Inauguracja z wirtuozem skrzypiec
Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, koncertował praktycznie na całym świecie. Jak dotąd przez blisko 30 lat profesjonalnej kariery omijał jednak Łomżę, ale do czasu, zagrał bowiem z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Czesława Grabowskiego na inaugurację nowego sezonu 2019/2020. – Była to właściwie jedna z niewielu orkiestr w Polsce, z którą jeszcze nigdy nie grałem – mówi Piotr Pławner. – Cieszę się więc, że tu jestem i po raz pierwszy udało się taki koncert zorganizować! Słuchacze owacyjnie przyjęli popisy solisty w Koncercie skrzypcowym nr 4 D-dur Mozarta, brylowali też sami filharmonicy w Suicie orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha oraz Symfonii nr 17 G-dur wielkiego Wolfganga Amadeusza.
Udział wybitnych skrzypków w koncertach łomżyńskiej orkiestry to żadna nowość. Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Marta Magdalena Lelek, a do tego cała plejada rosyjskich, japońskich czy innych zagranicznych, zwykle młodych i bardzo utalentowanych wiolinistów – tutejsi miłośnicy skrzypiec nie mają powodów do narzekań. W czwartkowy wieczór muzyczną ucztę melomanom i 70. seniorom, którzy z racji odbywającej się tego dnia „Seniorady“ kupili bilety w promocyjnej cenie 3 zł, sprawił zaś sam Piotr Pławner, zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz licznych innych konkursów, w tym najbardziej prestiżowych zagranicznych. Głównym utworem w jego wykonaniu stał się Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218 Mozarta: techniczna maestria i interpretacyjna głębia artysty nikogo nie pozostawiły obojętnym, co można było dostrzec i docenić szczególnie gdy milkł orkiestrowy akompaniament. – Ten koncert to nie był do końca mój pomysł – mówi Piotr Pławner. – Przesłałem dyrektorowi Zarzyckiemu propozycje koncertów jakie mogę zagrać i to on zdecydował się na taką, troszeczkę egzotyczną, kombinację utworów Mozarta, Wieniawskiego i Czajkowskiego. Stąd jeden typowy, skrzypcowy koncert i dwa utwory-miniatury.
W Legendzie op. 17 Henryka Wieniawskiego oraz Valse–Scherzo op. 34 Piotra Czajkowskiego solista też zachwycał, co nie było w sumie żadnym zaskoczeniem.
– Moje nazwisko jest łączone z konkursem Wieniawskiego, który wygrałem przed laty – nie kryje Piotr Pławner. – „Legendę“ gram stosunkowo nieczęsto, aczkolwiek z orkiestrą zdarzyło mi się to kilka razy, bo jednak Wieniawskiego bardziej znane są oba koncerty skrzypcowe na solistę i orkiestrę symfoniczną, gdy „Legendę“ gramy tutaj w opracowaniu na orkiestrę kameralną.
Jej muzycy w żadnym razie nie odstawali poziomem od solisty, stylowo interpretując trzy ostatnie części Suity orkiestrowej nr 2 h-moll BWV 1067 najsłynniejszego z Bachów oraz Symfonię nr 17 G-dur KV 129, perfekcyjne dzieło zaledwie 16-letniego wtedy Mozarta – nic dziwnego, że na koniec koncertu rozległy się okrzyki „Brawo orkiestra!“.
Kolejnych okazji do takich artystycznych wzruszeń nie zabraknie aż do połowy czerwca przyszłego roku, bowiem każdego miesiąca łomżyńscy filharmonicy będą grać dwa koncerty abonamentowe, od października znowu rusza cykl kameralnych koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich“, nie zabraknie też innych, muzycznych atrakcji najwyższych lotów.
– Nowy sezon zaczynamy bardzo intensywnie, bo wiele się dzieje – zapowiada Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kamerlanej. – Trwa jubileuszowy festiwal Sacrum et Musica, który pod względem ilości koncertów jest podobny do poprzednich, ale nigdy nie występowało w jednej edycji pięć orkiestr. W planie mamy wielkie moniuszkowskie koncerty: dwa na Litwie we wrześniu, dwa w Łomży i Kadzidle w październiku. Nie zabraknie też bardzo różnorodnych koncertów w trakcie sezonu, w listopadzie nagrywamy nową płytę z harmonijkarzem chromatycznym Kacprem Smolińskim, a do tego jest już praktycznie ukończona, bo trwają ostatnie szlify, płyta „Flute Reflections II“ z Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz, więc mam nadzieję, że ten sezon będzie przynajmniej równie ciekawy jak poprzednie.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk