Życiowa podróż królika Edwarda
Edward Tulan wiódł szczęśliwe życie, będąc ulubioną zabawką Alicji. Niczego mu nie brakowało, ale był zakochanym w sobie egoistą. Jednak gdy wypadł za burtę statku musiał całkowicie przewartościować swoje życiowe postawy i przeżył mnóstwo przygód, spotykając najróżniejszych ludzi. O losach zagubionego w okrutnym świecie bohatera opowiada najnowszy spektakl „Królik Edward“ Teatru Lalki i Aktora, powstały z udziałem słowackich twórców. Jego tekst, na podstawie bestsellerowej książki „Cudowna podróż Edwarda“ Tulana Kate DiCamillo, pracujący po raz pierwszy w Polsce reżyser Peter Palik napisał specjalnie dla łomżyńskiego teatru. Efekt to adresowana nie tylko dla dzieci, wzruszająca opowieść z morałem.
Stulecie myślistwa w Ziemi Łomżyńskiej
- Myślistwo jest hobby, jest gospodarką łowiecką, myślistwo jest kulturą, tradycją, strzelectwem sportowym, kynologią czyli hodowlą psów. To jest pasja, która jak się zacznie, to wciąga na całe życie - mówi Rafał Chodorowski Łowczy Okręgowy w Łomży. W piątek w Muzeum Przyrody w Drozdowie otwarto wystawę prezentującą łomżyńskie tradycje prawidłowego myślistwa. - To 100-lecie łowiectwa na Ziemi Łomżyńskiej, a właściwie 100-lecie koła, które dzisiaj nosi nazwę pierwotną „Towarzystwo Prawidłowego Myśliwstwa w Ziemi Łomżyńskiej” – zaznacza Łowczy Okręgowy.
Czas wojny i okupacji w Łomży
Wystawę czasową ukazującą historię Łomży oraz pobliskich miejscowości w latach II wojny światowej otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Czas wojny. Czas okupacji. Łomża i region w latach 1939-1945“ to liczne eksponaty, dokumenty i fotografie, pochodzące nie tylko ze zbiorów muzeum, ale też innych instytucji oraz prywatnych kolekcjonerów. Są wśród nich obiekty niepokazywane dotąd publicznie, choćby słynna kronika benedyktynek. – Inspiracją do stworzenia tej wystawy była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, ale nie dotyczy ona wyłącznie kampanii wrześniowej, bo pokazuje generalnie Łomżę i region podczas wojny, nie tylko na jej początku – mówi historyk Adam Sokołowski, wraz z Martą Gosk autor koncepcji wystawy.
Barwny świat batiku Anny Tomkielskiej
Wystawa Anny Tomkielskiej zainaugurowała we wtorek nowy sezon wystawienniczy w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. Utalentowana absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zaprezentowała efektowne batiki, inspirowane przede wszystkim naturą. – To bardzo trudna technika, rzadko u nas goszcząca, ale wykonane w niej prace są przepiękne! – mówi kierownik klubu Ryszard Matuszewski, zapraszając na comiesięczne wystawy w Galerii N oraz towarzyszące im koncerty muzyków Filharmonii Narodowej.
EtnoLekcja w Pniewie
Był chodzony, stara baba, ojra i łysy. Ponad 70 osób przyszło na pierwszą #EtnoLekcję w ramach #FolkowejEdukacji zorganizowaną przez Projekt Artystyczny Meandry.
Koncert przed konkursowym występem
Trio fortepianowe Lontano zakwalifikowało się do finału Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Kilka dni przed wyjazdem do Rzeszowa zespół zagrał koncert w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży i nie było w tym nic z przypadku, bowiem pianistką tria jest jej nauczycielka Anna Kamińska, a na wiolonczeli gra Grzegorz Vytlacil, którego żona też uczy w łomżyńskiej PSM. – Ten koncert to nasz ostateczny sprawdzian przed konkursem w Rzeszowie – mówi skrzypek Paweł Polak. – Kontakt z publicznością jest bardzo ważny, możemy też sprawdzić różne elementy, coś jeszcze zmienić, jest to więc dla nas bardzo cenna nauka.
Wystawa twórczych seniorów w bibliotece
Artystyczne rękodzieło, w tym biżuterię z filcu i koralikową, haftowane obrazy, ozdobne poduszki, filcowe torby i wiele innych efektownych wyrobów, zaprezentowali na wystawie uczestnicy Akademii Aktywnego Seniora w Centrum Katolickim przy Parafii Krzyża Świętego. – Najważniejsze, żeby aktywnie spędzać czas – podkreśla ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego. – Czy to mały, czy to duży człowiek powinien spotykać się z ludźmi, rozmawiać z nimi, a to, że warto być twórczym pokazuje ta piękna wystawa! Można ją oglądać w Bibliotece Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży do końca września.
