Wirująca Strefa – smak zwycięstwa i porażki
Siódma edycja ogólnopolskiego turnieju tańca nowoczesnego Wirująca Strefa to fenomen w naszym regionie. Jedna z najlepiej pomyślanych i zorganizowanych imprez – obok festiwalu śpiewaczego Muzyczne Dni i teatralnego WALIZKA – ściąga do Łomży setki tancerzy z całego kraju: od Wrocławia po Gdańsk, Warszawę i Białystok. W niedzielę, 12 października, po dwóch konkursowych dniach poznaliśmy zwycięzców.
Wirująca Strefa, czyli Twisting Zone
Setki tancerzy i miłośników nowoczesnego tańca ściągnęło z całej Polski do Łomży, gdzie odbywa się zorganizowany z wielkim rozmachem po raz siódmy turniej Wirująca Strefa. Podrygiwali, fikali koziołki, kręcili na jednej ręce, oplatali nogami szyję i stawali na głowie całą sobotę, 11 października w hali sportowej przy ul. Księżnej Anny. Wszystko po to, aby dostać się do finału, który rozpocznie się w niedzielę o godz. 14 i potrwa do ok. 20.
Przebojowo i nastrojowo
Fascynujący, melodyjny i radosny koncert przygotowało na Dzień Papieski w niedzielę, 12 października, Studio Piosenki PopArt, które od 1995 r. prowadzi w MDK-DŚT Bernard Karwowski. Koncert „A Song for You” to prawie dwadzieścia przebojów, śpiewanych przez obdarzonych muzykalnością nastolatków, wspieranych przez kilkudziesięciu chórzystów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży, sekcję smyczkową i sprawdzony rockowy band. Byliśmy na próbie w sobotę, więc polecamy koncert w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w niedzielę o godz. 19. Nie pożałujecie!
Jubileuszowe nagrody i spory o pieniądze
Uroczystość 60-lecia swego istnienia Muzeum Północno-Mazowieckie musiało obchodzić w... Hotelu Gromada, bo od ponad dwóch lat – mimo otrzymania upragnionej stałej siedziby przy ul. Dwornej 22 – nie rozpoczął się konieczny remont generalny prawie 100-letniego gmachu po podstawówce nr 6 i gimnazjum nr 4. Zatem wielka sala weselna dawnego Poloneza zamieniła się w koncertową, a zamiast stołów stanęło w niej ponad 120 krzeseł. Zasiedli na nich znakomici goście, dla których wystąpiła z godzinnym recitalem Anna Szałapak z krakowskiej Piwnicy Pod Baranami.
Światowa Wirująca Strefa w Łomży
Kim Taylor z Londynu jest pierwszą tancerką, która zjawiła się w Łomży na ogólnopolskim turnieju tańca nowoczesnego Wirująca Strefa. Jednak Brytyjka nie stanie w konkursowe szranki, a zasiądzie w jury, oceniającym tancerzy w kategorii hip-hop new style. W czwartek, 9 października, poprowadziła w MDK-DŚT warsztaty dla młodzieży, a w piątek dołącza do niej kolejny prowadzący warsztaty juror i tancerz wokalistki Pink - Marvin Spahi z Kopenhagi. W sobotę breakdance'a uczyć będzie juror Lego, czyli Alfredo Sotelo z Miami. Z kolei w weekend w hali sportowej przy ul. Księżnej Anny czeka nas ekscytująca konkursowa Wirująca Strefa mistrzowskiego tańca!
Sukcesy taneczne klubu tańca towarzyskiego „Akat” na turnieju w Olsztynie
Bardzo dobrze zaprezentowały się łomżyńskie pary taneczne podczas rozgrywanego w Olsztynie XIII Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego „AGORA 2008”. Podopieczni Magdaleny i Jacka Baczewskich z Klubu Tańca Towarzyskiego „AKAT” dziewięciokrotnie stawali na podium.
Kolory przyjaźni i Witold Gombrowicz
Delfina Krasicka i Anna Trochim po raz drugi pokazują swoje dzieła w Łomży. Jak przed 20 laty w Galerii Sztuki Współczesnej, tak teraz w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku pierwsza prezentuje hafty i gobeliny, a druga obrazy. Wówczas nie zjawiły się na otwarciu wystawy, bawiąc w Argentynie. W miniony piątek przybyły w duecie. - Dawno w Galerii Pod Arkadami nie było takiego tańca kolorów – z uznaniem stwierdziła podczas wernisażu łomżyńska plastyczka Ewa Filochowska-Karwowska. - Prace obu artystek są pełne światła, optymistyczne i młodzieńcze.
Wirująca Strefa z miłości do tańca
- Zawsze chciałem pokazać, na czym polega prawdziwie profesjonalny taniec nowoczesny, i zgromadzić w Łomży najlepszych tancerzy z całego kraju – mówi Marek Kisiel, założyciel Crazy Twisting Group, która w 2005 r. zdobyła tytuł mistrza, a w tym roku wicemistrza świata w breakdance. - Mnóstwo ludzi kocha taniec, dlatego już po raz siódmy organizujemy ogólnopolski turniej Wirująca Strefa.
Szymański dostanie od marszałka...
Jacek Szymański twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za sezon 2007-2008.
Szeherezada z Bagdadu w Łomży
Strzeliste, złociste minarety i uroczyste pozdrowienie „Selam Alejkum”, jakim witają się przekupki na perskim bazarze z klientami i... widzami w teatrze, rozpoczynają „Opowieści tysiąca i jednej nocy”, które wyreżyserował 66-letni chorwacki reżyser Pero Mioc. Wczoraj Teatr Lalki i Aktora w Łomży wystawił jubileuszową premierę. To już 50. sztuka w historii liczącej 22 lata sceny.
Sindbad, Aladyn i Ali Baba gubią się w baśni – mówi reżyser Pero Mioč
Mirosław R. Derewońko: - O czym będzie jubileuszowa, 50. premiera Teatru Lalki i Aktora w Łomży? Pero Mioč: - Będą to „Opowieści tysiąca i jednej nocy”, przedstawione w sposób widowiskowy i zabawowy. Mam nadzieję, że także dowcipny. Zakładamy, że i pięcioletnie dzieci, i dorośli będą dobrze się bawić. W oryginalnym tytule tekstu jest „Trzech bohaterów z Bagdadu, o Szeherezadzie nie mówiąc” - „Tri junaka iz Bagdada, o Szeherezadie ne goworacz”. Bagdad to już nie jest to miasto, kiedy my byliśmy dziećmi: metaforą odległej i egzotycznej krainy, baśniowego wyobrażenia Wschodu. Teraz jest metaforą nieszczęścia, tragedii narodowej i niszczenia wielkiej, starej kultury arabskiej. Dlatego z nazwy Bagdad w spektaklu zrezygnowaliśmy. Mówimy ze sceny „tam, gdzieś na Wschodzie”, to sugeruje scenografia i muzyka. Oraz, oczywiście, bohaterowie.
Łomża to ładne i czyste miasteczko – mówi dyrygent Pierangelo Gelmini
„Ogrody Wiednia i słońce Italii” nie skusiły łomżyniaków do przyjścia na czwartkowy koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Po tygodniu zimnicy na dworze melomani woleli dość chłodnawe słońce w Łomży, a nie to, które przywiózł dyrygent Pierangelo Gelmini z Włoch. Solistką koncertu była skrzypaczka Dominika Falger z Austrii.
SOUNTRACK dobrze rokuje na przyszłość - mówi Lora Szafran
Mirosław R. Derewońko: - Jest Pani oryginalną i ciekawą osobowością na polskiej scenie jazzowej, ale z Łomżą kojarzy mi się Pani tylko przez, i to ledwie mgliste, wspomnienie legendarnych Targów Jazzowych. Kiedy to było? Lora Szafran: - Rzeczywiście, miałam koncert na Targach Jazzowych, ale nie pamiętam, kiedy... Magda Sinoff przypuszcza, że na początku lat 90. A może pod koniec 80.? To tak odległe czasy... Nie wiem, bo tyle dałam koncertów przez te lata, na tylu imprezach śpiewałam... W każdym razie Targi były imprezą cykliczną, dość ważną na krajowej mapie kulturalnej. Najbardziej liczyły się, oczywiście, Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree, ale obok Pomorskiej Jesieni Jazzowej to właśnie Targi Jazzowe ściągały do Łomży czołówkę polskich wykonawców, tak instrumentalistów, jak i wokalistów. Ja mogłam tutaj wystąpić albo z nieistniejącą już grupą New Presentation, albo z Walk Away, która gra w nowym składzie.
