Łomża i Kolno zwyciężają w Warszawie
Łomżyński licealista Igor Dmochowski (lat 18) i kolneński maturzysta Krystian Pieloch (lat 19) zdobyli pierwsze miejsce w kategorii duety hip hop podczas Warsaw Dance Festival 2009. Obaj są artystycznymi wychowankami Beaty Kisiel, założycielki i instruktorki Studia Tańca B.K. STEP, działającego przy Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży.
„Kukuryku na patyku” i WALIZKA otwarta!
Tradycyjne otwarcie podróżnej walizki na scenie Teatru Lalki i Aktora to znak, że rozpoczął się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży. Uroczystego otwarcia dokonał we wtorkowy poranek wiceprezydent Krzysztof Choiński - wyjątkowo w tym roku on, gdyż urlopowo nieobecny był włodarz Łomży Jerzy Brzeziński, pod którego patronatem odbywa się czterodniowy festiwal i o którego nagrodę w wysokości 3 tys. zł będzie rywalizowało 12 teatrów. Inauguracyjną tremę jako pierwsi na łomżyńskiej scenie musieli również pokonać aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, wystawiający w konkursie spektakl „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.
Crazy Twisting Group druga
- Wracamy z Mistrzostw Europy Półudniowo-Wschodniej w breakdance z lekkim uczuciem zawodu – przyznaje Marek Kisiel, założyciel, instruktor i tancerz breakdance'owej Crazy Twisting Group, która od lutego 2002 roku istnieje w Łomży. - Zdobyliśmy wprawdzie w Wiedniu drugie miejsce i nagrodę za najlepsze show, czyli najbardziej widowiskową choreografię, ale mimo to nie zakwalifikowaliśmy się na Battle of The Year International, czyli Mistrzostwa Świata w Brunszwiku.
Łomżyńska WALIZKA od Anglii po Chiny
Aż na cztery dni do Łomży przyjedzie sześć teatrów z zagranicy i drugie tyle z kraju, aby wziąć udział w XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA. W organizowanym przez łomżyński Teatr Lalki i Aktora konkursie od 2 do 5 czerwca zobaczymy spektakle artystów z Sofii (Bułgaria), Berlina (Niemcy), Grenoble (Francja), Sankt Petersburga i Moskwy (Rosja) i z Londynu (Wielka Brytania). O nagrody, których łączna pula wynosi tradycyjnie i zaledwie – jak na standardy międzynarodowe - 10 tysięcy złotych, będą konkurować także polskie teatry: Wierszalin z Supraśla, Białostocki Teatr Lalek, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Maska z Rzeszowa, Wrocławski Teatr Lalek i szósty o swojsko wprawdzie brzmiącej nazwie Teatr Lalki i Aktora, lecz nie z Łomży, tylko z Wałbrzycha.
Łomżyńskie nastolatki królują w stolicy
Urocze, rozśpiewane i spontaniczne nastolatki Studia Piosenki PopArt z Łomży bardzo dobrze pokazały się warszawskiej publiczności w niedzielę. Wokalistki i wokaliści PopArtu wystąpili na wieczornym koncercie, będącym zwieńczeniem festynu Dziecięca Stolica, który przez cały dzień odbywał się przed Pałacem Kultury i Nauki. Występ Studia Piosenki PopArt w finale Dziecięcej Stolicy był nagrodą za zdobyte wcześniej zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Ten Ton w Warszawie.
Stevie Wonder (lat 59) i nastolatki ze Studia Piosenki PopArt
- Mamy nadzieję, że szacowny jubilat i bohater najnowszego programu Studia Piosenki PopArt Stevie Wonder wybaczy nam kilkudniowe opóźnienie, z jakim składamy mu urodzinowe życzenia – mówi Bernard Karwowski, instruktor śpiewu i założyciel w 1995 r. PopArtu, w rozmowie z Mirosławem R. Derewońko. - Nasz koncert tribute, zatytułowany „Happy Birthday Stevie!”, mamy przyjemność i zaszczyt właśnie Stevie'emu z okazji 59. urodzin zadedykować.
