakubowskiej.
Hodowca kur na europejskich salonach sztuki
Jeden z najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych Leon Tarasewicz przybył do Łomży na inaugurację cyklu wykładów i warsztatów twórczych „Ja, ty, on – czyli my”. Podczas spotkania z młodzieżą w Miejskim Domu Kultury DŚT z wielką erudycją opowiadał o wielokulturowości w województwie podlaskim, nawiązując do własnej biografii i twórczości. Z dumą mówił o sobie, że jest prawosławnym Białorusinem oraz że hoduje kury, aby nie zgłupieć.
Kopciuszek dojrzewa do naszych czasów ... czyli premiera w TLiA
Zaczyna się posępnie, niczym w filmach grozy. Metronom, wielki jak magiczne skrzynie Davida Copperfielda, nurza się w ponurogranatowym mroku. Złowieszczo wybija takt. Powolnym rytmem dudni z otchłani, gdy z ciemności wyłania się dziewczę na linowej huśtawce. Kopciuszek to pojawia się, to znika, nucąc rzewną melodię: „Najmilsza to godzina wieczorem u komina, gdy nie przeszkadza nikt...”. Fascynujące...? Fascynujące to dopiero będzie!
„Radość spod kapelusza” dla dzielnego dziecka wsi
Jakub Pawlak dwa tygodnie temu wspominał swego tatę, który przed siedmioma laty zginął w wypadku samochodowym. 18-latek został w rodzinie jedynym mężczyzną: z babcią, mamą i młodszą siostrą. Jest gospodarzem na 12 hektarach, orze i „drapie” ziemię, sieje i zbiera żyto. Dojeżdża co dnia 30 km do szkoły w Łodzi, gra na akordeonie, pianinie, gitarze i trąbce oraz... zdobywa Grand Prix IV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej!
Sto kart samotności i Aleksandra Rogaska
„Koleżanki z pracy nie wiedziały o tej historii i chyba by nie za bardzo uwierzyły, że byłam z człowiekiem bliskim obłędu, przemykającym jak niewidomy wśród gąszczu spraw, otępiałym na wszelkie emocje, przedzierającym się ze spuszczoną głową przez dziką, miejską dżunglę niczym ponury blask księżyca...”
Hanka Bielicka, młodość i „Radość spod kapelusza”
Były łzy wzruszenia i żalu, zarówno na miniscenie, jak i po zejściu z niej. Były piękne wiersze, zabawne monologi i dowcipne piosenki. Był konferansjer w słomkowym kapeluszu najsłynniejszej łomżynianki, profesjonalne jury i pączki w przerwie na obrady. W eliminacjach miejskich IV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” zabłysnęło talentami aż 33 uczennic i uczniów gimnazjów i szkół średnich z całej Łomży.
Poczuć ducha Hanki Bielickiej....
Prawie 100 osób zgłosiło się do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. W finale 4. edycji przedsięwzięcia o zwycięstwo zawalczy połowa z nich. W sobotę 6 marca ruszają rozgrywki regionalne. Z prawie 40 młodych mieszkańców regionu (Łomża, Piątnica, Nowogród), startujących w kategoriach monolog i piosenka kabaretowa, jury wybierze najlepszą trzynastkę, która w kolejną sobotę 13 marca zmierzy się z pokaźną grupą reprezentantów Polski. 37 uczestników przyjedzie m.in. z Elbląga, Chorzowa, Bydgoszczy, Łodzi, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego i Szczytna. Krasomówcze popisy gimnazjalistów i uczniów szkół ponagimnazjalnych będą miały miejsce w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża św. w Łomży. To parafianie wymyślili konkurs, ale nie spodziewali się po kilku latach tak wielkiego odzewu...
Poeci, czas chwytać za pióra!
Jeśli ktoś nie ma wierszy ukrytych w szufladzie, lecz czuje już przypływ weny poetyckiej, może spróbować swoich sił w XI Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza. Do 15 maja można nadsyłać własne, wcześniej niepublikowane i nienagradzane utwory do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
„Zegarmistrz światła” zaśpiewał w Łomży
- Nie znoszę być celebrytą i nie dam się namówić na opowieści o tym, co jadam na śniadanie, jak wygląda moje pożycie z małżonką czy o miłości do syna – zastrzega na tydzień przed swymi 63. urodzinami Tadeusz Wożniak, który po raz trzeci w ponad 40-letniej karierze wystąpił w Łomży. Na koncercie ponad 200 słuchaczy było pod ogromnym wrażeniem świeżości młodzieńczego i ciepłego, ale silnego głosu.
„Migawki z migawki” Bohdana M. Szumskiego
- Fotografia jest moją pasją chyba od zawsze, bo od kiedy pamiętam – wyznaje znany łomżyński lekarz anestezjolog Bohdan M. Szumski, który zadebiutował wystawą własnych, dużych i kolorowych zdjęć w Galerii N. - Pierwsze zdjęcia zrobiłem w wieku siedmiu lat aparatem Ami 66, a ostatnie kilka dni temu urządzeniem, które jest małym komputerem...