Mistrzowski duet w katedrze
Organista Roman Perucki i flecista Łukasz Długosz zachwycili publiczność niedzielnego koncertu w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Wybitni muzycy zagrali w łomżyńskiej katedrze owacyjnie przyjęty i zakończony dwoma bisami recital, wypełniony organowymi arcydziełami oraz utworami wykonanymi w duecie, z których większość zabrzmiała w Łomży po raz pierwszy. – Gramy właściwie w całej Europie i tych koncertów jest już nie kilkanaście, nie kilkadziesiąt, ale wchodzimy już w tę liczbę większą z dwoma zerami – mówi Roman Perucki. – To wielka przyjemność mieć za partnera tak dobrego muzyka i jak się wie co on zrobi w danym momencie, bo wszystko jest doskonałe i można wtedy zająć się już tylko muzyką.
Polski Dzień Bluesa w Łomży
Gwałtowna ulewa i późniejszy deszcz nie zakłóciły przebiegu kolejnej edycji Polskiego Dnia Bluesa. Na Starym Rynku zgodnie z planem zagrały więc bluesa i rocka łomżyńskie grupy Holy Water oraz The BL Blues Band, białostocki Gęsia Skórka Blues Band oraz The Woods ze Spychowa, z pochodzącym z Łomży gitarzystą w składzie. – Przez chwilę myślałem nawet, że maksymalnie wystąpią dwa zespoły, bo w pewnym momencie pogoda była przerażająca. – mówi jeden z organizatorów imprezy Bartek Leszczyński z The BL Blues Band. – Przestało jednak padać i zagrali wszyscy, a przyszli tu chyba świadomi odbiorcy, bo publiczność pojawiła się z parasolami, ciepło ubrana – zakłada więc różne scenariusze, ale chce słuchać bluesa!
Inauguracja z wirtuozem skrzypiec
Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, koncertował praktycznie na całym świecie. Jak dotąd przez blisko 30 lat profesjonalnej kariery omijał jednak Łomżę, ale do czasu, zagrał bowiem z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Czesława Grabowskiego na inaugurację nowego sezonu 2019/2020. – Była to właściwie jedna z niewielu orkiestr w Polsce, z którą jeszcze nigdy nie grałem – mówi Piotr Pławner. – Cieszę się więc, że tu jestem i po raz pierwszy udało się taki koncert zorganizować! Słuchacze owacyjnie przyjęli popisy solisty w Koncercie skrzypcowym nr 4 D-dur Mozarta, brylowali też sami filharmonicy w Suicie orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha oraz Symfonii nr 17 G-dur wielkiego Wolfganga Amadeusza.
Nowy sezon łomżyńskiego teatru
– To będzie absolutna premiera, bo napisałem ten tekst specjalnie dla łomżyńskiego teatru – mówi słowacki reżyser Peter Palik. „Królik Edward“ objawi się Łomży już 21. września. W sezonie artystycznym 2019/2020 Teatr Lalki i Aktora przygotuje też dwie kolejne premiery w międzynarodowej kooperacji: w październiku „Brzydkiego kaczątka“, w marcu „Lwa i Ptaka“. Zaplanowano też wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, a finałem rozpoczynającego się niebawem sezonu będzie Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w pierwszych dniach czerwca przyszłego roku.
Koncert patriotyczny w kościele Krzyża Świętego
80. rocznicę walk w regionie Łomży we wrześniu 1939 roku i 336. rocznicę wiktorii wiedeńskiej 1683 roku uczczono mszą świętą i koncertem „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył“ w kościele Krzyża Świętego. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali, nierzadko z udziałem publiczności, sopranistka Magdalena Tunkiewicz-Zakrzewska i baryton Wojciech Bardowski. – Wrzesień jest pełen rocznic – mówi ppłk Tomasz Żyłka, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień i inicjator koncertu. – Pierwsza to rocznica odsieczy wiedeńskiej, wielkiego triumfu polskiego oręża. Dlatego 12. września jest jest świętem wojsk lądowych, a ponieważ sam jestem czołgistą, to jest to również moje święto. Natomiast druga, 80. rocznica walk pod Łomżą, ma inny charakter, bo kampania wrześniowa zakończyła się klęską, ale należy o tych żołnierzach i ich bohaterstwie pamiętać.
Miód na Serce doceniona w Szczecinie
Łomżyńska Kapela Miód na Serce otrzymała Nagrodę główną V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Zmagania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej odbywały się w miniony weekend w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 50 wykonawców reprezentujących 12 województw prezentowało różnorodność i bogactwo muzyki i tańca tradycyjnego. Na szczecińskiej scenie prezentowali się wokaliści, soliści instrumentaliści, grupy śpiewacze, kapele oraz pary taneczne z całego kraju.
Świat unikatowych tkanin Jolanty Rudzkiej-Habisiak
Jedyne w swoim rodzaju tkaniny artystyczne oraz prace graficzne prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, nagradzane na całym świecie, w tym w USA i w Japonii, zaprezentowano na retrospektywnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Tkanina jest w nich dla autorki, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jedynie punktem wyjścia do licznych eksperymentów, w których wykorzystuje różnorodne materiały i autorskie techniki, osiągając zadziwiające efekty.
Zaczytana Łomża
Sobota upłynęła w Łomży na czytaniu i promowaniu czytelnictwa. Najpierw na Starym Rynku zainaugurowano łomżyńską odsłonę akcji „Zaczytane ławeczki”, w ramach której 10 oryginalnych ławek-otwartych książek stanie w różnych punktach miasta. Później odbyła się 8. edycja „Narodowego Czytania“. Łomża bierze w nim udział od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej klasyczne polskie nowele czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele oraz miłośnicy literatury w różnym wieku, w tym liczna grupa dzieci i młodzieży.
Wystawa Fotoklubu w Galerii Pod Arkadami
Wspólną prezentację ostatnich dokonań fotografów zrzeszonych w Fotoklubie Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszeniu Twórców otwarto w Galerii Pod Arkadami. Wśród sześciorga autorów są też Zbigniew Ciborowski i Stanisław Zeszut, jedyni łomżyńscy członkowie Fotoklubu. – To pierwsza wystawa członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w tej części regionu! – mówi jej inicjator Stanisław Zeszut. – Pomyślałem, że w końcu warto byłoby coś takiego zrobić, bo przecież współpracujemy od lat. Autorzy prezentują różnorodne fotografie, między innymi wykonane w podczerwieni czy malarsko abstrakcyjne w formie.
Blaszany bębenek
„Blaszany dach to możecie sobie robić w hipermarkecie, ale nie w filharmonii” - miała powiedzieć dr Ewa Więckowska-Kosmala. To jedna z najlepszych specjalistek od akustyki w kraju. Zszokowało ją, gdy zobaczyła dach jaki dwa lata temu położono na remontowym budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży. Przebudowa dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na siedzibę filharmonii prowadzona jest przez władze miasta od 7 lat. Koszty rosną niebotycznie i na pewno przekroczą 21 milionów złotych. Oficjalnie przedstawiane jest tak, jakby to był sukces, ale wysocy miejscy urzędnicy przyznają: „przy tej budowie popełniono w zasadzie wszystkie błędy, przy projekcie, głownie przy planowaniu i rozpoczynaniu tej budowy”. I choć to już za późno na takie wnioski, ale wychodzi, że lepiej było to rozebrać i zbudować od nowa. A tak „nadal mamy dach z blachy i dźwigary, które zasłaniają okno” oraz wiarę, że po zrealizowaniu „projektu ratującego” akustyka w nowej sali filharmonii będzie dobra.
Folkowa Edukacja w Pniewie, Nowogrodzie i Piątnicy
Projekt Artystyczny Meandry zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na bezpłatne warsztaty plastyczne i warsztaty taneczne. Warsztaty odbędą się we wrześniu w Gminie Łomża, Gminie Nowogród oraz w Gminie Piątnica w siedzibach Gminnych Ośrodków Kultury.
Festiwalowy koncert w wyjątkowym dniu
Słynna Capella Bydgostiensis, jedna z najstarszych i najlepszych orkiestr kameralnych w naszym kraju, ponownie zagrała w Łomży. Bydgoscy muzycy uświetnili swym koncertem w katedrze jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, grając pod batutą jednego z najwybitniejszych norweskich dyrygentów. – Znamy się bardzo krótko, bo wcześniej mieliśmy tylko jedną próbę w Bydgoszczy i był to nasz pierwszy wspólny koncert! – mówi Jon Fylling. Solistą w dwóch częściach „Czterech pór roku“ Vivaldiego był wyśmienity koncertmistrz orkiestry Waldemar Kośmieja, a artyści nie zapomnieli też o uczczeniu przypadającej tego dnia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Hala Kultury nam drożeje
Dziś, zgodnie z umową z kwietnia ubiegłego roku, powinna kończyć się przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Starym Rynku na nowoczesną „Halę Kultury”. Koszt inwestycji miał wynieść 12,85 mln zł, ale prace remontowe trwają nadal, a koszty wzrosły o ponad ćwierć miliona złotych. Tymczasem w ratuszu zebrano oferty od firm na wyposażenie przebudowywanej hali. Najtańsze sięgają 3 mln zł.