Czerwone Gitary i Seweryn Krajewski w MDK
Przeboje popularnej i na przekór upływowi czasu wciąż koncertującej grupy, mimo że odszedł z niej przed laty jej lider, rozbrzmiewały ponad pięć godzin w Miejskim Domu Kultury DŚT w Łomży podczas II Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej BIG BIT Łomża 2009. Młodzi wykonawcy, którzy sięgnęli po hity swoich rodziców i dziadków, śpiewająco pokonali tremę i zakwalifikowali się do występu 1 czerwca na strzelnicy podczas festynu Słoneczna Estrada.
Fantastyczne brzmienie jazzu w Łomży
Saksofonista Jarosław Bothur i czeski kontrabasista Tomas Liska zwyciężyli w drugim Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival, który przez weekend odbywał się w Łomży. Prawdziwą perełką festiwalu był jednak amerykański zespół Metro, którego koncert w fantastycznym stylu zakończył ten festiwal. - Ja zachowam ten bilet na pamiątkę. Czegoś takiego nigdy nie było i już raczej nie będzie po tej stronie Wisły - mówił Mirosław Dziewa dyrektor artystyczny Novum Jazz Festival zapowiadając występ zespołu Metro z USA.
Ach, ta dzisiejsza wspaniała młodzież!
Po raz szósty zachwycająco utalentowane nastolatki wystąpiły na koncercie Młode Talenty. Świetną tradycję dorocznych występów młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, zapoczątkowaną przez poprzedniego dyrektora Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej Tadeusza Chachaja w 2004 r., z powodzeniem kontynuują po zmianie szefa i nazwy Jan Miłosz Zarzycki i Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. W czwartek, 14 maja A.D 2009 dwuipółgodzinne popisy młodych wirtuozów i śpiewaczek podziwiali pedagodzy, rodziny i koledzy. Było czego z przyjemnością posłuchać, było na kogo z radością się napatrzeć i było komu bić gorące brawa!
„Czerwony Kapturek” wygrywa w Sarajewie
Grand Prix w konkursie głównym X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Lut Fest w Sarajewie zdobył spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Reżyser sztuki Jarosław Antoniuk został najlepszym reżyserem, zaś grająca tytułową rolę Eliza Mieleszkiewicz - najlepszą aktorką.
Barwna trójka z Ukrainy w Łomży
„Córeczki-cukiereczki” o pyzatych, rumianych policzkach podpierają rączkami uśmiechnięte buźki. Pod ławą biała kurka pije wodę, zaś na ciepłym jak skórka pomarańczy piasku leżą jajka. Prawda, że ładna sceneria? Dziesiątki takich barwnych i optymistycznych, pomysłowo i starannie namalowanych sytuacji w pogodnych barwach cieszy oko na obrazach w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Wymarzony sposób na poprawę humoru!
Młodzieńcze temperamenty, emocje i nadzieje
- Ta wystawa nie jest po to, aby oceniać obrazy stworzone przez młodych ludzi, ale aby zaprezentować Pracownię Malarstwa nr 11 i temperamenty twórcze – uprzedza gorzkie słowa mojej życzliwej krytyki Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami w Łomży, gdzie prowadzący pracownię prof. Michał Nowak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przedstawił obrazy swoich wychowanków. Profesor dopuścił do prezentacji duże formatami obrazy, czasem wzbogacone kilkoma miniaturkami wielkości notatnika akademickiego, które w nie lada konsternację wprawią zapewne nie tylko przygodnego widza...
„Dzień po dniu żmudnymi ćwiczeniami dochodziłem do obecnej formy”
- Bądźcie dobrzy dla ludzi i myślcie pozytywnie, z dala od negatywnych emocji. Jeśli będziecie rozdawać dobre uczucia, to ludzie odwzajemnią się wam tym samym – radzi nie tylko łomżyńskim tancerzom i nie tylko na parkiecie Jeffrey Mc Cann (lat 26), czyli kalifornijski bboy Machine, którego po raz kolejny do pracy w filmie „Step Up” zaprosił reżyser Jon Chu.
Jazzowe trzęsienie ziemi w Łomży...
„To jeden z konkursów jazzowych które wstrząsną Polską” - tak o Novum Jazz Festiwal, który w najbliższy weekend odbędzie się w Łomży napisał prestiżowy magazyn muzyczny Jazz Forum. W niedzielnych przesłuchaniach konkursowych ma wziąć udział 16 młodych muzyków jazzowych z Polski, ale także z zagranicy. Wokół konkursu także będzie się dużo działo. Jazzowe koncerty odbędą się w piątek, sobotę, i w niedzielę gdy na zakończenie festiwalu zagrają światowe gwiazdy muzyki tego rodzaju: „The Conception” z Piotrem Baronem i zespół „Metro” z USA.
„Przez te piętnaście lat nauczyłam się męskiej rasy!”
- Faktycznie, czasami szybko się przebieram przy kolegach, nie zawsze mam oddzielną garderobę, czyli jednak tam żurawia zapuszczają – mówi ze śmiechem nie do powstrzymania Katarzyna Pakosińska i po kobiecemu opisuje Kabaret Moralnego Niepokoju w rozmowie z Mirosławem R. Derewońko.
Tancerz z filmu „Step Up II” w Łomży!
- Pod fachowym okiem bboy'a Machine w poniedziałek 11 maja i we wtorek 12 maja nasi łomżyńscy tancerze będą brali udział w dwudniowych międzynarodowych warsztatach breakdance, które jak zwykle odbędą się w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży – zapowiada Marek Kisiel z CTGroup, niezmordowany animator życia tanecznego na światowym poziomie w grodzie nad Narwią. Marek Kisiel, który ze swoją CTGroup zdobył tytuł mistrza świata w breakdance w roku 2005, przyjmuje jeszcze zapisy chętnych na zajęcia z bboy'em Machine.
Po raz 14. Bursztynowy Kierec dla najlepszych
- Jest mi tak miło, że nie umiem tego wyrazić słowami – mówiła Agnieszka Wysocka odbierając nagrodę Bursztynowego Kierca. To nauczycielka plastyki w łomżyńskich gimnazjach, a doroczną nagrodę przyznawaną przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży otrzymała za podsycanie wśród uczniów zainteresowania sztuką współczesną. - To dzięki Jej pracy uczniowie przychodzą do nas i czują się tu jak u siebie – mówiła Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, która wnioskowała o przyznanie tej nagrody i właśnie w sali wystawowej Galerii odbyło się jej wręczenie.
Ukochane kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego
Gęste czapy śniegu leżały na gałęziach drzew i wokół okazałego, drewnianego dworu. Światła w oknach zaniepokoiły przejeżdżających rosyjskich żandarmów, którzy torując sobie kolbami drogę wpadli do alkowy. Na środku dużej komnaty stało rozłożyste łoże, a przy nim kręciło się kilka kobiet. Kiedy żołdacy ujrzeli rodzącą niewiastę, wycofali się. To była Maria z Billewiczów Piłsudska, pierwsza ukochana kobieta w życiu Ziuka, jak w szlacheckim majątku Zułów, 60 km na północ od Wilna, wołano na przyszłego współtwórcę niepodległości Polski. Był wieczór 5 grudnia 1867 roku...
W młodzieńczej jedności – teatralna siła
- Najważniejszym powodem zorganizowania Europejskich Spotkań Czarnych Teatrów w Łomży było poprowadzenie warsztatów dla owładniętej tą samą pasją młodzieży z różnych grup teatralnych – wyjaśnia wybitny aktor-lalkarz i reżyser Tomasz Brzeziński, który ponad 20 lat temu założył w grodzie nad Narwią pierwszą w Polsce grupę Sivina II, posługującą się konsekwentnie od chwili powstania aż do dziś techniką tzw. czarnego teatru. W długi weekend w łomżyńskim domu kultury młodzież z Polski i z Litwy grała spektakle i dyskutowała z reżyserami.
„Jan Kulka wygląda na szczęśliwego...”
Pierwszy raz od wielu lat zakwitł nad Narwią legendarny Czerwony Tulipan, ale przynajmniej raz w roku wiosną w Łomży i w kraju poeci przypominają sobie, że żył i tworzył malownicze wiersze także Jan Kulka, który zmarł w grodzie nad Narwią 30 grudnia 2000 roku. Te coroczne okruchy pamięci o swego czasu jednej z najciekawszych łomżyńskich osobowości artystycznych są zasługą Romana Borawskiego i Barbary Chojnowskiej z MDK-DŚT, którzy po raz siódmy zorganizowali Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Kulki. Pierwszą nagrodę i dwa tysiące złotych za zestaw wierszy zdobyła Małgorzata Lebda z Krakowa. W gronie nagrodzonych, niestety, nie znalazł się żaden z łomżyńskich poetów.