Kompromisem do przodu, czyli Łomża na London Fashion Week
Blask świateł, fleszy aparatów oszałamia. Tradycyjny tłum paparazzi, promienne uśmiechy obleganych przez nich gwiazd i tajemniczych eminencji świata mody i rozrywki. Wszystko to w odurzającej mieszaninie drogich, egzotycznych perfum. To widowisko, które dla mniej znanych projektantów jest szansą na pokazanie swojego talentu a dla utytułowanych kreatorów świetną reklamą. Jedno z największych wydarzeń na świecie... London Fashion Week.. I kogo spotykamy w tym zgiełku? Dwójkę młodych łomżyniaków - Martynę Bućkowską i Ariela Majtas! Ona jest nowoodkrytym talentem w świecie makijażu, a on wyczarowuje ze swojego aparatu obrazy, które tutaj, w „Londku” zachwyciły już niejednego.
Polityka zagrała w Underground
Jedna z najstarszych i wciąż aktywnych na scenie łomżyńskich grup rockowych wznowiła działalność w Kawiarni Underground przy Starym Rynku w Łomży. Podczas czterogodzinnego koncertu, który zgromadził dziesiątki fanów sprzed lat, z założycielem Polityki Robertem Wieczorkiem rozmawiał Mirosław R. Derewońko.
„Gesty” ponownie nagrodzone
Przedstawienie pt. „Gesty” grupy teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA” w Łomży zajęło I miejsce w regionalnych eliminacjach X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2010”. Spektakl „Gesty” przedstawia osoby niesłyszące w codziennych sytuacjach i uświadamia ich odczucia.
Talent na miarę... Filharmonii
Każdy artysta wie, że oprócz talentu i umiejętności, aby osiągnąć sukces trzeba mieć jeszcze trochę szczęścia, i choć jedną szansę dobrego pokazania się... I właśnie ta szansa pokazania się pojawia się przez utalentowanymi mieszkańcami Łomży i regionu. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poszukuje talentów i ogłasza specjalny casting.
Dylematy moralne z aparatem w drodze
- Leszek Truskolaski jest osobą powszechnie znaną, a przy tym skromną, dlatego ma dopiero drugą wystawę indywidualną – powiedział Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami w Łomży, gdzie w piątkowy wieczór, 19 lutego br., odbył się wernisaż ekspozycji zdjęć „Z drogi bliskiej i dalekiej...”. - Jest aktywny: jako akustyk Teatru Lalki i Aktora zawsze zabiera z sobą aparat, żeby owocnie spędzać czas.
Przeboje z Broadway'u w Łomży
Na koncercie „Nie tylko o miłości” wreszcie była pełna sala, zadowolona publiczność i kilkanaście przebojów nie tylko ze słynnych światowych musicali. W roli solistów wystąpili żywiołowi śpiewacy: Anna Dzionek-Kwiatkowska i Rafał Songan, zaś towarzyszyła im orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży.
WALIZKA doceniona przez MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło znaczenie organizowanego w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Teatr Lalki i Aktora w Łomży na 23. edycję Festiwalu otrzyma 70 tys zł. Pieniądze z Ministerstwa otrzymać także Stowarzyszenie Wizna 1939.
Czas Dmitruk: Małgosia i Małgorzata
Dziewczynka leży na kocyku. Ćwiczy, zgina się i prostuje. Zdała do ósmej klasy, szykuje się do operacji. Boli kręgosłup. Naciągają go w szpitalu, potem całą od szyi po uda pakują w twardy gips. Wreszcie kładą ją na stole i tną skórę na plecach. Wstawiają pałeczkę, żeby kręgi znów nie wygięły się w bolesne es. Dwa potworne miesiące męki.
Rajby, „Herody”, diabły i aniołki
Czarnoskóry Mamadou Bandaogo (lat 27) wystąpił jako oryginalny król z Burkina Faso i zaraz potem pojechał na mecz. Pomocnik Wissy Szczuczyn wystąpił w wesołych jasełkach grupy Szczuczyniacy jako jeden z trzech króli podczas Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego Łomża 2010.
Walentynkowe pogotowie prezentowe
- Jak się zakochać...? Nie ma na to recepty, bo miłość przychodzi niespodziewanie, zaskakuje nas w najmniej oczekiwanej chwili – mówi Ivayla Żivkowa, Bułgarka od czternastu lat pracująca i mieszkająca w Łomży. - Trzeba być otwartym i czujnym, żeby jej nie przegapić. Wszystko trzeba robić z miłością, nie gadać dużo, a dużo robić, żeby spełniły się marzenia. I mnie to się udało!