Światopogląd to wajcha z fazami od prądu – mówi Adam Nowak, lider Raz Dwa Trzy
Mirosław R. Derewońko: - Pamiętasz, jak podczas pierwszego koncertu Raz Dwa Trzy w 1994 r. w Łomży powiedziałeś „Witamy w komży”...? Adam Nowak: - Pewnie żyją jeszcze ludzie, którzy na tamtym koncercie byli, ale ja nie pamiętam. Skoro tak było, to powiedziałem z całą przekorą albo z powodu przejęzyczenia. Na dzisiejszym koncercie zaznaczyłem, że wiemy, w jakim miejscu jesteśmy. Robię to, żeby odróżnić się od koleżanek i kolegów, którzy nie wiedzą nawet, gdzie grają. Chyba nikogo nie uraziłem?
Jak muzyka rodziła się w grodzie nad Narwią
Ewa Barczyk przeczytała ogłoszenie w Akademii Muzycznej w Krakowie, której absolwentką jest w klasie wiolonczeli, że Łomżyńska Orkiestra Kameralna szuka muzyków. Z mężem, 3-letnią i 3-miesięczną córką przyjechała do Łomży w 1980 r. Spodobało jej się miasto, środowisko muzyczne i entuzjazm dyrektora Henryka Szwedo. Od razu dostała mieszkanie. Przyjechała „na chwilę”, została do dziś.
Muzyczna wizytówka Łomży i Ziemi Łomżyńskiej
- Twórczość serca uporządkowana i ubrana w język sztuki jest najbliższa języka Ewangelii – stwierdził refleksyjnie ks. bp Stanisław Stefanek podczas ostatniego koncertu, z jakim w 30-letniej historii wystąpiła pod dotychczasową nazwą Łomżyńska Orkiestra Kameralna. - Orkiestra to zespół ewangelizacyjny, tworzący spotkania z publicznością, aby wrócić do źródła piękna, jakim jest Bóg.
Wielki dzień Łomży i Jacka Szymańskiego
Tłum na wręczeniu dorocznych nagród marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie kultury z każdą chwila gęstniał, tak że sam marszałek Jarosław Z. Dworzański ustąpił miejsca fotoreporterom, aby mogli uwiecznić bohaterów ponad dwugodzinnej uroczystości. W dworze Lutosławskich w Drozdowie spośród 30 nominowanych nagrody w wysokości po 6 tys. zł otrzymali za całokształt dokonań: prezes Towarzystwa Przyjaciół Wysokiego Mazowieckiego Jan Kryński, fotografik Piotr Sawicki i tenor z Łomży Jacek Szymański. Autorzy monografii historycznej Augustowa Jarosław Szlaszyński i Andrzej Makowski otrzymali nagrodę na spółkę.
Ciotka Klotka i Wesołe Słoneczko
Radosny gwar, śmiech i dziesiątki paluszków w górze. Ciotka Klotka krąży w czerwonym pantofelku i drugim granatowym między przedszkolakami a drugoklasistami. Część dzieci zna ją z telewizyjnych programów „Tik-Tak”, a inne pamiętają jej piosenki z programów„Jedyneczka” i „Budzik”. Reżyserka i scenarzystka Ewa Chotomska, czyli Ciotka Klotka, zrealizowała ich już dwa tysiące. - A co robi reżyser? - pyta Ciotka Klotka. - Krzyczy na innych! - nie mają wątpliwości mali widzowie jej programów. - Nie zawsze, nie zawsze – zapewnia Ciotka. - Chyba że dużo wymaga!
Pan Cogito uczy przyzwoitości w każdych czasach
Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży Piotr Staniszewski zajął pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim poezji Zbigniewa Herberta „Wyraz wyłuskany z piersi”. Wśród gimnazjalistów triumfował Paweł Popkowski z Publicznego Gimnazjum nr 1, który przygotowywał się pod opieką wychowawczyni Hanny Stec. Konkurs jest jedną z imprez Herbertiady, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży z okazji Roku Zbigniewa Herberta (1924-1998).
Tajemnica, pejzaż mistyczny i Warszawska Szkoła Fotografii
- Zdobyłem wiele nagród na konkursach fotograficznych, ale najwyżej cenię nagrodę życia, o które walczyłem w ubiegłym roku z nowotworem - tak zamieszkały w Suwałkach ceniony artysta obiektywu Stanisław Józef Woś (lat 57) ocenia swoje dotychczasowe dokonania. Blichtr i błyskotki świata bledną, kiedy człowiek staje sam na sam wobec zagadki i grozy istnienia. "Pejzaże wyśnione, pejzaże wymyślone" to zbiór ascetycznych, głównie czarno-białych fotografii, które od piątku można oglądać w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży.
„Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą...”
Jak na miejskie obchody Święta Niepodległości przystało, podczas II Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My” w III Liceum Ogólnokształcącym było niezwykle elegancko i uroczyście już od wejścia. Na galowo ubrane uczennice i uczniowie klasy 2d, której wychowawczynią jest matematyczka Grażyna Sobiszek, witali gości z powiatu łomżyńskiego. Wychowawczyni ma dodatkowy powód do dumy: jej uczennica Renata Skweres zdobyła pierwsze miejsce, recytując „W moim domu” Jonasza Kofty.
Taneczne skukcesy łomżyńskiej młodzieży
Bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi łomżyńscy tancerze podczas XXV Międzynarodowy Festiwal Tańca Młodzieżowego w Wasilkowie k. Białegostoku. Podopieczni Beaty i Marka Kisiel trzykrotnie stawali na najwyższym podium. W kategorii Break dance solo do 15 lat zwyciężył Kacper Zientalski, a pow. lat. 15 Artur Listowski. Łomżyńska formacja break dance Plastic Squad zajęła zaś pierwsze miejsce w kategorii open.
-Poważnie rozmawiam tylko z Urzędem Skarbowym - zdradza wirtuoz fortepianu i humoru Waldemar Malicki
Takich tłumów słuchaczy, jakie w przeddzień Święta Niepodległości przyjęła sala koncertowa Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej (wstęp wolny), mogłaby naszym muzykom pozazdrościć niejedna filharmonia - i to w znacznie większym mieście. W pierwszym honorowym rzędzie miejsca zajęli łomżyńscy biskupi pomocniczy: Tadeusz Zawistowski i Tadeusz Bronakowski. Pół tysiąca miejsc we wszystkich pozostałych rzędach zajął kwiat inteligencji, nauki, edukacji, rzemiosła, przedsiębiorczości, służb mundurowych i samorządu.
Marek Grechuta w „wiecznej filharmonii” w Łomży
- Od wielu lat fascynowałem się twórczością Marka Grechuty – wyznał pianista Wojciech Majewski z okazji wydania w 2001 r. albumu swego kwintetu z zaaranżowanymi na jazzowo piosenkami Marka Grechuty. – Niech ta muzyka będzie hołdem dla wielkiego artysty.
„Przybyli ułani pod okienko...”
„Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani, że za tobą idą chłopcy malowani?” - pytali urzekająco wzruszającym śpiewem piosenkarze i soliści, którzy uświetnili inaugurację łomżyńskich obchodów 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości. We wtorkowy wieczór prawie półtorej godziny Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego gościł z koncertem w Łomży. Klub Garnizonowy, który zaprosił blisko 100-osobową orkiestrę, chór i tancerzy, rozdał na koncert 499 wejściówek. Sala widowiskowa ŁOK była pełna zachwytu!
Wokalista „Genesis” w Łomży
Ray Wilson - jeden z najbardziej wyjątkowych wokalistów i autorów rockowych świata wystąpi w Łomży. Kameralny koncert, dla zaledwie 150-osobowej widowni, odbędzie się na początku grudnia w restauracji Retro. Koncert organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Jarosław Cholewicki dyrektor placówki podkreśla, że będzie to jedyny koncert na wschód od Wisły jaki zagra podczas kilkudniowego tourne po Polsce Ray Wilson.
Sacrum et Musica i dynamika serca
Porywająca „Msza koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta zakończyła IV Jesienny Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica im. Jana Pawła II. W niedzielny wieczór w Katedrze pw. św. Michała Archanioła Jan Miłosz Zarzycki poprowadził Łomżyńską Orkiestrę Kameralną i 30-osobowy Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra. Solistami byli: znakomita Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Bernadetta Grabias (mezzosopran), Robert Cieśla (tenor) i Tomasz Piluchowski (baryton).
Hitler i Lejzorek na scenie, Chlestakow i Papkin w marzeniach
Artur Barciś, popularny Norek z serialu "Miodowe lata" i ulubiony aktor Krzysztofa Kieślowskiego w "Dekalogu", nie dał poznać po sobie na łomżyńskiej scenie, ile wysiłku kosztuje niefrasobliwe zabawianie publiczności anegdotami i wspomnieniami w recitalu "Artur Barciś One Man Show". Dopiero za kulisami można było zobaczyć zmęczone i poczerwieniałe, zdyszane i spocone oblicze aktora, który był w sobotni wieczór gwiazdą Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Jednak w świetle reflektorów swobodnie popisywał się niewymuszonym dowcipem i rozdawał promienne uśmiechy.
Joakim Broden lider grupy Sabaton opowiada o "40-1"
Mirosław R. Derewońko: - Co Pan myśli o Wiźnie i wrześniu 1939 r., o których pisał Pan w utworze "40 - 1"? Joakim Broden: - Przede wszystkim, myślę o męstwie polskich żołnierzy. W tym sensie, że nie znam wielu ludzi, którzy zostaliby w takiej sytuacji, aby walczyć. Większość ludzi uciekłaby. Ale tych 720 mężczyzn wiedziało, że nie ma sposobu, by wygrać z ponad 40-krotnie większą armią niemiecką w ciągu trzech dni (7 - 10 września 1939 - przyp.red). A jednak wytrwali. U Polaków daje się wyczuć bardzo mocne poczucie dumy narodowej, którego innym czasem brakuje, np. mojej rodzinnej Szwecji.
Siła sztuki na linii Kraków-Łomża
- Łomżę znam i lubię – oświadczył mi na powitanie prof. Adam Wsiołkowski, JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który w piątkowy wieczór otworzył wystawę zbiorową pt. "Linia" w Galerii Sztuki Współczesnej. - Sześć lat temu w tej samej galerii miałem z żoną wystawę malarską „Adam i Ewa”. Mam na imię Adam, a żona Ewa – stąd tytuł.
Filharmonia w prowincjonalnym miasteczku
Przez 30 lat Łomżyńska Orkiestra Kameralna występowała z mniejszym czy większym powodzeniem, ale nieprzerwanie i pod własną nazwą. W roku jubileuszu nagle pojawiła się propozycja, aby zespół przechrzcić na... Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. „Po dyskusjach i konsultacjach w naszym środowisku” - twierdzi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor i dyrygent ŁOK. Za tydzień, w środę 29 października, kwestia nazwy stanie na sesji Rady Miasta, bo to od rajców zależy wprowadzenie zmian w statucie orkiestry-jubilatki.
W Galerii N sztukę tworzą dziadkowie, rodzice i dzieci.
-Zaczęło się spontanicznie i niewinnie – opowiadał mjr Ryszard Matuszewski o początkach Galerii N podczas jubileuszu jej 15-lecia. - Pięknego październikowego dnia przyszły do mnie jako kierownika Klubu Garnizonowego dwie Teresy z Regionalnego Ośrodka Kultury: Matuszelańska i Adamowska, proponując powołanie Galerii N. Pomysł od razu mi się spodobał. Po 15 latach Galeria N to 130 wystaw: 83 indywidualne i 47 zbiorowych. Obejrzało je ok. 15 tys. osób. Artyści uczestniczyli w 22 plenerach od Osowca po Nowogród. We wtorkowy wieczór otwarto wystawę jubileuszową, w historii z numerem 131. Złożyły się na nią prace 54 artystów amatorów. Przybył tłum gości i oficjeli.
Muzyka Końca Lata na początek jesieni... później będzie m.in. Artur Barciś i Raz, Dwa, Trzy...
Łomżyńska Jesień Kulturalna rozpocznie się dzisiaj (piątek, 17 października) o godz. 19.30 koncertem zespołu rocka alternatywnego Muzyka Końca Lata w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Grupę założył sześć lat temu Bartosz Chmielewski (gitara, wokal). Muzyka Końca Lata promuje drugi album „2 : 1 dla dziewczyn”, który nagrali rok temu z Chmielewskim Marcin Biernat (gitara, wokal), Piotr Majszyk (bas) i Dariusz Gosk (perkusja).