Profesjonalny amator wygrał Soundtrack
Fantastycznym koncertem w klimacie jazzowym Lory Szafran, której na fortepianie towarzyszył Wojciech Gogolewski, i występem laureatów zakończył się III Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDTRACK. Jury pod przewodnictwem Grażyny Łobaszewskiej przyznało Grand Prix i 2 tys. zł od Ogólnopolskiej Szkoły Językowej British School Michałowi Kaczmarkowi z Ostrowa Wielkopolskiego.
Saundtrack - wyniki
Michał Kaczmarek z Ostrowa Wielkopolskiego zdobył Grand Prix i nagrodę za poprawność językową w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej SOUNDTRACK, który zakończył się w niedzielę w Łomży. Podczas festiwalu wystąpiło 16 wykonawców wyłonionych spośród 150 zgłoszeń z całej Polski. Oceniało ich profesjonalne jury pod przewodnictwem Grażyny Łobaszewskiej.
SOUNDTRACK czyli trzeci Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej
- Mimo że w Łomży „kończą się tory kolejowe”, to przylatuję do Was na skrzydłach – powiedziała znakomita wokalistka i pedagog muzyczny Grażyna Łobaszewska, która przewodniczy jury III Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDTRACK. - Tutaj mogę posłuchać dobrej muzyki i nacieszyć się wrażliwością młodych wokalistów. Dzięki, że są!!!
Grażyna Łobaszewska i Lora Szafran na SOUNDTRACK w Łomży!
- Często jeździmy na festiwale i zdobywamy nagrody, dlatego zapragnęliśmy wreszcie zaprosić do Łomży utalentowanych wokalistów z całej Polski – mówi Magda Sinoff, instruktorka Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, który z Ogólnopolską Szkołą Języków Obcych British School zaprasza na III Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDTRACK. - W tym roku o nagrodę specjalną w wysokości 2000 zł rywalizować będzie aż 22 solistów, którzy przyjadą tak ze Szczecina, jak i z Katowic. Łomża będzie rozśpiewana przez trzy dni już od piątku, 19 września!
Tutaj w Łomży znów gra odbiciami w lustrach
Z tafli szkła wyziera śmiech, nierzadko rechot, ale i pytanie, czym w istocie jest odbicie, czemu fascynuje – mówił rzeźbiarz Jan Tutaj podczas wernisażu swoich „rzeźb” w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. W piątkowy wieczór obie sale galerii zwielokrotniły sylwetki i twarze gości w lustrach, rozpiętych jak szarfy na łukach albo przyklejonych niczym daszki na drewnianych klockach domków lub stopniach schodków dla krasnali.
Zintegrowali..., czyli zrobili święto sami dla siebie
- 495 urodziny to znakomita okazja do pokazania dorobku naszego województwa. Do pokazania tego wszystkiego, co w naszym województwie wspaniałe czyli wielokulturowość, którą się szczycimy, zdrowy piękny klimat i wspaniałe krajobrazy - mówił podczas otwarcia imprezy w Nowogrodzie marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Niestety niewielu go słuchało, bo na obchodzone w Nowogrodzie na Kurpiach kolejne „Urodzin Województwa Podlaskiego” niewielu przyszło. Kurpie świętowali w Myszyńcu...
Mazowsze w Łomży...
Takiego występu w mieście jeszcze nie było.... Stu artystów z „Mazowsza” prezentowało najpiękniejsze polskie tańce i pieśni ludowe. Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusz Sygietyńskiego zorganizowano z okazji 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i 590. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.