Bilet za 350 groszy w Teatrze Lalki i Aktora
W tegorocznej edycji akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” weźmie udział blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. W ramach Dnia Teatru Publicznego Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza na spektakl „Zaczarowany Jeleń”. - Zapraszamy do teatru: przyjdźcie; przypomnijcie sobie drogę; zobaczcie, co u nas słychać i jak się zmieniliśmy. Będziemy czekać! - zapraszają aktorzy łomżyńskiego teatru.
Noc Muzeów już w najbliższą sobotę
25 muzeów, instytucji i placówek kulturalnych będzie uczestniczyć w tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Łomży oraz w Drozdowie. – Punktem wyjścia są tu muzea, ale ponieważ nie mamy ich w mieście i okolicy zbyt wiele, to impreza przybrała znacznie szerszy zakres, a jej główną atrakcją jest to, że można zobaczyć coś ciekawego, innego i wyjątkowego – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego. Będą wystawy, koncerty, pokazy, spektakle, spotkania autorskie i inne atrakcje, przygotowane specjalnie na tę wyjątkową noc także przez Sąd Okręgowy. A wieczorem na Starym Rynku zagra Big Cyc. Zespół rockowych skandalistów z mnóstwem przebojów na koncie, będzie gwiazdą tegorocznego „Motoserca”, które rozpocznie się w sobotnie popołudnie.
Kurpiowskie eliminacje
Z Łomży Kapela „Miód na serce” w kategorii kapel, oraz Michał Olchowik wśród dorosłych solistów instrumentalistów, wygrali Regionalny Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. Twórcy z całego regionu walczyli tu o prawo startu w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się w ramach XXVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.
„Wiosna Moniuszkowska” łomżyńskich filharmoników na Białorusi
Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się uroczysty koncert wieńczący festiwal „Wiosna Moniuszkowska” zorganizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W sobotę na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie w Sali Senatorskiej w grodzieńskim Nowym Zamku, wystąpiły połączone orkiestry łomżyńskiej Filharmonii oraz Grodzieńskiej Kapelli. Dzień wcześniej orkiestry z Łomży i Grodna wystąpiły w pięknie odrestaurowanym Pałacu Ogińskich w Zalesiu.
Trzy dni poezji pod okiem Mistrza Jana
26-letni Marek Kucak z Piekar Śląskich zwyciężył w XVII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Swą obecność zaznaczyli też inni młodzi poeci, w tym 18-letnia Amelia Pudzianowska z Radomia, a najlepszy wiersz o tematyce łomżyńskiej napisał jeden z weteranów konkursu, Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej. Konkursowi towarzyszyła II Łomżyńska Wiosna Poetycka „Niech się mają poeci!”, w ramach której odbyły się koncerty łomżyńskiego barda Roberta Cichowicza oraz Sławomira Zygmunta, otwarcie wystawy poświęconej patronowi konkursu, prezentacja wierszy młodych poetów oraz promocja najnowszej książki Henryka Gały„Połowa chwili”.
Tajemnice łomżyńskiej katedry
– To jedyny zabytek klasy 0 w północno-wschodniej Polsce! – podkreśla historyk Michał Kaczyński. Nic więc dziwnego, że kolejny spacer po zabytkach Łomży uczestników łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych rozpoczął się pod XVI-wieczną świątynią. Michał Kaczyński przedstawił nie tylko arcyciekawe informacje na jej temat, ale też zweryfikował niektóre legendy, a do tego zaprezentował unikalne zdjęcia z czasów II wojny światowej, w tym lotnicze, przedstawiające ogrom zniszczeń na Starym Rynku we wrześniu 1939 roku.
Wirtuozowski wieczór u Lutosławskich
Pianistka Marianna Humetska oczarowała publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Lwowianka i absolwentka tamtejszej Akademii Muzycznej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej współtwórczyni międzynarodowego festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, zagrała kompozycje Chopina i Paderewskiego tak, że ręce same składały się do oklasków, a recital zakończyła utworami ukraińskich kompozytorów Myrosława Skoryka i Anatola Kos-Anatolskiego.
Filharmonia z Łomży Podlaską Marką
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zdobyła nagrodę Podlaskiej Marki Roku w plebiscycie organizowanym przed Urząd Marszałkowski. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorkowy wieczór (7 maja br.) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Majowe śpiewanie dla Niepodległej
Kilka pokoleń mieszkańców Łomży uczestniczyło we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na Starym Rynku. – Najbardziej bałem się o pogodę – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor organizującego imprezę MDK-DŚT. – Ale zaczęliśmy śpiewać, słoneczko wyszło i okazało się, że ludzie są! Ton temu śpiewaniu nadawali tenor Paweł Krasulak, Chór Kameralny Amici pod kierunkiem Anny Kurowskiej i Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza. – Dzieci są zachwycone i wcale nie chcą iść d domu! – mówi jedna z uczestniczek imprezy, dodając, że „Śpiewajmy dla Niepodległej” to bardzo pożyteczna inicjatywa.
Muzyczna majówka nie tylko z Filharmonią
Połączone składy Filharmonii Kameralnej i Grodzieńskiej Capelli zagrały w kościele Krzyża Świętego. Był to koncert nie tylko w ramach łomżyńskich obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale też festiwalu „Wiosna Moniuszkowska”. Dlatego artyści z Polski i Białorusi wykonali wyłącznie utwory Stanisława Moniuszki, a śpiewali je sopranistki Marina Gorowaja i Katarzyna Kułakowska oraz tenor Adam Zdunikowski, dyrygowali zaś Władimir Bormotow i Jan Miłosz Zarzycki. – To koncert ważny i bardzo ciekawy, bo pierwszy raz połączyliśmy siły z polską orkiestrą – mówi Władimir Bormotow. – Moniuszko jest do tego wielkim polskim kompozytorem, ale można też powiedzieć, że rodem z Białorusi, ponieważ tam się urodził i przeżył sporo lat.
Wodny świat nie tylko z makulatury
Uczniowie łomżyńskich szkół: Paulina Bąkowska, Paweł Łada, Karolina Nieciecka i Wiktoria Wasilewska zdobyli nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Makulatura to nie śmieć – woda”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęły 724 prace z całego kraju. Jury doceniło 37 z nich, a na wystawę pokonkursową w Galerii Bonar zakwalifikowało aż 93 prace. – Chcemy, aby uczestnicy mieli na uwadze, że zasoby wody na ziemi ubożeją, w Afryce dzieci umierają z jej braku, a w Polsce też mamy jej niedobory – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, ciesząc się z bardzo wysokiego poziomu wielu prac.
Medale łomżyńskich tancerzy z B.K. Step na Mazurach
Świetnie zaprezentowali się tancerze ze studia Marka Kisiela B.K. Step odnosząc w weekend sukcesy na dwóch tanecznych imprezach na Mazurach. W sobotę w Mrągowie złoto wywalczyła grupa B.K.Team, a następnego dnia w Kętrzynie Natalia Kisiel, reprezentantka tej samej grupy B.K.Team, zdobyła indywidualnie trzecie miejsce.
Tkackie miniatury niczym malowane
– Czegoś takiego w łomżyńskim muzeum jeszcze nie było! – podkreślał dyrektor Jerzy Jastrzębski podczas otwarcia wystawy „Baltic Mini Textile Gdynia” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zaprezentowano w nim kolekcję miniatur tkackich ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, efekt międzynarodowego konkursu organizowanego od 1993 roku. W Łomży można oglądać 88 niezwykle efektownych prac, nierzadko będących czymś więcej niż tylko tkaniną. – To się w głowie nie mieści, jak to jest zrobione! – ocenia Teresa Matuszelańska, artystka zajmująca się tkaniną artystyczną od wielu lat, odnosząca sukcesy w ogólnopolskich konkursach.
„Śpiewnik domowy” w Drozdowie
– Po polsku nie śpiewa się łatwo, bo to bardzo trudny język, ale starałam się! – mówi Kim Ae Ran. Sopranistka z Korei Południowej wykonała pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza w drozdowskim Muzeum Przyrody. Drugim solistą był, bardzo lubiany w Łomży, tenor Robert Cieśla, a śpiewakom towarzyszyła pianistka Joanna Kacperek. Był to koncert z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”, a zarazem kolejny w ramach festiwalu „Wiosna Moniuszkowska” Filharmonii Kameralnej, zorganizowanego z racji 200-lecia urodzin Roku imienia wybitnego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej.
„A ku ku! Śmiej się do rozpuku! – wiersze z humorem”
Co roku w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży podczas festiwalu Dni Literatury Dziecięcej, który trwa od 2 do 30 kwietnia, odbywają się spotkania z gośćmi promującymi czytelnictwo ph. Co czytali, gdy byli mali, warsztaty, spotkania autorskie oraz konkursy. W dniach 25 i 26 kwietnia odbyła się kolejna edycja przesłuchań konkursu recytatorskiego ph. „A ku ku! Śmiej się do rozpuku! – wiersze z humorem”.
Wiosna, Moniuszko i Malicki
Uwielbiany przez publiczność pianista-showman Waldemar Malicki był gwiazdą inauguracyjnego koncertu festiwalu „Wiosna Moniuszkowska”, zorganizowanego przez Filharmonię Kameralną z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Koncert „Od Moniuszki... do Moniuszki” miał też innych bohaterów: sopranistkę Bogumiłę Dziel-Wawrowską, dyrygenta Bartosza Żurakowskiego oraz łomżyńskich muzyków, z których trzech było również aranżerami kilku utworów. Zabrzmiała też wyjątkowa kompozycja premierowa: napisana przez Bernarda Chmielarza specjalnie na koncert w Łomży „Fantazja na temat Moniuszki”, oparta na motywach z opery „Straszny dwór”.
„Baje, bajki, bajeczki...”
Aleksandra Pyrcak z klasy VI szkoły w Piątnicy oraz Kacper Miłaszewski, uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży będą reprezentować Łomżą w finale wojewódzkim XXXII Małego Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki...”. Oboje wygrali eliminacje miejskie konkursu.
MBP czeka na „Jeden Wiersz”
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży ogłosiła XX edycję Jubileuszową Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do wszystkich, którzy odczuwają potrzebę wypowiadania się mową wiązaną - zarówno młodzieży, jak i dorosłych.
Zenek zaśpiewał „Pod ratuszem”
– Kabanos jest zawieszony i nie mam pojęcia czy kiedykolwiek cokolwiek coś jeszcze zrobi, ale Zenek żyje! – mówi Zenek Kupatasa. Dlatego frontman bardzo popularnego zespołu z powodzeniem realizuje karierę solową. W niespełna trzy lata wydał sześć płyt, myśli już o kolejnej, a do tego gra wiele koncertów. W niedzielny wieczór dotarł też do Łomży i w pubie „Pod ratuszem” zagrał jedyny w swoim rodzaju „karwa metal”, dopełniony największymi przebojami Kabanosa.
Muzyka na Wielki Tydzień
Rozpoczynający się w niedzielę Wielki Tydzień orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła koncertem w kościele ojców kapucynów. Zabrzmiały pasyjne utwory z różnych epok oraz muzyka kameralna, dopełnione religijną poezją i tekstami liturgicznymi. Orkiestrę poprowadził Wojciech Rodek, a zaśpiewała sopranistka Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek. – Wykonywanie dla śpiewaka, który jest wierzący, takiego repertuaru w tym okresie to coś niebywałego i cieszę się bardzo, że mogę przeżywać z publicznością i z tutejszymi parafianami ten piękny czas Wielkiego Postu – mówi Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek.